Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Amenda in DE - procedura dupa neplata

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Salut,

Acum ceva timp taicamiu a luat o amenda de 220 E in DE pentru viteza sau ceva asemanator.

I-a venit instiintare acasa cu tot ce inseamna text legislativ ,etc etc

Nu s-a platit atunci amenda iar acum a gasit in posta o alta instiintare ,care,dupa ceva traducere pe google am dedus ca s-a facut un fel de proces in instanta de unde a rezultat amenda initiala de 220 E + 450 euro diferite taxe , de judecata,de politie etc.

De aici ce se intampla mai departe,in afara faptului ca daca va fi oprit in DE va fi incarcerat?

E posibil ca amenda sa vina la fisc in Romania ?

Tata ar vrea acum sa o plateasc dar ar mai astepta pana sa-i vina in fiscul din Romania ,sa fie sigur ca nu trimite banii acestia intr-un cont si sa li se piarda urma sau peste ani sa se trezeasca iar cu aceasta amenda ?

Multumesc,

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu te incarcereaza nimeni pentru o amenda de viteza neplatita!

Exista niste conventii pentru simplificarea procedurilor la amenzile de peste hotare dar NU cred ca vine prin fisc (chestia din Romania ca fiscul e un fel de aspirator pentru toate timpeniile, ca nu-ti platesti taxele locale, amenzile, asigurarea de sanatate sau mai stiu eu ce presupun ca e o super-exceptie). In mod normal ar trebui sa vina in final prin executor normal, intre timp adunind inca ceva cheltuieli pe parcurs. Daca vrea sa plateasca trebuie sa ia legatura cu ultimii care i-au scris ca vor bani (sa aibe grija sa fie ceva oficial nu recuperatorii nu stiu care).

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
trimite-mi o poza sa citesc si iti traduc eu.

Cand era 220eur ai zis ca scapi basma curata si acum ai de platit 670 bravo.


Daca te controleaza in Germania, trebuie sa achiti suma respectiva in cash. Altfel iti pune sechestru pe masina.

#4
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 f300, on 27 martie 2017 - 15:20, said:

Exista niste conventii pentru simplificarea procedurilor la amenzile de peste hotare dar NU cred ca vine prin fisc

Ba vine.. Posted Image

EDIT: de fapt vine mai intai prin instanță pentru recunoașterea sancțiunii, apoi se trimite la fisc.

Edited by Afrikaner76, 27 March 2017 - 15:31.


#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cum frate sa li se piarda urma? Tu vrei sa stii daca patesti ceva cu Fiscul pe aici pe la noi, pentru ca tot nu vrei sa platesti amenda aia, asa-i? Asta te "arde" pe tine...
Ar trebuie sa ai acolo foarte clar, ca in orice proces de contraventie, instructiunile (desi si unde si cum se plateste).

#6
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Iti dau un sfat sincer: vezi cum faci si plateste amenda plus penalizarile. Problema cu germania este ca ei nu glumesc, nu uita, nu se joaca asa cum se mai intampla prin ro. Amenzile trec prin niste etape, si cu fiecare etapa trecuta este mai grav. Ai vazut ce s-a intamplat in etapa a doua, acum ai de plata cu 450 euro mai mult.

LE: cum spunea un coleg mai sus: se poate ajunge sa iti confiste masina.

Edited by andreiMembruAnonimut, 27 March 2017 - 15:43.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,497
  • Înscris: 30.10.2003

 Al3csutzul, on 27 martie 2017 - 15:08, said:

Tata ar vrea acum sa o plateasc dar ar mai astepta pana sa-i vina in fiscul din Romania ,sa fie sigur ca nu trimite banii acestia intr-un cont si sa li se piarda urma sau peste ani sa se trezeasca iar cu aceasta amenda ?
Pana vine la fiscul romanesc, poate mai vine una mai mare pe filiera germana. :D

#8
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Tipic ,unii dau sfaturi bune,altii nu mai pot de plata amenzii.

Tata prin meserie calatoreste cand si cand cu transport persoane in afara tarii  si da o data a fost retinut pana a platit o amenda cam de aceeasi valoare, din aceasta data pentru ca firma nu avea nu stiu ce certificat,etc. in fine ,ideea e ca se poate .

Iar cu plata ,asteptam sa ajunga in fiscul de aici,daca ajunge ,pentru a fi platita ! daca nu ,presupun ca data viitoare va trebui sa umble cu cel putin 700 euro cash la el..."casa" fie treaba buna !

Edited by Al3csutzul, 27 March 2017 - 15:53.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Afrikaner76, on 27 martie 2017 - 15:29, said:

de fapt vine mai intai prin instanță pentru recunoașterea sancțiunii, apoi se trimite la fisc.

Acum nu neg ca in Romania unde toate sint pe invers poate sa fie inca una in plus total pe invers DAR nu are nici un sens sa vina de la judecatorie la administratie! Dimportiva si INVERS, fiscul daca vrea ceva de la tine trebuie sa se duca la executor, in nici un caz invers. Bine, repet in Romania se poate orice, eventual sa te santajeze ca nu poti sa-ti platesti impozitul la casa pina nu platesti amenda din Germania dar deja sintem peste limitele normale ale absurdului..

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ai spus ca deja e vorba de un proces, ce vrei mai mult de atat? Lucrurile se pot complica si mai mult. Datoria poate sa ajunga si mai mare. Plus alte complicatii...
Poate ca ar trebuie consultat si un avocat zic... un sfat avizat nu strica.

Acum depinde de cum si cine plateste amenda. Ca poate doar titilarul (cu act de identitate), iar daca zici ca este mai tot timpul plecat...
Daca mai ajunge pe acele taramuri, nu o poate plati direct el acolo?

#11
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 f300, on 27 martie 2017 - 15:56, said:

Acum nu neg ca in Romania unde toate sint pe invers poate sa fie inca una in plus total pe invers DAR nu are nici un sens sa vina de la judecatorie la administratie! Dimportiva si INVERS, fiscul daca vrea ceva de la tine trebuie sa se duca la executor, in nici un caz invers. Bine, repet in Romania se poate orice, eventual sa te santajeze ca nu poti sa-ti platesti impozitul la casa pina nu platesti amenda din Germania dar deja sintem peste limitele normale ale absurdului..

Mai citeste odata ce am scris.
Aaa, stii ca fiscul este organ de executare si nu are nevoie sa apeleze la executori, nu?

Edited by Afrikaner76, 27 March 2017 - 16:01.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Afrikaner76, on 27 martie 2017 - 16:01, said:

Aaa, stii ca fiscul este organ de executare si nu are nevoie sa apeleze la executori, nu?

Fiscul romanesc, nu ma indoiesc. E organ de orice, poate sa dea si ordin de sef de fisc atunci cind nu le convin procesele pierdute si nu mai trebuie sa faca procese, gata decide un functionar ANAF.

#13
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
ok

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,497
  • Înscris: 30.10.2003

 Al3csutzul, on 27 martie 2017 - 15:52, said:

Iar cu plata ,asteptam sa ajunga in fiscul de aici,daca ajunge ,pentru a fi platita ! daca nu ,presupun ca data viitoare va trebui sa umble cu cel putin 700 euro cash la el..."casa" fie treaba buna !
Eu zic sa o platiti cat mai repede pe asta cu 700 euro. Fiscul romanesc in momentul asta numai de amenzile germane il doare, cand e nevoit sa colecteze banii la buget.
Transfer bani in cont, dovada ca a fost platita si gata. Nu au cum sa se piarda banii, mai ales daca ai bagat banii in contul fiscului german.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 Al3csutzul, on 27 martie 2017 - 15:52, said:

Tipic ,unii dau sfaturi bune,altii nu mai pot de plata amenzii.

Tata prin meserie calatoreste cand si cand cu transport persoane in afara tarii  si da o data a fost retinut pana a platit o amenda cam de aceeasi valoare, din aceasta data pentru ca firma nu avea nu stiu ce certificat,etc. in fine ,ideea e ca se poate .

Iar cu plata ,asteptam sa ajunga in fiscul de aici,daca ajunge ,pentru a fi platita ! daca nu ,presupun ca data viitoare va trebui sa umble cu cel putin 700 euro cash la el..."casa" fie treaba buna !

nu neaparat sa mearga cu 700 la el, faza este ca la un control poate sa nu te dea prin statie si doar un control de rutina sa vada daca ai tot ce trebuie la tine si sa pleci mai departe, sau da numarul de inmatriculare sau masina prin statie sa nu fie furata sau alte rahaturi. Daca iti da si permisul prin statie, apare amenda in centrala.

In Germania amenda nu creste la infinit, ci intra in instanta. O sa mai fi somat odata si ti se mai pune o suma in plus, care poate ajunge la vreo 1000eur. Dupaia politia nu mai are ce sa faca si da cazul judecatoriei, daca locuiai in Germania erai executat silit, astfel ca la un control ti se pune sechestru pe masina si ti se intocmeste dosar penal. Acum daca ai chef sa te certi cu ei, poti sa spui ca nu ai primit somatiile, nu prea au cum sa dovedeasca contrariul, singura chestie este sa negociezi suma.

Per total nu faci castig, daca stii ca taicatu' mai are drumuri prin Germania as plati amenda si termin treaba.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Bursul, on 27 martie 2017 - 15:45, said:

Pana vine la fiscul romanesc, poate mai vine una mai mare pe filiera germana. Posted Image
Eu am platit una de 100 de euro, dar mi s-a comunicat clar ca daca n-o platesc in termen, voi fi cautat in bazele de date din EU si voi fi nevoit sa platesc TOATE neregulile constatate si trecute cu vederea pana atunci. Spre exemplu, am luat un blit pentru ca n-am respectat banda rezervata autobuselor. Am fost atentionat ca am gresit, dar fiinca aveam nr de Romania, am fost iertat de amenda de 75 de euro, consideranduse ca am gresit in necunosrinta de cauza. Doar ca am fost atentionat ca la prima abatere, pot fi amendat si pentru aceasta. Si ca daca am amenzi mici, pentru depasire viteza cu 7-10km, care mi-au fost iertate, le voi regasi pe toate intr-o nota de plata colectiva. Ceea ce e nasol. Nu va mai jucati cu amenzile din EU, ca platiti mai apoi cat nu merita.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 business11, on 27 martie 2017 - 16:10, said:

ti se intocmeste dosar penal

Oameni buni terminati cu dosarele penale; DA exista anumite fapte PENALE unde ti se da amenda de n ori venitul pe o zi si daca nu platesti stai tot atitea zile la racoare. Altminteri nu, nu ti se transforma o datorie dintr-o contraventie in ceva penal.

 myshyk, on 27 martie 2017 - 16:10, said:

voi fi cautat in bazele de date din EU si voi fi nevoit sa platesc TOATE neregulile constatate si trecute cu vederea pana atunci
[...]
daca am amenzi mici, pentru depasire viteza cu 7-10km, care mi-au fost iertate, le voi regasi pe toate intr-o nota de plata colectiva

Eu zic sa nu mai puneti botul la toate prostiile.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 f300, on 27 martie 2017 - 16:21, said:


Oameni buni terminati cu dosarele penale; DA exista anumite fapte PENALE unde ti se da amenda de n ori venitul pe o zi si daca nu platesti stai tot atitea zile la racoare. Altminteri nu, nu ti se transforma o datorie dintr-o contraventie in ceva penal.



Eu zic sa nu mai puneti botul la toate prostiile.
Eu zic ca am sa caut adresa, ca sa vezi ca nu e de pus botu´. Neamtu nu-si permite sa scrie prostii, chiar daca de spus, mai spune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate