Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum ar trebui sa se faca plata unui apartament nou cu pretul exprimat in Euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMarius19891989, on 28 martie 2017 - 07:51, said:

Eu am cumparat apartament anul trecut,am platit cu euro la un cont la BCR deschis in Euro,am platit cash,in schimb cei care au avut credit au fost nevoiti sa se inteleaga asupra cursul de schimb!

Ai cumparat de la persoana fizica sau firma? Pentru ca sunt diferente.
Daca partea care vinde este persoana fizica atunci poti plati si in Euro, daca partea care vinde este persoana juridica atunci poti plati doar in Lei.
It's simple as that.

Edited by cenzunet, 28 March 2017 - 08:25.


#38
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Da,a fost persoana fizica,cand am luat in calcul deja postasem,my bad.

#39
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMarius19891989, on 28 martie 2017 - 07:51, said:

Eu am cumparat apartament anul trecut,am platit cu euro la un cont la BCR deschis in Euro,am platit cash
Notarul sau banca nu ti-au zis sa nu platesti mai mult de 11.000 euro cash? Sau ai platit din cont in cont?

#40
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Am platit la notar 10000 cash(atat ai voie) si restul la banca,am virat in cont si nu am completat decat o foaie de la anaf,de depus bani in cont poti sa pui si un milion,ei vor sa iti ia banii.

#41
-NEMIRA-

-NEMIRA-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.03.2017
Conteaza doar ce scrie pe contract, va puteti intelege ca plata sa fie in euro, asta sa vrea si notarul ca teoretic va trebuie o hartie de la banca din care sa rezulte plata facuta.
Legislatia s-a mai modificat si nu ai voie sa platesti cash peste oa numita suma, trebuie sa treaca prin banca sa se vada suma. Asta chipurile sa evite evaziune fiscala.

De ex un prieten a vandut un apartament, cumparatorul la randul lui a vandut aparamentul personal si a cumparat euro, asta fara sa stie ca la notar tranzactia se face in lei, a fost nevoit intr-un timp scurt sa vanda la loc valuta si sa cumpere lei.
Sunt niste lucruri trecute in lege care teoretic ar trebui sa dea putina putere monedei nationale.

Si pentru cei care au ceva cu moneda euro si de ce se vand apartmentele in euro? Pai este mai usor, mai rotund si nici nu te opreste careva sa dai conversie automata in lei, cred ca majoritatea adreselor online au asa ceva.

#42
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Initiator - orice pareri primesti aici si vorba aia, toti ne pricepem, ideea e una si simpla: o firma nu poate incasa euro intr-o plata facuta in Romania, poate doar daca vin banii din afara tarii.
Asa ca e absolut normal ca plata sa fie facuta in lei, nu ii da voie legea sa incaseze altfel, partea de curs leu/euro si la ce paritate se face ramane sa fie stabilita prin contract, dar in mod sigur nu ai alta varianta, banii ii vei da in lei.

#43
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Scuze ca nu am  avut timp sa citesc tot dar dau exemplu prin ce am trecut eu cu ceva ani in urma cand am cumparat masina noua, de la tiriac auto:
Pretul in euro l-am platit in lei si nu l-a cursul bnr ci la cursul bancii tiriac, banca cu care lucra dealerul. Cum era de asteptat, cursul bancii tirac imi era defavorabil fata de cursul bnr.

#44
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View Postbladhaund, on 27 martie 2017 - 23:51, said:

Fals.
Si prin programul "Prima Casa", catre banca, plata ratelor (si desfasurator etc) se face direct in eur. Deci?

#45
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmarian_f, on 27 martie 2017 - 22:41, said:

constructorul

View Postcolombo2003, on 28 martie 2017 - 10:38, said:

banca

"Deci" sesizezi diferenta?

#46
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ambii sunt persoane juridice, private. Ambii pot avea cont in euro. Deci?

#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si femeile si barbatii sint persoane fizice, ambii pot avea cont in euro dar unii nu pot face copii.
Deci?
Conteaza mai mult diferentele decit asemanarile!

#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcolombo2003, on 28 martie 2017 - 10:38, said:

Si prin programul "Prima Casa", catre banca, plata ratelor (si desfasurator etc) se face direct in eur. Deci?
deci asta era pe vremuri :) din vara lui 2013 bancile nu mai acorda credite Prima Casa decat in lei.

si acum sa lamurim de ce puteai "plati" direct in euro: cumparatorul lua un credit in euro, si trebuia sa-l returneze in aceeasi moneda.
vanzatorul insa primea de la banca lei. deci plata propriu-zisa se facea tot in lei, nu in euro.

#49
marian_f

marian_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.12.2006
Vad ca s-au inflamat un pic spiritele pe aici Posted Image Astazi am facut antecontractul, si a decurs totul ok, am facut conversia Euro->Lei la cursul BNR. Chestia tare e ca la schimbul valutar unde schimb de obicei, Euro la cumparare era exact cat cursul BNR. Am adus argumentul asta, plus ca mi se pare normal ca schimbul sa se faca la cursul BNR, si a acceptat.
Intr-adevar nu se poate plati in Euro catre o firma. Banca lui i-a zis ca e ok, dar a sunat un inspector ANAF si contabila lui de fata cu mine si acestia i-au spus ca nu se poate, pentru ca este o directiva BNR ca platile pe teritoriul tarii sa se faca in moneda nationala.

Edited by marian_f, 28 March 2017 - 23:02.


#50
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Felicitari!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate