Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Constructie beci fara pardoseala betonata

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lup_batran

lup_batran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.03.2014
Salutare, oameni buni.
Mi-am ridicat si eu anul trecut o casuta in afara Bucurestiului , P+M pe structura de lemn, 60mp construiti pe nivel. De la inceput am gandit-o avand spatiul tehnic in afara casei din mai multe considerente.
A venit acum momentul sa ridic si acest spatiu tehnic si m-am gandit sa fac sub el si un mini-beci .
Am atasat o imagine cu locul unde voi ridica spatiul tehnic. In dreapta se observa casa, la 4 m de ea planuiesc sa incep constructia astfel incat sa pot ulterior sa o pot racorda usor la instalatiile termice-sanitare din casa.
Ma gandisem sa o fac in lungul gardului, ceva de genul 6m lungime / 2,5 latime, astfel incat sa nu-mi obtureze foarte mult vederea dinspre geamul de la bucatarie. Ca si distanta fata de gardul vecinului ar fi 1 m (locul de unde sa incep sa sap)

Long story short. Am tot citit diverse pareri despre cum ar fi bine sa fie construit/hidroizolat/ventilat beciul. Pe mine m-ar interesa foarte mult sa nu torn o pardoseala de beton , ci doar o fundatie perimetrala ca baza pentru peretii exteriori, astfel  incat pe fundul beciului sa ramana pamant, eventual acoperit cu un strat de pietris. Restul operatiunilor, exact ca aici :
http://piatrasilemn....latie_beci.php.

Nu m-am lamurit din ce am citit pana acum daca e ok asa sau nu. Ce factori ar trebui sa ma iau in considerare?

Cum ar trebui sa gandesc ventilatia unui astfel de beci?

Studiul geo facut pe teren specifica faptul ca nu a fost gasita apa pana la adancimea de 6m. La poarta exista o fantana in care luciul apei e undeva la 7-8m.
Terenul e situat la aprox 700m de un lac.

Multumesc

Attached Files



#2
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postlup_batran, on 29 martie 2017 - 12:53, said:

Ce factori ar trebui sa ma iau in considerare?
Sobolani !

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Il lasi asa. Nu are nimic. Daca il folosesti pentru zarzavat e chiar mai bine. Eu am pavat pivnita si am lasat rosturi de 1-2 cm intre pavele. Pamantul regleaza putin umiditatea in beci, daca e izolat peste tot nu prea stau zarzavaturile, se dezhidrateaza. La tara aproape toate beciurile sunt cu pamant pe jos si nu se intampla nimic.

Edited by PoeOvidiu, 29 March 2017 - 13:23.


#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O teava pvc de minim 110 mm care sa inceapa aproape de tavanul beciului si sa continue pana deasupra acoperisului camerei tehnice.

Teava poti sa o tragi prin interiorul camerei tehnice sau pe exterior. In capat ii pui o caciula rotativa sa fereasca cat de cat de ploaie si cand bate vantul sa asigure o ventilatie minima. Trebuie sa lasi si o alta gaura spre beci incat sa intre aer din exterior, pentru circulatie.

in beci, inainte sa pui pietrisul, aseaza un strat de geotextil. Mai reduce circulatia vaporilor din pamant. Plus ca daca ai vreo inundatie nu amesteci pietrisul cu pamantul.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Este 100% convins ca ai nevoie de acel beci?

#6
lup_batran

lup_batran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.03.2014

View Postadisz, on 29 martie 2017 - 13:46, said:

Este 100% convins ca ai nevoie de acel beci?
La ce te referi? Ca m-ar costa f mult in comparatie cu ce beneficii mi-ar aduce?

#7
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View PostSuper Chief, on 29 martie 2017 - 13:30, said:

[..] aseaza un strat de geotextil. Mai reduce circulatia vaporilor din pamant. [...]

Cum asta ?!?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlup_batran, on 29 martie 2017 - 13:50, said:

La ce te referi? Ca m-ar costa f mult in comparatie cu ce beneficii mi-ar aduce?

Exact.
Nu poti rezolva printr-o camaruta de suprafata?Doar intreb,habar n-am de configuratia terenului si doleantele tale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate