Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anomalie intrare casti

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Salut!

Troaca mea de orga, Roland E60 sufera de ceva... Nu scoate niciun sunet prin difuzoarele ei. Mai precis:

-conectez casti(stereo) printr-un adaptor STEREO, iar sunetul se aude doar intr-un singur difuzor

-conectez casti(stereo) printr-un adaptor MONO, iar sunetul se aude in amandoua difuzoarele

In manual scrie clar ca se conecteaza casti cu adaptor stereo. E posibil ca intrarile sa fie defecte si din aceasta cauza orga sa creada ca are casti conectate si sa nu-mi redea sunet prin difuzoare? Cu orga montata, se vede clar cum o intrare este impinsa mai in interiorul carcasei decat cealalta, de aici banuiesc si defectiunea.

Multumesc!

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ti-a murit un canal.
Cel mai sigur un final ars.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Treaba cu castile stereo conectate prin adaptor mono, trebuie exprimata altfel: conectez ambele casti la acelasi canal (daca ai mufa tip jack, atunci cand ai facut asta, ai creat scurtcircuit intre canale).
Asa pare de aici, dat cu bobul, un canal defect.

Edited by YOUR_GOD, 26 March 2017 - 22:26.


#4
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Sunt de tip jack. Cat despre conectarea altui adaptor mono/stereo de 6.3, nu stiu ce sa zic, asa am cumparat-o.

Un canal defect ce ar presupune, un scurt in PCB, schimbarea componentei(e THD si o pot schimba si eu acasa), ori trebuie sa ma urc pe multimetru sa verific vreun tranzistor?

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Inainte de toate eu as verifica mufa jack sau chiar as inlocui-o. Sa nu treci la altele, si sa fie pur si simplu ceva lamela defecta/blocata in mufa jack.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate