Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Recomandare pc/desktop

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
1. Cand se va face achizitia: saptamana aceasta
2. La ce va fi folosit PC-ul: browsing, filme si jocuri
3. Bugetul maxim -> in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul: £300 (undeva pe la acest pret, trebuie sa fie incluse si perifericele si monitorul)
4. Rezolutia si diagonala monitorului -> existent sau cel de achizitionat
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem -> caz in care precizati concret modelul si/sau specificatiile acestora: nimic
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata: ebay.co.uk sau alte site-uri din uk.

Salut,  as vrea sa achizitionez un pc pt cele mentionate, as fi interesat sa ruleze oke cs go,  gta v,  fifa (cat mai nou). Sunt in uk si as vrea sa-l iau de aici,  ca si site-uri,  ar fi ebay,  amazon (pt piese noi),  cex,  daca mai stiti altele de incredere,  sunt deschis si la ele. Cred ca nu prea am sanse la un pc oke nou,  asa ca ma invart dupa unul sh, se poate sa fie piesele separat,  ma descurc sa le unesc cumva. Am gasit 2 variante pana acum,  daca nu sunt oke, astept de la voi pareri si idei: I5 4690 CPU, 8gb 2133mhz ddr3 RAM, asus z97-p motherboard, 550w psu, gtx 750TI GPU,  1 tb hdd (nu mi'a  dat inca detalii despre hdd), nu are monitor, doar perifericele si vrea £300, a 2a varianta: price £300

AMD fx6300 6 cores coming pc
window 7 pro COA
Window Performance index 7.4
120gb ssd boot drive
1Tb storage drive
16gb ram ( 1866 ddr3)
2gb saphire hd 7850 graphics card
usb 3.0 x 2 + lots of usb ports
dvi and hdmi display port
Comes with  19 inch lcd monitor + keyboard + wireless Mouse.  
Multumesc

#2
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
as zice ca cel cu I5 4690 ar fi mai ok

#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Cred ca ceilalti colegi sunt in concediu,  de-obicei erau multi care raspundeau pe aceasta arie,  si intr-un timp scurt.

#4
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
chiar daca ai ssd si monitor pe unitatea cu amd eu zic ca nu renteaza din cauza ca e mai slab fx6300 decat I5 4690 si in plus este putin mai vechi amd-ul.

#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Da,  insa gpu-ul e mai puternic la fx decat la i5, iar in jocuri mai mult conteaza gpu (mai sunt jocuri si cu exceptie),  sau gresesc?

Ps.  Insa asa cum ziceam, pot lua si pe piese daca ar fi varianta mai buna,  sau alt sistem,  daca gasiti unul mai bun... Nu neaparar doar din cele 2

Edited by debusy, 29 March 2017 - 12:19.


#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
tot cam pe acolo hd 7850 si gtx 750TI

cand eram in UK frecventam des piete de vechituri, gasesti acolo monitoare cu 5-10 lire dar in Londra se gasesc si pe strada aruncate, din 3-4 nimeresti unul bun, deci sa nu te iei dupa un monitor de 19 ca ar fi avantaj, e foarte ieftin.


cauti pe net ''London Car Boot Sale'' sau ''car boot sale sunday''

Edited by c_anicai, 29 March 2017 - 12:59.


#7
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
merita vizitate pietele,
in 2009 sau 2010 am cumparat cu 150 lire unitate si monitor set complet cu phenom x4, acum e slab insa sunt ceva ani

#8
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Sunt de aceeasi parere cu c_anicai, asa ca mergi cu incredere pe i5-ul ala ! ;)

#9
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
merita diferenta dintre aceste 2 pc-uri? mai ales pt cerintele mele: https://www.gumtree....itor/1228730033
https://www.gumtree....play/1228433797

#10
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Da, diferenta o face placa video care-i mult mai buna fata de cealalta.

#11
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Merita banii?  Il lasa la £370, e cu tot cu monitor si toate cele.

#12
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
eu as alege ala pe soket 1150 chit ca e cu placa video mai slaba, in schimb are ssd care valoreaza cat placa video mai buna,+hdd de 2 tb, procesor mai nou., si in plus e doar 300 lire nu ?

sa zica si altii daca nu e mai avantajos si mai nou cel la 300 lire, plus ca placa video la celalalt costa cam cat ssd-ul

Edited by c_anicai, 03 April 2017 - 00:00.


#13
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
E o idee buna,  e si mai aproape de mine, pastrez acea placa video pana nu mai sunt multmit de ea,  si apoi o vand si iau alta. O sa ma uit pe ceva review-uri pe youtube sa vad cum ruleaza gta v acea placa video.

#14
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Daca schimbi placa video chiar din diferenta aia de bani atunci esti mai castigat cu cel mai ieftin, a sesizat bine c_anicai.Posted Image

#15
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdebusy, on 03 aprilie 2017 - 06:08, said:

O sa ma uit pe ceva review-uri pe youtube sa vad cum ruleaza gta v acea placa video.

e posibil placa sa nu duca gta5 dar nu e asa bai ca o poti schimba mai incolo, eu zic sa cumperi repede pana nu dispare, e greu de gasit la acel pret pc pe acea platforma plus ca ai ssd de 240 si hdd de 2tb care doar alea costa 150 adica jumate din suma.

Edited by c_anicai, 03 April 2017 - 09:19.


#16
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postsandy76, on 03 aprilie 2017 - 08:53, said:

Daca schimbi placa video chiar din diferenta aia de bani atunci esti mai castigat cu cel mai ieftin, a sesizat bine c_anicai.Posted Image
Subscriu la ce ai spus !

#17
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Am vorbit cu omu pe la 5 dimineata,  i'am zis ca vin la ora aia,  a zis ca imediat merge la munca,  insa dupa amiaza sa vin si il iau :)) am vazut ca duce gta 5 pe medium la vreo 25-31 fps,  bun si asa deocamdata. Insa fiind pc de serie,  cred ca hdd-ul ala e de 5400rpm,  bun ca are ssd-ul, sa vad si monitorul daca e hd sau full hd.  Cum as putea sa verific sa stiu ca totul e functional? E oke doar cu programul speecy sa verific exact componentele si temperaturile? (Iti dai seama ca nu pot sta sa dau un scan cu hdd tune pt hdd,  sau mem test pt ram), multumesc mult.

#18
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
sa verifici daca are intradevar in el ce zice:

Intel Core i7 4790 - (cel mai important, daca nu e acest model nu merita) asta face cam1000, 1500 lei
AMD Radeon R7 240 2GB (e o placa de cca 200 lei)
12 GB DDR3 (banuiesc ca are 2 modeul de 4 si doua de 2, e relativ ok, am cumparat cu 210 lei cantitatea asta)
240GB SSD - (sa fie bun, un ssd de 240 e cca 400 lei)
2TB hard drive - (sa fie bun, costa peste 240 lei)
monitorul e de 23 de regula e fullhd sau in cel mai rau caz 1680x1050 - (si asta costa in jur de 200 lei)
=====================
hardurile cu HDSentinel arata fara test ce viata au, eventual ce defecte,
si cu SpeedFan temperaturile
cpuz si GPUZ ce procesor are ce memorii ce placa video si cam asta e, alte teste nu prea ai ce face, sa se deschida pc-ul normal sa ruleze normal, in device manager sa fie totul instalat ....
HDSentinel cpuz gpuz sa le ai la tine cand cumper pe un stick poate omul nu are net, dureaza max 5 min o verificare rapida, sa ai stick sa vezi ca sunt bune si usb-urile,  si eventual un dvd pt cazut ca e ok unitatea optica.

Attached Files


Edited by c_anicai, 03 April 2017 - 11:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate