Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#91
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
intra pe google si baga un reparatii termopane. te rezolva aia rapid. nu foarte ieftin dar macar le rezolva

#92
t-bone

t-bone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.12.2004
Ok, multumesc.

#93
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010
La o usa inalta de 2 m au fost montate numai doua balamale. In pus sun montate  niste gheare care la pozitia inchis intra in niste bosaje, pentru a tine usa  aproape de toc. Lipsa unei/unor balamale pe centru fac ca usa sa se lase si sa agate la inchidere.

Se mai pot monta acum balamale intre cele existente?

#94
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Depinde ce tip de balamsle ai

Attached Files



#95
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010
N-am. Intreb daca mai pot monta suplimentar inca un sau doua.

#96
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postflovio, on 21 martie 2017 - 09:29, said:

N-am. Intreb daca mai pot monta suplimentar inca un sau doua.

"Sigur ca poti" vorba unei "dive" autohtone, poti monta cate vrei, asta nu inseamna ca te va ajuta in problema expusa.

#97
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
salut baieti am revenit cu o problema mai complicata zic eu....
la termopanul de pe hol deschiderea fiind oscilobatanta cerceveaua a facut o burta serioasa putin sus doar mai mult jos
cum o pot indrepta?
mentionez:fereastra se prinde in 3 puncte: coltul staga vertical sus,coltul stanga orizontal sus si coltul stanga orizontal jos (in dreapta fiind balamalele)forma ferestrei este dreptungiulara cu laturile cele mai lungi la orizontala.

#98
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Pune niste poze.

#99
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
arunci fereastra pe...fereastra. nu ai armatura bagata, nu te impacienta, e o practica frecventa atunci cand se vrea ieftin, ieftin, tot mai ieftin sau din motive de... teapa.

Edited by usrnm, 27 March 2017 - 06:38.


#100
mihai311

mihai311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 04.04.2011
armatura o am bagata am folosit un magnet si am verificat,am mai verificat si cu o mica gaurica data de jos in sus si are.
am mai citit pe acest forum:sa dau fereastra jos,sa scot sticla si pun cerceveaua pe doua scaune(marginile) ma apas usor pe ea sa se indrepte si apoi strans din nou suruburile dintre pvc si armatura e buna varianta?

Edited by mihai311, 27 March 2017 - 09:35.


#101
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmihai311, on 27 martie 2017 - 09:31, said:

armatura o am bagata am folosit un magnet si am verificat,am mai verificat si cu o mica gaurica data de jos in sus si are.
am mai citit pe acest forum:sa dau fereastra jos,sa scot sticla si pun cerceveaua pe doua scaune(marginile) ma apas usor pe ea sa se indrepte si apoi strans din nou suruburile dintre pvc si armatura e buna varianta?

Da poate fi o varianta, insa lasa armatura prinsa intr-un surub si actioneaza cu "blandete", apesi, verifici, mai apesi daca e nevoie, iar verifici.

#102
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008
Salutare,
Am o problema cu o usa dubla de termopan.
Cand e inchisa, pe la partea de jos se simte cum bate vantul. Cred ca meterii care au montat termopanul au uitat sa faca niste reglaje la balamale sau la imbinarea dintre usi.
Mentionez ca ambele usi se deschid.
Stiti cumva daca pot rezolva eu asta prin niste reglaje la balamale sau in alta parte sau trebuie sa chem niste mesteri ?
Multumesc,

#103
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O poza face cat 1000 de explicatii in cuvinte ...

#104
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008
true. O sa pun diseara cand ajung acasa.

#105
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008

View Postmarss1, on 31 mai 2017 - 11:57, said:

Salutare,
Am o problema cu o usa dubla de termopan.
Cand e inchisa, pe la partea de jos se simte cum bate vantul. Cred ca mesterii care au montat termopanul au uitat sa faca niste reglaje la balamale sau la imbinarea dintre usi.
Mentionez ca ambele usi se deschid.
Stiti cumva daca pot rezolva eu asta prin niste reglaje la balamale sau in alta parte sau trebuie sa chem niste mesteri ?
Multumesc,
Salut, Revin cu niste poze.

Attached Files



#106
violetanuky

violetanuky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2017
Buna seara,doresc sa-mi montez glafurile pvc de interior.Cum se monteaza,tinand cont ca pe pervazul unor geamuri este lipit polistiren extrudat iar pe altele este rigips?Cu stima,Violeta

#107
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postvioletanuky, on 27 august 2017 - 20:35, said:

Buna seara,doresc sa-mi montez glafurile pvc de interior.Cum se monteaza,tinand cont ca pe pervazul unor geamuri este lipit polistiren extrudat iar pe altele este rigips?Cu stima,Violeta

Exista diversi adezivi de tip silicon dar mai "smecheri", colaboratorii mei mai constiinciosi folosesc ceva de la soudal, pot sa-ti spun maine mai exact, ceilalti, 99% dintre ei folosesc spuma, a.... 99 % e mult, mai exista si cei care ti-l trantesc la loc si pleaca, de acolo te descurci.

#108
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postvioletanuky, on 27 august 2017 - 20:35, said:

Buna seara,doresc sa-mi montez glafurile pvc de interior.Cum se monteaza,tinand cont ca pe pervazul unor geamuri este lipit polistiren extrudat iar pe altele este rigips?Cu stima,Violeta


sub ferestre trebuia sa fie un profil inaltator de 30x30mm(solbanc) si nu trebuia sa fie polistiren sau rigips. pervazul de interior se monteaza sub fereastra pana in solbanc. pervazul de interior are cam 22mm

Attached Files


Edited by conu71, 28 August 2017 - 09:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate