Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Posibil virus, altceva sau comportament ok?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Pe un telefon Samsung SIII Neo, cu Andoid 4.4.2, fara root si fara antivirus am instalata o aplicatie, gratuita, luata din magazinul Google Play, cu care monitorizez traficul. Acesta aplicatie genereaza periodic rapoarte. Optiunea "datele mobile" (pentru Internet) e activa mai mereu (doar cand procentul de incarcare al accumulatorului e aproape de zero).

In acest raport, constat ca, desi nu am folosit in acea perioada o anumita aplicatie (de exemplu Moovit), acesta a facut trafic (mic, ce-i drept, 1-2%). Dar cel mai mult ma mira ca, din cand in cand, apare si Root-ul (si aici traficul e mic, de pana in 5%).

E normal asa ceva sau e cazul sa incep sa fac niste investigatii?

Multumesc.

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Cam toate aplicatiile fac trafic, mai mult sau mai putin. Cel mai bine stai cu datele dezactivate si le activezi doar la nevoie. Si binenteles, dezinstalezi aplicatiile dubioase, care fac ce vor fara acceptul tau.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Si in plus nu te opreste nimeni sa iti pui un antivirus free din Play si sa scanezi cu el din cand in cand.

#4
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Face trafic in fundal.

#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Aproape orice aplicatie face trafic in spate.
Care Root face trafic, zici ca nu e rootat telefonul.

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Telefonul este cumparat la liber, de nou (cu IMEI verificat). Nu cred sa aibe root-ul deblocat. Iar eu n-am facut asa ceva. La ce ar trebuie sa ma uit?
Si tocmai asta m-a mirat si pe mine, de ce acolo, in acel raport scria de root.

Alte aplicatii (dubioase) nu am, decat strictul necesar (waze, firefox, chrome, virtual cards si moovit; un soft de naviogatie si o aplicatie lanterna).
Nici macar messenger si facebook mobile. Si nici jocuri.

#7
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Incearca sa nu mai povestesti cu cuvintele tale.... adica "in acel raport scria de root".
Spune EXACT ce scria acolo.
O poza ar fi si mai edificatoare.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postwb626ek, on 30 martie 2017 - 13:34, said:

Face trafic in fundal.
Antivirusul ? Nu prea. Majoritatea fac scanare in cloud - nu ruleaza permanent - doar cand ii dai scanare face trafic ca sa interogheze serverul cu bazele de date.

Dar da, cam toate aplicatiile fac transfer de date, inclusiv cele ale telefonului - venit cu ele din fabricatie. Unele sunt puse de fabricant special ptr asat - trimit loguri catre el.
Iar cele gratuite pot face ceva mai mult - nu sunt toate gratuite pe degeaba - mai o reclama, mai ceva date de navigare transmise, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate