Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda rovinieta platita, debit la impozit

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 _Smiley_, on 28 martie 2017 - 15:33, said:

au stiut sa ma anunte destul de repede ca n-am achitat impozitul pentru celelalte roluri, dar n-au considerat oportun sa-mi spuna si ca am platit mult prea mult pentru un rol.

Ei, circoteca e mult mai mare pentru ca fiscul e aspiratorul tuturor gunoaielor pe care statul altminteri e inapt sa le colecteze in mod legal si civilizat si mai mult de vreun an-doi au legiferat in codul fiscal faptul ca tu platesti ce datorie vrei dar de fapt se plateste ce datorie ai de platit cronologic. Incluzind evident amenzile pe care poate nici nu stii ca le-ai luat, datorii la CASS de sute de lei pentru un venit de citiva bani, etc. Astfel incit se poate (si s-a intimplat chiar pe forum) sa platesti ceva si de fapt datoria aia sa nu fie platita ca ei au luat banii si i-au pus altundeva. Legal si frumos, chiar daca tu ai chitanta.

#20
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
se rezolva in felul urmator

pui la registratura ANAF_ulului de care apartii cu domiciliul
copie dupa PV, doavada de plata si o foaie (eventual o copie de pe ghiseul.ro)
si rogi sa ti se stearga createle deoarece ai achitat conform dovezii.

ai grija sa fie citet si clar data si suma care ai achitat-o. !

am sters eu de curand o astfel de creata de la ANAF !

THREAD CLOSED !

Edited by Mihai_3, 28 March 2017 - 16:01.


#21
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 alexpet, on 28 martie 2017 - 14:35, said:

uite eu de aia nu fac niciodata ce scrie in instructiuni. Pierdere de vreme si bani, la schimb cu nervi. Pastrez dovada si cand platesc impozitele vin cu dovada dupa mine. Simplu si usor
Ai fost pus in situatia respectiva? Si a mers?

#22
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 arab, on 28 martie 2017 - 15:45, said:

Statul nu pierde niciodata si fereasca sa furi cumva de la Stat...!

10 lei daca iti raman pe rol, dupa ce vinzi o masina, la impozit, trebuie sa ceri sa iti fie dati inapoi!
pai si astea nu-s foloase necuvenite?!

 AndyM, on 28 martie 2017 - 16:16, said:

Ai fost pus in situatia respectiva? Si a mers?
bineinteles! practic in fiecare an, in ultimii 10 ani,..... de ce nu ar merge?

Edited by alexpet, 28 March 2017 - 17:18.


#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
teoretic e o idee buna, practic are si ea probleme.
ce spune Mihai_3 e corect: exista la anaf un formular in care spui ce PV-uri ai platit si cu ce chitanta, adaugi copie dupa amandoua (pv si chitanta platii) si ti se sterg datoriile. problema e ca stergerea asta dureaza cam o saptamana (nu stie nimeni sigur cat), deci daca vrei sa si platesti taxe/impozite mai ai de facut un drum (daca platesti pana se sterge datoria, poti avea surpriza sa descoperi ca banii se duc in contul acelei datorii si ramai cu taxele neplatite)

#24
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
, este atat de usor.

orice amenda iei O PLATESTI EXCLUSIV LA DIRECTIA DE TAXE SI IMPOZITE DE UNDE APARTII.

Simplu. Nu procedezi asa din diferite motive? Tine minte ca amenda va aparea ca neplatita pana nu prezinti dovada achitarii amenzii la directia de taxe de care apartii.

voi nici nu platiti la directia de care apartineti va si mirati ca apare neplatita... da e clar ca problema e la sistem dar lucrul asta merge asa de 15 ani, nu inteleg de ce va mirati :)

Edited by bossake, 28 March 2017 - 18:28.


#25
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Stii ce inseamna directia de taxe si impozite acum? La ora 6 dimineata ai nr 80 de intrare in Bucuresti.

Mirarea mea a fost legata de obligativitatea trimiterii dovezii de plata catre Cestrin, mentionata in PV. Dupa mine asta inseamna ca ei si trimit ceva la randul lor catre vreun organ. Altfel e inutila. Si nu scrie puteti trimite, ci aveti obligatia de a trimite

Si la telfeon m au lamurit. Da, e obligatoriu sa trimiteti catre noi, dar nu va facem nimic daca nu trimiteti

Edited by leventebest, 28 March 2017 - 18:41.


#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bossake, on 28 martie 2017 - 18:27, said:

orice amenda iei O PLATESTI EXCLUSIV LA DIRECTIA DE TAXE SI IMPOZITE DE UNDE APARTII.

Aiurea, astia nu reusesc sa-si dea seama ca le-ai platit ce taxe normale trebuie sa le platesti lor si crezi ca atunci cind o sa le vina ca ai de platit nu stiu ce amenda de la Ciorogirla o sa fie in stare sa se uite la tot ce-ai platit tu in ultimii ani si o sa le raspunda la aia: baieti, omul a platit, nu-l mai deranjati.

Nu mai spun daca se umfla muschiul in vreo autoritate locala si te executa direct, bah ai platit tu la taxele tale dar nu la noi, ce ma doare pe mine? Sau daca te-ai mutat intre timp, stai fiscule de la Caracal ca eu am platit amenda de la Ciorogirla la Vaslui.

#27
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 _Smiley_, on 28 martie 2017 - 18:07, said:

teoretic e o idee buna, practic are si ea probleme.
ce spune Mihai_3 e corect: exista la anaf un formular in care spui ce PV-uri ai platit si cu ce chitanta, adaugi copie dupa amandoua (pv si chitanta platii) si ti se sterg datoriile. problema e ca stergerea asta dureaza cam o saptamana (nu stie nimeni sigur cat), deci daca vrei sa si platesti taxe/impozite mai ai de facut un drum (daca platesti pana se sterge datoria, poti avea surpriza sa descoperi ca banii se duc in contul acelei datorii si ramai cu taxele neplatite)
sigurul drum in plus este la biroul unde se administreaza platile si care este in aceeasi cladire. Cam 10 minute dureaza tot....oricum mai putin decat sa ma duc la posta si sa trimit un plic in pustiu. Acum depinde si de la primarie la primarie

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 leventebest, on 28 martie 2017 - 14:19, said:

Ma aflu in urmatoarea situatie, stupida dupa parerea mea
Am primit prin posta amenda pt neplata rovinieta. m am dus in ziua urmatoare, am platit o, am facut copie dupa PV si dovada platii, am trimis scrisoare cu copiile la Cestrin, cf indicatiilor de pe PV.

Acu, cand imi vine impozitul pe 2016, vad ca am debit amenda platita.
Le trimit un mail la Cestrin sa le spun ca am trimis dovada platii, plus copie, exact  cum scrie in instructiuni, iar ei nu au putut trimite mai departe.

Tu n-ai treaba cu CESTRIN.
Trimiti la administratia financiara aceeasi copie cu dovada platii si atat.Nu vei plati nimic in plus sau inca odata.

#29
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
eu sincer nu inteleg de ce vor neparat unii sa usureze viata celor care nu sunt in stare sa aibe o evidenta fireasca (asa cum au cu amenzile) a platilor efectuate in contul acelor amenzi. Doar suntem in era calculatoarelor ce naiba.... Eu NU trimit absolut nimic pentru ca-i vad ca sunt parsivi. II las sa se incordeze cu toate procedurile (recomandate, executor judecatoresc, executare silita etc) si cand am chef si consider ca s-au incordat destul cat sa devina periculosi in prostia lor, le trimit pe email, la inspectorul fiscal direct, copia dupa chitanta....imi ia o secunda doar, zbang.....   Posted Image
Nu mai taiati degeaba copaci oameni buni!
Esential este sa platiti amenda si sa pastrati cu sfintenie dovada, atat! dupa care va asezati relaxat si priviti amuzati spectacolul ridicol oferit de fisc...priceless!Posted Image

Edited by alexpet, 29 March 2017 - 22:11.


#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cand o sa cresti mare si o sa ai si tu salariu si conturi bancare, o sa vezi ca nu-i atat de amuzant sa vrea statul sa te execute :)

#31
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
am salariu si conturi bancare de mai bine de 20 de ani. Sunt la varsta la care-mi doresc sa descresc....stiu ca devine plictisitor dar repet, daca ai amenda platita si dovada nu se intampla nimic. Astepti sa fi somat si prezinti dovada, ce este asa de complicat? Ca statul doar vrea sa te execute mie mi se pare amuzat (in fapt niste functionari incompetenti/sitem imbecil si-o iau peste bot), ideea ar fi desigur, sa nu o faca totusi. Acum nu ma bag in cazurile in care sunt retarzi care chiar asteapta sa fie executati, undeva ratiunea trebuie sa intervina, evident.
Faceti cum vreti, trimiteti degeaba (80% din cazuri) scrisori la fisc. Practic incurajati bataia de joc si mistocareala la adresa omului cinstit. Fisc-ul nu o sa realizeze in vecii vecilor un sistem civilizat de evidenta comun, tip baza de date. Nici nu le convine (de aia zic ca sunt parsivi), va dati seama cate amenzi incaseaza de mai multe ori pe motiv ca omul rataceste dovada? Cu atat mai mult cu cat omul respectiv se relaxeaza stiind ca a expediat dovada prin posta dar care, evident, de cele mai multe ori se 'pierde' pe drum.

Edited by alexpet, 30 March 2017 - 07:47.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
lol Posted Image
un post mai devreme erai super-zmeu, te amuzai de executari silite; acum iei pozitia de drepti la o simpla somatie si consideri ca cei care lasa statul "sa se incordeze cu toate procedurile (recomandate, executor judecatoresc, executare silita etc)" sunt "retarzi".

Edited by _Smiley_, 30 March 2017 - 07:44.


#33
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Fiule, sa-ti explic mai clar, ca vad ca chiar nu intelegi nimic. Si te si amuzi inutil.
In luna februarie-martie de regula, primesti acasa de la fisc recomandata prin curier, un plic gros care aduna in el toate somatiile (cu executare silita, blocare conturi etc) pentru ceea ce ei considera ca nu ai platit in anul anterior. Asta este partea cu incordarea. Pana aici este clar? Bunnnnn, in acel moment sau pana la termenele specificate acolo trimiti dovada/dovezile prin email direct la inspectorul fiscal! Gata. Pana anul viitor esti linistit in sensul ca platesti amenzi (daca ai) si pastrezi chitantele in format electronic direct, daca se poate, ca sa fi pregatit atunci cand circul se repeta (asta este partea cu 'amuzamentul'). Asta este sistemul meu care functioneaza fara gres si cu efort minim din partea mea, de mai multi ani. Tu trimite plicuri cu confirmare de primire prin posta in continuare....nu ma opun, chiar deloc.
PS Vezi ca am pus niste ghilimele mai sus, banuiesc ca in imaginea ta sunt eu care ma tin de burta si rad isteric in timp ce ma tavalesc pe jos. Iar nu ai inteles nimic, din pacate.

Edited by alexpet, 30 March 2017 - 08:31.


#34
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu se incordeaza nimeni, scrisorile alea se genereaza cu 2 click-uri
sunt convins ca inspectorul fiscal se perpeleste noaptea gandindu-se cu infrigurare daca isi plateste alexpet datoriile catre stat sau nu  Posted Image

mai nou anaf-ul se poate servi cu informatii despre conturi si tranzactii, precum si institui popriri direct in sistemul bancar prin intermediul API-urilor puse la dispozitie de banci
deci la cum merge posta s-ar putea sa te trezesti cu conturile blocate (poprirea se face pe toate conturile) inainte sa-ti vina somatiile

#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pe mina ma amuza cum s-a dezumflat de ieri pana azi Posted Image

in alta ordine de idei, trimiterea pe mail a dovezii platii se poate face doar pentru amenzile de circulatie, din ce stiu eu. si asta doar de prin vara lui 2016.
in plus, nu scrie nicaieri la ce "inspector fiscal" ajunge cazul tau, pe nici o hartie trimisa de catre stat, deci nu prea vad cui trimite el pe mail diverse chestii fara sa se deplaseze la un sediu anaf Posted Image
in bucuresti scrisorile cu taxele/amenzile neplatite sunt trimise spre sfarsitul anului. la inceputul anului vin taxele de platit pentru anul in curs, dar amenzile sau restantele nu apar in lista. ti se spune de ele doar cand incerci sa platesti (atunci afli ca nu-ti poti plati impozitele din cauza amenzilor mai vechi)

toate neconcordantele astea m-au facut pe mine sa cred ca el n-are varsta la care statul sa-l poata amenda. dar e posibil sa ma insel Posted Image

Edited by _Smiley_, 30 March 2017 - 08:41.


#36
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Flat, on 30 martie 2017 - 08:19, said:

nu se incordeaza nimeni, scrisorile alea se genereaza cu 2 click-uri
sunt convins ca inspectorul fiscal se perpeleste noaptea gandindu-se cu infrigurare daca isi plateste alexpet datoriile catre stat sau nu  Posted Image

mai nou anaf-ul se poate servi cu informatii despre conturi si tranzactii, precum si institui popriri direct in sistemul bancar prin intermediul API-urilor puse la dispozitie de banci
deci la cum merge posta s-ar putea sa te trezesti cu conturile blocate (poprirea se face pe toate conturile) inainte sa-ti vina somatiile
nu par a fi facute cu doar doua clik-uri. Printarea si mai ales expedierea prin curier costa si mananca timp. Un fraier sta si lipeste plicuri etc. Si daca totul este automatizat tot inseamna un efort. Evident ca nu-mi inchipui ca cineva urla de durere sau ca falimentez fisc-ul. Este insa modul meu de protest. Sistemul asta trebuie corectat cumva.  In plus consider ca riscul de a avea probleme este mult mai mare atunci cand te bazezi pe o scrisoare expediata prin posta romana. Unora li se pare solutia perfecta, mie nu. Asta este tot. Imi asum riscul pana acum nu am avut probleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate