Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Reconditionare volan piele?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View PostCourage, on 28 martie 2017 - 10:53, said:

Haha, tocmai am vorbit cu Adi la telefon Posted Image
0755 612 217

Din pacate, pt volanul incalzit nu se poate scoate pielea, fara a distruge filamentul de incalzire, pt ca e lipit, deci trebuie pusa pielea peste.
cumpara unu nou

#20
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Un astfel de volan, nou, costa cca 2000 eur.
O reconditionare piele costa 200 lei.
Volanul ala e deja cam gros, dar cu 2mm in plus, nu o sa fie moarte.

Edited by Ahasverus, 28 March 2017 - 11:16.


#21
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostCourage, on 28 martie 2017 - 10:53, said:

Haha, tocmai am vorbit cu Adi la telefon Posted Image
0755 612 217

Din pacate, pt volanul incalzit nu se poate scoate pielea, fara a distruge filamentul de incalzire, pt ca e lipit, deci trebuie pusa pielea peste.
Mda, are sens. Inca un strat de piele = volan mai gros = se incalzeste un pic mai greu oare?


Pe mine m-a dezumflat faza ca trebuie sa demontez eu volanu. Mi-au venit in cap vorbele din povestea unui om lenes: "Ce atata bataie de cap pentru o amarata de gura? Dati-i inainte baieti..."

[ https://i.imgur.com/sQj5SAL.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdan1980_25, on 28 martie 2017 - 10:29, said:

http://www.extaauto....liu-volane.html
https://ghebriel.wordpress.com/

A nu se considera reclama, nu am de-a face cu firmele respective. Doresc doar sa-l ajut pe initiator sa-si reconditioneze volanul in cel mai bun mod posibil.
Cel putin cel din linkul nr2 stiu ca face lucruri extraordinare testate de cunostinte.
De Gabriel stiu si eu si confirm ca lucreaza foarte-foarte bine. Dezavantajul este ca nu e in Bucuresti. Avantajul este ca daca te duci cu masina, nu trebuie dat jos volanul. Despre pus pielea peste, nu va mai intra cum trebuie sub plasticele bratelor.

Intr-adevar, nu se poate pastra incalzirea decat daca se pune peste.

Edited by closchkutza, 28 March 2017 - 11:53.


#23
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Încearcă și la numărul de telefon 0722 246 245.
Dragoș îl cheamă pe om și activează pe club Opel.
Am văzut volane făcute de el și m-au impresiont plăcut.
De asemenea face și huse din piele pentru schimbătorul de viteze sau frâna de mână,

#24
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Despre atelierul din Agriculatori; am vazut cum lucreaza, se poate si mai bine (mai ales la schimbatoare), de asemenea din piele iese ceva timp un fel de glue enervant si exista senzatia de mana umeda.

Am vazut cum lucreaza si Ady Desper, inteleg ca este vestit pe forumul monomarca.
Volanul foarte ingrijit si pielea trasa foarte bine, de asemenea la schimbator cusatura si croiala de exceptie.
Ca opinie contra, foloseste piele foarte buna, insa are tendinta sa puna o piele mai groasa si feeling-ul dupa reconditionare volan am inteles ca este putin straniu, mai ales daca volanul era slim.
Am inteles ca la cerere pune si o piele mai subtire dar fara indicatii explicite foloseste doar material care sa reziste bine in timp.

#25
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
E masina tatalui meu si si-a facut tuning la 320 CP, pt ca 286 CP erau plictisitori. Posted Image
Am ramas uimit cum fuge, e o placere - se cabreaza.

In fine...
@closchkutza - am vorbit cu Gabriel si nu se baga la volane incalzite.
Adi se baga, dar doar imbracat volanul peste pielea existenta, cost 170 lei.
Dan = atelierul de pe Agricultori - am fost la el, s-a uitat si mi-a spus ca poate pastra incalizirea, sa scoata pielea veche si sa puna peste ea una noua. Problema este ca costa 600 lei.

Urmand tutorialul de pe net am scos rapid volanul. E chiar simplu.
Am scos placa exfoliata, iar acum trebuie sa gasesc un atelier pt a a o infolia frumos.

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Cat crezi ca o sa te tina acea folie?
Mai bine dai cu smirghel si apoi vopsesti sau cel mai bine Plasti Dip.
Asta pentru placa.
Pentru cercul volanului mai bine renunti la incalzire si il imbraci frumos decat sa pui peste si sa iasa prea gros.

Edited by Kroghy, 28 March 2017 - 20:51.


#27
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Folia aplica bine, nu ar trebui sa aiba probleme.
Cred ca initial avea tot Platidip, deci ar fi din lac in put.

#28
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Pai de ce din lac in put? Initial cred ca tot un fel de Plasti DIp avea si in mod normal ar trebui sa tina aproximativ 10 ani sau cateva sute de mii de km. Nu cred ca o folie depaseste astfel de cerinte.
Cate volane ai vazut tu cu folie? O sa iasa un kitsch groaznic.

Edited by Kroghy, 28 March 2017 - 21:25.


#29
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Acum sa vedem unde il colantez.

E o lucrare "complexa", iar toate firmele de colantari par a fi localizate in zona Ferentari/Berceni!

Attached Files



#30
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
O singura firma de colantari mi-a raspuns... scurt: 250 lei si dureaza o ora.
M-am abtinut sa ii raspund ca nu vreau sa colantez toata... masina.

In fine.
Am mers la Lizeanu (langa Mega Image) e un mic magazin/laborator de vopsele. Am aratat piesa si am plecat cu:

- smilgher de 1000
- spray primer de plastic
Attached File  primer.jpeg   144.1K   53 downloads
- spray vopsea mata neagra de plastic
Attached File  vopsea.jpeg   128.84K   108 downloads


Voila:

Attached File  2.jpeg   198.04K   154 downloads Attached File  3.jpeg   116.96K   160 downloads

Sunt foarte mandru.
Cost total 40 lei + capatat putina experienta.
Sa vedem cum se comporta.


Am smilgheruit bine cu apa piesa, apoi am spalat-o bine cu solutie de spalat vasele (pt degresare).
Dupa uscare am aplicat primer si am asteptat 15 minute, sa se usuce.

Am aplicat 3 straturi de vopsea. Am asteptat ca fiecare strat sa se usuce, cca 15 minute.

#31
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Ce ai facut pana la urma cu volanul, l=ai imbracat sau nu in piele?

#32
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Ajunsese intr-o stare avansata de degradare, adica se vedea nichelina, deci am gasit un mester care a scos pielea veche si a pus una noua, pastrand insa incalzirea.
Pentru ca se foloseste adeziv, nu mai merge scoasa pielea pe viitor (ma indoiesc ca ar mai fi nevoie).

Inainte:
Attached File  WhatsApp Image 2020-11-01 at 10.40.16.jpeg   127.72K   107 downloads


Dupa:
Attached File  WhatsApp Image 2020-11-01 at 10.40.36 (1).jpeg   164.5K   117 downloads Attached File  WhatsApp Image 2020-11-01 at 10.40.36.jpeg   125.87K   102 downloads Attached File  WhatsApp Image 2020-11-01 at 10.40.35 (1).jpeg   99.14K   85 downloads Attached File  WhatsApp Image 2020-11-01 at 10.40.35.jpeg   105.53K   91 downloads

A imbracat si partea de plastic

450 lei

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Super beton! Eu la al meu l-am revopsit pur si simplu. Era roasa culoarea dar pielea era sanatoasa.

#34
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008
Desi am ramas uimit cat de bine a rezistat pielea de pe volan după atâția ani (pentru curatare si intretinere am folosit kitul de la leatherique), am observat ca unde tin mana stânga a început o ușoară decolorare. E si vechimea un factor insa cred ca gelurile dezinfectante si-au spus cuvântul.
Intrebare: ați găsit pe cineva prin București de care ați fost mulțumiți si nu a făcut treaba de mântuială pentru vopsire?
Ce ma frământă pe mine este ca e perforat, cusut cu ață roșie și parca nici nu as vrea sa-mi ia vopseaua veche.
Am fost acum vreo 10 ani cu o mașină la niște băieți care au lucrat foarte bine dar nu mai am idee cum am dat de ei și nu as vrea sa-i găsesc pe google.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate