Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

temperatura ssd-ului în linux

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
criptoriga

criptoriga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.03.2015
Din septembrie, de când mi-am luat SSD (la un laptop Asus N56VB), i-am verificat constant temperatura în linux și windows 10. Am un SSD ADATA Premier SP550 și un sistem multi-boot: Ubuntu și distro-uri bazate pe Ubuntu, KaOS, Manjaro, Solus, Fedora, am avut și OpenSuSE și Debian. În windows 10 am măsurat temperatura cu HWMonitor și SpeedFan, iar în linux am folosit hddtemp - fie prin Psensor, fie am citit direct temperatura în terminal. Concluziile: în windows temperatura variază între 27 și 30, dar stă mai mult pe la 27-28°C. În linux e cam cu 10 grade mai mare, dar variază între 34°C (în Solus, la un moment dat) și 41°C. De regulă e pe la 37-38°C. Manjaro, deși mi se pare super-optimizat, temperatura stă pe la 40°C. Mă întreb dacă diferența n-o fi din cauză că programele sunt diferite. Dar se simte, oricum - zona pe care îmi sprijin mâinile e mai rece în Windows; SSD-ul e instalat în zona respectivă.
Păreri? Există aceeași diferență și la alte mărci?
PS Am făcut tot ce trebuie pentru optimizarea SSD-ului în linux, deci n-are legătură cu asta.

#2
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Ce valoare de power management i-ai pus ? daca e disabled , scanteieste full Posted Image

Recomand valoarea 128 ptr un ssd, 127 se aplica mai mult HDD-urilor deoarece are spindown.

Ai activat fstrim?


man hdparm (ptr detalii)

Values 1-127 permit spin-down, 128-254 do not and 255 disables advanced power management altogether (if the drive supports it). Values 1 to 240 are in 5 second steps, values 241 to 251 are steps of 30 minutes, see the table below.


root@heimdall:~# cat /etc/hdparm.conf
quiet
/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD20EFRX-68EUZN0_WD-WCC4M0174426 {
	acoustic_management = 254
	apm = 127
	spindown_time = 241
	write_cache = off
}
/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD5000AAKX-22ERMA0_WD-WCC2E6PVPDAV {
	acoustic_management = 254
	apm = 127
	spindown_time = 241
	write_cache = off
}


Dupa cum vezi..eu am lasat SSDul, /dev/sda, in pace, nu i-am activat nici un power management.

Attached Files


Edited by ct03nut, 30 March 2017 - 17:05.


#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Attached File  Kazam_screenshot_00000.png   78.77K   31 downloads

34 de grade...

#4
criptoriga

criptoriga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.03.2015
Da, am activat fstrim. Mai precis, îi dau câte o comandă fstrim din când în când. Doar în Fedora m-am prins cum fac să setez să se facă automat (dar nici n-am căutat mult pentru alte sisteme).

La comanda cat /etc/hdparm.conf am obţinut:
#/dev/discs/disc0/disc {
# mult_sect_io = 16
# write_cache = off
# spindown_time = 240
#}
#/dev/discs/disc1/disc {
# mult_sect_io = 32
# spindown_time = 36
# write_cache = off
#}


Nu înţeleg nimic din valorile astea.

#5
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Am mai spus multe functii din kernel sint declarate inline, cea ce este o fortare a sistemului, fara inline procul lucreaza ca in manual.

#6
criptoriga

criptoriga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.03.2015
Ok, ceva îmi spune că nu merită să resetez default-urile kernelului, nu cred că aş reuşi în felul ăsta să răcesc SSD-ul la nivelul din Windows (nu sunt sigur, de fapt, că ar avea vreun efect). Dacă a încercat cineva şi a obţinut rezultate notabile, să ne spună şi nouă.
Sunt curios, în continuare, dacă la alţii există discrepanţa asta.

#7
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Am acelasi SSD ca tine de aproape 2 ani pe un Dell si cu Ubuntu sta in 39-40°. Daca nu intrebai tu nici ca m-ar fi interesat vreodata ce temp are discul :)
La mine se pare ca temp nu depinde atat de tare de cat lucrez cu discul (practic n-am vazut variatii de temp la copiat jde mii de fisiere vreo 15-20 min) ci de cat are procesorul si/sau placa video de lucru. Adica discul se incalzeste mai mult de la "vecini".
Linuxurile si Nvidia Optimus sunt ca baba si mitraliera. Poate placa Nvidia se incalzeste. Nu cunosc dispunerea hard la Asus, poate placa video nu e langa SSD sau nu e in fluxul de aer de racire ...
Mai vezi si cum se compara consumul de curent pe baterie, raportarile valorice de temp ar putea fi false.
Nu pot zice de cum e in windows ca microsoft e persona non grata pt mine de vreo 10 ani si nu posed.

Dar de ce te deranjeaza temp discului?

#8
criptoriga

criptoriga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 29.03.2015
Nu mă deranjează prea tare, recunosc, doar stau aproape tot timpul pe linux. Dar e mai plăcut să lucrezi la un laptop mai rece şi în plus, temperatura ridicată ar putea însemna o durată de viaţă ceva mai scurtă a SSD-ului. Cred că în primul rând mi-ar plăcea să ştiu în continuare că nu sunt capitole la care Windows să fie superior.

#9
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Am cautat si SSD-ul meu are 1 an si 4 luni ieri. Laptopul functioneaza atat timp cat nu dorm - deci cam 16-17 ore pe zi. Pana acum nu a crapat si, la cat costa, nici nu ma intereseaza daca o face.
Tot ce am important pe disc e multiplicat automat pe net in 2 locuri din 3 in 3 ore (nu folosesc backup). De 6-7 ani tin un script pt instalarea si configurarea automata a intregului sistem dupa ce am eu nevoie. Daca explodeaza laptopul, iau altul, descarc sistemul de operare si-l instalez default, sper sa-mi aduc aminte o parola din 3, descarc scriptul si-l bag in priza, ma duc 2 ore la o terasa sa beau o bere iar cand ma intorc e totul 'up and running' ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.
Scriptul e bun si cand schimb versiunea de ubuntu_ (nu updatez niciodata varianta de Ubuntu, stau numai pe LTS si instalez de la zero absolut cu fiecare nou LTS)

Asta e una din frumusetile linuxului! Fa chestia asta cu windows Posted Image - iti trece os prin os numai sa instalezi OS-ul iar cu un script 'unattended' nu merge, trebuie [si] backup (depinde si de softul de care ai nevoie).

Deocamdata exista segmente unde windows sta mai bine dar nu din cauza ca un linux n-ar putea - vezi cazul Optimus de care tocmai ziceam.
Acuma nu trebuie sa fie si frumoasa si desteapta si devreme acasa, multumeste-te si tu cu 2 din 3 Posted Image

Edited by cipx2, 30 March 2017 - 23:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate