Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Produse second-hand

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Buna ziua!

Cumpar un produs second-hand pentru ca:
a) este mai ieftin
b.) nu se fabrica un produs in plus, planeta este mai curata

Acum majoritatea oamenilor sunt inebuniti dupa cumpararea ultimelor tehnologii, gadgeturi. Eu nu sunt de acord cu asta pentru ca mi se pare o risipa de resurse, de ce sa cumparam telefoane de 1000 euro cand unul de 200 isi face treaba foarte bine.
Daca un om vrea sa isi cumpere ultimul model de telefon il scoate la vanzare pe cel pe care il are acum. Cu cat il vinde mai scump cu atat este mai motivat sa il schimbe.
Pe de alta parte daca valoarea unui telefon second-hand este prea mica multi oameni nu sunt motivati sa mai vanda si au cate 3-4 telefoane cu toate ca nu le folosesc. Cei care nu au telefoane le vor cumpara noi si se face iar risipa.

Cum gasim echilibrul? De la ce reducere fata de un produs nou trebuie sa cumparam un produs second-hand, tinand cont si de riscuri?

Multumesc!

Edited by alex05ok, 30 March 2017 - 11:16.


#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Vorbind in general depinde de durata de utilizare a produsului, daca este de folosinta indelungata si nu se uzeaza repede moral si fizic atunci majoritatea folosesc "second hand" : case, masini, mobila, sot/sotie ...
In cazuri particulare nu se poate discuta deoarece fiecare om si fiecare produs este diferit de serie, caracteristici si context ... In fiecare situatie este un raspuns nu unul general valabil ... Nu poti de la un telefon second hand sa generalizezi ca preferi acest tip de produse...poate ca nu vrei haine sau covoare second hand ...


In functie de context si situatia in care se afla persoana in momentul in care are de ales un "second hand" se poate decide...resursele si nevoia personala in fata cu capacitatea de acoperire a acelei nevoi de produsul respectiv.

Edited by superm, 30 March 2017 - 11:33.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Altul care nu are de lucru si deschide subiecte aiurea pe forum despre binele planetei, despre modul in care cheltuiesc unii banii si alte chestii.
Imi cumpar telefon de 1000euro deoarece imi permit, la fel de bine face si un telefon de 100euro ce face al tau de 200euro. Si loganul are tot 4 roti ca Rolls Royce si te poti deplasa cu el din A in B.

#4
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
asta cu cumparatu ii o boala.
cum plm sa dai 4000 pe un samsung asta ultimu cand tu ai salar de 10-15-2000 si cand ala de 5 ani care acum se vinde cu 200 face bine mersi aceleasi lucruri?
mergi intr-o padure si stai oleaca si mediteaza, asa iti gasesti echilibrul. gandeste-te daca merita sa-ti rupi spatele pt niste cacaturi inutile sau la fel de utile ca niste cacaturi care le gasesti si la preturi de 10x mai mici

Quote

Imi cumpar telefon de 1000euro deoarece imi permit,
serios, ce venit ai? asa la o analiza rapida mie mi-ar trebui vreo 40K de euro pe an ca sa sparg 1K pe un telefon in fiecare an. sau la voi telefoanele is mai importante decat adapostul, mancare, transportul?

#5
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
Sunt de acord, am devenit prea superficiali. Ce are un N.O.K.I.A 5110 ca si telefon? Cele mai bune.
Ca si scannerele pe LPT si Laser-Discurile (L.D).

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postalx42, on 30 martie 2017 - 11:59, said:

asta cu cumparatu ii o boala.
cum plm sa dai 4000 pe un samsung asta ultimu cand tu ai salar de 10-15-2000 si cand ala de 5 ani care acum se vinde cu 200 face bine mersi aceleasi lucruri?
mergi intr-o padure si stai oleaca si mediteaza, asa iti gasesti echilibrul. gandeste-te daca merita sa-ti rupi spatele pt niste cacaturi inutile sau la fel de utile ca niste cacaturi care le gasesti si la preturi de 10x mai mici


serios, ce venit ai? asa la o analiza rapida mie mi-ar trebui vreo 40K de euro pe an ca sa sparg 1K pe un telefon in fiecare an. sau la voi telefoanele is mai importante decat adapostul, mancare, transportul?

Tu crezi ca toata lumea isi rupe spatele si munceste pentru bani ? Abia aia saraci ce strang din dinti si fac orice ca sa fie in ton cu moda ii consider prosti. Deobicei telefoane scumpe o sa vezi la copii de parlamentari, directori, afaceristi, nu la gigel din comuna uitata de lume. Pe 1-3000lei abia ai pe ce sa traiesti nu sa iti mai cumperi produse scumpe noi, deja cand sari de 4.000 venituri totale in casa atunci iti mai permiti una alta. Produse sh cumperi doar cand sunt foarte scumpe noi si dupa 1-3 ani de utilizare sau mai mult inca sunt mai bune calitativ decat niste produse low cost luate de noi din magazin. Evident ca vorbim de sume mari, nu de periute de dinti, adidasi si alte chestii. Un lucru bun costa, insa te tine mult... isi recupereaza o parte din banii dati in plus. Dar sunt si firme pentru care platesti mai mult emblema. Piata e deschisa, ai alternative din peste 20-30magazine cand cumperi ceva, trebuie doar sa cauti sa te documentezi temeinic care produse din gama X sunt cele mai bune si sa alegi pe cel care are cel mai bun raport/calitate/pret/eficienta raportat la cerintele tale.

View Postalx42, on 30 martie 2017 - 11:59, said:

serios, ce venit ai? asa la o analiza rapida mie mi-ar trebui vreo 40K de euro pe an ca sa sparg 1K pe un telefon in fiecare an. sau la voi telefoanele is mai importante decat adapostul, mancare, transportul?

Ai calculat gresit. Telefonul daca il cumprei cu 1000 si vrei sa iti iei noul model la anul, tu il vinzi pe acesta cu vreo 600, deci nu trebuie sa pui 1k in fiecare an.

#7
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Eu zic să folosim toţi Nokia 1100, ce atâta tehnologie.

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postalx42, on 30 martie 2017 - 11:59, said:

asta cu cumparatu ii o boala.
cum plm sa dai 4000 pe un samsung asta ultimu ...
asa la o analiza rapida mie mi-ar trebui vreo 40K de euro pe an ca sa sparg 1K pe un telefon in fiecare an...

...eroare totala si frustrari cat cuprinde. Deci daca ai avea bani ai luat telefon de 1000euro chiar daca e naspa si nu ai nevoie de el ??? Daca nu ai bani atunci e de "porc" sa iei o chestie care clar nu merita banii ...
Daca Samsung face cineva o sa cumpere ca altfel nu faceau ei degeaba :)

Edited by superm, 30 March 2017 - 12:11.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postalx42, on 30 martie 2017 - 11:59, said:

cum plm sa dai 4000 pe un samsung asta ultimu cand tu ai salar de 10-15-2000 si cand ala de 5 ani care acum se vinde cu 200 face bine mersi aceleasi lucruri?
mergi intr-o padure si stai oleaca si mediteaza, asa iti gasesti echilibrul. gandeste-te daca merita sa-ti rupi spatele pt niste cacaturi inutile sau la fel de utile ca niste cacaturi care le gasesti si la preturi de 10x mai mici
Eating s*it much?
Arata-mi cum tine pasul cu site-urile si aplicatiile din ziua de azi un Motorola Defy, un Galaxy S1 sau un iPhone 3GS.
Iti spun eu, fiindca am pe-acasa Motorola Defy, iPhone 3GS si iPhone 4 pensionate: toate astea 3 se misca ca un troglodit pe pastile, suferind de Parkinson si Alzheimer.

Si care-i problema ta daca altul isi permite sa dea mai mult decat tine pe un telefon, din simplul motiv ca el nu joaca la lotto, pacanele si nici nu fumeaza?

Edited by Hider141, 30 March 2017 - 12:18.


#10
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
n-am zis ca ii "naspa". zic ca nu merita atata banet. dif tehnice dintre ala de 1000 si unu de 100 is nesemnificative si tin de comoditate.
io nu va cred ca toti va permiteti produse scumpe. poate credeti ca va permiteti, aia a altceva. si ca nu va gestionati prioritatile in mod rational. defapt in asta consta boala.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Inca ceva, cei din clasa medie care nu isi cumpara anual un telefon scump, fac trecerea cam odata la 3 generatii, deci odata la 3 ani dau 6-800euro pe un telefon. Asta ar insemna 250euro pe an si tinand cont ca multi cumpara low-costuri care intr-un an merg ca naiba si dau cate 150-200euro pe ele, ei fac o alegere mult mai buna. Un flagship din 2014 bate mar un samsung j5 2016 sau 2017 cand o sa apara.
Mi-am cumparat o pereche de ghete nike cu 500lei si ii am de 4 ani, sunt ca noi... cu transport gratuit. In timp ce altii in fiecare an isi cumpara cate o pereche de replici la 120lei + transport... = 135lei si nu tin mai mult de un sezon, ori se dezlipesc ori sunt terminati, iar in acesti 4 ani ei au dat 540lei si la anul o sa cumpere alta pereche, in timp ce ai mei mai merg cativa ani. Tot asa este valabil si in cazul unei game largi de produse.
Un prieten mi-a zis ca a cumparat 2 lucruri proaste pana a cumparat unul bun si a aruncat banii degeaba. A cumparat polizor unghiular parca makita scump pe care il foloseste de multi ani, iar inainte avea ceva nume din astea mai naspa (einhell parca si altceva) pe care le-a stricat intr-un an. Posted Image
Si exemple iti pot da toata ziua.

#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postalx42, on 30 martie 2017 - 12:17, said:

n-am zis ca ii "naspa". zic ca nu merita atata banet. dif tehnice dintre ala de 1000 si unu de 100 is nesemnificative si tin de comoditate.
io nu va cred ca toti va permiteti produse scumpe. poate credeti ca va permiteti, aia a altceva. si ca nu va gestionati prioritatile in mod rational. defapt in asta consta boala.

"Boala" e cand nu joci rolul care trebuie. Daca ai telefon ultima generatie si esti vanzator la chioscul din colt nu e ok dar daca este manager firma It poate e bine... Daca fac o aplicatie de scanat 3d spatii si ma duc la o intalnire e buna o scula performanta de 2000euro poate ... Mai sunt si cazuri cu Ferrari si stau in garsoniera cf 2. Un avocat care sta pe drumuri 6 zile din 7 prin tara are o masina de un fel dar un paznic la kaufland nu cred ca are nevoie de acelasi model...

Zice bine Goffman ca problema e la cei care performeaza un rol gresit care nu este al lor si cauta elemente specifice acelui rol dar ei in sine sunt din alt film...aici e o zona clinica sau macar spre clinic.

Edited by superm, 30 March 2017 - 12:26.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Telefoane: o alta solutie e sa-ti iei telefon nou, dar de generatie mai veche. Isi fac bine treaba si nu sunt extraordinar de scumpe. Nu trebuie sa-ti iei neaparat ultimul racnet.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

View Postalex05ok, on 30 martie 2017 - 11:16, said:

Daca un om vrea sa isi cumpere ultimul model de telefon il scoate la vanzare pe cel pe care il are acum. Cu cat il vinde mai scump cu atat este mai motivat sa il schimbe.
Pe de alta parte daca valoarea unui telefon second-hand este prea mica multi oameni nu sunt motivati sa mai vanda si au cate 3-4 telefoane cu toate ca nu le folosesc.

si daca acel cineva care cumpara acel sh scump, de ce l-ar cumpara totusi? pai asta e lacomie de fapt. adica cineva cumpara ceva scump la 3000 lei, vinde dupa 1-2 ani, cu 2500 ca e motivat sa-l vand pt ca e pretul mare. dar ala de-l cumpara, de ce ar fi asa idiot sa cumpere orice jaf ponosit, spart, uzat, decolorat, lovit, zgariat si terminat din mai toate punctele de vedere, eventual fiind necesara si o alta investitie pt a fi adus la utilizare normala, cand ar putea pur si simplu sa cumpere acelasi produs nou, care eventual e si mai ieftin decat acel sh obosit?

sunt produse care efectiv nu merita, iar astia care zic cu dintii de pret, pe principiul "bai baiatule, pai eu am dat 3000 cand a fost nou, sa pierd atatia bani doar pt ca il dau sh?" ii consider de cea mai joasa speta, pt ca ei de fapt vor sa traiasca din nimic, adica ia un produs scump, il vinde cu aproape pretul de achizitie a unuia nou, mai pune un maruntis de cafea si ia altul nou ultimul racnet.

asa ca problema nu este de fapt ce se intampla cu produsele sh si ce pret au, ci cei care vand altora pe care ii iau drept prosti.

#15
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Un cozonac second hand cumpăra cineva?

#16
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Produsele actuale nu prea apuca sa ajunga second hand, dupa 2-3 ani se strica oricum.

#17
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postdanyel61, on 30 martie 2017 - 13:43, said:

Produsele actuale nu prea apuca sa ajunga second hand, dupa 2-3 ani se strica oricum.
Da, vezi fetele de la Capatos.

#18
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017
Este de apreciat totuși că măcar nu ești genul cu aere și obsesii goale, care își cumpără un telefon la fiecare 6 luni, pantofi de firmă în fiecare lună, haine de firmă în fiecare săptămână, etc.
N-are de ce să-ți fie rușine. Unele lucruri sunt chiar avantajoase să le cumperi așa, de exemplu mașini, telefoane, haine, ustensile, etc. - evident, de la o sursă de încredere.
Până la urmă, dacă un lucru este menținut într-o stare bună, atunci merită pentru diferența aia de preț, câteodată ieși chiar mai bine.

Edited by Surgeoniac, 30 March 2017 - 15:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate