Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Accesorii USB-C pentru Macbook

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Dupa cum stim, Macbook 2017 vine cu 4 porturi USB-C si... atat.

In viata de zi cu zi este ok, pana te lovesti de niste nevoi:
- stick USB normal
- cititor micro-SD
- iesire video
- LAN

Desigur, piata si Apple au venit cu accesorii, care mai de care mai mari, frumoase si scumpe.

Iata ce jucarii am eu, luate de la chinezi.
Pana acum merg fara probleme:

- USB Type C Adapter Male to USB 3.0 Female USB Type-C OTG Adapter Converter

Attached File  Screen Shot 2017-03-31 at 08.53.12.jpg   34.17K   9 downloads

- adaptor USB-C -> ethernet (nu gigabit), cu 3 porturi USB 3.0

Attached File  1.jpg   111.9K   8 downloads

- Type C to USB 3.0 Female Sync Cable - e usor/mic si il pot tine in geanta laptopului.

Attached File  2.JPG   7.38K   10 downloads

- Type-C Hub Power Delivery 2 superspeed USB 3.0 SD memory microSD card reader for MacBook All USB-C

Attached File  Screen Shot 2017-03-31 at 08.49.56.jpg   56.38K   12 downloads

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postemillian, on 31 martie 2017 - 10:00, said:

Multumim de info. Eu am ales modelul anterior, tocmai pentru faptul ca aveam nevoie de usb-uri si nu prea vroiam sa umblu cu cablurile / adaptoarele dupa mine. Dar e bine de stiut pe viitor.
Pe viitor nu prea o sa mai ai ce sa faci cu accesoriile usb clasice Posted Image

Am tot ce-mi trebuie ca accesorii pentru Macbook pro late 2016 (2017 o sa apara probabil la toamna).
Am atat chinezisme cat si accesorii originale. Este diferenta intre ele. Dar de functionat, o fac destul de bine toate.

Adaptorul multiplu de la SATECHI (cumparat din Apple Store oficial) insa, ecranul face niste culori portocalii si alte cele cateodata (pentru foarte scurt timp), cand il deconectez. Lucru care nu se intampla la accesoriile originale Apple. La acelasi accesoriu, incarcarea este mai lenta decat cu cablul direct conectat. Viteza insa pentru cardurile SD (cu viteza 1000x), este una foarte buna.

Originale am Thunderbolt3 to HDMI (inclusiv 3D 60Hz).
Thunderbolt3 to USB.

Ar trebui specificat ca USB-C nu este acelasi lucru cu Thunderbolt3 decat ca format fizic. Pe Macbook Pro late 2016, sunt doua Thunderbolt3 (pe stanga) si pe dreapta sunt doua USB-C. Ele arata identic dar vitezele sunt diferite.
Daca aveti MAC, e de preferat sa luati accesorii certificate Thunderbolt3, desi, sunt putine dispozitivele care pot folosi cu adevarat performanta acestui tip de conexiune. Dar pe viitor (deja au inceput sa apara) vor fi mult dispozitive care vor folosi viteza Thunderbolt3 si e pacat sa nu beneficiati de ea doar din cauza unui adaptor sau cablu.
La 4000e cat am dat pe computer, mi se pare putin aiurea sa ma zgarcesc la accesorii de doar cativa euro care in niciun caz nu au acelasi control al calitatii precum accesoriile certificate.

Ceva discutii si pe aici.

Edited by serginho74, 01 April 2017 - 15:09.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vrea cineva un dongle de 240 euro ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Pqp8Tz_eEQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si numai cu 2 USB-A si fara porturi video legacy. Unde sint vremurile cind se laudau producatorii ca au 14 usb-uri pe placa de baza?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, mai ai nevoie de un rucsac pt accesorii :)
Cred ca 240 USD e cam piperat.

#5
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Pe asta il folosesc la MacBook_ul de 12". Este cu "de toate" si poate fi comandat in RO.

https://conectica.ro...d-alimentare-pd

#6
tuxHD

tuxHD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.02.2013
Azi a venit hyperdrive. Se simte cam ieftin, functioneaza foarte bine.

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Luat cablul de alimentare cu leduri de la Moshi. In felul asta am recuperat oarecum comunicarea faptului ca bateria se incarca sau s-a incarcat 100% cand laptopul e inchis.
In functionare, adica cu laptopul deschis, ledul e portocaliu ca si cum ar incarca. Asta e singura chestie mai ciudatica. In rest e ok, calitate foarte buna a cablului si ledul e discret. Pacat ca nu a facut Apple asa ceva de la bun inceput. E o chestie utila.

#8
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
buna, caut un adaptor din asta https://www.aliexpre...2794409596.html in Romania !!!! sper sa gasesc ceva mai de calitate.
stiti unde as putea gasi ?
multumesc.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
De ce nu il comanzi de pe Aliexpress ?

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Urmeaza sa incerc dock-ul HD 500 de la Microsoft pe post de dongle pentru iesire video si replicator de porturi USB, am vazut pe pagina forumul Apple ca dracia functioneaza foarte bine
Avantajul fata de un dongle oarecare este calitatea constructiei, designul placut si posibilitatea de a incarca un dispozitiv mobil conectat la el, iar faptul ca ele sunt "discontinued" de Microsoft inseamna ca beneficiaza de preturi bune noi si SH.

In rest folosesc un USB C to USB 3.0 de la Samsung S8 si un dongle USB C to 3xUSB 3.0 plus microSD si SD. Personal nu ma plang ca noile sisteme nu mai au USB clasic, doar la inceput a fost un soc, dar Apple sunt obisnuiti sa ne socheze, ba cu o functie noua sau cu un pret, cum este cazul lui iPhone X.

Edited by connectorxp, 08 October 2017 - 06:09.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Vezi ca are si Dell un dock thunderbolt cu multiple iesiri si care iti incarca si laptopul .... nu stiu care e mai bun, dar poti sa te uiti peste review-uri.
http://www.dell.com/...cations?lang=en

Edited by ro_explorer, 08 October 2017 - 12:14.


#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Revin cu privire la cablul de alimentare de la Moshi.
Nu-l cumparati. Al meu a cedat la ambele capete. Este primul cablu pe care l-am stricat vreodata. Este dintr-un plastic de foarte proasta calitate si pur si simplu se rupe la cea mai mica miscare.
O sa-l trimit la garantie sau il arunc direct la gunoi.
Pacat, era util, cat a functionat a fost ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate