Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recuperare impozit auto masina vanduta afara?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am aflat cu stupoare ca noul Cod Fiscal, stipuleaza ca trebuie sa platesti impozitul auto datorat pe tot anul.
Ok, pot intelege ideea, pt ca se faceau multe mizerii.

Ce nu pot intelege este de ce nu iti poti recupera diferenta de bani, pentru perioada roamasa din an, cand masina este exportata (o vinzi in afara tarii).
Eu de exemplu, vand o masina cu impozit ~ 12 000 lei/an, si o vand saptamana asta.

Cumparatorul, din Franta, va prelua masina si va plati si el impozit in Franta.

Stie cineva daca exista posibilitatea compensarii sumelor mele viitoare de plata cu diferenta ramasa (9 luni)?

Quote

Așa cum am precizat deja, impozitul anual pentru mijlocul de transport trebuie achitat de către orice proprietar al unei mașini înmatriculate/înregistrate în România.

Interesant este că, din 2016, impozitul auto este datorat pentru întregul an în curs de persoana care deținea mașina la 31 decembrie a anului trecut. Astfel, chiar dacă vindeți o mașină în aceste zile, veți fi obligat să achitați impozitul aferent pentru tot anul 2017, până la termenele stabilite de lege (31 martie și 30 septembrie), pentru că erați proprietarul bunului la final de 2016.

La plata impozitului pe tot anul sunt obligate și persoanele care radiază din circulație o mașină. Concret, potrivit Codului fiscal, și acestea încetează să datoreze impozitul abia cu 1 ianuarie a anului următor.

Totodată, în cazul înmatriculării sau înregistrării unui autovehicul pe parcursul anului, noul proprietar are obligația de a depune, în termen de 30 de zile de la data înmatriculării/înregistrării, o declarație la organul fiscal în a cărui rază teritorială își are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz.

Obligația depunerii documentului amintit, în același termen de 30 de zile, este prevăzută și pentru situațiile care conduc la modificarea impozitului pe mijloacele de transport, inclusiv schimbarea domiciliului, sediului sau punctului de lucru.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, statul roman, mereu surprinzator si abuziv.

La fel si cu recuperarea banilor din "tx de polutie", care nu mai are norme de aplicare, deci IAR trebuie sa dai statul in judecata.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Raspunsul este "pentru ca Romania".
Sa platesti o bucata de an e varianta fericita pentru ca erau useri pe aici care nu reuseau sa scape de la fisc de masina care nu mai exista de dinainte de 2000.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cf variantei actuale de CF esti dator pe TOT anul, adica nici sa platesti jumatate nu te scapa.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu cred ca se poate recupera fara o actiune in instanta.
Tipic romanesc.

#6
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Nu se poate plăti partial (sau recupera) fiindcă așa e actualul cod fiscal. Nu are cum să ajute nici instanța.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Primul pas intreaba la Finantele de domiciliu. Ei sunt cei mai in masura sa-ti spuna cum. Cum s-a zis, probabil va trebui o actiune in Instanta.

O alta varianta, ar fi sa incluzi impozitul platit in pret (strict legat de exemplul tau, cine plateste 12.000 lei, adica vreo 2.500 E) nu se uita la maruntisuri si daca plateste o masina de 50.000E, nu se mai uita daca plateste 50 sau 53.000.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Pololica, on 29 martie 2017 - 09:43, said:

O alta varianta, ar fi sa incluzi impozitul platit in pret (strict legat de exemplul tau, cine plateste 12.000 lei, adica vreo 2.500 E) nu se uita la maruntisuri si daca plateste o masina de 50.000E, nu se mai uita daca plateste 50 sau 53.000.

Asta e valabil doar daca ar vinde masina cu un pret infinit. Altminteri cu oricit ar vinde-o tot sint 12 000 lei de recuperat de la stat si tot conteaza sa ai 12 000 lei in plus chiar daca esti milionar.

De fapt chiar, ce maruntisuri de 2500 euro, hai cu maruntisuri de 1 leu! Cineva care cumpara masina la suma X sigur ar da si suma X+1 leu, e la mintea cocosului nu? Si daca tot o cumpara cu suma Y (=X+1) atunci da un leu in plus sigur, ar cumpara-o si cu Y+1 leu, clar. Si asa mai departe! De ce nu costa masinile infinit?

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Iti dai seama ca e doar un exemplu, nu? Nu cred ca vom compara un Ford de pana in 15-20.000E (valoare de nou) cu un Lexus sau Maybach (nu bag la socoteala masinile din Emirate si Orient, unde pot ajung pe la 2 milioane de dolari si se ajunge la impozite din astea).  Sincer, n-am auzit de sume asa astronomice, majoritatea oprindu-se undeva la 2.000 de lei (vorbind de gama premium sau motoare mai mari de 2600 cmc).

Acum la drept vorbind, daca ai avea o masina la care impozitul e de 250 lei pe an (la mine impozitul e de 40 de lei la motor de 1 litru, ca sa vorbit strict pe cifre), te uiti la ei? Inteleg la impozite de 10 ori mai mari. Oricum la vanzare, toti baga aproximativ 15-20% mai mult, sa aiba de unde scade. Cand am luat masina, mi-a zis din start vanzatorul ca include taxa de mediu platita (deci masina costa cu 250E mai putin)

Revenind la topic: Statul nu are de unde sa stie cand vei vinde masina (sau bunul mai bine zis) si de aia iti calculeaza pe intreg anul. E similar cu RCA (am inteles ca recent le-au facut si pentru o luna). Folosesti 2 luni din X (6-12 cum erau la momentul in care am facut eu in ianuarie), dupa vanzare/casare puteai cere restituirea diferentei.


LE: la impozitul de 12.000 ajungi cu motor de vreo 9000 cmc (9 litri), motoare de care n-am auzit (cel putin sa circule in Romania). Teoretic exista (probabil camioane Heavy Duty, pe cariere de piatra sau mai stiu eu unde), dar nici pe la stiri nu prea le-am vazut.

#10
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
pai, daca tu ai platit impozitul pe intregul an, cel din franta nu e obligat sa plateasca incepand de la anul?...

#11
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 TheRipper, on 29 martie 2017 - 19:11, said:

pai, daca tu ai platit impozitul pe intregul an, cel din franta nu e obligat sa plateasca incepand de la anul?...
Nu; va plati conform legislatiei acelui stat.

#12
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

 Pololica, on 29 martie 2017 - 10:48, said:

LE: la impozitul de 12.000 ajungi cu motor de vreo 9000 cmc (9 litri), motoare de care n-am auzit (cel putin sa circule in Romania). Teoretic exista (probabil camioane Heavy Duty, pe cariere de piatra sau mai stiu eu unde), dar nici pe la stiri nu prea le-am vazut.

Mai studiaza calculul impozitului peste 2999 cmc.
Nu e masina europeana.

Am pus o intrebare oficiala la Anaf.
Nu ma astept la vesti bune, dar nu ma mai mira nimic.

Edited by Ahasverus, 29 March 2017 - 22:53.


#13
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

 costinuti, on 29 martie 2017 - 19:53, said:

Nu; va plati conform legislatiei acelui stat.

Dubla impozitare e ilegala in EU, adica se aplica cel putin la TVA, daca platesti in Franta pe un produs nu mai platesti in .ro

Oricum impozitele sunt o japca, mai ales alea pe masini/proprietate.

Edited by a3ds, 30 March 2017 - 02:34.


#14
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Concluzie finala: statul te fura.

Quote

În concluzie, persoana fizică ce vinde o mașină într-o altă țară va achita impozitul aferent pentru tot anul în România, chiar dacă noul proprietar (cumpărătorul din celălalt stat) va plăti, la rândul lui, un impozit, în conformitate cu legislația din țara sa de reședință.
Cu alte cuvinte, pentru același bun, se poate plăti impozitul în două state diferite (dublă impozitare), fără să existe posibilitatea pentru contribuabil de a-și recupera, fie și prin compensare, sumele achitate.

Avocatnet

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta nu e dubla impozitare ci este pur si simplu japca romaneasca. Nu e necesar sa mai ia cineva un impozit, nu e de fapt necesar nici macar sa vinzi masina (poti sa o casezi de exemplu) - statul tot iti da teapa si iti ia tot anul de impozit pentru o fractiune. Bineinteles ca la cite alte hirtii trebuie sa faci pentru majoritatea putin mai conteaza o bucata de impozit in plus (mai ales ca multi au Dacia sau "clasa Dacia" cu impozit in jur de 15 euro).

In mod normal ar trebui sa fie ca in alte locuri, calculul la zi - nici macar nu inteleg de ce li se ofera portita "pot intelege ideea, pt ca se faceau multe mizerii" in primul post. Toate datele sint foarte clare, pot foarte bine sa-ti trimita calcul exact la zi; poate inainte mai ziceai ca e prea complicat pentru functionar sa numere zilele (desi puteau avea tabele cu a cita zi din an e fiecare zi) dar acum e pe calculator, pot sa-ti trimita exact impozitul calculat exact.

#16
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sunt de acord. In spiritul mioritic "dupa noi potopul", s-a gasit o rezolvare heirupeasca pentru problema clasica: vindea masina, apoi nu mai era de gasit pt semnarea fisei fiscale, pt ca avea amenzi, impozite  si nua vea bani/nu dorea sa le plateasca.
Tu, cumparator de buna credinta trebuia sa il dai in judecata ca sa poti inmatricula candva masina.

Acum e musai sa mergi la taxe locale cu contractul de vanzare-cumparare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate