Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum se executa finisajul corect al terasei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Buna ziua, am ajuns in final la momentul in care trebuie sa facem si terasa casei si am nevoie de ajutor, intrucat am ajuns la niste dileme majore si diferente de opinie cu consortul.
  • terasa la parter, 15 mp, 1/3 acoperita de un balcon, restul libera, in ploaie ca sa zic asa
  • turnata sub nivelul placii, insa are corp comun cu casa, este lipita de elevatie
  • fundatia casei nu este hidroizolata
  • momentan este o diferenta de nivel intre casa si terasa care nu ma deranjeaza in mod deosebit, as prefera terasa mai joasa.
Dilemele sunt urmatoarele :
  • eu vreau sa o fac cum trebuie, insa pe orice website care prezinta hidroizolatii se discuta despre terasele care sunt pozitionate deasupra unor camere sau beciuri, nu despre cele simple, pe pamant
  • ideea mea era de izolat cu xtrudat, turnat sapa si hidroizolat, dar sotului i se pare overkill metoda, si nu prea ar vrea sa ii faca mai nimic, numai gresie cu adeziv impermeabil si chit de rosturi la fel. In proiect avem ... nimic, cum se poate si vedea.
Atasez si niste poze cu diferenta de nivel.
Cum se face ??

Attached Files


Edited by denache, 27 March 2017 - 10:50.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
1. nu ai lasat rost de dilatate la extrudatul ala si la primul inghet il umfla de pe casa .
2. nu ai nevoie de izolatie la placa de terasa , este inutila .
3. aveti nevoie de un meserias bun pentru gresie de exterior daca va fi lasata neacoperita . Eu as pune pavele subtiri ( de 3-4 cm ) .

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu vad sensul polistirenului acolo. Ce sens are sa termoizolezi acea terasa. Diferenta de nivel fata de usa mi se pare prea mare, nu e cam incomoda?
Eu zic sa toarne sapa pentru a ridica putin nivelul si gresie cu adeziv impermeabil.
  Singurul loc unde vad sensul polistirenului este pe partea verticala de sub usa. Sa nu fie punte termica.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
beton amprentat

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ca e beton amprentat, ca e pavaj, ca e gresie etc, asta tine deja de gusturi. Important e sa ridice terasa aia cu cativa cm ca e incomoda intrarea asa. Sau sa faca o treapta in fata usii, unde e caramida.

Edited by PoeOvidiu, 27 March 2017 - 12:09.


#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostJurasikMan, on 27 martie 2017 - 11:38, said:

1. nu ai lasat rost de dilatate la extrudatul ala si la primul inghet il umfla de pe casa .
2. nu ai nevoie de izolatie la placa de terasa , este inutila .
3. aveti nevoie de un meserias bun pentru gresie de exterior daca va fi lasata neacoperita . Eu as pune pavele subtiri ( de 3-4 cm ) .
Vroiai sa scrii termoizolatie caci daca te referi la hidroizolatie atunci te contrazic .

Pana la urma care va fi finisajul ? Cu gresie , cu pavele , deck ? Ca are mare importanta .
Eu as monta membrana bituminoasa cu ardezie si as face un deck deasupra .

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   504.22K   63 downloads

Edited by Baxon, 27 March 2017 - 12:17.


#7
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

View PostJurasikMan, on 27 martie 2017 - 11:38, said:

1. nu ai lasat rost de dilatate la extrudatul ala si la primul inghet il umfla de pe casa .
2. nu ai nevoie de izolatie la placa de terasa , este inutila .
3. aveti nevoie de un meserias bun pentru gresie de exterior daca va fi lasata neacoperita . Eu as pune pavele subtiri ( de 3-4 cm ) .

Unde anume sa las rost de dilatatie ? Acel xtrudat se duce in jos la nivelul pamantului; pe langa el s-au montat pavele. Nu vad in ce sa impinga ca sa se dilate. Sau poate te referi in alta parte...

Ca finisaj, vreau sa pun o gresie de exterior.

View PostPoeOvidiu, on 27 martie 2017 - 11:41, said:

Singurul loc unde vad sensul polistirenului este pe partea verticala de sub usa. Sa nu fie punte termica.

Desigur, acolo se va continua cu polistiren - este elevatia casei.
Referitor la diferenta de nivel : as prefera sa fac o treapta la usa, decat sa torn sapa si sa inalt : vecinul are terasa in aceeasi zona, gardul este deja de beton si construit si nu este foarte inalt, iar daca inalt la nivel terasa se vede peste gard, si nu as vrea.

Deci izolatia vi se pare inutila, dar hidroizolatia ? Carton sub gresie, banuiesc ca nu prea, asa e ?

View PostBaxon, on 27 martie 2017 - 12:16, said:

Eu as monta membrana bituminoasa cu ardezie si as face un deck deasupra .

Este frumos deck-ul, dar nu este stilul meu (nici estetic nu merge, si nici nu imi plac chestiile care necesita intretinere)... as merge pe gresie de exterior.

Edited by denache, 27 March 2017 - 12:28.


#8
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
eu personal n-as pune gresie. o sa cam dai cu curu de pamant la iarna sau cand e uda de la ploaie.

#9
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

View Postusrnm, on 27 martie 2017 - 13:18, said:

eu personal n-as pune gresie. o sa cam dai cu curu de pamant la iarna sau cand e uda de la ploaie.
E, na; exista gresie antiderapanta, ce dumnezeu. Este mai practica la curatat, si are un aspect care se pastreaza in timp.

#10
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postdenache, on 27 martie 2017 - 13:22, said:

E, na; exista gresie antiderapanta, ce dumnezeu. Este mai practica la curatat, si are un aspect care se pastreaza in timp.
pune antiderapanta atunci. la prima cazatura astept un semn. sper totusi sa fie intr-atat de antiderapanta incat sa nu fie nevoie de semn. intalagi?

#11
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@denache terasa aia se comporta exact ca un balcon....adica vei avea punte termica pe toata zona de contact a terasei cu elevatia daca nu o termoizolezi....daca merita sau nu..numai tu stii.
Referitor la hidroizolatie am mai scris pe undeva ,,,iti recomand Hydrostop Duo.....
Pret promotional pentru detinatorii de jurnale 1.7 Euro/kg (cu tot cu TVA) ...kitul are 10 kg de polimer lichid si 25 kg de pulbere..deci 35 kg la un pret de 59.5 euro. Kitul de 35 kg este pentru o suprafata de 10 mp. La colturi se armeaza cu plasa din fibra de sticla (65g/mp) lata de 10 cm sau banda speciala Tecnoband (este destul de scumpa aprox 90-100 lei/10ml) care poate fi livrata cu kitul.

#12
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
tine de buget, eu as pune granit antideparant (gasesti de 60x60cm). nu mai are moarte.

#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdenache, on 27 martie 2017 - 12:30, said:

[...]Deci izolatia vi se pare inutila, dar hidroizolatia ? Carton sub gresie, banuiesc ca nu prea, asa e ?[...]

Absolut!
Intrebarile pe care trebuie sa ti le pui sunt: sa izolez termic ... ce? Sa hidroizolez ... ce? Dupa ce gasesti, prin prisma nevoilor tale, raspunsurile la aceste intrebari, totul este mult mai clar. Nu mergi pe mana unuia sau a altuia Posted Image , ci iei o hotarare in cunostinta de cauza.

Eu, spre exemplu, nu as izola deloc terasa. Nici hidro, nici termo. Da, ai pierderi de caldura dinpre casa prin puntea de transfer termic data de zona unde fundatia casei se continua, direct, cu structura terasei dar ... asta e. Nu e cel mai grav lucru ce se putea intmapla, crede-ma. La interior, zona aceea va fi rece si tre' sa "keep an eye on it".

Cat despre gresie ... in situatia de fata, recomandarea mea ar fi sa pui gresia direct pe beton dar sa ai in vedere o gresie in placi mici, nu mari. In timp, acel beton (cu sau fara izolatii) va crapa; mai mult sau mai putin. Nu doresti sa se intample sa-ti crape si gresia. Una este sa repari niste rosturi pe ici, pe colo, alta este sa te apuci sa inlocuiesti n placi de gresie.

Spor la treaba!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate