Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Produse second-hand

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Se pare ca ai citit totul pana la: "Evident ca prefer unele lucruri noi, a nu se intelege gresit". Nu sunt genul care sa cumpere doar SH, aia deja e o extrema. Ma adaptez la situatie si la produsul cumparat

#38
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Am citit si fraza aia, dar e evident ca tu ii dai mai putina importanta daca ai trecut-o de-abia la urma :P In plus motivatia ta mi se pare ca nu prea sta in picioare, cel putin la capitolul auto.

#39
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Ee, nu-i cazul sa incepem cu psihologie, dupa felul in care scrie omul. Pur si simplu asa am scris ideea.

Nu am masina. Pentru nevoile mele, inchirierea unei masini este solutia ideala. Nu imi bat capul cu service, asigurare, cauciucuri vara/iarna, garaj etc. Cumparaturile le fac cu bicicleta sau pe jos (fac 1-2-3-4-5 ture, depinde de greutate, volum, etc), iar deplasarea in oras la fel.

Edited by R10, 01 April 2017 - 00:30.


#40
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010

View Postalex05ok, on 30 martie 2017 - 11:16, said:

Buna ziua!

Cumpar un produs second-hand pentru ca:
a) este mai ieftin
b.) nu se fabrica un produs in plus, planeta este mai curata

Acum majoritatea oamenilor sunt inebuniti dupa cumpararea ultimelor tehnologii, gadgeturi. Eu nu sunt de acord cu asta pentru ca mi se pare o risipa de resurse, de ce sa cumparam telefoane de 1000 euro cand unul de 200 isi face treaba foarte bine.
Daca un om vrea sa isi cumpere ultimul model de telefon il scoate la vanzare pe cel pe care il are acum. Cu cat il vinde mai scump cu atat este mai motivat sa il schimbe.
Pe de alta parte daca valoarea unui telefon second-hand este prea mica multi oameni nu sunt motivati sa mai vanda si au cate 3-4 telefoane cu toate ca nu le folosesc. Cei care nu au telefoane le vor cumpara noi si se face iar risipa.

Cum gasim echilibrul? De la ce reducere fata de un produs nou trebuie sa cumparam un produs second-hand, tinand cont si de riscuri?

Multumesc!
Sa traiesti exact asa fac si eu dar la toale, ca port marime mare si costa mult la magazin, la electronice-pc ponderea este destul de mica si nu cumpart des.

#41
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004

View PostBarboso, on 30 martie 2017 - 22:32, said:

Am avut unul, chiar atunci cand au aparut la noi, '97 sau '98.  Din magazin, cu garantie sase luni.  La vreo saptamana dupa ce s-a terminat garantia, a crapat.
Cam tot pe-atunci, un amic si-a luat StarTac nou, sigilat, "la negru".  L-a tinut telefonul ala vreo saptamana.

Nu-mi mai trebuie.  De-atunci iau doar nou, din magazin, cele mai multe (am mai luat si la liber, cand n-avea operatorul ce voiam eu) la prelungire de abonament.  Unul singur (un Sagem, unicul cu speaker, pe-atunci, din cate stiu eu) mi s-a stricat, in conditiile astea, la vreo trei luni.  Mi l-au schimbat, pe garantie, cu altceva cu un pret similar (Sagem de-ala nu mai aveau).
In rest, pe toate le-am scos din uz functionale, pt ca voiam ceva mai nou si mai capabil.  Cred ca le am pe toate prin diverse sertare / cutii.

A, si-am mai avut, ptin 2000, un Nokia castigat la un pariu.  Am scapat urgent de el.  Nu-mi placea nici cum se auzea, nici meniul, si-mi si statea pe creier, dupa experientele avute, "SH".   Posted Image

Te întreb sincer: de acolo ţi se trage dispreţul faţă de second-hand? Că ai mai spus că nu-ţi plac lucrurile vechi (lol, scrisesem noi).
Eu sunt pagubă pentru mulţi producători şi vânzători: ţin lucrurile cât mai mult posibil   Posted Image     Posted Image
Recunosc, nu mă tentează hainele la second-hand.

Edited by djl, 30 March 2018 - 15:24.


#42
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdjl, on 30 martie 2018 - 15:21, said:

Te întreb sincer: de acolo ţi se trage dispreţul faţă de second-hand?
Hmm... parca n-as spune chiar dispret.
Nu prea am avut eu SH-uri nici inainte de asta *, dar da, probabil ca respectivele intamplari au avut contributia lor in reticenta mea actuala de-a cumpara inclusiv produse resigilate.
OK, cumperi (si cumpar) vehicule (si imobile... dar aici deja e alta situatie / discutie) SH, o data ca-i vorba de mii de € si-i mai greu cu sumele astea "gramada" (mai ales cand esti ca mine si ai oroare de credite / datorii), si-o data pt ca, in domeniul asta, consider vechile tehnologii, fara atata electronica si fara ţâşpe turbine pune pe-un motoras cat sticla de lapte, mai fiabile.  Sunt patit sa ma lase-n drum masina  "de fiţe", de peste 50.000 €, din cauza unui rahat de calculator, si sa ma chinui opt ore ca s-o iau de-acolo, abia cu a treia platforma **.

Dar pt un calculator, un TV sau un telefon, chiar nu vad de ce m-as lega la cap cu lucruri folosite de altii, pt o economie de cateva sute de lei.  Si nici cu sigilate de pe OLX, fara acte si garantie.
Nu spun ca pt mine nu conteaza "cateva sute de lei", da' nici nu lesin de foame-n casa pt ca i-am cheltuit "in plus" cand imi cumpar ceva.  Ca nici nu-mi schimb lunar "jucariile", iau ceva bun, de nou, si "trag de el" si eu pana se cere inlocuit, ori ca s-a stricat, ori, la telefoane / calculatoare, ca-i depasit si nu mai face fata cerintelor actuale (ca doar n-o sa stau sa ma rog de batranul P IV cu RAM de 512, sau de primul meu smartphone, perfect functional inca, dar cu 3G, procesor de 4xx si ecran de 2,xx").


* Am avut in anii '80 semicursiera si motocicleta, si-n anii '90 masini... cam asta-i tot ce-am avut SH, pana la telefonul ala, si nici ulterior, in afara de masini, n-am mai luat altceva.

** Bonus, se-ntampla de ziua mea si erau peste 30° afara.  :bigwhitegrin:

#43
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Nici mie nu îmi plac maşinile cu elecrtonică sau prea multă electronică în ele. Să fie uşor de reparat, asta contează. Şi nici să nu o apuce nebunia cu senzorii.
Bicicletă s.h. îmi iau şi eu (sper să nu mi-o mai fure). Pentru că una la fel de bună, nouă, costă de cel puţin 4 ori mai mult.
O să-mi iau telefon la s.h. 3310. Ăla clasic, un bătrân "Nokia". Dacă dau 50 Lei şi mă ţine încă 4 ani, nu e deloc rău   Posted Image   Plus că fac senzaţie      Posted Image   (fără glumă, au rămas oameni miraţi de telefoanele vechi ale mele).

Edited by djl, 30 March 2018 - 16:27.


#44
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Imi place sa iau vechituri din tirg, deci clar  SH.

#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdjl, on 30 martie 2018 - 16:25, said:

Bicicletă s.h. îmi iau şi eu (sper să nu mi-o mai fure). Pentru că una la fel de bună, nouă, costă de cel puţin 4 ori mai mult.

O să-mi iau telefon la s.h. 3310.
Bicicleta merge. Am luat-o noua, pana la urma (si cred c-am facut vreo 50 de km cu ea, in primii doi ani... de alti cativa ani se prafuieste pe undeva pe la sora-mea), dar si pe mine m-a batut gandul la una SH.  Doar "fier" si chestii pur mecanice, fara senzori, calculatoare si alte rahaturi electronice, nu prea are ce surprize sa-ti ascunda, si oricum se repara usor si ieftin.

Parca Nokia ala a fost cel pe care l-am castigat eu la pariu si m-am grabit sa-l dau.   :D

#46
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Eu fac cu bicicleta cam 50 de kilometri per săptămână... uneori chiar în 4-5 zile.

#47
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Mătușa și bunica mea aveau mai demult un obicei sa ma întrebe ce-mi trebuie mie telefon așa scump? Ca ea (Mătușa mea) a dat 100 lei pe tel și îl are de atâția ani și încă e bun. :)) Dupaia zicea, aa tu vrei sa faci poze cu telefonul. :))
Acuma văd ca a uitat și ma mai întreabă ce tel sa-și cumpere sa facă poze. :))

#48
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postalex05ok, on 30 martie 2017 - 11:16, said:

Buna ziua!

Cumpar un produs second-hand pentru ca:
a) este mai ieftin
b.) nu se fabrica un produs in plus, planeta este mai curata

Si daca e deja produs , atunci il cumperi pe cel nou !

#49
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Unele produse nu ţin la infinit, aşa că tot vor fi înlocuite. Problema care este este că multe dintre ele ţin din ce în ce mai puţin. Da, poate un produs mai nou consumă mai puţin carburant, mai puţin curent electric, dar deşeurile tot sunt o problemă, chit că există recilcarea. Reciclarea e bună, dar unele produse ajung la gunoi, unele chestii sunt mai greu de reciclat. Aşa că e bine să gândeşti de mai multe ori înainte să arunci şi dacă arunci, să încerci să reciclezi (dacă se poate).

Edited by djl, 30 March 2018 - 22:40.


#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmilovme, on 30 martie 2018 - 20:12, said:

Mătușa și bunica mea aveau mai demult un obicei sa ma întrebe ce-mi trebuie mie telefon așa scump? Ca ea (Mătușa mea) a dat 100 lei pe tel și îl are de atâția ani și încă e bun. Posted Image) Dupaia zicea, aa tu vrei sa faci poze cu telefonul. Posted Image)
Acuma văd ca a uitat și ma mai întreabă ce tel sa-și cumpere sa facă poze. Posted Image)
Mama (79 de ani in curind) are doua telefoane chiar: un smart samsung nustiudecare cu ecran de 5.5 cu care se da pe net, YT, horoscoape, schimba fotografii cu familia imprastiata prin toate colturile lumii si un nokia mic, clasic, cu butoane pe care il ia cind merge la cumparaturi si nu vrea sa-i ocupe loc prin poseta. Iar de la tatl meu,
care nu mai are nevoie de telefon ce ceva ani, am invatat ca masina si nevasta e bine sa le iei noi!

View Postmilovme, on 30 martie 2018 - 20:12, said:

Mătușa și bunica mea aveau mai demult un obicei sa ma întrebe ce-mi trebuie mie telefon așa scump? Ca ea (Mătușa mea) a dat 100 lei pe tel și îl are de atâția ani și încă e bun. Posted Image) Dupaia zicea, aa tu vrei sa faci poze cu telefonul. Posted Image)
Acuma văd ca a uitat și ma mai întreabă ce tel sa-și cumpere sa facă poze. Posted Image)
si au ramas cu intrebatul?

Edited by tytysor, 31 March 2018 - 00:23.


#51
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

View Posttytysor, on 31 martie 2018 - 00:24, said:

... am invatat ca masina si nevasta e bine sa le iei noi!

Faina recomandare, cu toate ca unele "adolescente" au deja rodajul facut la 18 ani :) Macar la masini sa mai mirosim pielea noua Posted Image

#52
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Posttytysor, on 31 martie 2018 - 00:24, said:


Mama (79 de ani in curind) are doua telefoane chiar: un smart samsung nustiudecare cu ecran de 5.5 cu care se da pe net, YT, horoscoape, schimba fotografii cu familia imprastiata prin toate colturile lumii si un nokia mic, clasic, cu butoane pe care il ia cind merge la cumparaturi si nu vrea sa-i ocupe loc prin poseta. Iar de la tatl meu,
care nu mai are nevoie de telefon ce ceva ani, am invatat ca masina si nevasta e bine sa le iei noi!


si au ramas cu intrebatul?
I-am zis sa-și ia un j3. Dar a zis ca nu-i trebuie telefon așa scump. :))
Nu i-am mai zis ca j3 nu-i un tel scump.



#53
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Chiar dacă lucrez în domeniu, nu prea mi se umezesc ochii la treaba asta cu hai să purtăm chiloți uzați, ca să avem amprentă mai mică asupra mediului. Mi se pare o grijă prostească. În primul rând, telefonul sau alt echipament electronic, nu-l arunci la găleată, ci îl duci la un valorificator, iar ăla-și ia din el ce-i trebuie. Pe urmă, dacă nu reciclezi deșeurile produse în casă, să-ți faci probleme de deșeurile electronicelor, e prostesc. Produci deja câteva tone de alte deșeuri care nu se pot valorifica, care ajung la groapa de gunoi și nu la valorificatori.

Și pune-ți problema și invers. Zici că sunt telefoanele ieftine. Ok, dar dacă îmi permit un telefon de 1000 de euro, dar iau unul de 200 second, fac ceva cu ăia 800 de euro rămași. Chiar dacă mă duc să-i beau, produc mult mai multe deșeuri decât dacă aș fi luat telefonul de 1000.

Nu sunt genul să folosesc produsele puțin timp. Calculatorul meu are vreo 7 ani, telefonul e mai nou, dar le folosesc vreo 4 ani, haine am vechi și de 10 ani. Nu cumpăr chestii SH, pentru că nu prea văd mare afacere. Prefer garanția și asigurarea că produsul meu va funcționa corect.

Dacă vrei să susții mediul, cumpără produse de la firmele care investesc în protecția lui. Mi se pare o metodă mai bună și eficientă decât să-ți faci probleme de amprenta personală.

#54
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
E bine să cumperi de la companii despre care ştii că recilcează. Numai să nu fie din alea care zic că o fac, dar nu o fac.
În rest, da, trebuie să fii atent cum consumi. Dacă ţii la mediu. Adică să încerci să fii cumpătat. Iar asta trebuie să fie o chestie personală, nu să ţi-o impună un eco-nazist.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate