Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cautare prin PDF scanat

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Salutare!
Exista vreun soft cu ajutorul caruia sa pot cauta in pdf-uri scanate? Adica un sistem OCR cu ajutorul caruia sa gasesc in calculator fisierul pdf ce contine un numar (sau text) caruia i-am dat search.
In speranta ca ma poate cineva ajuta, multumesc anticipat!

#2
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Faci o conversie din  PDF in PNG/BMP/JPG sau orice alt format de imagine cu rezolutie buna si folosesti un OCR.
Sau, daca nu ma insel AbbyFineReader cred ca citeste direct PDF cu poze, dar nu sunt sigur. Oricum, daca faci conversie in poza, poti folosi un OCR chiar si online si gratuit.

Edited by PlatonX, 27 March 2017 - 08:17.


#3
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Evernote.
OneDrive.

LE: Da, ABBYY FineReader face OCR la PDF tip imagine. Și Adobe Acrobat (cel întreg, nu Reader).

Edited by Gif2D, 27 March 2017 - 08:27.


#4
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
asta
http://www.sowsoft.com/search.htm

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 PlatonX, on 27 martie 2017 - 08:17, said:

Faci o conversie din  PDF in PNG/BMP/JPG sau orice alt format de imagine cu rezolutie buna si folosesti un OCR.
Sau, daca nu ma insel AbbyFineReader cred ca citeste direct PDF cu poze, dar nu sunt sigur. Oricum, daca faci conversie in poza, poti folosi un OCR chiar si online si gratuit.
Din cate stiu asa e, Abbyy FineReader recunoaste si imagini din PDF, dar acuratetea depinde foarte mult de claritatea pdf-ului.

Edited by Hider141, 27 March 2017 - 08:29.


#6
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Nu pot sa scanez intreaga pagina. Daca am 1000 de pdf-uri, nu vreau sa scanez tot ci doar sa gasesc pdf-ul care contine textul cautat.

#7
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
sau asta
http://www.online-te...-files-at-once/

#8
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009

 vyctoras1985, on 27 martie 2017 - 08:28, said:

Cuta si in pdf-uri scanate? Sau doar in cele transformate direct din excel?

#9
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ia pe asta l-am folosit si chiar a mers
http://docfetcher.so...t/en/index.html

ultimul dat e folosit chiar de mine si merge cauta exact IN fisiere si nu ntitlul fisierului

numai ca trebuie sa astepti sa indexeze toate cartile sau ce ai tu acolo
la mine din pacate a durat vreo 2 ore

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
PDF scanat e de fapt o imagine jpg incusa itnr-un container PDF, deci e o poza, de aceea nu poti scana pt text!

#11
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Merge si pe Adobe Reader sa cauti in documente scanate, am incercat eu.

#12
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
La mine nu merge.
Dar mie nu-mi trebuie sa caut intr-un document ci dintr-un numar mare de documente sa-l gasesaca pe cel ce contine textul.

#13
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

 XORIAN_L, on 27 martie 2017 - 09:15, said:

La mine nu merge.
Dar mie nu-mi trebuie sa caut intr-un document ci dintr-un numar mare de documente sa-l gasesaca pe cel ce contine textul.
Aaa, asta nu cunosc, tot ce poti face fara programe si sofisticisme de astea este sa cauti doar titlul documentului in bara de cautare.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 XORIAN_L, on 27 martie 2017 - 09:15, said:

La mine nu merge.
Dar mie nu-mi trebuie sa caut intr-un document ci dintr-un numar mare de documente sa-l gasesaca pe cel ce contine textul.
La tine nu merge fiindca nu ai text in pdf, ci cum spune @Adm.
Fara sa convertesti in prealabil pdf-urile cu un soft ce stie OCR nu ai nicio sansa sa gasesti ce-ti trebuie.

Edited by Hider141, 27 March 2017 - 09:43.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 PlatonX, on 27 martie 2017 - 08:17, said:

Faci o conversie din  PDF in PNG/BMP/JPG sau orice alt format de imagine cu rezolutie buna si folosesti un OCR.
Sau, daca nu ma insel AbbyFineReader cred ca citeste direct PDF cu poze, dar nu sunt sigur. Oricum, daca faci conversie in poza, poti folosi un OCR chiar si online si gratuit.

In nici un caz nu are rost sa te complici cu salvarea in poze - mai ales ca ai documente cu multe (potential sute daca nu mii de) pagini si programele "spalate" stiu mai ales pdf.

Dupa cum s-a spus Acrobat (full) sau Abby convertesc documentele pdf "poze/scanate/etc" in documente cu text inclus (cu o groaza de optiuni). Cred ca Abby merge mult mai bine si cred ca amindoua pot sa converteasca mai multe documente deodata (un director, etc) fara sa trebuiasca sa dai document cu document. Nu stiu de vreun program ce cauta direct in o groaza de documente dar ma gindesc ca e o pierdere mare de timp - oricum trebuie sa OCR-easca toate documentele si daca tot o face de ce sa nu salveze rezultatele (documentele rezultate nu pot sa fie mult mai mari, textul nu ocupa mare lucru - bine daca vrei neaparat si "originalele" fa-ti o copie la directorul respectiv inainte de a incepe orice conversie).

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ar fi fost in format text nu era o problema - cu Total Commander - functia Search - poti cauta intr-un folder cu sute de fisiere cel care contine anumite cuvinte. Dureaza insa destul de mult - in functie de nr si marimea documentelor. Dar functioneaza. Am folosit metoda - inclusiv ptr doc si xls.

Dar niciun program nu poate cauta in poze.

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca la transformarea unor imagini cu texte scanate in pdf este utilizat un software care sa faca si OCR, atunci cautarea in pdf este posibila, chiar daca pdf-ul contine doar imaginile scanate (insa cautarea este, deseori, cu erori, de exemplu, nu iti gaseste toate cuvintele cautate, nu gaseste toate cazurile de aparitie ale stringului de cautare, este selectat alt termen decat cel cautat etc.).

Edited by _-_, 27 March 2017 - 14:37.


#18
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009

 f300, on 27 martie 2017 - 10:42, said:

Nu stiu de vreun program ce cauta direct in o groaza de documente dar ma gindesc ca e o pierdere mare de timp - oricum trebuie sa OCR-easca toate documentele si daca tot o face de ce sa nu salveze rezultatele (documentele rezultate nu pot sa fie mult mai mari, textul nu ocupa mare lucru - bine daca vrei neaparat si "originalele" fa-ti o copie la directorul respectiv inainte de a incepe orice conversie).
Problema mea este ca nu-mi foloseste originalele ca le am deja.
Concret. Emit bonuri de consum care le scot la imprimnata. Dupa ce sunt semnate de mai multi, merg la magazia de materiale capsate la desenele de executie. Tipul de la debitare desprinde bonul de desen inainte de debitare si il da gestionarei. Dar gestionara s-a incurcat in mii de bonuri emise. Asa ca imi trebuie un sistem electronic in care bunurile sa fie scanate la sfarsitul zilei de lucru. La un control pot gasite in calculator cu search. Lucru dificil, fiindca multifuctionala firmei le da la scanuri denumirea care o vrea ea, iau eu trebuie sa le caut dupa codul comenzii si numarul piesei. Prin urmare eu trebuie sa gasesc tocmai fisierul scanat si nu originala lui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate