Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Concediere

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Si tu de unde stii ca initiatorul va dori sa se angajaze din nou la un spagar si smecheras ca si cel care tocmai l-a dat afara.
Isi cauta pana isi gaseste un loc de munca unde este cat de cat respectat.
Eu din start chiar nu mi-as dori sa muncesc pentru unul care nu m-ar angaja pentru ca am indraznit ca imi apar drepturile in fata fostului angajator care a gresit fata de mine.

Ce cheltuieli de judecata plateste el daca castiga?
Apoi procesele pe dreptul muncii se judeca relativ repede si nici nu sunt sigur ca trebuie sa se prezinte de multe ori in instanta.

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008


 JurasikMan, on 29 martie 2017 - 14:07, said:

orioane , sa faca cum zici tu. Merge in instanta. Castiga ( cu plata cheltuielilor de judecata , este maximul ce poate obtine ) si obtine modificarea incetarii contractului de munca in favoarea lui. Se poate angaja in timpul asta ? Un nou angajator o sa il angajeze si ii  va da drumul sa mearga in instanta de cate ori este nevoie ...asa-i ? Deci va sta fara servici pe perioada procesului ...adica fara bani. Care este castigul real ? Va avea " onoarea reperata " ...si cam atat . Ce castiga efectiv ?

Nu trebuie să se prezinte la termene dacă își angajează apărător. Câștigul real sunt salariile indexate, majorate și reactualizate și celelalte drepturi de care ar fi beneficiat, de la data concedierii nelegale până la reangajare. Cam așa sună sentințele de tipul ăsta.
Până la urmă omul este șicanat și nu are vreo vină. Dacă un nou angajator este obtuz și nu înțelege că e dreptul angajatului nedreptățit de a acționa în instanță un fost angajator atunci nici nu merită să lucreze pentru el.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu sper sa faca ce il sfatuiti voi si dupa aceea sa revina pe forum si sa ne povesteasca cu lux de amanunte cum au stat lucrurile in viata reala . Posted Image

#22
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
Aia cu judecata e un ultim pas. Poate sa se inteleaga amiabil cu angajatorul si sa ii dea...nu stiu...1-2 salarii compensatorii si sa isi scrie demisia cu art 55 litera b.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 caiuscorneliu, on 29 martie 2017 - 12:32, said:

Da. Patronache e confuz și vrea să scape cumva de inițiator. A dat-o disciplinar (parasirea obiectivului), a devenit amical spunând de o rudă, apoi "înscenează" un acord al părților. Dacă ăsta e profilul unui patron de firmă de securitate unde se solicită rigoare...

DA, confirm, asta e profilul de patron de firma de securitate in Romania, motiv pentru care aceste formatiuni de crima organizata, care sunt firmele de protectie si paza, ar trebui scoase in afara legii.

#24
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Daca a semnat altcineva in locul tau, e caz penal. Posted Image

Edited by baliosss, 29 March 2017 - 19:59.


#25
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 18.06.2012
am avut contract pe perioada nedeterminata.eu maine merg acolo si sa imi dea salariul pe cat am lucrat dar nu semnez nici o demisie

#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fa cum crezi dar ar fi mai bine sa mergi si cu alte optiuni in minte . Nu poti forta un angajator sa te placa / angajeze / accepte. Este dreptul angajatorului sa isi aleaga angajatii. Este ca si cum te-ar vedea o tipa grasa , stirba , proasta si care miroase urat si ar vrea o relatie amoroasa cu tine iar la refuzul tau ar spune ca nu accepta asa ceva . Poti sa discuti eventual despre o alta modalitate de "despartire " decat cea aleasa de angajator dar, sa il fortezi cumva  va fi in detrimentul tau.

Edited by JurasikMan, 30 March 2017 - 11:33.


#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 istrate01, on 30 martie 2017 - 10:15, said:

eu maine merg acolo si sa imi dea salariul pe cat am lucrat dar nu semnez nici o demisie
Actele nu se trimit fizic la ITM, se operează în Revisal și se păstrează la sediul angajatorului. Dacă nu semnezi nu e o problemă pentru el decât dacă îi faci reclamație, se verifică și se constată că ți-a falsificat semnătura.

Pe de altă parte, tu n-ai mai fost la muncă din 12, deci ai acceptat situația... trebuia să-i spui de-atunci că nu ești de acord, să mergi la serviciu și să-l lași pe el să caute motive să te dea afară. Nu i-ar fi fost ușor iar tu aveai timp, încă angajat fiind, să cauți în altă parte. Nu zic să-l reclami sau nu, e decizia ta, însă refuzul de a semna e inutil. Eu cred că e cim-ul tău e încetat în Revisal din 13 sau 14 martie.

Edited by althea, 30 March 2017 - 11:52.


#28
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Atunci cand te-ai angajat ai semnat doar contractul de munca sau si alte hartii printre care era o demisie in alb (nedatata) ?

#29
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 JurasikMan, on 30 martie 2017 - 11:32, said:

Fa cum crezi dar ar fi mai bine sa mergi si cu alte optiuni in minte . Nu poti forta un angajator sa te placa / angajeze / accepte. Este dreptul angajatorului sa isi aleaga angajatii. Este ca si cum te-ar vedea o tipa grasa , stirba , proasta si care miroase urat si ar vrea o relatie amoroasa cu tine iar la refuzul tau ar spune ca nu accepta asa ceva . Poti sa discuti eventual despre o alta modalitate de "despartire " decat cea aleasa de angajator dar, sa il fortezi cumva  va fi in detrimentul tau.
Nu este vorba de placut sau nu, a existat un contract alb pe negru intre cei doi.
Daca angajatorului nu-i mai place de tine ghinion, trebuia sa fie mai atent cu persoanele care le angajeaza.
Bine nu-i nici asta o problema se pot intelege pana la urma si sa incheie contractul pe cale amiabila pe bune nu cum a facut jegosul de patron in cazul de fata.

#30
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 18.06.2012
Când mia făcut angajarea am semnat pe un regulament de ordine interioara in care specifică pentru ce da el afara adika somn alcool sau absent nemotivat.mâine când merg daca îmi achita toate drepturile salariale care mi se cuvin i semnez demisia si gata ca mie scârbă dar daca nu achita toți banii e o problema

#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă nu-ți dă banii spune-i că-l reclami la ITM și pentru drepturile salariale și pentru cum ți-a încheiat contractul, e posibil să funcționeze ca amenințare și să nu fie nevoie chiar s-o faci.

#32
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 18.06.2012
am fost azi si mia platit salariul pe o luna si mai are pe o jumatate de luna mai merg o data la sfarsitul lui aprilie ca asa mia spus pentru ca nu are inca statul de plata pe martie si canad am intrat in birou ma rugat sa i arat telefonu mobil sa vada el ca nu il inregistrez si cand lam  intrebat unde am facut eu cererea de demisie pur sdi simplu ma prostit in fata spunadumi ca am semnat data trecuta dar eu nu am facut asa ceva,iam predat echipamentul de lucru ma pus sa completez o nota de lichidare ca iam predat echipamentul si ca am priomit salariul si am semnat statul de plata ptr primire salariu si mia spus sa vin pe 28 aprilie sa imi dea si restul de bani pe luna martie si imi face nota de lichidare si am incheiat,asta ca sa mai fac un drum acolo,oricum cu demisia aceea a facut magarie un nenorocit ....

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Fără supărare, acum că ai timp liber si nu lucrezi învata să folosesti cratima, liniuta aia pe care o vezi la altii. Te va ajuta. Chiar si să găsesti un job mai bun. Textul de mai sus te zgârie pe retină.

Edited by caiuscorneliu, 01 April 2017 - 02:19.


#34
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Pina in 3 luni este pe perioada de proba, poate sa-ti bage in circa una alta si in final da te concedieze.

#35
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 18.06.2012
AM FOST AZI LA PLOIESTI SI EL NU ERA ACOLO DAR ERA SOTIA LUI SI CAND IAM SPUS CA AM VENIT PENTRU RESTUL DE BANI PENTRU CA FUSESEM CHEMAT PE 28 APRILIE MIA SPUS CA ABIA MARTI SAU MIERCURI SE DAU BANII DESI PE MINE NU MA ANUNTAT NIMENI CUM ERA NORMAL SI CAND IAM SPUS CA NU MAI VIN SI PTR BATAIA DE JOC MERG LA ITM A DEVENIT AGRESIVA A INCEPUT SA MA FACA BULANGIU SA SUG P... CA NU MAI VAD NICI UN BAN SI AGITA O MATURA LA MINE.AM PLECAT CA SA NU IAU SI BATAIE SI PE DRUM LAM SUNAT PE EL SI IAM SPUS CA SA IMI TRIMITA BANII LA MINE IN ORAS CAND ISI TRIMITE OMUL IN ZONA ALTFEL MERG LA ITM SI MIA INCHIS TELEFONUL... CE ESTE DE FACUT PTR CA EU ACOLO NU MAI MERG DECAT CU POLITIA IN CEL MAI RAU CAZ

#36
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 18.06.2012
NU AM PRIMIT RESTANTA DE BANI DESI IERI A FOST IN ZONA ,O SA FAC SESIZARE LA ITM CE ACTE TREBUIE SA TRIMIT?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate