Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Transfer date de pe card pe HDD portabil

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Va salut!
As fi si eu interesat daca exista un aparat/device care sa poata transfera datele de pe un card microSD pe un HDD portabil (interfata USB 3.0, daca ar avea importanta).
Concret, as avea nevoie sa pot transfera imaginile (video) de pe un card (de la camera de pe casca) pe un HDD, deoarece nu as dori si nici nu prea as putea lua netbook-ul cu mine in concediu (merg cu motorul, stiti cum e cu spatiul). Mai demult stiam ca exista un device care putea transfera de pe card SD pe alt card (sau memorie USB), dar nu mai gasesc ce si cum, produsul nu mai exista (sau nu il gasesc eu).
Ar avea cineva o solutie la aceasta problema? Se poate si de la USB spre USB, camera stie "mediu de stocare" prin cablul de date. HDD-ul e de 500 gb (cred ca mi-ar ajunge), cardul (voi lua inca unul) este de 32 GB (mai mare nu-l vede camera- SJCAM M10).

PS: sper c-am nimerit bine aria. :D

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Telefonul tău nu are fantă ptr. microSD?
Bagi cardul în telefon, te conectezi la Internet și „arunci” pozele în Google Drive sau alt Norișor.

Edited by Mircel, 27 March 2017 - 20:19.


#3
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Daca ai telefon ce citeste microSD, poti sa iei un adaptor USB si sa conectezi HDD-ul la telefon, si le copiezi prin intermediul telefonului.

#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
In strainatate e cam greu cu google drive... Iar 32 gb pe zi nu e de ici, de colo.

Chiar incerc acum daca merge HDD-ul pe cablu OTG, m-ai facut curios...


LE: nici macar nu-l miroase, palpaie LED-ul de cateva ori, apoi tace. De invartit, nici vorba. Testat si cu un HDD portabil pe USB 2.0. Mi-a trecut si mie prin cap asta, eram aproape sigur ca nu va functiona.

Am gasit ceva https://www.hypersho...olorspace-udma3 - dar pretul e  ultra, ma cost aproape cat benzina pe concidul ala (vreo 14 milioane).
http://www.brighthub...cles/31630.aspx

Edited by Lucian_M, 27 March 2017 - 20:47.


#5
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Poti folosi un hub USB alimentat. Incearca asa. Daca nu, mai ai o varianta cu un Raspberry Pi.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
hdd-ul ala conectat pe OTG trebuie sa fie alimentat extern, doar nu crezi ca suporta acumulatorul telefonuluisi consumul lui (ar suporta el, dar un timp scurt)

#7
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Also, o alta varianta ar fi sa iti faci un "itinerariu" de net-cafe-uri. Si cand vrei sa golesti cardul, mergi cu HDD-ul si cu un cititor de carduri pe USB la net cafe si faci transferul. Ai putea chiar sa iti iei 2-3 carduri SD in plus, sa faci "golirea" o data la cateva zile.

#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
M-am gandit si la varianta cu net-cafe (sau la vreo benzinarie), dar sincer nu vreau sa stau cu grija. Cred ca trebuie cautat un cablu dublu-USB la un capat si micro-USB la celalalt capat, alimentarea de la mufa de bricheta de pe motocicleta. Cam asta ar fi varianta optima. Sa vad de unde gasesc asa ceva.

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In primul rand, vezi daca telefonul tau.suporta.transfer prin OTG pe un stick, cardreader, pt ca multe nu suporta. Apoi, putem veni cu solutii, altele decat internetul.

#10
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
N-am citit primul post pana la capat.

Edited by anygel, 27 March 2017 - 21:44.


#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Lucian_M, on 27 martie 2017 - 19:54, said:

Va salut!
As fi si eu interesat daca exista un aparat/device care sa poata transfera datele de pe un card microSD pe un HDD portabil (interfata USB 3.0, daca ar avea importanta).
Concret, as avea nevoie sa pot transfera imaginile (video) de pe un card (de la camera de pe casca) pe un HDD, deoarece nu as dori si nici nu prea as putea lua netbook-ul cu mine in concediu (merg cu motorul, stiti cum e cu spatiul). Mai demult stiam ca exista un device care putea transfera de pe card SD pe alt card (sau memorie USB), dar nu mai gasesc ce si cum, produsul nu mai exista (sau nu il gasesc eu).
Ar avea cineva o solutie la aceasta problema? Se poate si de la USB spre USB, camera stie "mediu de stocare" prin cablul de date. HDD-ul e de 500 gb (cred ca mi-ar ajunge), cardul (voi lua inca unul) este de 32 GB (mai mare nu-l vede camera- SJCAM M10).

PS: sper c-am nimerit bine aria. Posted Image
înceacă așa ceva.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 anygel, on 27 martie 2017 - 21:17, said:

Nu mai degraba cumperi un card mai mare?
Nu mai degraba citeai primul post pana la capat?

Incearca asa: cardul in telefon, hdd cu alimentare separata legat prin otg.
Incerc maine si iti zic de merge.

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E un Asus Laser 2 5,5", vede fara probleme cardul de 32, sigur stie sa faca si transfer (am folosit un stick dublu-USB- normal si micro). Cu card mare nu prea am ce face, ca stau trei saptamani, iar in fiecare zi va filma minim 5 ore. Camera mea vede maxim 32 gb. Am mai scris, nu renteaza sa iau 15 carduri (minim), din moment ce am deja un HDD portabil.

Dorin, merci de ajutor!
Dacul, multumesc si tie! Ala de 150 $ nu mai e valabil , o sa mai incerc. Dar tot varianta cu alimentare separata imi surade cel mai tare, daca o merge.

Edited by Lucian_M, 27 March 2017 - 21:26.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Am verificat acum pe tableta. Nu recunoaste pe otg decat fat32 android 4.4. Simte ca pun un stick ntfs dar nu-l arata. Iar hdd cu alimentare il am tot ntfs.

Dar exista solutii si pt ntfs pe android. Cred ca va functiona. Insa eu am o tableta f veche. Samsung tab2. Si am de o saptamana un rom lite. Ca mergea f greu.

#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am Android 6 pe telefon, NTFS-urile nu le vede, dar FAT32 este de ajuns, clipurile mele au 10 minute (adica vreo 550 mb), mobilul le vede fara greturi, televizorul la fel. Am pus acum camera pe cablu usb si otg conectata la telefon, mass storage- no problem! Daca formatez si HDD-ul tot in FAT32 nu o sa mi-l vada?

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce sa nu il vada?Ia vezi daca nu accepta cumva si exFAT.

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Hmm, momentan mai am ceva date pe hdd, nu prea am pe unde le salva (cele doua de 1 TB de pe pc sunt cam full). Mai astept cateva zile, macar sa fac rost de un cablu USB cu alimentare duala. Se gaseste asa ceva cu capat USB 3.0 (de ala mare, pentru HDD)?

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,937
  • Înscris: 24.04.2013
Cel mai ieftin iesi cu smartphone care suporta OTG + hub USB cu alimentare proprie + hdd extern de 2,5" (alimentat din hub prin cablul USB). Dezavantaje: pentru transfer ai nevoie de priza (pt alimentarea hub-ului) si trebuie sa tot desfaci capacul de la smartphone pentru a monta/scoate microSD-ul.

Alta solutie, mult mai comoda dar si [mult] mai costisitoare, ar fi WD MyPassport Wireless/ Pro <https://www.wdc.com/...t-wireless.html>/ <https://www.wdc.com/...reless-pro.html> fiindca au cititor de card si baterie incorporate deci poti face transferul si in mijlocul drumului. Le-am vazut de vanzare si pe la noi in magazine online consacrate.

Bineinteles exista si varianta cu o sacosica de carduri, cat sa ajunga pentru tot concediul… Posted Image

Edited by sags, 28 March 2017 - 11:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate