Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Constipatie urmata de episoade lungi de diaree, persoana imobilizata

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Vlad_88

Vlad_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2017
Buna, scriu aici in speranta ca cineva ma poate ajuta cu niste sfaturi.
Sotia mea a avut o fractura la picior, a fost operata si deci nu poate face miscare de 3 luni. In acest timp a avut probleme cu constipatia, apoi cu diareea.
Aceste episoade de constipatie urmate de diaree s-au succedat uneori diareea tinand 2-3 saptamani, timp in care nu avea scaune normale si nici nu putea tine nimic, trebuia sa mearga l baie din 5 in 5 minute si nu era o diaree normala, ci aproape cronica. Nu mai spun ca i s-au facut hemoroizi si fisuri anale care intre timp sunt mai bine.

Problema actuala este ca pana ieri a fost constipata si nu a putut merge la baie normal timp de o saptamana, asa ca cu doua zile inainte a folosit 2 supozitoare cu glicerina (fara prea mare efect) iar mai apoi ieri a folosit un supozitor laxativ. La cateva ore a inceput sa functioneze dar nu normal, scaunul fiind foarte moale si cu mucus, iar mai apoi parea ca in scaun este chiar si sange, dar probabil de la mucoasa iritata, nu de la hemoroizi sau fisuri. De atunci au trecut deja mai bine de 24 de ore, am incercat sa oprim cu plicuri de smecta si furazolidona dar fara rezultat. Se simte rau deoarece are scaune moi in medie o data la 10 minute si de fiecare data are dureri si disconfort mare, ca sa nu mai zic ca dupa 3 luni de stat in pat este cu moralul la pamant. Pentru iritatia intestinelor stiu ca doctorul i-a prescris in trecut Normix. Ar functiona si de aceasta data?
Problema este ca nu avem cum sa ajungem inca la medic, fiind cu piciorul tot in recuperare. Am intrebat farmacistele si asistentele si doctoritele pe care le cunosteam dar nu pareau foarte impresionate si mi-au spus ca este un efect secundar al constipatiei.
Totusi, cum facem sa treaca? A mai fost cineva in aceasta situatie? Am nevoie urgent de un sfat, ce as putea lua de la farmacie?

#2
bucuradrian

bucuradrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.08.2007
Salut. Eu cand am probleme de genul asta stiu deja ca e problema cu matele si colonul. Folosesc o combinatie buna si intotdeauna trece: Debridat 200 + Linex forte, de 2 ori pe zi dimineata si seara. Debridat este medicament foarte bun pentru colon (citeste inainte prospectul pe net si dupa aia daca iti convine cumpara) iar Linex forte este supliment alimentar pentru flora intestinala (2 feluri de bacterii). Aceasta combinatie (Debridat + Linex) pe mine ma ajuta foarte mult la orice fel de dureri de burta si dereglari ale tranzitului intestinal. O folosesc de mai multi ani doar la nevoie, o stiu de la un doctor bun.
Succes si insanatosire grabnica sotiei.

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Ceai de menta, încearcă și ceva pe cale naturala. Orez/morcovi fierți, brânză sărată și eventual uscata.

#4
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Mănânci banane multe. Mai rău era dacă aveai parte de toate astea în ordine inversă.

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
CIPRINOL si e ca noua.
E un antibiotic cu dedicatie pentru sistemul digestiv.

Edited by mariovrs, 29 March 2017 - 18:10.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Ia-i o mostra de fecale si du-o tu la analiza
Mergi intai la clinica sa-ti dea recipient.
Or sa-ti spuna ei ce si cum..

#7
Vlad_88

Vlad_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2017
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

@bucuradrian - Debridat am inceput sa ii dau azi, i-a prescris asa ceva doctorita in trecut. Nu am vazut inca ameliorari dar sper ca o sa ajute. In loc de Linex ia ceva picaturi - Protectis, dar nu prea au ajutat pana acum. Sper ca dupa inca cateva administrari o se schimbe ceva.

@aris86 - Ceai de menta bea in loc de apa de o luna cred. Cu branza e ciudat pentru ca nu am vrut sa "ajute" si ea la re-constipare.

@fflloorryynn - Da, ma gandeam ca bananele sunt bune pentru diaree, dar din nou nu vreau sa cada in cealalta extrema. Cum adica invers?

@mariovrs - Din ce am citit Ciprinol e un fel de Normix. Am inceput sa ii dau Normix de azi, citeam si ca nu se administreaza impreuna pentru ca ar avea cam acelasi efect.

@Tsunnnami - Ce fel de analize ar trebui sa cer?

Multumesc inca o data tuturor. Dupa cum spuneam nu e o diaree normala... si e o problema pentru ca daca ia ceva de diaree in timp o sa se constipe iar daca ia ceva de constipatie in timp o sa apara iar diareea. De asta e atat de ciudat, ca sa nu mai zic de sangele din scaun - tot scaunul are o culoare uniforma maro-rosiatic.
Scapam de una si dam de cealalta, de aici si problema in a administra tratament pentru una sau cealalta.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
analize fecale, eventual la analize ies bacteriile contra stii cu ce sa lupti

nu neaparat ceai, dar apa sa fie fiarta inainte.
morcov fiert si orez
telemea slaba de vita

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Parerea mea este sa luati legatura cu un gastroenterolog, pentru pregatirea unei colonoscopii.
O sa ajungeti mai greu dar aveti cum.
Nu-s bune simptomele acelea, trebuie investigate.

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Starea aia cu diaree si constipatie si cu singe e foarte ciudata. Nu prea seamana cu o infectie la aparatul digestiv. Si eu sunt de parere ca ar trebui investigata problema, nu tratata ca o infectie. In rest, cum a scris Tsunnami, ar trebui sa bea apa fiarta pentru cazul in care totusi ia microbi din apa. Daca nu maninca se opreste diareea? O doare ceva? Ia si alte medicamente (aspirine poate - dau hemoragie la tubul digestiv)?

#11
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Vad ca nu a intrebat nimeni, ciudat. Inainte de episoadele de diaree si constipatie s-au administrat antibiotice? Eventual din cauza fracturii?

#12
Vlad_88

Vlad_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2017
I s-au administrat antibiotice cat a fost in spital, mai apoi clexane injectabil iar de aprox doua luni Trombostop. Ideea e ca daca trece diarea se simte bine, doar ca este constipata...
Apa bea doar plata cand nu are diaree, ceai de menta sau chimen cand are.
La investigatii mai amanuntite o sa ajungem daca nu sunt imbunatatiri, dar pana sa "fortam" din nou cu dulcolax era foarte bine... Acum nu se mai opreste.

Edited by Vlad_88, 29 March 2017 - 22:25.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 Vlad_88, on 29 martie 2017 - 22:23, said:

I s-au administrat antibiotice cat a fost in spital, mai apoi clexane injectabil iar de aprox doua luni Trombostop. Ideea e ca daca trece diarea se simte bine, doar ca este constipata...
Apa bea doar plata cand nu are diaree, ceai de menta sau chimen cand are.
La investigatii mai amanuntite o sa ajungem daca nu sunt imbunatatiri, dar pana sa "fortam" din nou cu dulcolax era foarte bine... Acum nu se mai opreste.

Sa nu i se fi format vreo flora de la antibiotice, d-aia zic, du-te si cere un container mic pentru fecale si du-le la analize

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Singerarile alea pot fi de la Trombostop.

#15
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 Tsunnnami, on 29 martie 2017 - 22:42, said:

Sa nu i se fi format vreo flora de la antibiotice, d-aia zic, du-te si cere un container mic pentru fecale si du-le la analize
Sunt mai multe analize care se pot face pe scaun, in cel mai bun caz primeste raport cu procentul de bacterii gram pozitive si gram negative. Cam atat, analiza aia nu te mai ajuta cu altceva. Pentru flora  Linex Forte, Eubiotic si Enterol sau in loc de Enterol Levurin. Dupa fiecare masa, un Linex si Eubiotic, deci sa iasa 2-3 pastile pe zi, si un Enterol sau Levurin luat oricand pe zi. Primele doua au tipuri diferite de bacterii pentru flora, care probabil e distrusa de la antibiotice, si Enterol sau Levurin au Saccharomyces boulardii care e pentru diaree etc, cauta-le pe net si citeste prospect, consulta farmacistul. Evita in alimentatie paine si lactate pana se remediaza problema. Orez cu legume, carne slaba sunt recomandate.
Daca se ia normix, probioticele se iau la minim 2 ore dupa. In primele 3 4 zile merge luat doar normix fara probiotice.

Edited by mofone, 30 March 2017 - 08:11.


#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
eu cred ca sotia ta a luat un microb din spital. unde a fost operata si internata, cate zile de spitalizare a avut ?
clostridium difficile e prezenta mai peste tot in spitale, nu e saptamana sau luna in care sa nu mai apara in presa sau la tv astfel de cazuri, de infectii intraspitalicesti cu clostridium.
nu spun ca ar avea asa ceva, ci doar ca este cea mai comuna infectie intraspitaliceasca, alaturi de alti "crocobauri".
sa-i dai sotiei si saruri de rehidratare orala, a pierdut multi electroliti prin diareea prelungita.
cel mai bine este sa duci maine dimineata mostra de fecale la un laborator de analize, sa soliciti analiza pentru depistarea acestei bacterii (ma rog, a toxinei pe care o secreta)
http://www.romedic.r...ile-nosocomiale

Edited by corinadaniela, 30 March 2017 - 10:22.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 mofone, on 30 martie 2017 - 08:02, said:

Sunt mai multe analize care se pot face pe scaun, in cel mai bun caz primeste raport cu procentul de bacterii gram pozitive si gram negative. Cam atat, analiza aia nu te mai ajuta cu altceva. Pentru flora  Linex Forte, Eubiotic si Enterol sau in loc de Enterol Levurin. Dupa fiecare masa, un Linex si Eubiotic, deci sa iasa 2-3 pastile pe zi, si un Enterol sau Levurin luat oricand pe zi. Primele doua au tipuri diferite de bacterii pentru flora, care probabil e distrusa de la antibiotice, si Enterol sau Levurin au Saccharomyces boulardii care e pentru diaree etc, cauta-le pe net si citeste prospect, consulta farmacistul. Evita in alimentatie paine si lactate pana se remediaza problema. Orez cu legume, carne slaba sunt recomandate.
Daca se ia normix, probioticele se iau la minim 2 ore dupa. In primele 3 4 zile merge luat doar normix fara probiotice.

:)
Cijne stie cunoaste (mai bine ca mine)

N-am uitat chiar tot, majoritatea informatiilor le am din armata de la tehnici de supravietuire.
Ma ajuta sa nu intru in panica in caz de incident.
Ultimul, anul trecut cand m-a intepat o viespe uriasa undeva intr-o padure din nordul Quebec-ului, cea mai apropiata localitate la 80km, fara telefon.
Mi s-a umflat ociul drept de nu mai vedeam si mi-a aparut un gust al dracu de amar in gura.
50 de min a durat reactia. intr-o ora jumate, eram inapoi pe motocicleta.

#18
Vlad_88

Vlad_88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.03.2017
Va multumesc inca o data tuturor. Acum sa mai raspund intrebarilor:
A stat internata 5 zile in spital si nu a avut probleme doua saptamani dupa ce a fost externata.
Legat de analize - poate fi o idee buna. Ma enerveaza faptul ca doctorul de familie nu a venit cu aceasta idee desi i-a facut o vizita la domiciliu.
Doua intrebari rapide: de ce nu paine integrala, si unde gasesc saruri de rehidratare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate