Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Parcare pe 3 locuri

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 Nytro84, on 01 aprilie 2017 - 10:39, said:

Mai dar ce suparati sunteti sunteti pe "dubari" sa inteleg ca doar masinile au voie sa parcheze in oras?
V-i sa explicat deja ca o duba nu are dimensiunile unui logan wtf nici bmw seria 7 nu are 3,5 m lungime ci are aproape 5 m
Nu e vorba de supărare, ci de realism. Trăim într-un oraș din ce în ce mai înghesuit, mai ales în anumite cartiere. Normal că orice mașină are voie să parcheze în oraș, dar numai pe un loc de parcare potrivit cu tipul și dimensiunile mașinii respective. Dacă o mașină lungă nu încape într-un loc de parcare normal, atunci nu trebuie să ocupe două sau chiar trei locuri, și nici să iasă cu portbagajul pe prima bandă obligînd mașinile și autobuzele și troleibuzele să circule pe banda a doua, ci trebuie doar să caute alt loc de parcare și gata.

 Nytro84, on 01 aprilie 2017 - 10:39, said:

Si daca sediul firmei e un apartament de bloc cum facem in acest caz?
Firma trebuie să cumpere sau să închirieze un loc de parcare potrivit pentru duba din dotare. Dacă firma respectivă nu găsește sau nu-și permite așa ceva, atunci să renunțe la dubă și să externalizeze serviciile de transport. Ce-o fi atît de greu?

Edited by pletosu, 01 April 2017 - 11:53.


#20
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

 pletosu, on 01 aprilie 2017 - 11:50, said:

Nu e vorba de supărare, ci de realism. Trăim într-un oraș din ce în ce mai înghesuit, mai ales în anumite cartiere. Normal că orice mașină are voie să parcheze în oraș, dar numai pe un loc de parcare potrivit cu tipul și dimensiunile mașinii respective. Dacă o mașină lungă nu încape într-un loc de parcare normal, atunci nu trebuie să ocupe două sau chiar trei locuri, și nici să iasă cu portbagajul pe prima bandă obligînd mașinile și autobuzele și troleibuzele să circule pe banda a doua, ci trebuie doar să caute alt loc de parcare și gata.


Firma trebuie să cumpere sau să închirieze un loc de parcare potrivit pentru duba din dotare. Dacă firma respectivă nu găsește sau nu-și permite așa ceva, atunci să renunțe la dubă și să externalizeze serviciile de transport. Ce-o fi atît de greu?

Asta conform carei legi?
Stii ca Primaria nu te mai baga in seama daca ai deja un loc de parcare pe apartament si doresti sa inchiriezi inca unul? Pe bani desigur nu pe multumesc frumos. Eu stau de vreo 2 ani sa-mi aprobe inca un loc de parcare si am bagat deja de vreo 3-4 ori hartiile necesare si nu se aproba. Si faza tare e ca mai sunt locuri de parcare libere pe care nu vrea nimeni sa le inchirieze ei bine eu doresc sa le dau bani si ei nici de-al drq nu vor sa-i i-a.
Oricum Politia Locala nu te baga in seama decat daca cel cu duba ar fi parcat pe locul tau inchiriat nu pe parcarea publica ca doar e publica nu?

#21
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Am mai spus-o și o repet: dacă legea permite parcarea în halul ăsta, înseamnă că e total greșită și trebuie schimbată cît mai repede. Chiar dacă parcarea e publică, asta nu înseamnă că ar fi corect să parcheze acolo orice tip de mașină în orice poziție vrea mușchiu' șoferului.
Cît despre faza cu locurile de parcare ale primăriei, oricum ăsta e un privilegiu de tip feudal care trebuie să dispară obligatoriu. Cum e posibil ca un loc de parcare dintre blocuri să fie închiriat anul ăsta numai celui care îl primise deja anul trecut? Un om proaspăt mutat într-un bloc din orice cartier normal n-are nici o șansă la vreun loc de parcare al primăriei, ceea ce e total incorect. Dreptul ăsta nu-l are nici măcar un locatar vechi care n-a avut mașină pînă acum; dacă un locatar care stă de 20-30 de ani în același bloc își cumpără abia acum o mașinuță și merge să ceară loc de parcare, i se răspunde că nu există locuri libere deoarece toate au fost deja distribuite către alți locatari vechi care aveau mașină atunci cînd s-a făcut împărțeala inițială - iar împărțeala de atunci a rămas aceeași pînă azi, de parcă ar mai exista și acum legarea de glie ca pe vremuri. Faptul că primăria închiriază aceleași locuri către aceiași oameni în fiecare an mi se pare o imensă aberație. Ar fi mult mai corect ca locurile de parcare să fie redistribuite în fiecare an între locatari, prin rotație. Sau să nu fie distribuite deloc, să fie toate la liber și gata, că oricum sumele pe care le încasează primăriile sînt absolut ridicole. Sau să fie închiriate prin licitație în fiecare an, adică fiecare loc să ajungă la cine plătește mai mult, iar primăria să încaseze niște sume babane cu care să facă efectiv ceva concret, de exemplu să construiască niște parcări subterane.
În cazul pe care l-ai descris tu aici, poți să te consideri deja un adevărat privilegiat dacă beneficiezi de un loc de parcare aproape gratis din partea primăriei. Dacă zici că există alte locuri libere în zonă și nu se înghesuie nimeni să le închirieze de la primărie, atunci parchează și tu acolo pe gratis și gata, nu mai pierde timpul cu solicitări inutile, că și-așa nu te bagă nimeni în seamă dacă nu dai vreo șpagă pe-acolo.
Oricum, exemplul pe care l-ai dat aici n-are nici o legătură cu ce-a postat inițiatorul. El a vorbit despre o parcare dintr-un cartier aglomerat, nu într-o zonă unde există locuri libere pe care nu le vrea nimeni. Cele două situații n-au absolut nici o legătură între ele.

Edited by pletosu, 02 April 2017 - 08:19.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 pletosu, on 02 aprilie 2017 - 08:11, said:

Oricum, exemplul pe care l-ai dat aici n-are nici o legătură cu ce-a postat inițiatorul. El a vorbit despre o parcare dintr-un cartier aglomerat, nu într-o zonă unde există locuri libere pe care nu le vrea nimeni. Cele două situații n-au absolut nici o legătură între ele.

In poza postata mai erau locuri libere. :)

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si nu pare sa fie o parcare dintre blocuri sa zici ca nu poti sa arunci un ac. Probabil initiatorul sta in cosmelia cea mai apropiata si e suparat ca trebuie sa parcheze 15m mai incolo si sa mearga un pic pe jos.

#24
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 Ion_de_la_Raion, on 02 aprilie 2017 - 10:53, said:

In poza postata mai erau locuri libere.
Poza aia n-a făcut-o inițiatorul în momentul cînd a văzut duba parcată, ci a luat-o de pe net și a adăugat o linie roșie peste locurile de parcare ocupate de duba respectivă. Dacă acolo au existat locuri libere în momentul realizării pozei inițiale, asta nu înseamnă că există mereu locuri libere. Poate că fotografia respectivă a fost realizată pe vremea cînd nici măcar nu începuse șantierul metroului, deci situația de atunci nu mai seamănă deloc cu cea de azi.


 f300, on 02 aprilie 2017 - 11:07, said:

Si nu pare sa fie o parcare dintre blocuri sa zici ca nu poti sa arunci un ac.
Așa e, în situația de aici nu e vorba despre o parcare dintre blocuri, deci nici eu nu pricep de ce s-a găsit @Nytro84 să compare cele două situații care n-au nici cea mai mică legătură între ele.

 f300, on 02 aprilie 2017 - 11:07, said:

Probabil initiatorul sta in cosmelia cea mai apropiata si e suparat ca trebuie sa parcheze 15m mai incolo si sa mearga un pic pe jos.
N-am idee de ce s-a supărat inițiatorul. Eu unul știu sigur că nu mă supăr niciodată dacă trebuie să parchez la o distanță oarecare și să merg pe jos 15 m sau 150 m sau oricît e nevoie de fiecare dată, dar nici nu mi se pare normal ca locurile de parcare pentru autoturisme normale să fie ocupate de mașini cu alt gabarit, care trebuie pur și simplu să parcheze în altă parte și gata. Nu-l cunosc pe inițiator, dar pun pariu că n-ar mai fi scris nimic pe-aici dacă locurile alea de parcare ar fi fost ocupate de trei autoturisme în loc să fie parcată acolo ditamai duba pe cele trei locuri adiacente. El ar fi fost obligat să meargă pe jos exact la fel, dar pur și simplu n-ar mai fi avut nici un motiv de supărare, și cu asta basta.

Edited by pletosu, 03 April 2017 - 13:38.


#25
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Si unde scrie care masina este "normla" si care nu ??
Tot ce e mai lung decat o Fabie este "autobuz" ??
Daca vine unul cu un Mercedes cat 2 Fabii, inseamna ca n-are voie sa parcheze, ca e limuzina lunga ??
Astea mi se par niste prostii, niste frustrari ivite din prisma faptului ca n-a gasit nu stiu cine loc de parcare ... da, asta e situatia, nu sunt locuri de-ajuns, dar sa vii cu prostii d-astea de copii mici e de departe altceva.
Daca o parca aiurea, jumatate in strada, dar era un loc liber si pentru el, nu mai era nicio suparare, este ?? Atunci nu-l mai durea burta de ceilalti care n-avea pe unde trece, normal, pe strada. Ca nu mai conta, el avea loc de parcare ...

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 pletosu, on 03 aprilie 2017 - 13:34, said:

Poza aia n-a făcut-o inițiatorul în momentul cînd a văzut duba parcată, ci a luat-o de pe net și a adăugat o linie roșie peste locurile de parcare ocupate de duba respectivă. Dacă acolo au existat locuri libere în momentul realizării pozei inițiale, asta nu înseamnă că există mereu locuri libere. Poate că fotografia respectivă a fost realizată pe vremea cînd nici măcar nu începuse șantierul metroului, deci situația de atunci nu mai seamănă deloc cu cea de azi.

Eu am spus-o cu titlu de gluma. Am pus si emoticon.

#27
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 shymano, on 03 aprilie 2017 - 16:58, said:

Si unde scrie care masina este "normla" si care nu ??
Tot ce e mai lung decat o Fabie este "autobuz" ??
Daca vine unul cu un Mercedes cat 2 Fabii, inseamna ca n-are voie sa parcheze, ca e limuzina lunga ??
Mașina normală este cea care încape fără probleme în locul de parcare pe care îl ocupă, adică fără să intre pe locurile vecine și fără să-i iasă fundul sau botul pe banda de circulație. Nu toate locurile de parcare au aceeași lungime și aceeași lățime, unele sînt mai mici și altele mai mari - deci în mod sigur există locuri destule unde încape "un Mercedes cat 2 Fabii", după cum există alte locuri unde încape doar o Fabia și atît. Important e să parcheze fiecare acolo unde încape mașina lui, nu acolo unde încape doar o mașină mai mică.

 shymano, on 03 aprilie 2017 - 16:58, said:

Daca o parca aiurea, jumatate in strada, dar era un loc liber si pentru el, nu mai era nicio suparare, este ?? Atunci nu-l mai durea burta de ceilalti care n-avea pe unde trece, normal, pe strada. Ca nu mai conta, el avea loc de parcare ...
Evident că nici așa nu era bine. Șoferul dubei n-a procedat corect atunci cînd a ocupat locurile a trei autoturisme, dar n-ar fi procedat corect nici dacă ar fi parcat în altă parte unde încurca pe altcineva. Ar fi fost ideal să parcheze fără să încurce pe nimeni, chiar dacă e mai greu de găsit un loc bun pentru așa ceva. De fapt, nu numai șoferul unei dube, ci orice șofer sau proprietar al oricărei mașini ar trebui obligat prin lege să parcheze numai în așa fel încît să nu încurce pe nimeni. Dacă legea românească nu impune în prezent o asemenea obligație, înseamnă că trebuie schimbată și gata.

Edited by pletosu, 04 April 2017 - 10:59.


#28
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Si laterala daca era parcarea respectiva, tot se gasea unul sa tipe ca a ocupat 2 locuri.
Cum nu exista parcari pentru dube, inseamna ca aia n-au dreptul sa mai parcheze prin orase, este ??

#29
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Corect ar fi să parcheze doar acolo unde există un loc de parcare în care duba încape fără să deranjeze pe nimeni. De fapt, asta trebuie să fie valabil nu numai pentru dube, ci pentru orice altă mașină. Dacă duba (sau orice altă mașină) nu încape în nici o parcare din apropierea locuinței șoferului, atunci să fie parcată doar la sediul firmei și cu asta basta!

Edited by pletosu, 05 April 2017 - 08:47.


#30
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Sunt dube ale caror proprietari sunt persoane fizice ...
Nu doar firmele au dube.

Edited by shymano, 05 April 2017 - 08:52.


#31
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Acum o sa-ti spuna ca ar trebui data o lege ca doar firmele sa aiba dube in proprietatePosted Image Posted Image Posted Image

#32
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Nu, deloc. Voi spune exact același lucru ca mai sus: orice dubă (sau altă mașină) trebuie să parcheze doar acolo unde există un loc de parcare în care încape fără să deranjeze pe nimeni. Dacă o persoană fizică are în proprietate o dubă (sau altă mașină) pentru care nu găsește un loc de parcare potrivit în apropierea locuinței, atunci n-are decît să parcheze acolo unde găsește un loc pe măsură, chiar dacă nu-i convine distanța. Nu contează dacă acel loc este proprietatea persoanei respective sau dacă e închiriat sau dacă e pur și simplu gratis. Important e să fie un loc de parcare unde respectiva dubă (sau altă mașină) să încapă fără să deranjeze pe nimeni. Asta-i tot.

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Oriunde parchezi deranjezi pe cineva daca nu parchezi undeva la Honolulu. Am avut o saptamina in care am fost blocat de trei ori in parcarea practic goala plus o data mi-a zgiriat un pic capota ca berbecul nu stia ca nu la toate masinile se pot ridica stergatoarele din pozitia de jos (noroc ca s-a lasat pagubas la al doilea). La masina "normala" pe loc "normal".

#34
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Dacă ai parcat o mașină normală pe un loc normal, atunci înseamnă că nu-i nevoie să ajungi pînă în Honolulu ca să parchezi corect și să nu deranjezi pe nimeni. Poți să faci asta foarte bine chiar aici, în cel mai aglomerat oraș din țară și unul din cele mai aglomerate din Europa. Evident că în acest caz nimeni n-are dreptul să te blocheze sau să-ți ridice ștergătoarele sau mai știu eu ce.
Pe de altă parte, faptul că niște descreierați ți-au făcut asta nu înseamnă că e corect ca o dubă să fie parcată așa cum a arătat inițiatorul în poza aia. Șoferul care și-a parcat duba în felul ăla nu face parte din aceeași categorie cu tine care ai parcat corect, ci face parte din aceeași categorie cu descreierații care te-au blocat și ți-au zgîriat mașina încercînd să ridice ștergătoarele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate