Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Produse second-hand

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTruculMagic, on 30 martie 2017 - 12:18, said:

Inca ceva, cei din clasa medie care nu isi cumpara anual un telefon scump, fac trecerea cam odata la 3 generatii, deci odata la 3 ani dau 6-800euro pe un telefon. Asta ar insemna 250euro pe an si tinand cont ca multi cumpara low-costuri care intr-un an merg ca naiba si dau cate 150-200euro pe ele, ei fac o alegere mult mai buna. Un flagship din 2014 bate mar un samsung j5 2016 sau 2017 cand o sa apara.
Mi-am cumparat o pereche de ghete nike cu 500lei si ii am de 4 ani, sunt ca noi... cu transport gratuit. In timp ce altii in fiecare an isi cumpara cate o pereche de replici la 120lei + transport... = 135lei si nu tin mai mult de un sezon, ori se dezlipesc ori sunt terminati, iar in acesti 4 ani ei au dat 540lei si la anul o sa cumpere alta pereche, in timp ce ai mei mai merg cativa ani. Tot asa este valabil si in cazul unei game largi de produse.
Un prieten mi-a zis ca a cumparat 2 lucruri proaste pana a cumparat unul bun si a aruncat banii degeaba. A cumparat polizor unghiular parca makita scump pe care il foloseste de multi ani, iar inainte avea ceva nume din astea mai naspa (einhell parca si altceva) pe care le-a stricat intr-un an. Posted Image
Si exemple iti pot da toata ziua.
Desigur ca este ceva de lauda sa porti 5 ani aceleasi incaltari!

View PostDany_Darke, on 30 martie 2017 - 12:37, said:


si daca acel cineva care cumpara acel sh scump, de ce l-ar cumpara totusi? pai asta e lacomie de fapt. adica cineva cumpara ceva scump la 3000 lei, vinde dupa 1-2 ani, cu 2500 ca e motivat sa-l vand pt ca e pretul mare. dar ala de-l cumpara, de ce ar fi asa idiot sa cumpere orice jaf ponosit, spart, uzat, decolorat, lovit, zgariat si terminat din mai toate punctele de vedere, eventual fiind necesara si o alta investitie pt a fi adus la utilizare normala, cand ar putea pur si simplu sa cumpere acelasi produs nou, care eventual e si mai ieftin decat acel sh obosit?

sunt produse care efectiv nu merita, iar astia care zic cu dintii de pret, pe principiul "bai baiatule, pai eu am dat 3000 cand a fost nou, sa pierd atatia bani doar pt ca il dau sh?" ii consider de cea mai joasa speta, pt ca ei de fapt vor sa traiasca din nimic, adica ia un produs scump, il vinde cu aproape pretul de achizitie a unuia nou, mai pune un maruntis de cafea si ia altul nou ultimul racnet.

asa ca problema nu este de fapt ce se intampla cu produsele sh si ce pret au, ci cei care vand altora pe care ii iau drept prosti.
Chiar mai rau, am auzit chestii de genul:"macar sa imi scot cit am dat pe el". De unde rezulta ca respectivul nu s-ar jena sa vinda gioarasa chiar mai scump decit a cumparat-o!

#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttytysor, on 30 martie 2017 - 17:59, said:

Desigur ca este ceva de lauda sa porti 5 ani aceleasi incaltari!
Comparat cu:

View PostSurgeoniac, on 30 martie 2017 - 15:26, said:

Unele lucruri sunt chiar avantajoase să le cumperi așa, de exemplu mașini, telefoane, haine, ustensile, etc.


#21
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Anumite lucruri pot fi acceptate mai usor ca SH, in general cele scumpe (masina, motocicleta, tractor.......etc)
Pentru electrocasnice, haine, insa....eu nu prea vad bine achizitia SH.
Povestea cu "protejam planeta" e...doar o poveste, sa fim seriosi.

Poti sa-ti pastrezi TV-ul pana crapa, nu trebuie sa-l inlocuiesti la 2 ani. La fel, masina de spalat (btw a mea are 18 ani si inca se tine bine). La haine, incaltamine...iarasi de ce sa iei SH ? Iti iei noi, doar cand ai nevoie.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttytysor, on 30 martie 2017 - 17:59, said:

Desigur ca este ceva de lauda sa porti 5 ani aceleasi incaltari!


Si care e problema? Am si eu incaltaminte si imbracaminte de iarna pe care le port de ceva ani si le voi purta si in continuare fiindca isi fac bine treaba.
Si da, si-au scos investita initiala si chiar si ceva in plus.

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postalex05ok, on 30 martie 2017 - 11:16, said:

Buna ziua!

Cumpar un produs second-hand pentru ca:
a) este mai ieftin
b.) nu se fabrica un produs in plus, planeta este mai curata

Acum majoritatea oamenilor sunt inebuniti dupa cumpararea ultimelor tehnologii, gadgeturi. Eu nu sunt de acord cu asta pentru ca mi se pare o risipa de resurse, de ce sa cumparam telefoane de 1000 euro cand unul de 200 isi face treaba foarte bine.
Daca un om vrea sa isi cumpere ultimul model de telefon il scoate la vanzare pe cel pe care il are acum. Cu cat il vinde mai scump cu atat este mai motivat sa il schimbe.
Pe de alta parte daca valoarea unui telefon second-hand este prea mica multi oameni nu sunt motivati sa mai vanda si au cate 3-4 telefoane cu toate ca nu le folosesc. Cei care nu au telefoane le vor cumpara noi si se face iar risipa.

Cum gasim echilibrul? De la ce reducere fata de un produs nou trebuie sa cumparam un produs second-hand, tinand cont si de riscuri?

Multumesc!
Cand esti sarac , te limitezi la sh si de cele mai multe ori ajungi pe forum sa te plangi ca obiectul nu merge bine ..
Nou e cel mai ok , te limitezi la cat poti , iar cele vechi sa fie reciclate nu aruncate pe camp ..

#24
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postalx42, on 30 martie 2017 - 11:59, said:

asta cu cumparatu ii o boala.
cum plm sa dai 4000 pe un samsung asta ultimu cand tu ai salar de 10-15-2000 si cand ala de 5 ani care acum se vinde cu 200 face bine mersi aceleasi lucruri?
mergi intr-o padure si stai oleaca si mediteaza, asa iti gasesti echilibrul. gandeste-te daca merita sa-ti rupi spatele pt niste cacaturi inutile sau la fel de utile ca niste cacaturi care le gasesti si la preturi de 10x mai mici


serios, ce venit ai? asa la o analiza rapida mie mi-ar trebui vreo 40K de euro pe an ca sa sparg 1K pe un telefon in fiecare an. sau la voi telefoanele is mai importante decat adapostul, mancare, transportul?


Uite... saracia ne ia la p.la

Invata sa cumperi telefoane

#25
hadid

hadid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 12.01.2017
masina am sh, casa sh, haine sh asa ca am zis ca macar nevasta sa nu mi-o iau sh.

#26
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAlexEn, on 30 martie 2017 - 19:04, said:

Si care e problema? Am si eu incaltaminte si imbracaminte de iarna pe care le port de ceva ani si le voi purta si in continuare fiindca isi fac bine treaba.
Si da, si-au scos investita initiala si chiar si ceva in plus.
Lasa-i, ca n-ai cu cine.
Ei sunt mai linistiti sufleteste cand isi iau de mai multe ori pe an incaltaminte noua, ieftina si proasta, care se ddezlipeste la prima ploaie sau e extrem de incomoda, in loc sa dea mai mult pe ceva de calitate, care le si protejeaza picioarele sau chiar si coloana datorita formei si a materialelor bine studiate de producator.
Si la fel e valabil si pentru haine.

View Posthadid, on 30 martie 2017 - 20:50, said:

masina am sh, casa sh, haine sh asa ca am zis ca macar nevasta sa nu mi-o iau sh.
De ce? Nu-ti place daca are deja un test-drive la activ? Posted Image

Edited by Hider141, 30 March 2017 - 20:53.


#27
hadid

hadid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 12.01.2017

View PostHider141, on 30 martie 2017 - 20:52, said:

Lasa-i, ca n-ai cu cine.
Ei sunt mai linistiti sufleteste cand isi iau de mai multe ori pe an incaltaminte noua, ieftina si proasta, care se ddezlipeste la prima ploaie sau e extrem de incomoda, in loc sa dea mai mult pe ceva de calitate, care le si protejeaza picioarele sau chiar si coloana datorita formei si a materialelor bine studiate de producator.
Si la fel e valabil si pentru haine.


De ce? Nu-ti place daca are deja un test-drive la activ? Posted Image
Nu ca nu-mi place sa-i pup pe altii in pl.

#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
@initiator, bine ca nu lucrezi intr-o fabrica de telefoane, altfel ai da orice sa cumpere lumea cat mai multe telefoane noi :P

On: eu nu mi-am luat niciodata telefon SH. Am luat mereu un model nou, nu cel mai tare de pe piata, ci cel mai bun pe care mi l-am putut permite la momentul respectiv. Chiar azi l-am primit pe ultimul, am dat cam 250 euro pe el. Penultimul are deja 2 ani si jumatate, inca merge dar se misca mai greu. Il voi ceda mamei.

O singura data am luat un TV SH, un ladoi nemtesc de vreo 70 de kile (nu exagerez, cei care ati avut televizoare mari cu carcasa de lemn stiti despre ce vorbesc). M-a tinut 5 ani (cred ca mai avea vreo 10-15 inainte). Acum nu mi-as mai lua nici sa ma bata cineva. La fel, am avut un radio-CD adus de un prieten din Germania si am renuntat la el dupa vreun an, pentru ca nu se mai apasau ca lumea butoanele. Acum am un minisistem Sony luat de nou in 2008 sau 2009 si merge ca in prima zi.

Haine am mai luat SH in trecut, dar tot aveam impresia ciudata ca merg cu zdrente pe mine. Asa ca am renuntat aproape complet. Mi-am luat doar chestii pe care nu le port pe strada, defapt nu le port deloc. Am luat niste pilote foarte subtiri si caldfuroase. Dupa o spalare cu ceva dezinfectant sunt ca noi, si oricum nu conteaza pentru ca le bag in cearsafuri si imi tin de cald noaptea :P

E adedvarat ca sunt produse noi (masini, telefoane, haine) unde platesti mai mult firma decat calitatea. De ex. iPhone-urile mi se par foarte scumpe pentru ceea ce fac, dar asta nu inseamna ca dau cu noroi in cei care si le cumpara. Pur si simplu ar trebui sa ma dea banii afara din casa sa-mi cumpar asa ceva. Puteti s-o numiti invidie daca vreti, dar eu ii spun realism.

#29
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

eu nu mi-am luat niciodata telefon SH.
Am avut unul, chiar atunci cand au aparut la noi, '97 sau '98.  Din magazin, cu garantie sase luni.  La vreo saptamana dupa ce s-a terminat garantia, a crapat.
Cam tot pe-atunci, un amic si-a luat StarTac nou, sigilat, "la negru".  L-a tinut telefonul ala vreo saptamana.

Nu-mi mai trebuie.  De-atunci iau doar nou, din magazin, cele mai multe (am mai luat si la liber, cand n-avea operatorul ce voiam eu) la prelungire de abonament.  Unul singur (un Sagem, unicul cu speaker, pe-atunci, din cate stiu eu) mi s-a stricat, in conditiile astea, la vreo trei luni.  Mi l-au schimbat, pe garantie, cu altceva cu un pret similar (Sagem de-ala nu mai aveau).
In rest, pe toate le-am scos din uz functionale, pt ca voiam ceva mai nou si mai capabil.  Cred ca le am pe toate prin diverse sertare / cutii.

A, si-am mai avut, ptin 2000, un Nokia castigat la un pariu.  Am scapat urgent de el.  Nu-mi placea nici cum se auzea, nici meniul, si-mi si statea pe creier, dupa experientele avute, "SH".   :)

#30
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View PostBaxon, on 30 martie 2017 - 19:07, said:

Cand esti sarac , te limitezi la sh

Sau cand ai bani, dar te intereseaza mai mult felul in care este exploatata natura, si iti dai seama ca ritmul asta de consumerism nu mai merge mult asa.

Eu pot spune nu am probleme cu banii. Dar cumpar sh, si reciclez cat pot de mult. Evident ca prefer unele lucruri noi, a nu se intelege gresit. Motivul este expus mai sus

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Ce nu cumpar sigur SH sunt hainele. Am mai luat biciclete, jucarii, carti, masini, rucsac de carat copii, CD-uri, storcator de fructe care merge si acum.

Edited by Bursul, 31 March 2017 - 07:11.


#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa cumperi haine si incaltaminte sh mi se pare de neconceput . Bine ca nu luati mancare sh ( mestecata deja ) ... altfel o bicicleta sau masina sh nu-s de lepadat daca pretul si starea tehnica sunt bune . Casa/locuinta , depinde de mai multi factori . Personal , am preferat s-o ridic eu si nu regret decizia.
La telefoane , recunosc ca am cumparat sh si de fiecare data mi-am luat teapa asa ca nu mai cumpar decat nou cu garantie , studiez bine ce si cum si iau ceva care sa ma tina macar 2 ani in schimb laptop numai nou am luat de cand au aparut pe piata .

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt oameni care isi ingrijesc hainele si dupa ce nu se mai folosesc de ele arata destul de bine. Nu vad de ce altii nu ar purta aceste haine, daca nu pot sa-si permita unele noi.

#34
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Asta cu telefoane sh tine foarte mult atat de ce anume alegi (unele telefoane chiar daca sunt scumpe sunt dezastruoase dpdv al fiabilitatii, mai ales daca nimeresti ceva din primele loturi lansate) cat si in ce stare e sau cat e de nou.

Cand alegi ceva cum ar fi LG G4 sau G5 (despre care se stie ca au probleme grave cu bootloop), un telefon scapat zilnic pe jos sau care are urme ca a fost deja desfacut evident ca sansele sunt extrem de mari sa ai probleme cu el. Dar nu e si cazul unui telefon ingrijit, cumparat de putin timp sau chiar sigilat, de la proprietar.

#35
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostBaxon, on 31 martie 2017 - 07:26, said:

Bine ca nu luati mancare sh ( mestecata deja ) ...
Sau mai rau...

#36
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

View PostR10, on 31 martie 2017 - 04:31, said:


Sau cand ai bani, dar te intereseaza mai mult felul in care este exploatata natura, si iti dai seama ca ritmul asta de consumerism nu mai merge mult asa.

Eu pot spune nu am probleme cu banii. Dar cumpar sh, si reciclez cat pot de mult. Evident ca prefer unele lucruri noi, a nu se intelege gresit. Motivul este expus mai sus
Partea cu reciclatul o inteleg si sunt de acord cu ea. Am reciclat aparate de radio sau masini de spalat vechi, nu le-am aruncat la gunoi. Iar telefoanele pe care nu le mai folosesc dar inca mai merg, le cedez la rude. Dar de aici pana la a nu cumpara decat SH e cale lunga. Mi se pare o aberatie sa cumperi SH DOAR ca sa salvezi planeta.De ex. o masina SH polueaza mult mai mult decat una noua (mai ales daca cea noua e hibrid/electrica), asa ca unde e beneficiul eco?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate