Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ajutor pentru refugiatii ucraineni

Info Coronavirus/Vaccin vs. Fake News

Ajutați și voi un tanar...

La multi ani @GaBogdan!
 La multi ani @Kokoshmare!

La multi ani @yanni17!

Revizie centrala termica

Dulie e27 fara suruburi de prinde...
 Tratare lemn strasina/sageac/pazie?

Laptop se incalzeste

Prelungitor audio stereo cu micro...

Traind in Germania și Olanda
 Cum gasesc anunturi imobiliare di...

Amenajare teren 2000mp - proiect ...

Telefon de pe OLX

Sfat daca pot sa fac RCA

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
526 replies to this topic

Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

Member

• Grup: Members

View Postroberto_roberto, on 21 decembrie 2021 - 08:12, said:

Exprimare de Dorel.

Daca ma numeam Dorel Academicianul as fi inteles asteptarile cu privire la exprimare. Da, nu ai cautata minuni ale eficientei termice, dar ai asteptari prea mari de la un geam cu transfer termic identic cu un termopan clasic de 24mm cu doua sticle de 4mm dintre care una low-e.

argonaut

argonaut

Beware of the bird

• Grup: Super Moderators

View Postroberto_roberto, on 21 decembrie 2021 - 17:51, said:

Condensul apare doar dimineața , in dormitoare, două ferestre + ușă spre balcon. Cumpărat higrometru , daca e nevoie cumpăr și un dezumidificator , și cred că o să o rezolv.

Nu cred ca este nevoie de dezumidificator daca nu este deranjanta cantitatea de apa rezultata in urma condensului.
In dormitor, cu precadere, umiditatea creste in timpul somnului, omul eliminand apa prin respiratie. Daca au avut loc si procese umede precum tencuitul glafurilor, zugravit in urma montajului tamplariei, apa se va elimina pana la uscarea zonelor respective.
Condensul apare oricum, in functie de temperatura exterioara.
Cu timpul se va reduce cantitatea iar aerisirea dormitorului, lasatul usilor deschise pe timpul zilei vor contribui la aceasta.

roberto_roberto

roberto_roberto

Junior Member

View PostDorel-Jefuitorul, on 21 decembrie 2021 - 19:45, said:

Daca ma numeam Dorel Academicianul as fi inteles asteptarile cu privire la exprimare. Da, nu ai cautata minuni ale eficientei termice, dar ai asteptari prea mari de la un geam cu transfer termic identic cu un termopan clasic de 24mm cu doua sticle de 4mm dintre care una low-e.
Dorel , cum am spus configurația a fost aleasă în urma unei evaluări la fața locului. Locuiesc zona de NE Italia , iernile sunt destul de blânde.Coeficient de transfer termic
Ug:1/wm2k , Uw:1,26/wm2k. Nu știu dacă e bine sau rău , dar având în vedere că  apare doar dimineața , doar in dormitoare, un pic la baza , mă face să cred că nu configurația ar fi problema.
Am modificat temperatura de la 21.5 la 22 și am constatat că mai apare doar in dormitorul unde am ușă în loc de fereastră.

Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

Member

Da, ug 1.0 w/mpk este un coeficient foarte bun, cel mai bun in cazul unui geam cu doua sticle. Poate daca ai fi avut un geam cu 3 sticle si ug de 0.6, 0.5, poate ca nu mai era nevoie de cresterea temperaturii. Oricum, din ce spui, condensul aparut nu este o problema foarte mare, puteai sa ai un geam cu ug 2.8, atunci ar fi fost geamul o mare problema.
Pana la urma ce ai facut, ai sunat la q fort? Daca da, ei ce au zis?

roberto_roberto

roberto_roberto

Junior Member

View PostDorel-Jefuitorul, on 23 decembrie 2021 - 09:24, said:

Da, ug 1.0 w/mpk este un coeficient foarte bun, cel mai bun in cazul unui geam cu doua sticle. Poate daca ai fi avut un geam cu 3 sticle si ug de 0.6, 0.5, poate ca nu mai era nevoie de cresterea temperaturii. Oricum, din ce spui, condensul aparut nu este o problema foarte mare, puteai sa ai un geam cu ug 2.8, atunci ar fi fost geamul o mare problema.
Pana la urma ce ai facut, ai sunat la q fort? Daca da, ei ce au zis?
Au fost montate de o firma din Italia. Mi-au zis că montează Qfort de vreo 5-6 ani , și n-au avut probleme. Legat de condens nu eram sigur că ar fi vina geamurilor , și am zis sa fac un pic de "research" înainte să sun . Daca era să sun,sunam firma care mi le-a vândut și montat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate