Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Constipatie urmata de episoade lungi de diaree, persoana imobilizata

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
saruri de rehidratare orala gasesti la orice farmacie.
ce a mancat sotia ta in perioada asta, de cand s-a declansat problema ?
la finalul celor doua saptamani dupa externare, a schimbat medicatia, a mancat/baut ceva care poate fi asociat cu aparitia diareei ? febra a facut sotia ta in tot acest rastimp ?

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View PostVlad_88, on 29 martie 2017 - 17:32, said:

...
Du scaun la laborator pt analizele de salmonella, shigella, yersinia, campylobacter, aeromonas, clostridium. In plus, calprotectina. Ar fi bine de facut si tabloul sanguin, VSH-ul, proteina C reactiva.

#21
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostVlad_88, on 30 martie 2017 - 14:20, said:

intrebari rapide: de ce nu paine integrala,

Nu paine intergala pentru ca nu gluten, pentru ca daca sistemul digestiv mai jos de stomac e iritat, respectiv intestin subtire si colon, nu mai protejeaza la fel membrana lui de substantele ce pot crea probleme. Glutenul poate crea probleme respectiv se creaza un raspuns imun in care prin patrunderea proteinelor din gluten in organism, el reactioneaza. http://gut.bmj.com/c...016-311964.full

Edited by mofone, 30 March 2017 - 15:59.


#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
apropos de campylobacter, copila mea a avut asa ceva pe la 2 ani, si intr-adevar avea dureri de burtica, facea scaune moi, cu mucus albicios si firisoare de sange rosu aprins. dar a facut si febra foarte mare + convulsie febrila
desigur, am ajuns la internare in spital, analize, antibiotic injectabil.

#23
Vlad_88

Vlad_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2017
Am avut destul de mare grija cu alimentatia dupa ce a fost externata. Au trecut aproape 3 luni de atunci deci nu mai stiu exact dar in principiu Iaurt, supe de legume, supe de pui, sucuri naturale,piept de pui la gratar, o data pizza si o data o omleta cred. Fructe - mere si banane ocazional. Probabil au mai fost si altele dar nu imi mai amintesc, oricum nimic exagerat, gras, sarat sau cu mult zahar.
In primele doua saptamani dupa externare avea digestia destul de ok, o data la doua zile mergea la baie. Apoi a fost constipata o saptamana, probleme, fisuri, cred ca lua inca Clexane iar mai apoi a trecut pe trombostop. Poate ca si trombostop luat de 7-8 saptamani are ceva efecte adverse, nu stiu. Ideea e ca toata lumea spune ca nu are cum intrerupe tratamentul cu anticoagulante (trombostop) pana cand nu reincepe sa mearga. Dupa constipatie a avut o diaree ciudata timp de aproape o luna cred, nu putea "tine" deloc cand ii venea sa mearga la baie si toata lumea zicea ca poate din cauza fisurii care e agravata de anticoagulante. Cumva a trecut dar dupa mult timp si nu stiu exact de la ce a trecut. A luat si atunci normix si furazalidona timp de o luna la sfatul medicului. Doua saptamani mai tarziu cu mare grija la ce a mancat - paine integrala, miere, supe, iar a revenit constipatia si a trebuit sa folosim dulcolax, care ne-a adus din nou aici, adica la o diaree anormala care nu mai trece de doua zile.

Intrebare rapida din nou: supa de taietei (facuta pe pui si legume) este indicata in aceast situatie sau nu? Dar painea integrala?

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Regimul bolii diareice e destul de limitat. Paine prajita, orez fiert, mucilagiu de orez, mar copt, banana, sticksuri, lapte fara lactoza, smecta, ceai de menta. Nu cartof, nu fructe/legume care fermenteaza, carnea sa fie slaba si preparata prin fierbere, si introdusa in alimentatie dupa ce se mai linisteste burtica deranjata.
Furazolidon stiam ca e foarte toxic pentru ficat.
Parerea mea este sa consultati de urgenta un gastroenterolog bun. Nu stiu insa cum si daca o poti deplasa pe doamna la doctor, astfel incat sa nu fie fortata zona operata.
Data viitoare cand sotia are probleme cu constipatia, sa foloseasca microclismele pentru adulti, se gasesc in farmacii si sunt o alternativa mult mai buna/eficienta decat supozitoarele sau dulcolax.
Probabil sotia ta are flora intestinala facuta praf.
A, si fibrele sunt foarte bune pentru reglarea tranzitului intestinal.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostVlad_88, on 30 martie 2017 - 16:53, said:

Am avut destul de mare grija cu alimentatia dupa ce a fost externata.

Karhu de mai sus are legatura directa cu medicina.
In sensul ca medicina ii da bani pe ce face el.
Are aceasi idee ca si mine.
Incepi de undeva, si eu as fi inceput de mult cu analizele

Eventual chemi si salvarea pentru un set de analize de sange, daca altfel nu poti

#26
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostVlad_88, on 30 martie 2017 - 16:53, said:

Intrebare rapida din nou: supa de taietei (facuta pe pui si legume) este indicata in aceast situatie sau nu? Dar painea integrala?
Ai probleme de atentie?

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Vlad, tu ai citit prospectul de la trombostop ? Scrie undeva spre final ca trebuie monitorizati niste parametri din sange si ca nu se administreaza medicamentul daca nu se pot face aceste analize. Ce a spus medicul sotiei tale in legatura cu asta ? Macar a pomenit in treacat de asa ceva ?
Pana una-alta, du-te maine dimineata cu proba de fecale la un laborator bun si solicita acele analize mentionate anterior de Karhu. Cu recoltarea de sange la domiciliu cred ca poti rezolva cu o clinica privata care are serviciu de urgente/ambulanta. Cred. Trebuie sa existe variante si pentru pacientii nedeplasabili.


#28
Vlad_88

Vlad_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2017

View Postmofone, on 30 martie 2017 - 19:17, said:


Ai probleme de atentie?
Scuze dar citesc posturile noi pe mail apoi raspund cand pot asa ca am ratat primul raspuns. Munca + ingrijirea sotiei imi cam ocupa timpul si totul e un fiasco.

Imi cer scuze si ca nu dau reply fiecarui post, citesc pe mail totul si apreciez fiecare sfat, sa nu credeti contrariul.

Analizele sunt o idee buna, multumesc si pentru informatiile legate de ele. La noi e si aiurea ca daca nu esti trimis de medic se uita foarte ciudat lumea. Si ca medicul nu s-a gandit la asta pana acum.

Cum adica "medicina ii da bani pe ce face Karhu"? Din asta inteleg ca lucreaza in cercetare.

Ca sa mai raspund la unele intrebari si sfaturi primite:
Sotia nu a facut febra, atata timp cat nu merge la baie se simte bine, normal.
Multumesc pentru sfaturile cu micro-clismele pt viitor daca sunt mai blande cu organismul.
Multumesc si de sfaturile alimentare, e complicat cand nu stii exact pentru ce sa tii regim.
Am facut acel INR o data pe saptamana, stiu ca pacientii care iau anticoagulante trebuie tinuti sub supraveghere. Venea un domn de la un laborator pentru recoltare pentru ca de mers nu poate fi vorba...
In aceste trei luni am ramas uimit de cat de putine (si proaste) servicii medicale exista pentru persoanele imobilizate.

Edited by Vlad_88, 30 March 2017 - 20:33.


#29
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Omule, am uitat sa-ti zic ceva: felicitari pentru preocupare, implicare si eforturile pe care le depui, nevasta ta e o norocoasa ca te are. Se simte din cum scrii si din atentia la detalii cat de preocupat esti si cat de mult te ingrijoreaza/apasa starea sotiei.
Imi imaginez ca sotia are acum oarece repulsie de spital, dar n-ai putea solicita ambulanta la domiciliu si internare de o zi in spital, pentru un set complet de analize ? E realizabila varianta asta ? Poate fi transportata in siguranta si confort in acest fel ?

Cat despre serviciile pentru pacientii nedeplasabili, poate ar trebui sa cauti la particulari, la cei care ofera servicii medicale diverse la domiciliul varstnicilor imobilizati la pat.

#30
Vlad_88

Vlad_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2017

View Postcorinadaniela, on 30 martie 2017 - 23:04, said:

Omule, am uitat sa-ti zic ceva: felicitari pentru preocupare, implicare si eforturile pe care le depui, nevasta ta e o norocoasa ca te are. Se simte din cum scrii si din atentia la detalii cat de preocupat esti si cat de mult te ingrijoreaza/apasa starea sotiei.
Imi imaginez ca sotia are acum oarece repulsie de spital, dar n-ai putea solicita ambulanta la domiciliu si internare de o zi in spital, pentru un set complet de analize ? E realizabila varianta asta ? Poate fi transportata in siguranta si confort in acest fel ?

Cat despre serviciile pentru pacientii nedeplasabili, poate ar trebui sa cauti la particulari, la cei care ofera servicii medicale diverse la domiciliul varstnicilor imobilizati la pat.

Multumesc, cred ca oricine ar fi preocupat. Si e si mai ciudat cand esti preocupat dar nu ai cum sa ajuti.
De ambulanta nu poate fi vorba, am intrebat pentru transport pentru control si nu se poate, deci nici pentru analize nu se poate. Ambulanta privata nu exista in orasul nostru. De asta ziceam ca sunt la pamant serviciile de ingrijire pentru cei imobilizati.

Sotia mea se simte mai bine, nu mai are diaree. Acum ma tem sa nu fie iar constipata, pentru ca asa am ajuns aici. Am facut acest topic ca sa vad ce opinii au altii dar si pentru ca nu am gasit asa ceva nici in engleza nici in romana. Dupa ce aflu ce este defapt sau cum se poate rupe ciclul diaree-constipatie-diaree o sa updatez topicul ca sa fie de folos si altora.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Ai fost la analize?

#32
Vlad_88

Vlad_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2017
Nu am fost la analize. Situatia se repeta si nu am reusit sa oprim ciclul diaree-constipatie. In cele din urma diareea s-a oprit (saptamana trecuta in weekend) Acum este iar foarte constipata. Nu e nimic de cauza infectioasa, am mai vorbit si cu medici si asistente, a luat suplimente de fibre, fructe, etc, nimic nu functioneaza. Defapt intestinele si-au pierdut motilitatea, practic corpul nu mai stie sa "mearga la baie" din cauza perioadei prelungite de repaos. Nu stiu ce sa facem, daca ajunge in urgenta din cauza constipatiei stiu ca se fac clisme care pot produce o gramada de probleme si acelea.
Daca stie cineva ce ar putea sa ia pentru ca intestinele sa isi recapete acea motilitate, sunt deschis la sugestii. Am cumparat de la farmacie acele micro-clisme minuscule si o sa incerce si cu ele dar sincer la cat de constipata este nu prea cred ca o sa functioneze.

Edited by Vlad_88, 09 April 2017 - 18:28.


#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
La bebelusi, cand sunt constipati, ajuta masajul pe burtica, in sens orar. La sotia ta, pe langa scaderea motilitatii, ceva este dereglat si in privinta digestiei, probabil medicamentele administrate au afectat flora intestinala. Nu are nimic de pierdut daca incearca cu microclismele, folositi doua, una dupa alta. Eu am patit-o dupa cezariana, din cauza anesteziei a scazut motilitatea. Supozitoarele nu au avut efect, tot la clisma clasica am apelat, nu puteam lua mare lucru pentru ca alaptam si nici nu aveam voie sa ma fortez, sa nu se deschida operatia.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostVlad_88, on 09 aprilie 2017 - 18:27, said:

Nu am fost la analize.

ZIceai ca nu vrei sa-ti bati joc de ea.
Asta faci de fapt, iti bati joc de ea

#35
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Bananele creeaza aciditate. Cel mai bun remediu in diaree: pauza alimentara inclusiv apa, 6 ore dupa ultimul scaun ca sa se refaca flora intestinala. Prima masa doar orez. Apa numai plata nu de la robinet (contine clor si irita intestinele). Urmatoarea masa la 3 ore distanta tot orez cu un varf de sare (este important, sarea contine minerale- doar sare fara iod, iodul inhiba tiroida si faceti iar diaree), urmatoarea masa orez cu 1/2 morcov ( fierte doar in apa plata), urmatoarea masa contine putina carne fiarta in apa plata impreuna cu 1/2 morcov si orez fiette fiecare separat. Trei zile acelasi meniu. Introduceti alte alimente pe rand, evitati glutenul , mai bine,nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate