Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

verificarea tehnică periodică a instalației de utilizare a gazelor naturale(engie-anre)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
o data cu factura de gaz pe luna aceasta am primit si o instiintare cum ca trebuie sa efectuez aceasta verificare.
in instiintare scrie asa:
"a) data ultimei verificări tehnice periodice a instalației de utilizare gaze naturale este 19.06.2015 și data scadentă a
acesteia este 19.06.2017;
B) nu există în evidență aparate consumatoare de combustibili gazoși puse în funcțiune."

cum adica nu exista in evidenta aparate consumatoare de gaz?
pai cand am fost la engie dupa cumpararea apartamentului am declarat ca am o centrala termica+aragaz.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Si crezi ca cineva de pe sp iti cunoaste situatia din contul tau?
Suna la companie, trimite un mail, mergi acolo.

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 alexbowwow, on 27 martie 2017 - 18:22, said:

........
Posted Image nu există în evidență aparate consumatoare de combustibili gazoşi puse în funcţiune."
.............
pai cand am fost la engie dupa cumpararea apartamentului am declarat ca am o centrala termica+aragaz.
Dupa cum scrie , nu s-a facut deschiderea gazului la consumatori . " Declaratia " nu valoreaza nimic .
Trebuia sa contactati o firma pt a va face deschiderea de gaz , in urma unei revizii si aduceri in normativ a instalatiei .
Acum pt verificare ...
contactati o firma / trebuie sa aveti factura de gaz , vtp la centrala , proiectul , si electrovalva montata .
firma se va interesa daca aveti deschiderea facuta , daca nu , in baza actelor de mai sus , se va face revizie , nu verificare , si deschiderea gazului la consumatori .
Cam asta este procedura , greu de explicat telegrafic , dar nu va impacientati . Mai nasol este daca nu aveti proiectul , ca la distrigaz nu se gasesc copii , deci trebuie refacut . Adica alti banuti ,,,
Luati legatura cu o firma si se va ocupa sa puna actele in ordine .

#4
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
pai gaz am.
proiectul nu il am...cand am luat ap de la dezvoltator nu mi-a dat si asa ceva...

#5
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
sa pui clabuci de sapun la imbinarie din casa si sa mirosi daca iese ceva pe langa aragaz sau centrala poti si tu sa o faci.

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 alexbowwow, on 27 martie 2017 - 19:07, said:

pai gaz am.
proiectul nu il am...cand am luat ap de la dezvoltator nu mi-a dat si asa ceva...
Cauta sa faci rost de el . In caz contrar trebuie facut altul . factura este pe numele tau ?
@bogza / faci clabuci , daca numai asta ar fi , dar acte ????

#7
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
da, factura e pe numele meu
cam greu de facut rost de proiect dupa 2 ani de la achizitia ap...
treaba e ca l-am intrebat pe tatal meu care a facut revizia anul trecut si lui nu i-au cerut niciun document...

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 alexbowwow, on 27 martie 2017 - 19:27, said:

da, factura e pe numele meu
cam greu de facut rost de proiect dupa 2 ani de la achizitia ap...
treaba e ca l-am intrebat pe tatal meu care a facut revizia anul trecut si lui nu i-au cerut niciun document...
Daca de 2 ani ai cumparat , n-a facut revizie ci tot verificare .
Aia n-au cerut documente , altii nu cer , acum intelegi de ce te-ai trezit ca functionezi ilegal ?
Acum , ca ai fost si atentionat de problema , trebuie sa faci un pucct zero , sa intri in legalitate .
Daca cineva iti face actele si deschiderea fara sa vada proiectul , ori e nebun ori inconstient . Din pacate . ...si nu are cum !

Edited by 86-APP, 27 March 2017 - 20:46.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 alexbowwow, on 27 martie 2017 - 19:27, said:

da, factura e pe numele meu
cam greu de facut rost de proiect dupa 2 ani de la achizitia ap...
treaba e ca l-am intrebat pe tatal meu care a facut revizia anul trecut si lui nu i-au cerut niciun document...

te duci la furnizorul de gaz si ceri copia dosarului/proiectului. se elibereaza contra cost, in cateva saptamani (cred).
asa am procedat eu cand am cumparat apartamentul, care avea deja centrala termica, dar proprietarul nu mai stia ce-a facut cu dosarul respectiv. dar eu am cumparat un apartament "vechi", nu unul nou.

nu stiu cum stau lucrurile in privinta dezvoltatorilor imobiliari, insa cu siguranta trebuie sa fi facut instalatia de gaze cu firma autorizata, altfel n-aveau cum. iar pentru asta trebuie sa existe un proiect depus la furnizorul de gaze.
vezi ca s-ar putea sa fii nevoit sa montezi detector gaze+electrovalva cu ocazia acestei revizii, daca nu ai deja asa ceva montat.
lipsa consumatorilor poate fi justificata si prin faptul ca in 2015 cand s-a facut punerea in functiune a instalatiei, apartamentul nu era terminat/vandut, asadar consumatori ioc.
de cand locuiesti in acest apartament sau cand l-ai cumparat ?
vezi ca si la centrala termica trebuie sa faci verificare tehnica periodica, din 2 in 2 ani, altfel cei de la gaze iti opresc furnizarea de gaze cand vin la revizie/verificare.

Edited by corinadaniela, 28 March 2017 - 08:49.


#10
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
@corinadaniela am cumparat ap in oct 2015.
am vtp la centrala.
am detector de gaze+electrovalva.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Atunci e clar. In iunie 2015 apartamentul nu avea consumatorii de gaze montati, de aceea ai acea mentiune pe notificare.

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 corinadaniela, on 28 martie 2017 - 19:04, said:

Atunci e clar. In iunie 2015 apartamentul nu avea consumatorii de gaze montati, de aceea ai acea mentiune pe notificare.
Nu e clar nimic ci e minarie !
In mod normal nu se deschide gazul si nu se pune contorul , daca nu exista cel putin un consumator .

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
La el scrie ca nu exista in evidente aparate. Nu ca nu exista aparatele de consum.
Doar ca nu le-au inregistrat ei cu nume si tip.
Nu e nicio problema.

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 dorin_2k, on 28 martie 2017 - 21:13, said:

La el scrie ca nu exista in evidente aparate. Nu ca nu exista aparatele de consum.
Doar ca nu le-au inregistrat ei cu nume si tip.
...........
Da , trebuia sa scrie aragaz marca X si centrala Z ...
Nu exista asa ceva .
Ce scrie acolo " nu există în evidență aparate consumatoare de combustibili gazoşi puse în funcţiune" inseamna ca nu exista nimic si ca acum functioneaza ilegal .

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Nu scrie nicaieri marca aragazului. Il poti schimba oricand fara sa anunti.

#16
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010

 86-APP, on 28 martie 2017 - 21:54, said:

Da , trebuia sa scrie aragaz marca X si centrala Z ...
Nu exista asa ceva .
Ce scrie acolo " nu există în evidență aparate consumatoare de combustibili gazoşi puse în funcţiune" inseamna ca nu exista nimic si ca acum functioneaza ilegal .

pai si cand am trecut gazele pe numele meu de pe numele dezvoltatorului de ce nu mi-a zis doamna de la ghiseu ca mai trebuie si alte chestii?
mi-a cerut doar sa scriu ce consumatori am si am scris centrala+aragaz; trebuia sa zica treceti si marca, ca doar eu de unde sa stiu ca doar nu lucrez in domeniu.
eu lucrez in domeniul bancar si e ca si cum ar veni un client la mine sa zica ca vrea credit, imi da buletinul si a doua zi ii zic ca nu i se aproba ca n-am dovada de venit si vine omul cu adeverinta si iar nu se aproba ca nu am nu stiu ce... eu ce vina am ca e una incompetenta la ghiseu; ca sa nu mai zic ca nici pe site nu scrie...
mai am o cunostinta care si-a luat ap tot in perioada cand mi-am luat si eu si nu a facut nimic diferit de ce am facut eu.
si in plus faza cu proiectul vad ca s-a bagat de anul trecut
si inca ceva am o colega de munca care a facut aceasta revizie anul trecut cu romstal si nu i-au cerut proiect.
si cu engie inainte de romstal si la fel fara proiect.
oricum am vb astazi la engie si o sa vina si pentru proiect si pentru revizie.

later edit: uite model de pe site-ul engie, ti se pare ca scrie exact modelul aragazului/ centralei?
exact asa am completat si eu.

Edited by alexbowwow, 29 March 2017 - 19:19.


#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Va inteleg dar asta este procedura lor .
Acel document este o hirtie fara valoare . In urma ei se da un acord de acces , dupa care incep procedurile . Nu eu am zis ca trebuie precizat tipul ( numele ) consumatorului .
Proiect se cere de cind lumea .La dvs  deoarece apareti fara consumatori , trebuie facute acte de deschidere gaz la consumatori , si este obligatoriu proiectul , deoarece se face punere in functiune cu reprezentantul distrigaz .
Faptul ca s-au facut verificari sau VTP la centrala fara sa se verifice proiectul , este o incalcare a normelor . Cine vrea sa ramina fara autorizatie , poate sa riste .
Dvs trebuia sa contactati o firma , nu distrigazul , si sa va pune actele in ordine .

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
86-app, nici la mine nu se uita nimeni pe proiect, la revizie, verificare sau vtp. Am dosarul cu toate actele, le prezint, dar pentru ca cei care vin la aceste operatiuni sunt - cel de la centrala coleg cu cumnatul meu, iar cel de la firma autorizata ptr revizii si verificari instalatii gaze are fetita in aceeasi clasa cu a mea, face ca aceasta verificare a dosarului sa fie acum trecuta cu vederea. La inceput, la prima vizita, da, au verificat tot dosarul, cam fugitiv, dar l-au verificat; ulterior nu, aveau nevoie doar de documentele de la ultima verificare/revizie/vtp. Repet, am dosarul complet si il prezint de fiecare data. Mergem cumva pe incredere, fiind totul in regula inca de la prima interactiune.

Edited by corinadaniela, 29 March 2017 - 22:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate