Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

SUV/Crossover 20-22k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#109
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Încearcă mai multe. Dacă ai condus berline, un suv se poate dovedi obositor de condus în timp.

#110
bitdefender77

bitdefender77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.03.2015

View PostNenea Zap, on 28 martie 2017 - 20:17, said:


Seat Ateca e totusi primul model si am oarecum o retinere.
In plus, are motor TSI care stim cat de fiabile sunt.

Chiar nu s-au mai rezolvat nici acum problemele la aceste motoare TSI de la VW, sau e doar o preconceptie a unora datorata problemelor care au fost initial la motorul 1.2 TSI cu distributie pe lant?
Intreb, nu de alta, dar am comandat si eu acum cateva saptamani un Seat Leon cu motor 1.4 TSI de 150CP (am ales leon fiindca mi-a placut in primul rand cum arata masina per ansamblu si nu neaparat datorita motorului ...)

#111
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postbitdefender77, on 29 martie 2017 - 08:48, said:

Chiar nu s-au mai rezolvat nici acum problemele la aceste motoare TSI de la VW, sau e doar o preconceptie a unora datorata problemelor care au fost initial la motorul 1.2 TSI cu distributie pe lant?
Intreb, nu de alta, dar am comandat si eu acum cateva saptamani un Seat Leon cu motor 1.4 TSI de 150CP (am ales leon fiindca mi-a placut in primul rand cum arata masina per ansamblu si nu neaparat datorita motorului ...)
s-a rezolvat problema. motorul nu mai are distribuția pe lanț ci pe curea.

#112
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
Intra la ei pe forum și vezi ca sunt mulți care schimba diferite piese în 10-20 000km. Plus completările obligatorii de ulei.
Dar asta e altă discuție și nu vreau sa o ncepem aici.

Edited by Nenea Zap, 29 March 2017 - 08:58.


#113
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBaxon, on 28 martie 2017 - 23:04, said:

Cu nimic in afara de opiniile unora si altora care nu detin modelul doar ar vrea ..

Detin Sportage de fix 4 zile, dar e suficient sa faci test cu el sa te edifici. SI motivele le-am scris in topicul dedicat din 4x4, cu linkuri si info tehnice.
QQ nu zic , dar Kadjar e un Duster upgraded.

View Postswtm, on 29 martie 2017 - 08:44, said:

Încearcă mai multe. Dacă ai condus berline, un suv se poate dovedi obositor de condus în timp.

Try Sportage. Senzatia de autobuz e inexistenta, cum am intalnit la XC90/ Tourareg/ Santa Fe (ce am mai condus in timp). Am acces la fisa tehnica de produs, l-au proiectat comparativ cu Tiguan ca standard. Rigiditate marita a sasiului.

#114
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
L-am încercat. Nu e proiectată pentru micuți ca mine.

#115
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostNenea Zap, on 28 martie 2017 - 23:30, said:

Am dat exemplu la Sportage cam ce caut ca dotări:
Faruri xenon/led
Display mare cu android auto
Frânare automată
Ceva sistem audio


Farurile cu halogen din dotare sunt foarte bune, cu lupa, proprietarii sunt f. multumiti.
In optionale ai xenon simplu si xenon autoadaptiv. Face autobeaming (automat faza lunga - scurta) indiferent de dotare.
Android auto a primit generatia 2017, ai in optionale ecran de 8 inch si DAB (multe tari vestice trec gradual la DAB).
Sistemul audio stock e slabut, optional ai JBL cu subwoofer (din grupul Harman Kardon), se aude bestial.
Are AEB, nu include ACC (Kia nu a pus inca ACC), AEB-ul e pentru oras, trafic bara in bara si pietoni care sar in strada.

View Postswtm, on 29 martie 2017 - 09:27, said:

L-am încercat. Nu e proiectată pentru micuți ca mine.

Ti s-a parut ca nu ai spatiu ? Cine a intrat in masinile mele a spus ca spatiul din Sportage e cam pe acolo cu Passatul. Minus locurile de depozitare (minus pt Sportage). Vorbesc de Sportage IV.

Edited by overseas, 29 March 2017 - 09:31.


#116
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Am luat atunci un Amarok, care mi s-a părut mai ok. Dar îl folosesc acum doar iarna. Pentru uz cotidian Passat (luat ulterior) e mult mai confortabil.

#117
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbitdefender77, on 29 martie 2017 - 08:48, said:

Intreb, nu de alta, dar am comandat si eu acum cateva saptamani un Seat Leon cu motor 1.4 TSI de 150CP (am ales leon fiindca mi-a placut in primul rand cum arata masina per ansamblu si nu neaparat datorita motorului ...)

Generatia actuala de 1.4 TSI e ok, stai linistit.

View Postswtm, on 29 martie 2017 - 09:29, said:

Am luat atunci un amarok, care mi s-a părut mai ok. Dar îl folosesc acum doar iarna. Pentru uz cotidian Passat (luat ulterior) e mult mai confortabil.

Da clar, pentru provincie si light off road e super, are arcuri pe foi parca !

View PostBaxon, on 28 martie 2017 - 23:04, said:

Cu nimic in afara de opiniile unora si altora care nu detin modelul doar ar vrea ..

Uitasem sa-l dau pe asta la Ignore.

#118
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005

View Postoverseas, on 29 martie 2017 - 09:23, said:


QQ nu zic , dar Kadjar e un Duster upgraded.


? - cum as putea sa te cred cand spui chestii de genul asta... in conditiile in care Kadjar e un Qashqai cu mici modificari la caroserie ca sa fie similar limbajului Renault. Si-au impartit putin motoarele si pe renault nu ai acces la motorul de top pe benzina - 1.6t 163 cp si baza e 1.2 115, pe cand la renault ai 1.2tce 130 si atat.
Practic ai motor renault (care sunt bune, dpdmdv 1.2tce e peste 1.6 132 de la sportage) si sasiu Nissan (care e bun, iar la 4x4 nici nu comentam ca nu e cazul aici, dar si dusterul are un sistem 4x4 mai bun pe drumuri grele decat la Sportage la care dupa putina utilizare iti apare atentionare pe ecran ca va rog lasati transmisia sa se raceasca....).

Sportage e bun, nu neg, dar Kadjar nu e duster upgraded, iar Qashqai mi se pare mai bine gandit decat sportage per total. Pana la urma avem gusturi diferite dar sa nu denigram unde nu e cazul.

#119
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu cunosc motorizarile pe benzina aspirate (am impresia ca tu compari turbo de la Reno cu aspirat Kia), daca vrei benzina discutam de 1.6 TGDI care e impecabil de la Kia.
Daca Kadjar e pe platforma QQ asta e nasol pentru QQ, dar ma indoiesc puternic. Nu doar eu consider Kadjar o masina de buget, al carei principal atu e spatiul la pret mic (in echipari inferioare). La comportament rutier nici gand sa stea alaturi de Kuga, Ateca, Sportage, Tiguan.
Nici o problema cu 4x4 Duster cand functioneaza, doar ca frecvent se rupe cardanul, dar nu conteaza ca e ieftin Posted Image
Aia cu atentionarea la Kia este la o generatie mai veche si e perfect logica.
Nu pari sa fi urmarit informatiile mele de pana acum (v-am trimis si pe sub forumul 4x4), dar spui ca nu dau argumente. Sistemul 4x4 Kia Magna Dynamax a fost un punct forte pentru mine la achizitie. Este facut de Magna (4x4 Mercedes Benz iti spune ceva ?), are Lock 50:50 si sistem de coborare panta. Problema cu incalzirea transmisiei nu mai e demult, in fisa de produs chiar e mentionata expres ca fiind in regula. Oricum, Sportage e declarata masina de sosea, de altfel cu jante de 19 de pe GT Line e greu sa faci offroad, iar modelele cu EPB (frana electronica pe buton) nu permit jantele de 16, ci minim 17. Totusi, e suficient de potenta in domeniu SUV. Daca vorbim de off road greu si eu m-as duce cu Dusterul.
QQ nu mi-a permis sa configurez diesel mare + automata + 4x4.

Edited by overseas, 29 March 2017 - 11:39.


#120
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
@overseas.
Da, are o tonă sarcină utilă.

#121
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postswtm, on 29 martie 2017 - 11:39, said:

@overseas.
Da, are o tonă sarcină utilă.

Am cochetat cu ideea unui Ranger, dar merg 98% pe sosea :) Am niste baieti care forjeaza Ranger-ul pe munte, zone forestiere...

#122
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 05.09.2007
Poti arunca un ochi si la Honda HR-V.

#123
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Si Honda CR-V e la oferta acum pe la 20.000 fara TVA insa.

#124
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postoverseas, on 29 martie 2017 - 11:38, said:

Daca Kadjar e pe platforma QQ asta e nasol pentru QQ, dar ma indoiesc puternic.
https://en.wikipedia...n_Module_Family

View Postoverseas, on 29 martie 2017 - 09:23, said:


QQ nu zic , dar Kadjar e un Duster upgraded.
Shhh, sa nu mai spui la nimeni.

#125
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dupa cum spuneam, multumesc pentru confirmarea deciziei de a nu alege QQ. La mine masina este 99% pentru sofer, pasagerilor daca nu le place masina au alternative.

#126
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Treaba ta, alegi ce vrei. Dar o spui ca si cand QQ s-ar fi inventat ieri.
Sau nu-ti mai place QQ-ul doar pentru ca si Kadjar foloseste aceeasi platforma?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate