Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Prezentare acte la control in format electronic

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 valitudor, on 31 martie 2017 - 10:41, said:

Bun, si putem pretinde unui politist local scaner de retina atunci cand solicita actele pentru o contraventie?
Dar atunci cand mergi la o banca sa iei un credit, la fel?

Daca asta e algoritmul prin care te verifica organul care te verifica trebuie sa aibe ce-i trebuie. Sint aeroporturi cu camere, cu cititoare de amprente, daca o s-ar generaliza ceva de genul asta (nu sustin ca-i bine, ieftin, sigur, fezabil, dezirabil, nimic - DACA s-ar intimpla asta!!!) organul ar trebui sa aibe cu ce sa te verifice. Nu e mare chestie, probabil un smartphone e suficient cu softul potrivit si conectat la baza de date care trebuie.

#20
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Deci un Keyless Go.Si uite asa ajungem la cipul implantat...

#21
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

 daniMMM, on 31 martie 2017 - 11:14, said:

Deci un Keyless Go.Si uite asa ajungem la cipul implantat...
poate le implanteaza si la militieni un cip d'asta si se mai rezolva lucrurile...

#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 QuickSpeed, on 31 martie 2017 - 11:17, said:

poate le implanteaza si la militieni un cip d'asta si se mai rezolva lucrurile...
Lor li se arde sursa prea des.

#23
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
de la hdd, probabil...

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 QuickSpeed, on 31 martie 2017 - 11:22, said:

de la hdd, probabil...
N-au,ei sunt pe dischete,si mai ramane si spatiu

Edited by daniMMM, 31 March 2017 - 11:27.


#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 QuickSpeed, on 31 martie 2017 - 10:58, said:

si psaportul asta electronic nu este fizic in realitate???
daca nu il ai la tine, dai "buna ziua" si treci prin portile alea magice?
In mai multe locuri au proiecte (asa, pentru un viitor oarescare) unde sa te lase exclusiv in baza autorizarii biometrice. Nu ai nici un pasaport citibil electronic sau mai stiu eu ce, ai doar fata ta la tine (si/sau in functie de implementare amprente, iris, etc).

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

 dorin_2k, on 31 martie 2017 - 10:38, said:

Cum? Ii arati un stick si zici ca acolo ai un pdf cu semnatura electronica? (asta e format electronic)

 smoke, on 31 martie 2017 - 10:46, said:

2. am zis sa le prezinti in format electronic - adica pe tableta/telefon/laptop..etc. semnatura electronica e altceva si nu pare sa stii ce e aia.
Esti TU praf. Verifica o factura pdf (are semnatura electronica).
Attached File  tt.png   72.9K   31 downloads
Iata si fisierul la care am stes eu un caracter
NU mai e semnat electronic
Attached File  tt2.png   16.38K   30 downloads

Nu e posibil sa prezinti doar un fisier electronic, fara semnatura electronica (care atesta ca e original si nemodificat).
Daca prezinti doar un fisier electronic (pdf, text, imagine), nu poate fi verificat daca e original sau nu. Mai ales daca il ai pe un stick.
Iar o imagine pe un telefon, e irelevanta.

Edited by dorin_2k, 31 March 2017 - 12:17.


#27
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
cum zici tu. nu cred ca ai inteles ce e aia semnatura electronica si ce inseamna o copie a unui document in format electronic.

#28
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 potae, on 31 martie 2017 - 10:28, said:


Da. Că de la modificat la printat pe un carton e mare distanta. Prietene cine merge pana acolo sa umble cu acte false are si 2-300 eur pt un buletin fals.

Evident ca se poate falsifica orice. Totusi in aeroport trebuie sa prezinti pasaportul "fizic" pentru ca e mai sigur decat cel pozat. Unde mai pui ca daca toati ar umbla cu poza pasaportului sau a oricarui act pe telefon s-ar crea o nebunie.
PS: doar atat costa un buletin fals? Sau un fals mai prost?

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Eu cred ca initiatorul a citit ceva si apoi a inteles altceva. Eu nu am gasit pe net vreun proiect de lege sau macar sa se discute despre asta.

Deci ce discutam acum sunt SF-uri, care ar putea sau nu fi puse in practica de catre autoritati.

#30
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
eu am intrebat doar pentru ca nu am retinut decat ideea principala. nu mai stiu de unde am auzit asta.

posibil sa fie legat de asta :

https://yourstory.co.../09/digilocker/

#31
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Poate ai citit ceva despre polita RCA. In ultimele luni au circulat mai multe stiri despre soferi care au castigat in instanta anularea amenzii  pentru faptul ca nu aveau politele RCA la ei (dar erau asigurati)

In mediul on-line, pe alocuri, a inceput sa  se discute despre faptul daca polita rca achitizionata on-line si emisa in format electronic - pdf reprezinta documentul in original sau nu.(daca politistul ia in considerare polita  de pe smartphone /tableta /etc sau nu )

Edited by polizei, 02 April 2017 - 01:16.


#32
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
posibil. de aia am si intrebat. pt cine a citit linkul meu india vrea sa faca exact lucrul despre care vorbim. si nu e vorba de nici un cip ci de o banala aplicatie. :)

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 polizei, on 02 aprilie 2017 - 01:03, said:

In ultimele luni au circulat mai multe stiri despre soferi care au castigat in instanta anularea amenzii  pentru faptul ca nu aveau politele RCA la ei (dar erau asigurati)

Pe de o parte UE reglementeaza ca nu pot sa te sicaneze nicaieri in UE (plus ina un numar de state "asociate") si ca dovada asigurarii sint numerele de inmatriculare, pe de alta parte in Romania justitia si administratia isi flexeaza muschiul sa incerce sa pedepseasca cetatenii care de fapt in final n-au facut nimic gresit decit ca au uitat acasa o hirtiuta care oricum ar trebui sa poata sa fie verificata fara probleme de "organ".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate