Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

ITP expirat si accident

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Ieri dupa amiaza, un coleg de munca a avut un accident. Nu a vazut culoare rosie la semafor si a intrat in intersectie, in cele din urma a franat. Din dreapta, pe verde, l-a lovit o masina, in cele din urma si-a recunoscut fapta, declarandu-se vinovat. A facut amiabila cu persoana respectiva, poze la masina/talon. De dimineata, dupa ce s-a trezit din soc, a constatat ca ITP ii expirase pe 27.02.2017. Intrebare: Credeti ca societatea la care are RCA (Uniqa) il va despagubi pe pagubit in conditiile in care colegul (vinovat) are ITP expirat? Am cautat si sunat si am aflat diverse opinii. Multumesc anticipat!
P.S. Rog raspuns la obiect.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
https://forum.softpe...6-rca-fara-itp/

#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Ce societate sa il despagubeasca daca nu este asigurat la niciuna?

#4
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
De despagubit il despagubeste. Ideea e sa nu faca regres asiguratorul colegului contra coleg(asiguratul RCA) . Desi nu ar trebui.
Bafta

Edited by cstrifu, 27 March 2017 - 12:16.


#5
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
S-ar putea ca aia de la asigurari sa se lege de faptul ca, lipsind ITP-ul, nu exista garantia ca sistemul de franare/directie al masinii e in parametri, prin urmare sa refuze despagubirea.
Tind sa cred ca e foarte posibil sa se intample asta, prin urmare colegul tau va suporta integral costul reparatiilor + amenda de lipsa ITP. Posted Image
Sa ne tii la curent, sunt curios cum se vor desfasura lucrurile!

Edited by Klaudio, 27 March 2017 - 12:18.


#6
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 Klaudio, on 27 martie 2017 - 12:17, said:

S-ar putea ca aia de la asigurari sa se lege de faptul ca, lipsind ITP-ul, nu exista garantia ca sistemul de franare/directie al masinii e in parametri, prin urmare sa refuze despagubirea.
Tind sa cred ca e foarte posibil sa se intample asta, prin urmare colegul tau va suporta integral costul reparatiilor + amenda de lipsa ITP. Posted Image
Sa ne tii la curent, sunt curios cum se vor desfasura lucrurile!
nu vreau sa jignesc ... dar decat debitari de aberatii mai bine abtineri (asta pentru a ajuta initiatorul) .

#7
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 Klaudio, on 27 martie 2017 - 12:17, said:

S-ar putea ca aia de la asigurari sa se lege de faptul ca, lipsind ITP-ul, nu exista garantia ca sistemul de franare/directie al masinii e in parametri, prin urmare sa refuze despagubirea.

De RCA pe numere rosii ai auzit pana acum? Asiguratorul plateste dauna atat timp cat polita este valabila. Ca dupa poate se va indrepta impotriva celui fara ITP pentru recuperarea banilor este altceva.

#8
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
"Colegu" e ala vinovatul si cu ITP expirat; pagubitul e ala care a intrat pe verde in intersectie. Pagubitul va primi banii de la asiguratorul lu' colegu', chiar daca itp-ul era expirat; pagubitul nu are nicio vina in chestiunea expirarii itp-ului.

#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Corect, dar cine nu greseste? Se poate intampla oricui.

Da, colegul e vinovat si cu ITP expirat, din pacate e tardiv acum.

@bursul, multumesc pentru link, am printat art 26 din norma CSA si i-am dat-o ca sa se mai linisteasca.

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

 zzhunt, on 27 martie 2017 - 12:10, said:

Părerea mea e că dacă nu a căzut culoarea roșie are grave probleme cu vederea
Să se lase de condus, mâine poimâine poate nu vede trenu.
Nu va hazardati in afirmatii, chiar zilele trecute eram prin Bucuresti si pe fondul zilelor f insorite anumite semafoare vechi cu becuri pe jumatate terminate nu erau in stare sa mai afiseze corespunzator si vizibil culoarea.

#11
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 matrwe, on 27 martie 2017 - 12:24, said:

"Colegu" e ala vinovatul si cu ITP expirat; pagubitul e ala care a intrat pe verde in intersectie. Pagubitul va primi banii de la asiguratorul lu' colegu', chiar daca itp-ul era expirat; pagubitul nu are nicio vina in chestiunea expirarii itp-ului.
Eu cred ca tu nu ai inteles bine situatia: colegu' are ITP-ul expirat, nu pagubitul. Colegul nu are asigurare, deci nici asigurator ... de unde spui tu ca isi ia pagubitul banii?

Edited by kruger, 27 March 2017 - 12:33.


#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Are ITP-ul expirat si nu RCA-ul expirat. E la fel ca si la alcool, tot se acord despagubirea, ce se intampla dupa poate sa difere.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 kruger, on 27 martie 2017 - 12:31, said:

Colegul nu are asigurare

Unde zice ca nu are asigurare? NU, ITP expirat nu inseamna ca nu mai are asigurare.

#14
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De unde ai dedus ca nu are asigurare?

 aris86, on 27 martie 2017 - 12:01, said:

Credeti ca societatea la care are RCA (Uniqa)


#15
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 kruger, on 27 martie 2017 - 12:31, said:

Eu cred ca tu nu ai inteles bine situatia: colegu' are ITP-ul expirat, nu pagubitul. Colegul nu are asigurare, deci nici asigurator ... de unde spui tu ca isi ia pagubitul banii?
cum nu are RCA cand specifica si Uniqa ca si firma de asigurare?!

Edited by cstrifu, 27 March 2017 - 12:39.


#16
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

 aris86, on 27 martie 2017 - 12:27, said:

Corect, dar cine nu greseste? Se poate intampla oricui.
BA NU. Un om cu scaun la cap, pentru siguranta lui si a celor din jur respecta toate normele. Uitam de ITP, uitam sa schimbam uleiul, uitam sa dam de mancare la copil, uitam de nevasta...uitam, ne doare la banana. Chit ca, conducem un polo din 96 sau seria 5 din 2010
Tipu ala(poate chiar tu si il mai bagi si pe "colegu") nu vede ca-i rosu. Daca in dreapta lui era oprit un autobuz si ii iesea un pieton in cale. he? n-avea cum sa-l vada, deaia e pusa porcaria aia pe stalp si deasupra, sa opresti.

Edited by Claudiu998, 27 March 2017 - 12:42.


#17
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 cstrifu, on 27 martie 2017 - 12:38, said:

cum nu are RCA cand specifica si Uniqa ca si firma de asigurare?!
La Uniqa a avut ultima polita, care a expirat cu o luna si ceva in urma. Asta nu inseamna ca Uniqa e asiguratorul lui, ci ca a fost pana aum o luna.

De ce e nevoie sa explic asta?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trecut pe roşu, ITP expirat...
Fără supărare, dar asta denotă cel puţin inconştienţă. La volan, inconştienţa asta e cu atât mai gravă, poate costa vieţi distruse.
Să fi fost în locul celui păgubit, adică eu să circul normal şi el să-mi taie calea pe roşu, mergeam până în pânzele albe şi nu mă lăsam până nu-mi plătea înzecit paguba.

Acum... recunosc, unele semafoare sunt puse parcă anume să nu fie văzute decât de cei care au interes. Dar asta nu-nseamnă că eşti absolvit de vină.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate