Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Prins baut in Marea Britanie cu permis romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
nicholasrou1

nicholasrou1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.02.2017
Buna ziua, am fost prins baut in Marea Britanie (am condus 1 metru, nu mai mult, m-am dat jos din masina si am trecut la pasager sa conduca prietenul meu care nu bause, intre timp la semafor ne-a oprit politia si ne-a spus ca ne-a vazut pe camera ca am schimbat locurile.). M-au bagat in tribunal si m-a suspendat 12 luni. Intrebarea mea este daca permisul romanesc este valabil in continuare in romania? sau daca suspendarea se aplica doar in marea britanie. Da, aveti voie sa ma injurati, pentru ca baut la volan si porc.

Edited by nicholasrou1, 27 March 2017 - 15:24.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 nicholasrou1, on 27 martie 2017 - 15:24, said:

Buna ziua, am fost prins baut in Marea Britanie (am condus 1 metru, nu mai mult, m-am dat jos din masina si am trecut la pasager sa conduca prietenul meu care nu bause, intre timp la semafor ne-a oprit politia si ne-a spus ca ne-a vazut pe camera ca am schimbat locurile.). M-au bagat in tribunal si m-a suspendat 12 luni. Intrebarea mea este daca permisul romanesc este valabil in continuare in romania? sau daca suspendarea se aplica doar in marea britanie. Da, aveti voie sa ma injurati, pentru ca baut la volan si porc.

Mie mi-au luat carnetul in Romania, dar in Austria am condus fara probleme in continuare. Asa ca am impresia ca se aplica exemplul meu si tie.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si cum ai condus fara carnet? Ai mizat ca nu opreste nimeni?

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 colombo2003, on 27 martie 2017 - 15:35, said:

Si cum ai condus fara carnet? Ai mizat ca nu opreste nimeni?

Carnetul nu mi l-au luat, mi-au facut copie pe carnet si cred ca l-au bagat in baza lor de date plus declaratie ca locuiesc in Austria si sunt in Romania doar in concediu, etc, etc., . Dar carnetul nu mi l-au luat, doar suspendat 3 luni.

Edited by business11, 27 March 2017 - 15:47.


#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
E clar că ai schimbat locurile doar pentru că ai văzut poliția. Deci vorba aia, ghinion, pisica neagră, soarta fuse crudă, etc, etc! :D

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 business11, on 27 martie 2017 - 15:42, said:

Carnetul nu mi l-au luat, mi-au facut copie pe carnet si cred ca l-au bagat in baza lor de date plus declaratie ca locuiesc in Austria si sunt in Romania doar in concediu, etc, etc., . Dar carnetul nu mi l-au luat, doar suspendat 3 luni.
Deviem de la subiectul initial, dar tot nu inteleg! Tu ai permis austriac sau romanesc?
Suspendat, adica nu mai aveai voie timp de 3 luni sa circuli in Ro? Si daca se intampla ceva in timpul asta (sau vreun accident pe drumul de intoarcere), care ar fi fost urmarile?
Ai avut noroc si curaj!

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 business11, on 27 martie 2017 - 15:42, said:

Carnetul nu mi l-au luat, mi-au facut copie pe carnet si cred ca l-au bagat in baza lor de date plus declaratie ca locuiesc in Austria si sunt in Romania doar in concediu, etc, etc., . Dar carnetul nu mi l-au luat, doar suspendat 3 luni.
Si chiar nu poti sa astepti 3 luni ?

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu cred ca mai e de actualitate. Povestea e la trecut.
Ramane in baza, ca un istoric/cazier, sau si astea se prescriu/anuleaza ca si pct de penalizare dupa o perioada de 6 luni parca, daca nu ai si alte abateri?

#9
nicholasrou1

nicholasrou1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.02.2017

 rickysyv, on 27 martie 2017 - 15:47, said:

E clar că ai schimbat locurile doar pentru că ai văzut poliția. Deci vorba aia, ghinion, pisica neagră, soarta fuse crudă, etc, etc! Posted Image

Politia a aparut la 3 minute dupa ce am schimbat locurile, desigur ca stiam ca vine politia pentru ca am pile la Vrajitoarea Suliman.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Asa baut ai fost ca estimezi ca ai facut un metru ? :))))))))))))

#11
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Ce alcoolemie ti-a iesit?

#12
nicholasrou1

nicholasrou1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.02.2017

 nicu131, on 27 martie 2017 - 16:22, said:

Ce alcoolemie ti-a iesit?

alcoolemie de 0.68

Edited by nicholasrou1, 27 March 2017 - 16:24.


#13
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 TruculMagic, on 27 martie 2017 - 16:19, said:

Asa baut ai fost ca estimezi ca ai facut un metru ? Posted Image)))))))))))

 nicholasrou1, on 27 martie 2017 - 16:24, said:

alcoolemie de 0.68
68 de metri :lol:

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Suspendarea permisului este valabila doar pe teritoriul tarii in care se intampla contraventia pt care s-a suspendat acel permis, indiferent de tara incare a fost emis.
Deci, da, legal ai voie sa circuli in Romania cu permis suspendat in Uk si invers, sa circuli in Uk cu permis suspendat in Romania.
In Uk nu stiu procedura dar in Romania, in cazul in care permisul e retinut de Politie se face o cerere pt a fi inapoiat in cazul in care se pleaca in alta tara si ai nevoie de permis acolo. In mom in care ai trecut granita te poti urca la volan.

Pe scurt, dpdv legal poti conduce in Romania fara nicio problema.

Edited by underb, 27 March 2017 - 19:01.


#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Corect ce zice underb. Nu credeam sa zic vreodata asta...

#16
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Temei legal:
- initial a existat un acord despre decaderea din drepturile de a conduce care urma sa intre in vigoare intre statele membre  http://eur-lex.europ...=URISERV:l33065
- si pe care  BG  si RO ar fi trebuit sa-l respecte http://eur-lex.europ...ELEX:32007D0765
- dar a devenit caduc si s-a abrogat, vezi pct (9) si art 1: http://eur-lex.europ...ELEX:32016R0095

Ai dreptul sa reduci pedeapsa cu un sfert (3 luni) daca urmezi un curs de reabilitare (250 de coco de-ai lor parca) dar nu stiu sigur daca e valbil si pt posesorii de permise din alte tari.

Edited by cipx2, 27 March 2017 - 19:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate