Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce romane/nuvele v-ați dori să fie ecranizate?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Am citit un mini roman scris de un autor german prin anii 90-early 2000, ii zicea Charity, o femeie in space force, foarte underground.

Absolut geniala ideea si tot, impecabil scrisa (si mai ales tradusa lol) din perspectiva unei gagici in armata SUA. O invazie extraterestra ca la carte, toti o belim maretz.

S-ar face un kick ass blockbuster dupa cartea aia daca nu intervin retarzii de la Hollywood cu eroisme si benafleci.

Edited by a3ds, 27 March 2017 - 02:20.


#20
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Mi-ar placea sa vad un film facut din cartile scrise de Alastair Reynolds https://en.wikipedia..._Space_universe

#21
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Un SF după seria Asimov, toată saga începînd de la Sfîrşitul Eternității pînă la Fundația şi Pămîntul, inclusiv cele trei romane care nu sunt scrise de el, dar sunt incluse în această serie.
Ar fi ceva epic, un sf fără extratereştri, doar despre destinul omenirii, pe perioadă de zeci de mii de ani. Mă rog, apar totuşi 2 specii de extratereştri, dar rolul lor e marginal.
Totuşi, scrierile sale l-au influențat pe Gen Rodenberry (creatorul Star Trek).

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Postskyhigh91, on 27 martie 2017 - 01:13, said:

cred ca exista o ecranizare dupa Ciresarii.  nu stiu daca pentru toate partile:|..
Există și mai multe, dar nu sînt reușite.
E o ecranizare (10 episoade) după primele 2 volume, în care să zicem că episoadele cu peștera sînt în regulă, cele cu Fata în alb sînt vraiște.
Mai e un film după primul volum  - așa-și-așa, și unul după volumul 4 complet nereușit.

#23
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012

View Posta3ds, on 27 martie 2017 - 02:20, said:

Am citit un mini roman scris de un autor german prin anii 90-early 2000, ii zicea Charity, o femeie in space force, foarte underground.

Absolut geniala ideea si tot, impecabil scrisa (si mai ales tradusa lol) din perspectiva unei gagici in armata SUA. O invazie extraterestra ca la carte, toti o belim maretz.

S-ar face un kick ass blockbuster dupa cartea aia daca nu intervin retarzii de la Hollywood cu eroisme si benafleci.
Ar avea material pentru un serial în toată regula. Este prima carte dintr-o serie de 12, dar n-au fost traduse nici măcar în engleză.

Mi-ar plăcea să văd ecranizată trilogia Marte, a lui Kim Stanley Robinson.

#24
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Eu ma bucur ca am citit-o decat pe prima :) e mai dramatic. Deja daca zici ca sunt 12 inseamna ca am scapat, am infrant n shit. Adica mai bine nu mi ziceai lol.

#25
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Eu sunt curioasa cum vor reusi sa ecranizeze "The Dark Tower", dupa ce mi-am format o anumita imagine a personajului principal. Dar, ma rog, depinde si ce isi doreste regizorul.
Personal nu tin neaparat sa vad o ecranizare, mai ales daca e suficient de buna cartea; normal, apreciez ecranizarile bune. In alte cazuri parca simti nevoia de mai mult, fie la nivelul povestii fie doar ca locatii/atmosfera, iar un film avand la baza respectiva idee poate va fi satisfacator.
Mi-as dori sa vad "La Medeleni", ce-i drept, si poate "The Beautiful and Damned" (desi a fost ori mai sunt filme sa zic similare ca tema). Am vazut ca urmeaza "My Cousin Rachel"  .

Edited by Arianna-D, 27 March 2017 - 14:50.


#26
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Solenoid. Ar ieși o comedie pe cinste.

#27
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postoctav727, on 27 martie 2017 - 10:08, said:

Ar avea material pentru un serial în toată regula. Este prima carte dintr-o serie de 12, dar n-au fost traduse nici măcar în engleză.


Care e numele neamtului?

#28
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Wolfgang Hohlbein.

#29
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postoctav727, on 24 iulie 2018 - 21:51, said:

Wolfgang Hohlbein.

Danke :)

#30
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postoctav727, on 24 iulie 2018 - 21:51, said:

Wolfgang Hohlbein.

Pt. uzul eventualei edituri interesate ;)

https://en.wikipedia...lfgang_Hohlbein

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate