Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Achizitie lampa UV

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Vreau sa cumpar o lampa SH din cele 2 si nu stiu pe care sa o aleg si daca merita.
Ambele au 4 neoane de 9 w 365 mm, 36 w

Imi trebuie la reparatii telefoane, gelul UV Loca se întareste doar la lumina UV si nu prea'i rentabil sa dau 20 lei de fiecare data cand am nevoie cand pot sa cumpar lampa cu maxim 40 lei

Pot proba lampa cu bancnote romanesti? sau trebuie neaparat euro, dolari etc ?

Attached Files


Edited by Dementozaur25, 27 March 2017 - 11:22.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
edifica-te asupra carei variante de uv se solidifica acel plastic, intrucit uv-ul este de 3 feluri si dupa aia te plingi ca este plasticul naspa ;)

#3
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
o lampa d-aia are prietena mea nevasta-mea parca pentru unghii. Daca vrei fac o proba cand ajung acasa cu o bancnota de 10 lei.

LE: Doamne, sper sa nu citeasca topicul asta :))))

Edited by un_dac, 27 March 2017 - 11:38.


#4
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.03.2011
stiu de la un amic care are service ca genul ala sunt proaste, lumina nu era uniforma, el folosea o lampa cu leduri UV pina a renuntat la loca

#5
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View Postr_murphy, on 27 martie 2017 - 11:35, said:

edifica-te asupra carei variante de uv se solidifica acel plastic, intrucit uv-ul este de 3 feluri si dupa aia te plingi ca este plasticul naspa ;)

Habar am, însa am vazut pe youtube ca multi întareau lipiciul la lampa de unghii asemanatoare.

View Postun_dac, on 27 martie 2017 - 11:35, said:

o lampa d-aia are prietena mea nevasta-mea parca pentru unghii. Daca vrei fac o proba cand ajung acasa cu o bancnota de 10 lei.

LE: Doamne, sper sa nu citeasca topicul asta :))))

Mersi mult, astept verdictul :)

View PostModemuri3G, on 27 martie 2017 - 11:41, said:

stiu de la un amic care are service ca genul ala sunt proaste, lumina nu era uniforma, el folosea o lampa cu leduri UV pina a renuntat la loca

Cam aiurea..
Eu am platit 20 lei la un service de telefoane sa imi tina la o lampa de unghii un display si dupa 40 si ceva de minute sa intarit lipiciul.
Am vazut ca mai nou se foloseste o folie care se încalzeste cu un aparat la o anumita temperatura ceva de genu.Însa nu scot atat de multi bani incat sa imi permit aa investesc in scule, poate pe viitor.

Poti sa il intrebi te rog mult ce foloseste acum amicul tau?

Edited by Dementozaur25, 27 March 2017 - 11:56.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
o lanterna cu leduri uv nu merge?

#7
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
[ http://www.ledurieconomice.ro/images/0003.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.ledurieco...images/0003.jpg
..............

Edited by tiomarami, 27 March 2017 - 12:50.


#8
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View PostFane, on 27 martie 2017 - 12:35, said:

o lanterna cu leduri uv nu merge?

Si lanterna, insa sa fie suficent de buna sa imi usuce lipiciul si sa fie cam ~50 lei maxim.

View Posttiomarami, on 27 martie 2017 - 12:49, said:

[ http://www.ledurieconomice.ro/images/0003.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.ledurieco...images/0003.jpg
..............


Nici nu stiu daca ar fi bun...si 189 lei :/

#9
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,534
  • Înscris: 01.08.2005
Nu este o investitie buna in a achizitiona aceste lampi SH. Chiar daca dau lumina in continuare, neoanele "fug" din 365nm si nu vor mai usca gelul. In mod normal acesta ar trebui sa fie perfect uscat in maxim 2 minute, asta daca lumina este in frecventa corecta,
Gasesti pe ebay led-uri, poti lua cu 10 lei o lampa de asta si poti adapta led-urile, Nu o sa mai aiba moarte.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
365nm e lungimea de unda necesara pt treaba asta? ca voiam sa-i zic si eu ca nu tot ce da ultraviolete are aceiasi lungime de unda si ar fi bine sa se intereseze ce lungime de unda ii trebuie pt intarit gelul ala.

am schimbat si eu digitizer-ul unui telefon ca mi s-a facut mila de o prietena de a fetitei, am folosit o lampa de verificat banii cu neon si se pare ca si-a facut treaba. am lasat-o sub lampa o gramada si i-am recomandat si fetitei sa-l mai tina in soare.

Edited by Fane, 27 March 2017 - 15:15.


#11
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
Descriere este cam asa:
Mini 12W Fashion Design Portable Rainbow Shaped LED UV Nail Lamp Curing Nail Dryer For UV Gel With USB Line Nail Art Tool


Este doar 5 dolari, este mai buna?

Attached Files



#12
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.03.2011

View PostDementozaur25, on 27 martie 2017 - 12:01, said:

Cam aiurea..
Eu am platit 20 lei la un service de telefoane sa imi tina la o lampa de unghii un display si dupa 40 si ceva de minute sa intarit lipiciul.
Am vazut ca mai nou se foloseste o folie care se încalzeste cu un aparat la o anumita temperatura ceva de genu.Însa nu scot atat de multi bani incat sa imi permit aa investesc in scule, poate pe viitor.

Poti sa il intrebi te rog mult ce foloseste acum amicul tau?

Ii dadusem eu o lampa cu lumina neagra (tot un tub neon UV) si nu a fost multumit, a luat citeva lampi diverse modele si nu au dat randament, cel mai multumit a fost de o lampa cu leduri UV, era mai uniforma iluminarea si puterea mai mare

a bagat o gramada de bani in aparate si nu mai face cu loca, foloseste "folii" cum spuneai, am inteles ca e mult mai calitativ rezultatul

#13
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View PostModemuri3G, on 27 martie 2017 - 16:26, said:


Daca  mi-ai zice si mie marca de lampa cu led-uri si specificatiile ti-as fi foarte recunoscator. :)

#14
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Pentru fotopolimerizare trebuie asta(tub germicid 254 nm):

https://www.aliexpre...708.4.67.CYWJlf

#15
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.03.2011
Nu stiu pt ca nu mai foloseste lampa

#16
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,534
  • Înscris: 01.08.2005

View PostDementozaur25, on 27 martie 2017 - 16:47, said:

Daca  mi-ai zice si mie marca de lampa cu led-uri si specificatiile ti-as fi foarte recunoscator. Posted Image
Colegu, cauta lampa cu led-uri in lungimea de unda 365nm. Este fiabila si o sa te tina o vesnicie, acestea nu "fug" din banda ca neoanele.

View PostH6D-100c, on 28 martie 2017 - 03:20, said:

Pentru fotopolimerizare trebuie asta(tub germicid 254 nm):

https://www.aliexpre...708.4.67.CYWJlf
Daca nu ma insel, folia OCA are adeziv pe ambele parti, dupa ce se lipeste se baga la vid in autoclava iar acesta scoate tot aerul ramas intre folie-display si touch-folie. Partea proasta este ca daca folosesti folie OCA, sansele de a mai desface touch-ul fara distrugerea display-ului sunt foarte mici.

#17
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015

View Postcostyn_man, on 29 martie 2017 - 09:10, said:


Colegu, cauta lampa cu led-uri in lungimea de unda 365nm. Este fiabila si o sa te tina o vesnicie, acestea nu "fug" din banda ca neoanele.


Ar fi ok led-urile astea?

Attached Files



#18
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Sa-ti dau eu o idee?
Fa rost de un bec cu vapori de mercur sau de sodiu, sparge-i balonul de sticla si-ti ramane tubuletul de cuart care-ti da UV.
Vezi ca-ti trebuie si un droser de aceeasi putere cu a becului.
Eu cu asa ceva stergeam memorii EPROM.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate