Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Tractor(RENAULT 95-14)Are cineva manual de reparatii sau intretinere?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
LexuFlexu

LexuFlexu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.03.2017
Salutari tuturor, gasesc si eu pe cineva care ma poate ajuta cu documentatie pentru Renault 95-14? Am nevoie de orice. As vrea sa ma apuc sa il reconditionez si nu prea am experienta, asa ca m-ar ajuta foarte mult ceva carticele despre el!

Va multumesc anticipat!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Adica pentru masina asta?

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 Pololica, on 31 martie 2017 - 13:30, said:

Adica pentru masina asta?
Daca esti pe aria agricultura cu siguranta nu se refera la o masina. Renault 95-14 este un tractoras.

Pentru initiator: mai intai te apuci sa vezi la motor apoi te gandesti la orice altceva. Schimbi garnituri, cureti, inlocuiesti ulei, eventual reconditionezi pistoanele, cilindrii, si tot ce misca pe la motor, dup-aia te muti la sistemul de racire, si la injectie schimbi si tu injectoarele si mai cureti bine si valvele. Dupa ce merge bine totul si ai facut totul ca la carte, treci la restul, adica cabina si exteriorul. A, da, sa nu uit, si transmisia, plus ambreiajul si volanta, planetare, ce mai ai pe acolo.

#4
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Eu am un 95-14. Manual nu am, dar il am de cativa ani. Momentan ii refac motorul, schimbare rectificat la r2 si set nou.
Ce info ai nevoie ?

Edited by savantu, 31 March 2017 - 17:42.


#5
LexuFlexu

LexuFlexu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.03.2017
Am probleme la priza de putere si as vrea sa stiu daca am blocul spart, as putea sa il peticesc momentan (sa ma tina vara asta) cu ceva mastik, bison... Priza de putere nu mai functioneaza, as vrea niste desene tehnice si ceva explicatii eventual la ele, m-ar ajuta foarte mult pentru momentul cand o voi desface!

#6
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
nu cred ca are legatura priza de putere cu blocul spart.doar daca in bloc se creeaza presiune si aici ne poate spune savantu'.

#7
cerneagabriel

cerneagabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.01.2015
Te duci la reprezentanta Claas (Renault a fost achizitionat de catre Claas) si ii rogi pe domnii d acolo sa ti scoata niste printuri cu schitele mecanice ale tractorului tau pt ca ei au programul Metadoc.

#8
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 masni, on 01 aprilie 2017 - 09:52, said:

nu cred ca are legatura priza de putere cu blocul spart.doar daca in bloc se creeaza presiune si aici ne poate spune savantu'.
Blocul poate sa fie spart doar daca au fost impuritati in motorina, daca camera de compersie si-a modificat diametrul sau daca unul dintre pistoane este mai ridicat decat restul. Apropos, in ce parte a blocului motor este crapatura? Poate fi reparata prin sudura la rece, asa se reparau chiulasele din fonta la motoarele vechi de Ford sau motoarele cu blocul motor, chiulasa, sau carterul daca sunt facute dintr-un material care nu rezista la temperaturi mari, cum ar fi fonta sau otelul de calitate proasta.

#9
LexuFlexu

LexuFlexu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.03.2017
E pe dreapta motorului (cum stai la volan, ca sofer) spart blocul, problema este ca as vrea sa repar priza de putere aia e mai grav, ca blocul am reusit sa il peticim si vad ca tine.

 cerneagabriel, on 01 aprilie 2017 - 19:14, said:

Te duci la reprezentanta Claas (Renault a fost achizitionat de catre Claas) si ii rogi pe domnii d acolo sa ti scoata niste printuri cu schitele mecanice ale tractorului tau pt ca ei au programul Metadoc.

Domnii de la class ultima data l-au trimis pe cine a mers sa ceara niste informatii...in ungaria :))

#10
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 LexuFlexu, on 03 aprilie 2017 - 22:32, said:

E pe dreapta motorului (cum stai la volan, ca sofer) spart blocul, problema este ca as vrea sa repar priza de putere aia e mai grav, ca blocul am reusit sa il peticim si vad ca tine.

Si eu am aceeasi problema. Fostul proprietar a uitat apa fara antigel in bloc peste iarna si a crapat lateral dreapta, cativa centimetri. L-au reparat "haiduceste", dat 2 gauri sa dispara tensiunea si cu lemn de pluta prins cu  mica bucata de platbanda. Nu glumesc, tine de vreo 4 ani. Si vorba englezului ( if it ain't broken, don't fix it ), nu m-am pus sa-mi fac de lucru daca improvizatia evident tine.

Despre priza greu de spus. La mine functioneaza, problema este ca nu o poti cupla / decupla decat cu motorul oprit, ceva nu functioneaza nici aici. Sunt prea prins cu alte lucrari sa ma ocup de el, asa ca nu am niciun sfat momentan. Saptamana viitoare imi vine setul motor si o sa vad cu mecanicul care-l face daca se poate uita si la priza.

Quote

Domnii de la class ultima data l-au trimis pe cine a mers sa ceara niste informatii...in ungaria Posted Image)
Da, Class nu prea au in focus suportul pt. Renault'urile vechi.

Edited by savantu, 09 April 2017 - 07:37.


#11
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pune niste poze cu reparatia , poate mai invatam ceva . Inca nu am auzit de asa reparatie '' haiduceasca '' .

#12
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
O sa fac poze pe finalul saptamanii cand o sa primesc motorul inapoi de la atelierul mecanic.

In alte stiri, topicul m-a pus sa caut din nou manual pt tractor, nu am gasit nimic liber inca pe net, doar manual de utilizare pe ebay pe la vreo 25Euro.

#13
LexuFlexu

LexuFlexu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.03.2017
Multumesc de  informatii deocamdata, nici eu nu gasesc nimic, din pacate...mai incercam.

#14
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 gladiatore, on 08 aprilie 2017 - 22:39, said:

Pune niste poze cu reparatia , poate mai invatam ceva . Inca nu am auzit de asa reparatie '' haiduceasca '' .

Atasat poza. Tine cu brio de cativa ani.

Attached Files



#15
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Salut. A pus careva motor de Iveco in 4cil de 100 hp la tractor Renault 95-14? Eu as incerca, dar as vrea sa stiu daca a mai pus cineva

#16
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Nonea Gabriel a pus motor iveco parca in 6 cil daca te uiti pe youtube.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate