Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Ryzen 7 1700 overclock info

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
Salut,

Are cineva Ryzen 7 1700 (cel fara X)? Sunt interesat doar de parerile celor care-l au / au ocazia sa se 'joace' cu un astfel de procesor.

Sunt curios de urmatoarele:

-cu ce il raciti ?
-la ce frecventa l-ati 'overclockat' si la ce voltaj ?
-pe ce placa de baza ?

Intreb pt ca sunt foarte hotarat sa-mi iau unul, am deja coolerul Noctua NH-D15 SE AMD, sunt impotriva racirii "pe apa", si vreau sa stiu cu ce placa de baza sa-l cuplez, si pana unde sa ma intind cu overclock-ul.

Mersi fain!

#2
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Majoritatea procesoarelor ating 3.8ghz, o buna parte ating 3.9ghz si mai putine 4ghz.
Din cate am vazut si citit 3.8ghz poate fi obtinut cu coolerul stoc deci nu ai nevoie de solutie de racire exotica pentru un astfel de OC.

Si din cate stiu frecventa turbo pe toate nuclee este de 3,1 ghz, frecventa singlecore fiind 3.7ghz.
Un OC modearat la 3.7-3.8ghz ar imbunatati notabil performanta cel putin in programele multicore.

#3
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostOriOn20, on 30 martie 2017 - 10:48, said:

Majoritatea procesoarelor ating 3.8ghz, o buna parte ating 3.9ghz si mai putine 4ghz.
Din cate am vazut si citit 3.8ghz poate fi obtinut cu coolerul stoc deci nu ai nevoie de solutie de racire exotica pentru un astfel de OC.

Si din cate stiu frecventa turbo pe toate nuclee este de 3,1 ghz, frecventa singlecore fiind 3.7ghz.
Un OC modearat la 3.7-3.8ghz ar imbunatati notabil performanta cel putin in programele multicore.

Quote

Sunt interesat doar de parerile celor care-l au

Quote


Posted Image

O parere ar putea sa-si dea colegul @cris007, da el are cu X in coada....

#4
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006
Chiar sunt curios de experientele celor care au un astfel de procesor, si ii testeaza frecventele/limitele maxime.

Deci orice "input" e bine venit.

#5
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Recomandarea mea e ca daca te afli in situatia de a cumpara un procesor pentru un workstation (editare video etc.) si nu ai un buget prea mare, Ryzen merita, altfel mergi pe Intel.
Am avut "ocazia" sa testez un astfel de procesor achizionat de un prieten care ulterior i-a dat refund pentru numeroase bug-uri si performante slabe in jocuri (cu un SLI de GTX 970).

Edited by sandokan965, 30 March 2017 - 12:44.


#6
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Tomboy.. pentru jocuri asteapta R5. Nu mai e mult pana la lansare

#7
tomboy

tomboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.10.2006

View Postsandokan965, on 30 martie 2017 - 12:41, said:

Recomandarea mea e ca daca te afli in situatia de a cumpara un procesor pentru un workstation (editare video etc.) si nu ai un buget prea mare, Ryzen merita, altfel mergi pe Intel.

Da, sunt interesat de gaming, cel mai probabil va fi cuplata cu un 1080 Ti, dar nu vreau un alt procesor. Ma documentez intens (si acum incerc sa aflu pareri despre OC), ca sa stiu la ce sa ma astept - dincolo de "loteria" chip-ului, si cred ca experientele altora sunt cel mai bun mod de a afla detaliile necesare. Cat despre bug-uri, stiu ca platforma AM4 e "proaspat scoasa din cuptor", deci ma astept la un inceput mai greu - insa bug-uri legate de chip rezulta in "return to sender".

#8
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttomboy, on 30 martie 2017 - 13:18, said:

Da, sunt interesat de gaming, cel mai probabil va fi cuplata cu un 1080 Ti, dar nu vreau un alt procesor. Ma documentez intens (si acum incerc sa aflu pareri despre OC), ca sa stiu la ce sa ma astept - dincolo de "loteria" chip-ului, si cred ca experientele altora sunt cel mai bun mod de a afla detaliile necesare. Cat despre bug-uri, stiu ca platforma AM4 e "proaspat scoasa din cuptor", deci ma astept la un inceput mai greu - insa bug-uri legate de chip rezulta in "return to sender".

Eu nu inteleg asta la multa lume: de ce sa-ti iei procesor ca sa-i dai automat overclock (durata de viata mai scurta) pentru ca are frecventa de seria FX. Daca te-ai fi "documentat intens" ai fi vazut clar ca arhitectura Ryzen are limitari destul de mari: distributia corilor pe 2 "clustere" astfel incat viteza dintre cori nu este uniforma => timp de raspuns mult mai indelungat, aspect specific procesoarelor de server cu 20 de cori, limitarea la frecventa RAM de 2400 Mhz si faptul ca face trick la anumite benchmark-uri, crescand scorul procesorului artificial. Decizia iti apartine.

Edited by sandokan965, 30 March 2017 - 17:26.


#9
oreg

oreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.09.2007
Durata de viata mai scurta?

"Usually lifespan of CPU is not something to be worried about. Reducing longevity from 25 years to 20 years won't matter when CPUs are obsolete in less than 5 years."

#10
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

View Postoreg, on 30 martie 2017 - 18:10, said:

Durata de viata mai scurta?

"Usually lifespan of CPU is not something to be worried about. Reducing longevity from 25 years to 20 years won't matter when CPUs are obsolete in less than 5 years."

Poate n-am fost suficient de clar, dar in general prima componenta care pica la OC e placa de baza, si in functie de cat de "buna" e acea placa de baza, nu stii cat poate afecta sau nu si celelalte componente.

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
un oc mic acolo nu cred sa afecteze prea mult. pana la urma placile de baza cu capacitate de OC(in bios) sunt sanatoase, cel putin la intel.

acu daca alea ieftine de la amd o sa fie capabile de oc (in bios) atunci da, s-ar putea sa vedem cateva prajite.

@ tomboy - OC depinde foarte mult de procesor in sine, adica exemplarul pe care il ai, de placa de baza, memorii si skill-ul tau. racirea e pe plan secundar, mai ales ca ai un animal de cooler.

pe aici pe forum doar 1-2 si-au luat R7, si au facut (cel putin criss) un oc modest. asa ca nu prea ai ce experienta gasi aici.

cauta pe site-urile din afara. cred ca o sa ai mai mult noroc.

PS: vezi ca OC-u ala nu iti aduce mare rahat de performanta in plus, oricum nu ceva vizibil in practica.

Edited by shmu, 31 March 2017 - 09:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate