Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Card de Credit

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Si eu am primit din martie 2015 pana acum cam 650 de lei in puncte ... deci merita.
Daca mai tii cont si de promotiile gen "un bilet cumparat primesti inca unul gratis" la film (sau la Therme daca esti bucurestean), valoarea aia primita in puncte e chiar mai mare.

#20
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Prin acele puncte cred ca am 'facut' mai multi bani decat daca i-as fi pus intr-un depozit pe un an...

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 05 octombrie 2017 - 09:12, said:

in concediu in alta tara am fost fie cu masina proprie (bulgaria), fie cu avionul (turcia) si nu am avut nevoie sa inchiriez masina, fie am folosit transportul local, fie am achizitionat excursie organizata de o firma de turism locala, mult mai ieftina decat aceeasi excursie vanduta de agentul de turism la hotel.
In general, pt concedii in locatii ceva mai indepartate (deci nu tarile limitrofe sau alaturate lor) e destul de incomod cu masina (drumul dureaza mult, costuri suplimentare cu cazarea pe parcurs etc) ca sa nu mai zic ca pt multe din ele e imposibil (Israel, Tenerife,  Cipru, Tunisia, Maroc, Islanda, Dubai, SUA, Asia de SE etc etc). Sa folosesti transportul local si sa depinzi de acesta, sau sa achizitionezi excursii la fata locului si sa depinzi de programul lor, mie nu imi place, simt ca imi restrange mult din autonomie.

View Postcorinadaniela, on 05 octombrie 2017 - 09:12, said:

nu am comandat niciodata pe net produse din alta tara.
Stii ca asa poti economisi mii de euro pe an?
In loc sa cumperi la pretul gasit in magazinele fizice sau pe netul romanesc, poti beneficia de discounturi foarte bune, cand ''afara'' se fac reduceri de stocuri, promotii etc.
De ex echipamente sportive cam asa luam, si daca e la 50% reducere, sa zicem, facem economii mari, ca suntem 5. La haine, la fel, ia sotia en gros cand schimbam garderoba celor mici, etc etc

View Postcorinadaniela, on 05 octombrie 2017 - 09:12, said:

nu am avut niciodata card de credit si nu voi avea (sper), e doar o impresie ca ai bani, de fapt folosesti banii bancii, nu pe ai tai.
Intr-un fel asa e, insa daca iau ceva cu dobanda 0% si platesc aceeasi suma in 10-12 rate, de ce sa dau toti banii odata si sa-mi dezechilibrez bugetul? Posted Image

View PostKroghy, on 05 octombrie 2017 - 09:23, said:

Cu cardul de debit (mai putin inchiriat masina pt. ca nu am avut nevoie).
Iti accepta card de debit siturile de rezervat hoteluri sau bilete de avion?
Si aceeasi intrebare precum mai sus: in locatii mai indepartate, unde e dificil/ imposibil de ajuns cu masina si mergi cu avionul, ce faci? Stai sa depinzi de transportul local?

Edited by Karhu, 05 October 2017 - 10:34.


#22
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@Karhu unele siteuri accepta cardul de debit pentru rezervarea cazarii, un amic a rezevat pe booking la un hotel din RO, dar de ce ai risca? In cazul in care este o problema cu cazarea, primesti mult mai usor banii inapoi pe cardul de credit decat in contul curent...


EDIT: am facut niste calcule, pe un an, la banii cheltuiti ~2500euro, inclusiv comisioane, cu cardul de credit starBT am avut un cashback de 1.75%, asta daca exclud beneficiile gen 1+1gratis!!
BT are dobanda de 1.25% pe an la depozitul pe 12 luni!!

Edited by easy90rider, 05 October 2017 - 11:02.


#23
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View PostKarhu, on 05 octombrie 2017 - 10:25, said:

Iti accepta card de debit siturile de rezervat hoteluri sau bilete de avion?
Si aceeasi intrebare precum mai sus: in locatii mai indepartate, unde e dificil/ imposibil de ajuns cu masina si mergi cu avionul, ce faci? Stai sa depinzi de transportul local?
Nu am avut niciodata probleme cu rezervare pe Booking cu cardul meu de debit. Am rezervat din sudul Italiei pana in nordul Poloniei. Numai la Hilton in Slovacia la cazare mi-au cerut o garantie de 100 euro pt. ca nu am card de credit, garantia returnata la plecare. Rezervarea a fost facuta fara probleme.
Comenzi de pe ebay si amazon iarasi nu am avut probleme cu cardul de debit. Merge si separat dar si prin cont paypal.
Nu vad nici un avantaj la cardul de credit, doar o bataie de cap in plus in conditiile in care toata lumea are deja un card de debit.
Eu l-am returnat dupa 2 ani de nefolosire.

Edited by Kroghy, 05 October 2017 - 12:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate