Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare,

La ultima ploaie mai nervoasa m-am trezit cu bucuria de a mi se infiltra apa prin pereti.

Se dau urmatoarele:
- renovat in 2013, de atunci n-am avut nici o problema
- "mesterul" care mi-a pus glafurile a pus spuma ca adeziv
- infiltratia a fost sub glafuri, in niste fisuri care au aparut cam la cateva luni de la renovarea din 2013, dar din care a iesit apa abia acum
- blocul nu e reabilitat

Poze aici: http://imgur.com/a/2M4wg

Ma gandeam sa dau jos glafurile pe interior/exterior, sa razuiesc spuma pusa initial, apoi sa aplic ceva gen Sika, mi-a fost recomandat de mai multa lume ca firma.


Acum intrebari:

1.
Sikaflex 11FC ar fi buna sa pun sub glafuri? Ar fi oare de ajuns sa etanseze complet? Pe el scrie ca e "sigilant si adeziv, interior/exterior, flexibil, rezistent la apa, sigilari, hidroizolatii etc".
Intre timp am mai cautat si am vazut ca multi au capace la glafuri, mie nu mi s-a pus asa ceva (decat la interior, culmea)

Deci ma gandesc ca ar trebui cumva sa umplu si partea dintre glaf / perete lateral + sa umplu sub glaf + sa ii acopar "buza" pereteului exterior cu Sikaflex asta.
Ceva in genul ca in poza, scuze pentru desenul retard... Practic sa acopar toata zona incercuita cu rosu, iar dupa ce pun glaful sa pun Sikaflex din asta si la imbinarea intre glaf si termopan (are suruburi).
Attached File  hidroizolatie_glaf_exterior_spuma.jpg   37.68K   73 downloads

Asa arata la mine:
Attached File  DSC_0536.JPG   232.04K   69 downloads Attached File  DSC_0539.JPG   447.8K   62 downloads
Suna decent?

2.
Ar trebui sa caut si ceva primer?

3.
Ar mai trebui dat cu ceva pe deasupra? Gen tencuiala sau ceva? Sau rezista si fara? Daca trebuie dat, cu ce? Nu ma pricep deloc la chestii din astea.

4.
Cea mai eficienta solutie de scapat de surplusul de spuma e sa o racai cu un spaclu? Sau exista alternative mai bune?

Edited by afterdarkgl, 16 September 2016 - 23:03.


#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa arata pe lumina
Attached File  1.JPG   88.06K   73 downloads

#75
mortal

mortal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 02.11.2005
Am o problema cu o "foarfeca". :-)
Unul dintre geamuri cade din balamaua de sus atunci cand vreau sa-l deschid. Am chemat o echipa de meseriasi si mi-au spus ca "foarfeca" trebuie inlocuita.
Toate bune si frumoase pana la pret. Costa 240 lei inlocuirea piesei cu montaj cu tot.
Este un pret corect sau ma tepuiesc?
Cica am feronerie germana si deaia costa mai mult!

#76
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Garnitura de termopan de unde se poate cumpara separat?
Zic de garnitura aia neagra/cauciucata de izoleaza usa sau geamul, garnitura aia care iese afara.

#77
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postu-k, on 22 septembrie 2016 - 21:26, said:

Garnitura de termopan de unde se poate cumpara separat?
Zic de garnitura aia neagra/cauciucata de izoleaza usa sau geamul, garnitura aia care iese afara.

Exista furnizori de materii prime,  in majoritatea oraselor,  cauta la tine in zona.

#78
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View Postmortal, on 22 septembrie 2016 - 21:21, said:

Am o problema cu o "foarfeca". :-)
Unul dintre geamuri cade din balamaua de sus atunci cand vreau sa-l deschid. Am chemat o echipa de meseriasi si mi-au spus ca "foarfeca" trebuie inlocuita.
Toate bune si frumoase pana la pret. Costa 240 lei inlocuirea piesei cu montaj cu tot.
Este un pret corect sau ma tepuiesc?
Cica am feronerie germana si deaia costa mai mult!

o data vine sa masoare, o data se duce sa cumpere feroneria si alta data vine sa monteze. daca ti se pare mult cauta pe altii dar nu te gandi ca scapi cu 100 de lei

View Postu-k, on 22 septembrie 2016 - 21:26, said:

Garnitura de termopan de unde se poate cumpara separat?
Zic de garnitura aia neagra/cauciucata de izoleaza usa sau geamul, garnitura aia care iese afara.

identifica intai ce profil este si cauti firme de ferestre termopan in zona care sa lucreze cu acel tip de profil

View PostDorel-Mesterel, on 22 septembrie 2016 - 22:11, said:


Exista furnizori de materii prime,  in majoritatea oraselor,  cauta la tine in zona.
nu iti da nimeni cativa ml. toti iti baga pe gat cu rola

#79
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014
Inclin sa cred ca infiltratiile nu prea sunt pe sub glaf

View Postafterdarkgl, on 17 septembrie 2016 - 17:50, said:

Asa arata pe lumina
Attachment 1.JPG
Inclin sa cred ca infiltratiile nu prea sunt pe sub glaf

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu ma gandeam ca a batut din lateral si a intrat pe acolo, dar sunt total parelel la capitolul asta asa ca-s deschis la sugestii.
De ce crezi ca n-a intrat pe la glaf? Pe unde crezi ca ar fi putut intra?

#81
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

View PostDorel-Mesterel, on 28 iulie 2016 - 20:12, said:

Daca pui problema asa, e posibil sa ramai cu tamplaria asa cum e acum. In unele situatii nu despre bani este vorba, ci despre nevoia ta, care nu poate fi cuantificata in bani, astfel incat sa fie considerata rentabila de ambele parti.

Eu, printre altele, mai fac si reglaje si reconfigurari de tamplarie si plase antiinsecte, in general pentru cunostinte, sau pentru rudele cunostintelor (astia au "pile" deja).

L.E. Eu daca simt pe vreunul cu astfel de atitudine, pentru o problema ca a ta ii cer 250 de euro, daca accepta (ar fi culmea), ii dau termen de rezolvare 6 saptamani.


Vezi Dorel ca iti iei teapa cu aia 250 euro !!!!!! feronerie de aia buna mai gasesti....dar profilul ma indoiesc

#82
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmortal, on 22 septembrie 2016 - 21:21, said:

Am o problema cu o "foarfeca". :-)

Este un pret corect sau ma tepuiesc?


Te " tepuiesc",  cauta altii,  pana gasesti pe cineva dispus sa faca asta poate se mai defecteaza ceva.

#83
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMONTAGE, on 23 septembrie 2016 - 16:07, said:



Vezi Dorel ca iti iei teapa cu aia 250 euro !!!!!! feronerie de aia buna mai gasesti....dar profilul ma indoiesc

N-ar fi prima data.

#84
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
are cineva idee la o fereastra Rehau noua de ce nu se inchide cremonul pana jos? adica isi face doar jumate din "cursa" normala cand il inchid si imi este teama sa-l fortez.....

#85
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Trebuie calată.

#86
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostValmont43, on 27 septembrie 2016 - 19:46, said:

are cineva idee la o fereastra Rehau noua de ce nu se inchide cremonul pana jos? adica isi face doar jumate din "cursa" normala cand il inchid si imi este teama sa-l fortez.....

Unu, ferestre Rehau nu exista.
Doi,  se poate cum zice colegul Digix si mai pot fi cateva,  pozitionare gresita piese de inchidere,  pozitionare gresita feronerie la montare si cred ca mai pot fi si alte motive,  inclusiv montajul tamplariei poate duce la astfel de efecte,  chiar si faptul ca ulterior montajului,  niste materiale de constructii "completeaza" mecanismul.

Edited by Dorel-Mesterel, 27 September 2016 - 21:42.


#87
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
se poate remedia?

#88
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Da, nu e problemă, se rezolvă. Trebuie chemat un meseriaș.

#89
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
inchis balcon, apoi plouat in el pe la spuma, vor fi probleme pe viitor? n-am apucat inca sa execut reparatiile

#90
t-bone

t-bone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.12.2004
Salutare! :)
Inainte de a ajunge pe threadul de cotatii/cereri oferta de termopane, as vrea totusi sa incerc intai aici.

Context: sunt mutat recent (din vara) intr-un bloc nou, din sectorul 1, Bucuresti. Cu putine (spre deloc) cunostiinte despre termopan, am mostenit odata cu apartamentul si minunata tamplarie de termopan Aplast. Mi-e greu sincer sa va spun ce grosime are, ce geamuri sunt, ce feronerie, etc. Ideea este ca in iarna am descoperit cu stupoare ca imi bate alizeul, mai pe la toate camerele. Din cate imi dau eu seama, vantul bate de la imbinarea termopanului cu peretele, dar din nou, nu ma pricep, poate "ma fura" curentul si de fapt bate din alta parte, de la vreo garnitura. Ideea e ca se intampla asta mai mult sau mai putin in cam toate camerele. Despre garantie la montajul ferestrelor si a usilor nu se poate pune problema, am alergat dupa montatorul initial o luna sa imi trimita o echipa acasa care mi-a strans niste balamale si mi-a zis ca "totul este ok".  Nu mai vreau sa am de aface cu ei, mai ales ca contractul este pe numele dezvoltatorului.

Si acum intrebarea: exista vreo firma care sa vina sa imi faca o evaluare serioasa si sa imi spuna ce mai pot salva din termopanele astea si ce nu? Ma gandesc daca nu a fost facut corect montajul si intr-adevar vantul sufla pe la imbinari, poate nu trebuie inlocuit tot ansamblul ci merge doar "demolat" un pic pe ici pe colo pe la punctele nevralgice si izolat corespunzator?

Multumesc anticipat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate