Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Nu se face dovada achitării CAS !

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Aceasta este mențiunea scrisă în vechea carte de muncă pe care o păstrez până voi ieși la pensie, mai precis ”Pentru perioada 01.11.2000 - 01.05.2001 nu se face dovada achitării CAS ,nu sau depus state de plată și dispoziții de plată CAS” .Problema este că eu am lucrat în această perioadă de 6 luni contract determinat din anii 2000-2001 ca miner subteran la închideri de mină și cum ieri mi-am plătit din mână ultimii 3 ani de contribuții CAS după încetarea contractului de muncă în martie 2014 la o firmă de foraje petroliere,pentru a-mi îndeplini stagiul complet de cotizare de 35 de ani, am zis că nu-i rău să mai fac un calcul al anilor de vechime .Surpriza a venit atunci când inspectorul mi-a arătat în vechea carte de muncă,deși eu n-am observat până acum acea mențiune că nu mi s-au plătit contribuțiile CAS pe o perioadă de 6 luni în grupa specială de muncă,fostă grupă a I-a, scrie clar în cartea de muncă că am fost angajat miner subteran timp de 6 luni ord.50/90 în grupa I-a 100% !!!.Am deja munciți peste 13 ani de grupă specială de muncă 100% ca miner subteran în exploatările de lignit din Gorj și siderurgie, cu aceste 6 luni în care nu mi sau plătit contribuții CAS aș fi împlinit 13 ani și 8 luni ceea ce ar însemna o reducere de 6 ani și 10 luni pentru a ieși la pensie mai devreme după ce împlinesc vârsta de 58 de ani !.Societatea la care am lucrat 6 luni în speță ”Olservmin”, nu mai există este în procedură de faliment de prin 2013, milioane de euro au fost furate de mafia lui Condeescu cel anchetat de DNA dar liber ca pasărea cerului,între timp această mafie și-au deschis hoteluri și diverse firme pe banii externi proveniți de la UE pentru  închiderea și conservarea minelor, oricum salariul primit ca miner din perioada de 6 luni a fost cel minim pe economie pe care-l primea și un vânzător la aprozar nici o diferență pentru periculozitatea muncii , dar lipsa locurilor de muncă în zonă te făcea să accepți orice ți se oferea !.Întreb și eu pe cei care mă pot îndruma pentru a reuși să-mi recuperez cele 6 luni de ”muncă furată”, ce demersuri pot face, pe cine să dau în judecată pentru neplata CAS din perioada 01.11.2000 - 01.05.2001 ??? Posted Image

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Sper să nu înțeleg greșit, dar de aici

Quote

Articolul 48
(1) În sistemul public de pensii, stagiul de cotizare se constituie din însumarea perioadelor pentru care s-a datorat contribuţia la bugetul asigurărilor sociale de stat de către angajator şi asigurat sau, după caz, s-a datorat şi plătit de către asiguraţii prevăzuţi la art. 6 alin. (1) pct. IV şi alin. (2).

eu înțeleg că stagiul de cotizare (vechimea) nu este afectat de neplata contribuției de către angajator.
http://legislatie.ju...Document/124530

Întreabă la Casa de pensii înainte de a te gândi la alte demersuri, neplata nu cred că te afectează în privința datei.

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Iti ramane vechimea in munca, doar nu o sa-ti calculeze la valoare punctului de pensie. Tata nu avut platit o perioada de 1 an la o firma particulara de la tara, si a iesit la pensie la aproape de 60 ani, dupa ce avut 8 ani grupa I de munca si 10 ani grupa II.

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 althea, on 30 martie 2017 - 11:25, said:

Sper să nu înțeleg greșit, dar de aici

eu înțeleg că stagiul de cotizare (vechimea) nu este afectat de neplata contribuției de către angajator.
http://legislatie.ju...Document/124530

Întreabă la Casa de pensii înainte de a te gândi la alte demersuri, neplata nu cred că te afectează în privința datei.

Tocmai că am întrebat la casa de pensii și mi sa spus că pentru recuperarea acestei perioade trebuie să-i dau în judecată pe angajatori, dar pe cine să trag la răspundere dacă vechea societate ”Olservmin” nu mai există ! Posted Image

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Poate au înțeles că te referi la bani.
Ar trebui să trimiți un mail la casa județeană de care aparții și să spui că te interesează stagiul de cotizare, vezi că fiecare casă are e-mail de contact - de exemplu la jud. Hunedoara e [email protected]

#6
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
O să fac o sesizare pe mail, mi sa spus chiar să fac o simulare ca și cum aș fi îndeplinit condițiile de ieșire la pensie, deși mai am cel puțin 7 ani până atunci și normal că dosarul va fi respins, dar cu ocazia asta aflu toate detaliile și câtă vechime am acumulat efectiv, grupe de muncă,șamd. Mai am și o altă problemă pe care trebuie să o rezolv și anume faptul că între 10 martie 2008 - 14 martie 2014 am lucrat ca sondor în foraje petroliere pe sonde din Italia și Austria deci 6 ani lucrați în condiții deosebite câte 12 ore pe zi /15 zile non stop lunar, acum aflu că societatea din Timișoara care m-a trimis ”măgar închiriat” nu a avut avizele de funcționare pentru muncă în condiții deosebite poate nici nu le-au cerut profitând de ”șmecheria mioritică”, deși contractele mele încheiate odată la 2 ani stipulează clar că am fost angajat sondor foraje petroliere, ceea ce de fapt a fost și meseria reală pe care am efectuat-o la sondele de foraj ! Bănuiesc că și de-aici pierd 25% la punctul de pensie pentru 6 ani condiții deosebite, plus 1 an reducerea vârstei de pensionare din câte am înțeles aș beneficia de 2 luni pe an reducere !!!.Cum firma din Timișoara încă există, va trebui să fac demersuri în justiție pentru ca cei 6 ani să fie declarați în condiții deosebite ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 30 March 2017 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate