Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#541
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

View Postabac, on 20 iunie 2022 - 08:16, said:

Si de ce ar trebui sa cresc umiditatea?

Ca sa-mi arati ca totusi poate aparea condensul.
Nu toata lumea isi permite aerisiri cu schimbator de caldura si atunci, mai ales iarna, din cauza excesului de umiditate in aer dat de respiratie + alte surse precum gatit, spalat rufe, cada, dus, umiditatea creste iar condensul apare, mai ales dimineata.
In Romania (ca sa urmez trendul dat de dumneata) este un lucru normal, deocamdata.

#542
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Pai si tu daca te ingrasi 50 de kilograme nu vei mai putea sa urci pe scari. Sau daca sari de la 5 metri iti rupi picioarele. Orice exces are consecinte. Dar chiar si asa, sa zicem ca daca cresti umiditatea la 70%, o fereastra certificata passive house nu va face condens la o temperatura exterioara -5 si una interioara +20. Bineinteles, instalata de profesionisti care au habar de fizica constructiilor. Ca daca o infigi intr-un cadru de fier e cam degeaba tot efortul producatorului acelei ferestre.

Edited by abac, 20 June 2022 - 08:41.


#543
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

View Postabac, on 20 iunie 2022 - 08:38, said:


o fereastra certificata passive house nu va face condens la o temperatura exterioara -5 si una interioara +20.


Chiar nu-mi dau seama de ce batem apa in piua aici pe tema condensului.
Eu am spus ca in anumite conditii poate sa apara, dumneata spui ca nu.
E posibil sa avem amandoi dreptate, dumneata cu argumente "passive house" eu cu experienta constatata pe teren.

#544
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

View Postargonaut, on 21 decembrie 2021 - 21:37, said:

Condensul apare oricum, in functie de temperatura exterioara.

Nu, condensul nu apare oricum. Si nu, nu este normal. El este si trebuie considerat o exceptie. Nu o normalitate. Daca este o normalitate, ceva este fundamental gresit in alegerea sau in instalarea sistemului, in izolatia casei, in cadrul in care este infipta fereastra sau in felul in care este utilizata acea incapere. Ca asa cum am zis orice exces dauneaza, daca ridici umiditatea la 90% chiar si cele mai smechere ferestre vor forma condens iarna pe ger. Dar excesul este dealtfel o situatie exceptionala, nu una normala.

Edited by abac, 20 June 2022 - 08:54.


#545
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Trebuie să înlocuiesc balamalele la o ușă de intrare cu tâmplărie de aluminiu (geam simplu), pe care deocamdată nu o pot înlocui cu totul.
Ușa are 3, dar aș pune mai multe ca să reziste. Îmi puteți spune unde găsesc astfel de balamale, online?
Eu am găsit aici, dar nu știu care s-ar potrivi, nu cunosc dimensiunile, standardele etc.
Oare se potrivește la lățime, pe canalul de fixare? Mulțumesc!

https://www.emag.ro/...k/pd/D81C5QBBM/

Attached Files



#546
kendra

kendra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.04.2006
In privinta pozitionarii ferestrelor PVC in golul de zidarie.
Am aflat de pe net ca ideal este sa fie cat mai spre exterior. Apartamentul luat este in bloc facut in '88, peretele exterior e din beton, undeva pe la 30cm. Inca nu e anvelopat termic, e pe lista de asteptare.

Cum e mai bine, sa montez ferestrele cat mai in exterior posibil? Sa las un glaf de 2-3 cm la exterior?  Cum se poate face hidroizolatia la partea superioara, sa nu o ia apa prin zidarie spre casa mea?
mai mult, mi-as dori si rulouri exterioare aplicate. Ar veni insa cu totul in afara fatadei blocului.
Ce recomandati?

#547
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Fereastra se pune in linie cu izolatia termica a cladirii. Daca nu e in linie, atunci intorci izolatia termica a cladirii spre golul ferestrei si ideal, daca e fereastra de aluminiu, bagi izolatia pana sub tocul ferestrei. Daca e din plastic, te poti opri cu izolatia in tocul ferestrei.

Orice alta bazaconie o sa te premieze cu condens in jurul ferestrei si cu putin noroc si niste mucegai.

Edited by abac, 01 September 2022 - 21:56.


#548
kendra

kendra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.04.2006
multumesc de raspuns, teoria o stiu si eu la fel, insa ce mi-ati raspuns dvs nu ma ajuta pe cazul meu particular, blocul nefiind momentan anvelopat.

Izoterma curenta nu va coincide cu izoterma viitoare, care va fi cea pe termen lung. Si nu voi repozitiona tamplaria cand mi se anvelopeaza blocul, vreau sa o fac anticipand acest aspect.

#549
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am o usa cu panel termoizolant plin, culoare stejar auriu, grosime 48 mm, dimensiune 675 x 1895 mm.
Usa este din PVC Trocal 88+, cu cercevea din profil de 104 mm.

As vrea sa inlocuiesc panelul plin cu unul decorativ, in genul celui din atasament, dar as vrea sa pastrez grosimea de 48mm, sa nu fie nevoie si de alte baghete.

Exista panel decorativ 48mm?
Daca da, ma puteti indruma va rog spre un furnizor unde as putea gasi asa ceva?

Eu am gasit ceva oferte pe Internet, dar doar de 24 mm grosime.
Multumesc anticipat.

Attached Files



#550
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View Postkolfleading, on 03 septembrie 2022 - 19:20, said:

Am o usa cu panel termoizolant plin, culoare stejar auriu, grosime 48 mm, dimensiune 675 x 1895 mm.
Usa este din PVC Trocal 88+, cu cercevea din profil de 104 mm.

As vrea sa inlocuiesc panelul plin cu unul decorativ, in genul celui din atasament, dar as vrea sa pastrez grosimea de 48mm, sa nu fie nevoie si de alte baghete.

Exista panel decorativ 48mm?
Daca da, ma puteti indruma va rog spre un furnizor unde as putea gasi asa ceva?

Eu am gasit ceva oferte pe Internet, dar doar de 24 mm grosime.
Multumesc anticipat.
da, există,Sint mai multe modele,precum și mai mulți producători, recomand MRK,panel abs de 3 frezat cu ornamente aluminiu,nu recomand varianta de panel ornamental termoformat,trebuie ținut cont că garanția e de 2-3 ani,și e musai sa fie protejata de soare( pe cît posibil)

Edited by Timplarualin, 03 September 2022 - 19:47.


#551
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

View Postkendra, on 03 septembrie 2022 - 12:40, said:

multumesc de raspuns, teoria o stiu si eu la fel, insa ce mi-ati raspuns dvs nu ma ajuta pe cazul meu particular, blocul nefiind momentan anvelopat.

Izoterma curenta nu va coincide cu izoterma viitoare, care va fi cea pe termen lung. Si nu voi repozitiona tamplaria cand mi se anvelopeaza blocul, vreau sa o fac anticipand acest aspect.


Pai atunci daca stii care e teoria, mult succes.

#552
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postkendra, on 01 septembrie 2022 - 21:49, said:

In privinta pozitionarii ferestrelor PVC in golul de zidarie.
Am aflat de pe net ca ideal este sa fie cat mai spre exterior. Apartamentul luat este in bloc facut in '88, peretele exterior e din beton, undeva pe la 30cm. Inca nu e anvelopat termic, e pe lista de asteptare.

Cum e mai bine, sa montez ferestrele cat mai in exterior posibil? Sa las un glaf de 2-3 cm la exterior?  Cum se poate face hidroizolatia la partea superioara, sa nu o ia apa prin zidarie spre casa mea?
mai mult, mi-as dori si rulouri exterioare aplicate. Ar veni insa cu totul in afara fatadei blocului.
Ce recomandati?

Pune timplarie din PVC la fata zidului exterior . Nu prea este buna timplaria din aluminiu pentru ca are mai multe dezavantaje fata de cea din PVC. La blocuri ca sa nu ai infiltratii de apa perimetral trebuie neaparat lipit EPDM de toc SI pe zid cam 20 cm . Daca este lipit corect si la partea superioara , apa nu are cum intra decit pe la garnituri sau alte fisuri ale blocului .

Glafurile le cumperi si le pui doar in momentul cind se vine cu izolatia  ca altfel nu sti .

Edited by 71cristian, 04 September 2022 - 07:07.


#553
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View Post71cristian, on 04 septembrie 2022 - 07:12, said:

Nu prea este buna timplaria din aluminiu pentru ca are mai multe dezavantaje fata de cea din PVC.
Oare e ce o costa aproximativ dublu tâmplăria din aluminiu atunci? E și mai proastă și mai scumpă?

#554
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Nu stii ca cel mai bun produs e ori ala pe care il vinzi, ori ala pe care l-ai achizitionat si simti nevoia sa validezi decizia?

#555
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View PostDigix, on 04 septembrie 2022 - 10:54, said:

Oare e ce o costa aproximativ dublu tâmplăria din aluminiu atunci? E și mai proastă și mai scumpă?

Asa un indiciu simplu Posted Image Pai fierul este mai scump ca plasticul . Aluminiu cum o fi fata de fier?? .Scoate in drum o gramada de plastic si poate dupa un timp te trezesti cu politia ca te cauta pentru mizeriePosted Image . Scoate si o gramada de aluminiu in drum si dupa un timp te trezesti cu anumite persoane ca te striga dac mai ai Posted Image .
Acum sa lasam gluma la o parte din punct de vedere termic aluminiu sta mai prost ca plasticul . Si voi stiti treaba asta . Si mai sunt si altele .

View Postabac, on 04 septembrie 2022 - 10:56, said:

Nu stii ca cel mai bun produs e ori ala pe care il vinzi, ori ala pe care l-ai achizitionat si simti nevoia sa validezi decizia?

In principiu ai dreptate , dar, in cazul meu gresesti total Posted Image

View Postabac, on 20 iunie 2022 - 08:38, said:

. Dar chiar si asa, sa zicem ca daca cresti umiditatea la 70%, o fereastra certificata passive house nu va face condens la o temperatura exterioara -5 si una interioara +20. Bineinteles, instalata de profesionisti care au habar de fizica constructiilor.

Pai tu vorbesti de extreme !! Cineva te-a corectat si are dreptate . Pai hai sa vorbesc si eu de extreme . Sunt cazuri unde timplaria certificata cum vrei tu face condens la greu fata se un no-name care in alta situatie se comporta exemplar . Hai sa zicem ca vorbesc de situati diametral opuse .

Edited by 71cristian, 04 September 2022 - 12:02.


#556
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
care dintre valorile alea ti se pare extrema?

#557
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Post71cristian, on 04 septembrie 2022 - 12:02, said:

......... care in alta situatie se comporta exemplar ..........
Cred ca nu ne intelegem. Cuvintul  folositde tine - valorile este una si aceeasi cu cuvintul folosit de mine situatie ???

#558
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Esti complet paralel cu subiectul. Cine s-o uita in gura ta, merita ce-o sa pateasca.

Nu te obosi sa imi mai adresezi intrebari ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate