Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Turmeric și ghimbir în ghiveci

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.11.2009
În categoria "cum a apărut berea de ghimbir", cred că există numeroase legende, "câte bordeie atâtea obiceie"...cea produsă la Brașov are o abordare interesantă cum că ar fi un produs dacic: "ADEVARATA POVESTE A BERII DE GHIMBIR
Este o bere fara alcool, obtinuta mai ales din radacina uscata de ghimbir si miere. Era la mare pret in Dacia Antica care se întindea de la Muntii Padurea Neagra (actuala Germanie) pana la Marea Azov, principalul producator din acele vremuri gasindu-se in Cetatea Brassovia de pe Muntele Timpului (TAMPA). In anul 106, conducatorii Romei au invadat Dacia (cucerind doar 15% din teritoriu), unul din motivele razboiului fiind si concurenta acerba pe care dacii o faceau romanilor.
Ulterior ea s-a raspandit in intregul Imperiu Roman, iar “Ultima Legiune”, care era formata si din luptatori daci, a dus-o in Britania. A fost uitata timp de secole pana cand in anul 1717 reteta a fost redescoperita in Anglia de dr. James Anderson.
Datorita caracteristicilor terapeutice pe care le avea, bautura a devenit foarte populara in Anglia ducand la functionarea a peste 3000 de fabrici. Reteta avea sa traverseze oceanul cu ajutorul lui Benjamin Franklin, cucerind astfel preferintele si inimile locuitorilor Americii.
Dupa secole de perindat prin lume Berea de Ghimbir s-a intors acasa in varianta originala; pentru ca productia ei poarta un mare secret: Acela ca la prepararea ei trebuie folosita doar Apa din Carpati - Apa celor 7 Cetati - Apa din Ardeal, Gradina Edenului Primordial.
- See more at: http://www.laboratoa...i-afine-detail"
Mi-e greu să cred că China sau India, tările din care provine ghimbirul și care îl cunosc și folosesc de mii de ani, nu au încercat niciodată o băutură fermentată pe bază de ghimbir. Probabil că în zilele noastre contează țara care a patentat prima sub denumirea de "bere de ghimbir".
Cred însă că mai puțin contează cum o denumim și mai mult plăcerea de a o bea și benefîciile pentru sănătate.

Edited by mie1dor, 30 March 2017 - 14:36.


#20
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Posteiffel, on 30 martie 2017 - 13:32, said:

Am subliniat ceva acolo - daca pui mouse-ul pe "dubious" iti explica faptul ca materialul respectiv este nesigur si non-factual. Adica e o informatie neverificata.
Pe care, culmea, o verifici tu si o o confirmi in fraza urmatoare. Prin urmare, ce rost a avut peroratia de mai de sus?

View Posteiffel, on 30 martie 2017 - 13:32, said:

Insa exista o alta informatie legata de berea de ghimbir - se presupune ca denumirea a aparut intradevar pe la mijlocul secolului al 18-lea, ptr ca atunci a existat o moda de a baga diverse adaosuri - condimente - in bere ptr aroma.
Incearca sa te aduni: prin secolul 18 a aparut berea de ghimbir (ginger beer). O bere obtinuta din malt care continea un aromatizant pe baza de ghimbir. A nu se confunda cu ginger ale (uneori denimita ginger beer soda) care este practic o limonada aromatiozata si carbogazoasa, cu o tarie alcoolica (foarte) redusa.

Prin urmare, afirmatia mea cum ca aberatiile colegului, citez: "Restul denumirilor sunt rahaturi capitaliste:berea de ghimbir,berea cu lamaie si alte prostii." sunt niste prostii crunte. Asa, pe la 1700 primavara, nu se poate vorbi de marketing agresiv, iar daca un produs care se face de 300 de ani se poate califica, fara niciun fel de eroare, a fi denumit traditional. Esti de acord cu mine?
LE: aici mai e o nuanta: berea evului mediu avea un foarte pronuntat caracter local. Nu regional, local. In fiecare loc se facea altfel berea, iar in majoritatea locurilor berea era mult mai proasta ca o bere contemporana la pet. Insa era alcoolica si oamenii se simteau bine si asa. Pana in epoca industriala cand a inceput productia in masa, mai toate berile aveau ceva distintiv. Nu e de mirare ca cineva s-a gandit sa utilizeze si ghimbirul: si mie imi place gustul. Utilizarea unei arome exotice nu are de ce sa strice berea. Acum, sunt multe beri aromatizate traditional cu coriandru, coaja de portocala si/sau licorice: wit bier-ul cere asa ceva, adesea tripelul belgian. Si nu face nimeni scandal ca ar fi "cacaturi capitaliste"

View Posteiffel, on 30 martie 2017 - 13:32, said:

Evident e vorba de berea traditionala.
Aici e o treaba interesanta: pe la 1400 toamna, berea se facea din cereale, apa, adeseori drojdie, si pentru a contrabalansa gustul dulceag se adauga o planta amara: salvie, coada soricelului, levantica, musetel, pelin. Stilul acesta de bere se numeste acum Gruit beer. Pe atunci utilizarea hameiului era mai degraba accidentala. Pana cand niste nobili nemti au inceput sa o cultive si au tras sforile ca principele bavariei sa proclame o lege in care sa se interzica altfel de plante. Ceea ce s-a intamplat dupa aceea este cunoscut.
Asa ca "traditia" utilizarii hameiului e relativ recenta.

View Postadisz, on 30 martie 2017 - 12:07, said:

Nu sunt insa convins ca i inteles exact ce scrie acolo,mai sus.
Dar daca laptele de soia se considera lapte,atunci si bautaura nealcoolica din ghimbir se numeste bere.In ignoranta mea totala,accept acest lucru.
Esti total pe langa, am explicat anterior diferenta dintre ginger ale si ginger beer.


View Postadisz, on 30 martie 2017 - 12:07, said:

A,pai sa pun si io' ceva citate din definitie:

Traditional ginger beer is a naturally sweetened and carbonated, usually non-alcoholic beverage
.
.Ginger ales are not brewed
Hai explica ce ai inteles din frazele de mai sus: daca este carbonatata natural, in urma carui proces se formeaza CO2-ul, si daca odata cu acesta se mai formeaza si altceva?
Cand dai copy-paste, incearca sa prezinti un pasaj coerent care sa-ti sustina pozitia.

Edited by ain, 30 March 2017 - 17:17.


#21
sapphirerhymes

sapphirerhymes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.10.2009
Wow, extraordinar!!! Mai aveti rizomi de turmeric? Cum au evoluat lucrurile? Mersi mult!! Vreau si eu sa incep sa cultiv, imi plac foarte mult proaspeti si am si probleme de sanatate :))). Trrbuie sa mananc zilnic curcuma

#22
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
subiectul e vechi de 3 ani...
cu turmeric nu mi-a iesit. dar ghimbir am recoltat. din cel din comert, taiat bucati, plantat in februarie in casa in peturi, transplantat in aprilie in pamint, sub pet pina a dat caldura mai serios, recoltat in octombrie cam cit o nuca. nu mi-a dat prin cap sa transplantez unul inapoi in ghiveci ca sa vad floarea, dar cred ca o sa incerc la anul. anul acesta s-au uscat toti deodata prin iunie.

#23
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.11.2009

View Postsapphirerhymes, on 06 august 2020 - 08:08, said:

Wow, extraordinar!!! Mai aveti rizomi de turmeric? Cum au evoluat lucrurile? Mersi mult!! Vreau si eu sa incep sa cultiv, imi plac foarte mult proaspeti si am si probleme de sanatate Posted Image)). Trrbuie sa mananc zilnic curcuma
Cum am precizat în topicul de start , rizomii de turmeric i-am procurat de pe ebay ( unde da, se mai găsesc) , în cultura proprie mai am doar o plantă bine dezvoltată, restul nu au rezistat !

Edited by mie1dor, 19 August 2020 - 13:27.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Se mai gasesc ocazional pe la supermarket-uri, inclusiv BIO am vazut la Carrefour sau Mega Image.
Eu anul asta mi-am pus ghimbir in ghiveci. Crescuse foarte mult un mugure la o bucata de ghimbir asa ca l-am taiat si l-am pus untr-un borcanel de iaurt. A crescut zdravam si l-am pus in ditamai ghiveciul - are cam 20cm inaltime dar au mai dat si alti lastari cam la 3 cm de primul si l-au ajuns deja la inaltime pe primul.

Poate acum iese ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate