Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Creanțã Vodafone, somație de la Top Factoring

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
kabu

kabu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2017
In data de 21.12.2010 soțul meu a facut un contract cu vodafone pe 2 ani servicii internet dupa doi ani a renunțat la contractul respectiv neplating ultimele trei facturi crezand ca vodafoneul ia incheiat contractul dacã nu plãtește ,acum cateva luni ia venit mamei sale un plic de la topfactoring precum ca este dator la ei cu suma de 1500 ron(15 milioane lei vechi),iam sunat si acestia mi-au dat un cont bancar unde sa le depun acea suma,sotul meu nu are nici un contract semnat cu topfactoring si la vodafone nu  figureaza cu suma de 1500 lei ci cu suma de 180 contravaloare celor 3 luni neplatite,normal nu este ca firma cu care a incheiat contractul sa fie cea care adaugã penalitãțile pentru suma respectiva au dreptul de a da altei firme datele personale fara a instiinta persoana in cauza,mentionez ca nu exista nici un fel de contract cu cei de la topfactoring sotul meu nu a semnat absolut nimic nici macari plicurile care veneau prin posta,ma intreb cum pot dovedi cei de la TopFactoring ca sotul meu are sa le dea suma respectiva când la vodafone nu apare decat cu suma de 180 lei restanta?

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
doamne, ce text.Posted Image
DDD ar fi invidios. Nu, nu am avut rabdarea si nervii sa-l citesc pe tot, dar pune mana si plateste.

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cei de la Vodafone si nu numai, vand datoriile firmelor ce se ocupa cu recuperarea lor. Firma de recuperare cumpara la pachet mai multe datorii, le platesc celor de la Vodafone o suma de bani, mai mica decat suma datoriilor cumparate, Vodafone astfel isi acopera o parte din pierderi si recuperatorii sunt astfel au datele si datoriile rauplatnicilor.
Este o practica cat se poate de legala.
Ar fi fost frumos sa fi incheiat orice socoteala cu Vodafone-ul la timp, na, acum ai de-a face cu asemenea recuperatori.
Tu daca i-ai fi dat cuiva niste bani si nu ti i-ar fi dat inapoi ti-ar fi convenit?

Edited by Ciubex, 29 March 2017 - 09:21.


#4
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Cum sa mai figureze la vodafone cu acea creanta de 180 lei, din moment de Vodafone a cesionat creanta catre TopFacturing?

Eu zic sa stati linistiti si sa nu mai luati legatura cu TopFacturing. Atat timp cat toate scrisorile care le trimit nu sunt cu confirmare de primire poti sa le arunci la gunoi.

Oricum sunt rromi astia de la TopFacturing. Ei mai mult de 10% din creanta nu au platit la Vodafone. Sincer nu stiu cat de legala este treaba asta, sa se ajunga cu dobanzile la valoarea de X10 decat cea initiala. Si tot o sa mai creasca...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 kabu, on 29 martie 2017 - 08:58, said:

In data de 21.12.2010 soțul meu a facut un contract cu vodafone pe 2 ani servicii internet dupa doi ani a renunțat la contractul respectiv neplating ultimele trei facturi crezand ca vodafoneul ia incheiat contractul dacă nu plătește ,acum cateva luni [...]
Ne mai mirăm de ce întreaga Europă de Vest ne dă cu flit - păi uite un motiv, ceea ce am îngroşat eu.
Restul textului este imposibil de citit pentru o persoană care a cochetat la un moment dat cu gramatica limbii române moderne.
În altă ordine de idei, avem aşa: anul 2010 ca reper, o firmă de recuperatori, anul 2017... Ceva îmi scapă. De regulă, ştiu că recuperatorii nu prea ratează obiectivul.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
M-as mira ca la Voda sa fi ramas 180 (presupun 3x60 lei). Au si ei un procent de penalizare pe zi intarziere.  Plus ca ar fi trebuit sa se stinga datoria (prin prescriere). Totusi, suntem in 2017, iar datoria ar fi din 2012 (2 ani de contract 2010-2012)

Buba e din vina sotului. Trebuia sa citeasca contractul si vedea ca scrie acolo ca se prelungeste (contractul) cu o luna de facturare in cazul in care nu cere rezilierea in mod explicit.

@PSC: mi-ai luat-o inainte :)

Edited by Pololica, 29 March 2017 - 09:34.


#7
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Poate ajuta articolul asta
http://www.economica...ine_126033.html

Edited by androholic, 29 March 2017 - 09:35.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 kabu, on 29 martie 2017 - 08:58, said:

In data de 21.12.2010 soțul meu a facut un contract cu vodafone pe 2 ani servicii internet dupa doi ani a renunțat la contractul respectiv neplating ultimele trei facturi crezand ca vodafoneul ia incheiat contractul dacă nu plătește ,acum cateva luni ia venit mamei sale un plic de la topfactoring precum ca este dator la ei cu suma de 1500 ron(15 milioane lei vechi),iam sunat si acestia mi-au dat un cont bancar unde sa le depun acea suma,sotul meu nu are nici un contract semnat cu topfactoring si la vodafone nu  figureaza cu suma de 1500 lei ci cu suma de 180 contravaloare celor 3 luni neplatite,normal nu este ca firma cu care a incheiat contractul sa fie cea care adaugă penalitățile pentru suma respectiva au dreptul de a da altei firme datele personale fara a instiinta persoana in cauza,mentionez ca nu exista nici un fel de contract cu cei de la topfactoring sotul meu nu a semnat absolut nimic nici macari plicurile care veneau prin posta,ma intreb cum pot dovedi cei de la TopFactoring ca sotul meu are sa le dea suma respectiva când la vodafone nu apare decat cu suma de 180 lei restanta?

si in astia 5 ani care au trecut ati crezut ca gata, datoria dispare de la sine ? total gresit.
datoria  a fost "vanduta" de vodafone la top factoring - firma de recuperare creante.
la cei 180 lei datorie initiala s-au adaugat penalizari pe parcursul a 5 ani, de aceea s-a ajuns la 1500 lei.
daca n-ati fost in stare sa cititi un contract sau sa sunati la relatii cu clientii, sa intrebati cum se procedeaza la rezilierea contractului, acum sunteti buni de plata, tu si sotul.
sa nu va treziti maine-poimaine cu executare silita....

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 corinadaniela, on 29 martie 2017 - 10:35, said:

...i, acum sunteti buni de plata, tu si sotul.
sa nu va treziti maine-poimaine cu executare silita....
Inainte de orice trebuie sa-i dea in judecata si apoi in urma deciziei instantei pot sa apeleze la executare silita ! Si tocmai ca neavand un temei legal de a da in judecata , firma de recuperari creante merge la intimidare cu amenintari si scrisori care sunt zero barat .

Edited by althea, 29 March 2017 - 16:33.
eliminare limbaj jignitor


#10
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 kabu, on 29 martie 2017 - 08:58, said:

In data de 21.12.2010 soțul meu a facut un contract cu vodafone pe 2 ani servicii internet dupa doi ani a renunțat la contractul respectiv neplating ultimele trei facturi crezand ca vodafoneul ia incheiat contractul dacă nu plătește ,acum cateva luni ia venit mamei sale un plic de la topfactoring precum ca este dator la ei cu suma de 1500 ron(15 milioane lei vechi),iam sunat si acestia mi-au dat un cont bancar unde sa le depun acea suma,sotul meu nu are nici un contract semnat cu topfactoring si la vodafone nu  figureaza cu suma de 1500 lei ci cu suma de 180 contravaloare celor 3 luni neplatite,normal nu este ca firma cu care a incheiat contractul sa fie cea care adaugă penalitățile pentru suma respectiva au dreptul de a da altei firme datele personale fara a instiinta persoana in cauza,mentionez ca nu exista nici un fel de contract cu cei de la topfactoring sotul meu nu a semnat absolut nimic nici macari plicurile care veneau prin posta,ma intreb cum pot dovedi cei de la TopFactoring ca sotul meu are sa le dea suma respectiva când la vodafone nu apare decat cu suma de 180 lei restanta?
Tu si sotul sper sa nu faceti copii. Daca faceti sau aveti deja spuneti-le totusi ca scoala si onestitatea sunt lucruri importante in viata si apoi le dati exemplul vostru cu Vodafone. Bafta!

 Baxon, on 29 martie 2017 - 10:41, said:

Inainte de orice trebuie sa-i dea in judecata si apoi in urma deciziei instantei pot sa apeleze la executare silita ! Si tocmai ca neavand un temei legal de a da in judecata , firma de recuperari creante merge la intimidare cu amenintari si scrisori care sunt zero barat .
exact, se adauga si cheltuiele de judecata

Edited by althea, 29 March 2017 - 16:34.
editare citat


#11
kabu

kabu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2017
la vremea respectiva nu eram nici prieteni nici nu ne știam ,el cu buletinul a făcut contractul și adresa mamei sale am contractul de la Vodafone acasă,am sunat si la ei si aceștia mi-au spus ca soțul meu nu figurează decât cu suma de 180 lei asta fiind acum doua săptămâni,are plătita si ultima factura după cei 2 ani de contract rezilierea contractului Vodafone sa făcut prin telefon,nu era normal ca aceștia sa trimită acasă un plic sau sa dea un telefon precum ca are o datorie de achitat aflu după ani de zile ca e bun de plata.

#12
kabu

kabu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2017
în contractul Vodafone scrie : contract făcut 21/12/2010 ultima factura a plătito în februarie 2013 în contract scrie asa: in cazul in care durata minima a expirat încetarea contractului se poate face și fără a mai fi nevoie de notificare scrisa către Vodafone România

Edited by kabu, 29 March 2017 - 21:08.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Corect, dar notificarea de încetare tot trebuie sa existe. Mai bine platiti la Vodafone si faceti cererea de închidere.

#14
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007

 kabu, on 29 martie 2017 - 21:06, said:

în contractul Vodafone scrie : contract făcut 21/12/2010 ultima factura a plătito în februarie 2013 în contract scrie asa: in cazul in care durata minima a expirat încetarea contractului se poate face și fără a mai fi nevoie de notificare scrisa către Vodafone România

De acord cu tine, dar tu nu ai platit ultimile trei facturi, asa cum ai afirmat in prima postare . Vorbeste la Vodafone si achita cei 180 de RON . Atat timp cat te gasesc in sistem cu suma restanta, se poate achita.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 androholic, on 29 martie 2017 - 09:34, said:

Poate ajuta articolul asta
http://www.economica...ine_126033.html
Una este să nu poţi plăti din cauze obiective (de ex. şomaj, catastrofă naturală) şi alta este să nu vrei să plăteşti aşteptând o utopie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate