Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Booking.com interzis in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009
Justitia suspenda activitatea Booking.com in Turcia.

Quote

Un tribunal din Turcia a dispus suspendarea activitatii portalului olandez de calatorii Booking.com in aceasta tara pentru "concurenta neloiala", a anuntat Asociatia Agentiilor de Turism din Turcia (Tursab), citata de AFP.
"Decizia a fost luata pentru a opri activitatile de concurenta neloiala Booking.com intr-un proces deschis de Tursab", scrie un comunicat al Asociatiei, postat pe site-ul sau. Compania nu va mai putea vinde pachete turistice la hoteluri sau alte unitati de cazare din Turcia, mai scrie in comunicat.
Autoritatea in domeniu din Turcia condamnase anterior site-ul, creat in Olanda in 1996, la plata unei amenzi de aproape 700.000 de dolari, mai scrie comunicatul Tursab.
Reprezentantii Booking.com au spus ca nu sunt de acord cu decizia judecatorilor si ca o vor contesta.
"Ca o companie de e-commerce si tehnologie suntem convinsi ca noi contribuim la concurenta sanatoasa de pe piata oefrind utilizatorilor din Turcia o platforma transparenta si accesibila pentru a compara si a rezerva locuri de cazare peste tot in lume", au transmis reprezentantii companiei citati de Associated Press.
Site-ul a inceput sa opreasca, joi, vanzarea de pachete turistice in Turcia pentru utilizatorii din aceasta tara, la o zi dupa decizia instantei de a bloca activitatea companiei in Turcia.
Decizia nu afecteaza doar Booking.com. Potrivit unor analisti de pe piata turismului din Turcia, hotararea va lovi puternic si sectorul hotelier turcesc, pentru ca hotelurile din aceasta tara primesc 35% din clienti prin intermediul rezervarilor facute pe site-urile specializate, Booking.com avand o cota importanta.


http://www.hotnews.r...sta-decizia.htm

#2
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
"Decizia nu afecteaza doar Booking.com. Potrivit unor analisti de pe piata turismului din Turcia, hotararea va lovi puternic si sectorul hotelier turcesc, pentru ca hotelurile din aceasta tara primesc 35% din clienti prin intermediul rezervarilor facute pe site-urile specializate, Booking.com avand o cota importanta."

Fudulia se plateste.

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Turcia, o dictaturã sinistrã. Ãștia dacã se încordeazã puțin ajung din urmã Coreea de Nord. Dupã ce cã le scârțâie turismul ca dracu acum se iau și de ãștia de la Booking.

#4
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016

 caiuscorneliu, on 31 martie 2017 - 09:08, said:

Turcia, o dictatură sinistră.
Si din ce in ce mai obtuza.
Daca nu-i convine ceva lui Erdogan, isi pune imediat haita sa treaca la represalii impotriva a tot ce tine de tara/firma/omul care l-a zgandarit...

Edited by Manasu, 31 March 2017 - 09:24.


#5
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016
eu  nu stiu cum e cu concurenta neloiala, le facea  reclama negativa unora  sau le cereau mai multi bani altora pentru acces pe site?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint destui turisti romani in Turcia, nu stiu citi prin booking.com dar in general sigur. Instabilitate si atentate sint cel putin de la inceputul anilor '90.

Stirea nu cred ca are mare relevanta practica, sint cel putin 10 site-uri mari de rezervari. In nici un caz n-o sa ramina turcii fara turisti (nu din cauza asta!). Ca sint ciudati si au luat-o pe o panta proasta asta e altceva.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
In 2015, stiu ca interzisesera Youtube. O tampenie, dar deh, totalitarism.

Nu, booking nu inseamna nimic. Poti obtine preturi mai bune direct de la hotel. Am luat legatura cu hotelul de cateva ori si nu am fost niciodata dezamagit.

#8
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 AlexaLesby, on 31 martie 2017 - 09:36, said:

Cand am vazut titlul ma asteptam sa zica cineva inca din al 2lea reply ceva de comunisti, dictatura, si ce sa vezi Posted Image)
Cand o sa cresteti mari o sa va dati seama ca povestile cu democratia si piata libera sunt doar niste povesti, niste principii invelite in limbaj de lemn pt fraieri in cel mai ideal caz.
In realitate fiecare tara cu apa calda isi apara interesele proprii, dar mai sunt si exceptii cum e din pacate si Romania care nu au lideri puternici si nici o populatie bine informata ca sa poata face asta..
Banuiesc ca turismul, un important sector in PIB-ul turcesc este impotriva interesurilor lor.

Adevarat maestre, adevarat.

#9
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

 YOUR_GOD, on 31 martie 2017 - 10:08, said:

In 2015, stiu ca interzisesera Youtube. O tampenie, dar deh, totalitarism.

Nu, booking nu inseamna nimic. Poti obtine preturi mai bune direct de la hotel. Am luat legatura cu hotelul de cateva ori si nu am fost niciodata dezamagit.
Si cum ai auzit tu de acel hotel?
Nu tot de pe un site de genul booking?!...

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Da, unul gen.

Si vei fi surprins sa afli ca, ma duceam in concedii si-mi faceam rezervare prin telefon, si inainte de a inventa booking apa calda.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 perlan, on 31 martie 2017 - 09:28, said:

nu am mai auzit de vreun roman intreg la minte, care sa "ia" vacante in turcia, egipt, tunisia, maroc, etc.

daca voi ati auzit, va rog sa scrieti aici.

asa ca pe noi, romanii, cel putin, ne doare la pauallah de inchiderea booking-ului in turcia.

am dreptul la o parere, da?

Tu esti unul dintre cei care au impresia ca Turcia = doar zacut pe plaja la ultra all inclusive la hotel de 4+ stele?
Daca da, ai fi bine sa faci o plimbare pe acolo. Probabil ca ti-ai schimba parerea dupa ce vezi un rasarit din balon printre stancile sculptate din Goreme.

Da, ai dreptul la o parere, dar nu ai dreptul sa generalizezi concluziile.

P.S: presupun ca esti troll de vreme ce intrebi cine s-ar duce in vacanta in Turcia fix pe topicul dedicat vacantelor in Turcia...

Edited by AlexEn, 31 March 2017 - 11:08.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Am vrut sa imi rezerv un apartament in Croatia. Pe booking.com pretul era mult mai mare decat daca cautam pe site-ul statiunii. Asa ca am trimis mailuri, am dat telefoane si mi-am rezervat apartament la un pret OK.

#13
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Attached File  B_1.jpg   120.68K   72 downloads

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 perlan, on 31 martie 2017 - 09:28, said:

nu am mai auzit de vreun roman intreg la minte, care sa "ia" vacante in turcia, egipt, tunisia, maroc, etc.
am dreptul la o parere, da?
Da' ce ti-a casunat pe Maroc?Acolo ce se intampla?


 eumorocanosul, on 31 martie 2017 - 08:58, said:

Justitia suspenda activitatea Booking.com in Turcia.

Da 'pe noi romanii cu ce ne afecteaza asta?Ar trebui sa ne intereseze ce se intampla la turci?
Prezenta Booking.com in viata cotidiana a unei societati reprezinta garantarea democratiei in aceea societate iar lipsa Booking.com reprezinta garantarea dictaturii?
Booking.com este sinonim cu democratia,capitalismul sau corectitudinea?
Eu sunt 100% sigur ca acel articol nu prezinta decat cel mult 10 procente din realitate.Ca de obicei,presa intra cu bocancii si denatureaza cum doreste realitatea.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 ccf_cristi, on 31 martie 2017 - 10:21, said:

Si cum ai auzit tu de acel hotel?
Nu tot de pe un site de genul booking?!...

Poti auzi de un hotel sau altul de la agentiile de turism,de exemplu.

Fiti siguri ca in cazul de fata,nu iese fum fara foc.
Era foarte clar ca vor baga bete-n roate tuturor celor care au legatura cu Olanda,dupa incidentele diplomatice recente dintre cele doua tari.
Stati linistiti,in scurt timp capitalismul se reintoarce si in Turcia.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 adisz, on 31 martie 2017 - 13:28, said:

Poti auzi de un hotel sau altul de la agentiile de turism,de exemplu.

Fiti siguri ca in cazul de fata,nu iese fum fara foc.
Era foarte clar ca vor baga bete-n roate tuturor celor care au legatura cu Olanda,dupa incidentele diplomatice recente dintre cele doua tari.
Stati linistiti,in scurt timp capitalismul se reintoarce si in Turcia.

exact.
diferendul cu tursab e de la inceputul anului , dar posibil ca "sentinta" sa fi devenit mai aspra la indicatiile lui erdogan (sau poate nici n-a fost nevoie de asta, cei care au decis au facut asta din proprie initiativa, sa-l multumeasca pe sultan), urmare incidentelor diplomatice de acum aproximativ 2 saptamani, tocmai din cauza "originilor" olandeze ale lui booking.

Edited by corinadaniela, 31 March 2017 - 14:06.


#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 YOUR_GOD, on 31 martie 2017 - 10:26, said:

Da, unul gen.

Si vei fi surprins sa afli ca, ma duceam in concedii si-mi faceam rezervare prin telefon, si inainte de a inventa booking apa calda.

Cam aia e problema, sindicatul loazelor de la agențiile de turism (job care e în mare parte înlocuit de internet în ziua de azi) a făcut probabil scandal că nu vor să-și piardă joburile în care... stau la birou și caută pe net oferte peste care își adaugă comisionul.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu pot sa caut hoteluri in turcia pe booking.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate