Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Științe ale naturii->Informatică?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Andre_020304

Andre_020304

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2017
Buna! Sunt in clasa a 8-a si m-am gandit sa dau la stiinte ale naturii . Intrebarea mea este daca pot merge la facultatea de informatica daca am terminat stiinte ale naturii, sau trebuie neaparat mate-info? Inca nu stiu sigur ce as vrea sa fac , m-am gandit si la meseria de veterinar sau biolog , dar poate ca voi vrea sa termin informatica. Care credeti ca ar fi o varianta mai buna , avand in vedere faptul ca biologie si fizica n-am prea facut in 5-8 , si la mate ma descurc destul de bine  (la geometrie mi-e mai greu)?

Edited by Andre_020304, 30 March 2017 - 19:59.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cea mai buna varianta pentru tine e sa folosesti liceul pentru ceea ce e gandit: sa iti extinzi cunostintele generale pentru a putea lua decizii informate in viata - alegerea unei facultati fiind una dintre ele.

Asadar, stai unde esti, si in timpul liber invata programare acasa.

Ai 3 ani la dispozitie, fara obligatii si fara griji, da-i bice.

La sfarsit vei sti daca vrei informatica sau altceva.

Daca inveti de acasa, cu ajutor de pe forumuri, ai sanse sa stii la sfarsit informatica mai bine decat viitorii tai noi colegi informaticieni de facultate, si sa ai un avantaj fata de ei.

Ora de informatica romaneasca baga numai balarii in capul elevilor. Sunt pe acest forum de 10+ ani pe aria de programare si stiu.

#3
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Daca termini mate-info poti sa te duci si la turism.
In a-9a si a 10-a la stiinte faci limbaje de programare(lucrezi in programe) C++ si Pascal. Doar 2 ani si doar esentialu. La mate info e mai cuprinsa programa; matematica de M1, nu de M2 ca la stiinte.
Clar o sa-ti fie mai usor la facultate daca esti la liceu profil mate-info, doar ca la liceu o tragi mai greu.

#4
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
Te duci la academia tehnica militara, e greu dar merita.

#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Poti sa faci ce liceu doresti si sa mergi la ce facultate doresti dupa. Nu este obligatoriu sa terminiu mate-info ca sa faci Facultatea de Infomratica. Asa cum a mai spus cineva, in timpul liber invata programare. Gasesti pe internet documentatie, tutoriale, raspunsuri la intrebari. Incearca sa te orientezi pe un proiect care sa faca ceva practic; in felul acesta, o sa iti placa ce faci si pe masura ce te lovesti de noi probleme vei cauta solutii pentru ele. De exemplu un program mai micut la inceput care sa traduca niste cuvinte, apoi niste fraze sau un program care sa rezolve probleme de geometrie de exemplu sau sa sa faca ceva practic. Programarea chiar e un domeniu unde nu te plictisesti si pe deasupra e is bina platita.

#6
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Daca te duci la stiinte ale naturi si alegi informatica mai departe regreti ca nu te-ai dus la info.
Daca te duci la stiinte ale naturii si apoi continui cu stiinte ale naturii risti sa ajungi unul dintre cei care injura statul ca nu-si gasesc de lucru. Cu informatica mergi la sigur.

 PantherOne, on 30 martie 2017 - 20:16, said:

Te duci la academia tehnica militara, e greu dar merita.
Nici aia nu mai e ce a fost Posted Image dar tot bine iesi

Edited by Maryus89, 30 March 2017 - 20:40.


#7
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cum au spus colegii,poți.
Dar nu ar fi mai bine să faci mate-info,dăcă vrei să dai la facultatea de informatică după liceu?
În cazul ideal,poți să te pregătești în particular pentru facultatea de info,chiar dacă faci alt profil în liceu.
Dar va fi mai greu.
Pentru că,pe lângă materiile de bac,va trebui să stăpânești și materiile de la examenul de la fac. de info.
Așa,le mai "simplifici".

#8
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 PantherOne, on 30 martie 2017 - 20:16, said:

Te duci la academia tehnica militara, e greu dar merita.
Ai de plm. :D

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poti sa te duci la orice facultate vrei tu indiferent de ce profil urmezi in liceu.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001
Fiul meu e acum in clasa 8. Astept sa vad ce note ia la Testarea Nationala. Preferinte: stiintele naturii,  mate-info, filologie, mecanica, profesionala.
Multi merg acum la filologie. Bac usor si continua cu politie. Romana, engleza si istorie.

Insa pt tine vor decide parintii. Exact cum fac eu cu al meu.

Cat ai luat la simulare? Ce medie ai 5-7?

#11
Andre_020304

Andre_020304

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2017
Media simularilor mi-a iesit 9.10 . Pe 5-7 am 10 ; 9.96 și 9.88 . Parintii probabil o sa ma ajute in luarea deciziei , dar decizia e a mea . Cunosc cazuri in care copiii nici macar nu stiau la ce liceu au fost inscrisi , si nu mi se pare ok .

Edited by Andre_020304, 30 March 2017 - 22:13.


#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Și fie-mea e a 8-a. Ce am observat și la ea, dar și la alți prieteni care au copii deja la liceu, proveniți din școli variate, și intrați la mate-info sau mate-fizică la licee bune, este că toți sînt „speriați” de fizică, nimeni n-a făcut ca lumea fizică, (dar nici bio sau chimie), în gimnaziu. Treabă confirmată și de profi. Noroc că în liceu se ia de la zero.
Deci nu te stresa din cauza asta, e o situație normală. De vină, părerea mea, e sistemul de admitere, în care toate școlile sînt complice în a pune accentul numai pe română și mate, ca să ia elevii note bune la examen. Restul materiilor sînt trecute cu vederea.
Baftă!

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001

 Andre_020304, on 30 martie 2017 - 22:11, said:

Media simularilor mi-a iesit 9.10 . Pe 5-7 am 10 ; 9.96 şi 9.88 .
Felicitari. Vei face o alegere buna. Nu te stressa.

#14
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
Nu e bine sa schimbi la 18 ani ce ai ales la 16. La 16 stii cu adevarat ce ti se potriveste. Daca vrei fac de mate info, info de pe acum du-te la profilul asta la liceu.

#15
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Dude, nici la 20 si nici la 22 nu prea stii ce ti se potriveste.
La 16 esti mega-influentat de parinti si de ce vor ei sa vorbeasca in lift cu ceilalati vecini: fata mea ii la Cluj la medicina, ehee !
Informatica e cam singura care se poate invata de 100 ori mai bine si mai mult si mai frumos acasa decat de la un prof ( in 99.9 % din cauzuri ) necalificat, ca daca era bun era programator.
Doar ca, ca sa inveti programare acasa tre sa fii motivat.

#16
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017
Nu ești sigur de ceea ce vrei deocamdată.
Este în regulă, mulți care termină Informatica se decid să dea la Drept sau Medicină, iar cei care termină Științele se pot îndrepta către Inginerie sau Informatică.
Trecerea este mai grea, evident că cel mai ușor ar fi să știi din a 9-a că vei deveni programator și să-ți dedici cei 4 ani din liceu pentru asta, dar în cazul în care îți menții oportunitățile deschise, te poți decide și în clasa a 12-a și dacă îți dai seama că treci pe un drum diferit față de cei 4 ani din liceu, atunci vei băga dublu efort și timp față de ceilalți, care s-au pregătit mai mult față de tine, și ai șanse să ajungi la nivelul necesar, dacă ai în tine destulă forță și atenție.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate