Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Concediere

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 18.06.2012
am lucrat ca agent de securitate la o firma de profil in perioada 01/02/2017 pana la 12/03/2017 si la aceasta data am fost sunat de patron si chemat la sediul firmei a doua zi desi trebuia sa fiu de tura.ajuns la seddiu desi este la 60 km distanta de mine mia spus ca nu mai putem colabora si cand lam intrebat motivul pentru care ma da afara mia spus ca avea informatii ca parasisem obiectivul unde lucram in timpul serviciul lucru total neadevarat si cand iam cerut dovezi mia spus decat ca stie din sursa sigura si ulterior am aflat ca a facut acest lucru ca sa isi angajeze o cunostinta.nu ma pus sa semnez nici o demisie nimic si mia spus sa vin pe data de 31 cu echipamentul de lucru si sa imi dea si salariul pe cat am lucrat.peste cateva zile miau trimis prin posta un plic cu decizia incetarii contractului conform art 55 lit b cu acordul partilor si urmare a cererii mele desi eu nu miam dat nici un acord si nu am facut nici o cerere si in acel plic mai era o adeverinta de venit pe care au pus o zi absenta nemotivata desi eu am vrut sa merg la munca si o nota de inventar pe care scrie 20 ron cele 2 acte desi postasul nu mia cerut nici un ban,intrebare a mea este a procedat abuziv sau nu,nu trebuia sa imi dea preaviz si sa mai lucrez in perioada acestuia?pe 31 sa merg la ei sau sa fac o sesizare la itm?astept raspunsurile dvoastra,va multumesc

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Din moment ce s-a desfăcut cu acordul părților și tu nu ți-ai dat acordul e clar un abuz. Adresează-te ITM.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Teoretic abuz , practic pierdere de timp. Cauta-ti alt angajator .

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
ITM. Este posibil sa fi fost in perioada de proba, cand un contract se poate inceta fara motiv dar avand in vedere ca nu ai semnat demisia, ITM.

@JurasikMan fiind disponibilizat poate primi ajutor de somaj, daca indeplineste conditiile...

Edited by easy90rider, 29 March 2017 - 11:50.


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostJurasikMan, on 29 martie 2017 - 11:45, said:

Teoretic abuz , practic pierdere de timp. Cauta-ti alt angajator .
corect, cel mai intelept raspuns.

#6
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Posteasy90rider, on 29 martie 2017 - 11:45, said:

ITM. Este posibil sa fi fost in perioada de proba, cand un contract se poate inceta fara motiv dar avand in vedere ca nu ai semnat demisia, ITM.

@JurasikMan fiind disponibilizat poate primi ajutor de somaj, daca indeplineste conditiile...
Exact.
Apoi perioada de proba stiu ca este de 3 luni.
Practic el l-a dat afara dar a facut sa para ca si cum si-a dat demisia si a solicitat sa nu execute perioada de preaviz.

Avand in vedere ca l-a dat afara are dreptul la somaj si nu vad de ce ar renunta la acest drept.
Pare un patronel marunt care a actionat pe furis si foarte dezordonat. Daca vine ITM-ul peste el nu il vad bine.

Edited by OriOn20, 29 March 2017 - 12:10.


#7
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostJurasikMan, on 29 martie 2017 - 11:45, said:

Teoretic abuz , practic pierdere de timp. Cauta-ti alt angajator .

Sau şi mai bine, ambele lucruri. Căutat alt angajator simultan cu reclamaţia la ITM.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postistrate01, on 29 martie 2017 - 11:38, said:

...
decizia incetarii contractului conform art 55 lit b cu acordul partilor si urmare a cererii mele
Nu poate fi vorba de șomaj pentru că a fost, chipurile, cu acordul părților.
I-a făcut o măgărie.

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Patronache e confuz și vrea să scape cumva de inițiator. A dat-o disciplinar (parasirea obiectivului), a devenit amical spunând de o rudă, apoi "înscenează" un acord al părților. Dacă ăsta e profilul unui patron de firmă de securitate unde se solicită rigoare...

#10
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Din punctul meu de vedere este simplu: daca ai primit hartie ca ti s-a incheiat contractul cu art 55 litera b(demisie cu acordul partilor), dar tu nu ai semnat nici o demisie, atunci este un abuz - reclamatie la ITM. Evident, tu cauta-ti in alta parte intre timp.

Poti inclusiv sa il dai in judecata pentru terminarea contractului nejustificat si daca judecatorul iti da dreptate, poti primi reincadrare pe postul respectiv si primirea salariilor restante(perioada intre presupusa ta demisie si reincadrare) - considerand ca procesul va dura 6-12 luni(minim), vor fi niste bani de luat(minus avocat)...

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu discutam despre patron ...discutam despre optiunile colegului .
Sa zicem ca iti place sa calaresti.. Dintr-o oarecare cauza , cazi din sa. Poti sa pierzi timpul acuzand calul care te-a aruncat ...sau poti urca iarasi in sa , pe acelasi cal sau pe altul . Sa zicem ca face sesizare ca sa primeasca somajul . Patronul o scoate cumva la capat . Chiar ii  plateste darile . Se duce buhul ca prietenul nostru  "sesizeaza " autoritatile ...si nu-l mai angajeaza nimeni in bransa asta unde toti sunt la negru si toti sunt pe minim pe economie dar sunt "premiati " din buzunar de patron. Dar asta nu sesizeaza nici un angajat . ..
Dragilor , eu sunt constient ca ceea ce spun nu cadreaza cu imaginea unei societati ideale dar va rog sa va intrebati voi ...traim intr-o societate ideala ? Sigur , cateva mii sau zeci de mii de sesizari ar schimba stuatia ...dar pe nervii si pe cheltuiala si pe stresul celor care le fac. Este grozav sa clamam "dreptate sociala " , " respectarea legii " , si alte concepte teoretice , mai ales cand nu suntem noi cei are le vom suporta repercursiunile .
...suntem ipocriti  ( eu va tot spun , da' voi batman-batman )  .
Stim cum a stat situatia , asa-i ? Colegul nostru s-a dus sa se angajeze. I s-au expus conditiile ( si pe astea le stim ...eu le stiu) , adica minim pe economie ( sau char si sub acesta , cu acceptul angajatului ) , restul din buzunar ( uite ca asta nu sesizeaza nimeni ) , cu ore suplimentare permanente si neplatite ( asta cand s-a angajat ...si a acceptat.)  , De ce a acceptat ? Pentru ca altfel nu il angajau. De ce nu a facut atunci un flagrant ? Cu intregstrare , cu tot tacamul ? Stit de ce ? Pentru ca la fiecare firma de securitate , este unul care are prieteni multi in randurile autoritatilor . Colegul nostru a acceptat cateva compromsuri de la inceput. Cum vroiati sa se termine relatia angajator-angajat ? Cu ala platindu-i din urma darile la stat , cand i-a prezentat situatia nasoala si a acceptat ?
Si de ce nu se teme angajatorul de instanta ? Pentru ca se lupta cu un tip care a acceptat sa lucreze pe minim pe economie . Avocatul aluia va fi unul din oficiu. Acuzatorul e rupt in cur , nu are bani , nu are servici , a acceptat conditii ilegale de munca ( este in culpa ) , are sigur la dosar cateva actuni neconforme ( toti au ....legea zice sa desparti 20 de insi care se bat ca chiori prin puterea mintii  ...nu poti sa folosesti tomfa , baston , pistol , spray ...ca dai cu subsemnatul si esti pus pe liber . Si atunci noi ce pretindem ? Dreptate pentru o speta lipita firav de un iceberg de ilegalitate ?

Edited by JurasikMan, 29 March 2017 - 13:10.


#12
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

View PostOriOn20, on 29 martie 2017 - 12:09, said:

Daca vine ITM-ul peste el nu il vad bine.

Asa ar trebui, dar nu se intampla. Este o naivitate sa crezi asta.

Edited by paco rabanne, 29 March 2017 - 12:50.


#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostOriOn20, on 29 martie 2017 - 12:09, said:

Exact.
Apoi perioada de proba stiu ca este de 3 luni.
Practic el l-a dat afara dar a facut sa para ca si cum si-a dat demisia si a solicitat sa nu execute perioada de preaviz.

Avand in vedere ca l-a dat afara are dreptul la somaj si nu vad de ce ar renunta la acest drept.
Pare un patronel marunt care a actionat pe furis si foarte dezordonat. Daca vine ITM-ul peste el nu il vad bine.
Perioada de proba e de 3 luni daca ai contract pe perioada nedeterminata.
Practic nu a fost dat afara ci si-a dat demisia, asta vede ITM.

#14
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostJurasikMan, on 29 martie 2017 - 12:49, said:

Calul este un animal dar chiar si asa tehnic vorbind daca este de vina calul de ce nu ai da vina pe el?
Iar patronul firmei unde a lucrat initiatorul este si el un animal sau cum?

In cazul unei prezentari in instanta nu stiu ce sanse ar avea acel patronel.
Apoi ma indoiesc serios ca toti proprietarii de firme de paza se cunosc si se intalnesc regulat sa isi barfeasca angajatii.
Stiu multi care si-au bagat picioarele in patroni sau directori, i-au tarat chiar in instanta si nu au avut probleme in a-si gasi un alt loc de munca.

Mi se pare comic cum prezinti situatia.
Chiar crezi ca va merge in instanta patronelul si va spune: da, l-am cosnstrans sa accepte sa fie platit la negru.
Eu sincer nu vad cum poate acest scenariu sa lucreze in favoare patronelului.
Si presupunerea ca are prieteni multi in randurile autoritatilor nu stiu cu pe il ajuta pe patronel in fata instantei.


View Posteasy90rider, on 29 martie 2017 - 12:58, said:

Perioada de proba e de 3 luni daca ai contract pe perioada nedeterminata.
Practic nu a fost dat afara ci si-a dat demisia, asta vede ITM.
Eu nu am auzit sa fie legata perioad de 3 luni de incheierea ulterioara a unui contract pe perioada nedeterminata.
Ce stiu este ca acea perioada de 3 luni poate fi prelungita pana la maxim 9 luni dupa care trebuie sa incheie un contract pe perioada nedeterminata.
Bine multe firme nu asteapta sa treaca cele 3 luni si iti face contract pe perioada nedeterminata dupa prima sau a doua luna.

Edited by OriOn20, 29 March 2017 - 13:31.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
si la contractele pe perioada nedeteterminata poate exista perioada de proba. la cele pe perioada determinata, perioada de proba este calculata in functie de perioada contractului.
initiator, ce scrie in contractul tau de munca si de care este, pe perioada determinata sau nedeterminata ?
contractul se poate incheia oricand in interiorul perioadei de proba, printr-o simpla notificare, din partea oricarei parti, fara motivare, fara preaviz.

http://legislatiamun...i-angajati.html

initiator, te lupti cu morile de vant.
evident ca este ilegal cum incearca sa scape de tine, dar asta-i viata. nu esti primul si nici ultimul care pateste asa ceva, din pacate.
cauta-ti de lucru in alta parte.

Edited by corinadaniela, 29 March 2017 - 13:33.


#16
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

Quote

cauta-ti de lucru in alta parte.

Dar pana atunci discuta cu ITM!

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008


View Postmynameismada, on 29 martie 2017 - 12:38, said:


Poti inclusiv sa il dai in judecata pentru terminarea contractului nejustificat si daca judecatorul iti da dreptate, poti primi reincadrare pe postul respectiv si primirea salariilor restante(perioada intre presupusa ta demisie si reincadrare) - considerand ca procesul va dura 6-12 luni(minim), vor fi niste bani de luat(minus avocat)...

Corect. Și eu aș profita de prostia patronului respectiv mai ales că a fost rău intenționat. Ar merita un proces. Poate dura și mai mult de un an ceea ce ar fi cu atât mai bine, se adună sumă mai mare. Cât despre cheltuielile cu avocatul și alea se pot recupera de cel care câștigă.



#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
orioane , sa faca cum zici tu. Merge in instanta. Castiga ( cu plata cheltuielilor de judecata , este maximul ce poate obtine ) si obtine modificarea incetarii contractului de munca in favoarea lui. Se poate angaja in timpul asta ? Un nou angajator o sa il angajeze si ii  va da drumul sa mearga in instanta de cate ori este nevoie ...asa-i ? Deci va sta fara servici pe perioada procesului ...adica fara bani. Care este castigul real ? Va avea " onoarea reperata " ...si cam atat . Ce castiga efectiv ?

Edited by JurasikMan, 29 March 2017 - 14:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate