Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

opinie fundatie casa P+E - teren in panta

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Snowaddicted

Snowaddicted

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2017
Buna ziua,
Va cer o parere despre o fundatie pentru o casa P+E cu terenul in panta.

Atasez pozele pe care le-am facut la fata locului, precum si planul fundatiei ( Attached File  FullSizeRender.jpg.jpeg   359.57K   134 downloads )
Natura terenului : Nisip argilos, cafeniu inchis, cu indesare medie, cu compresibilitate medie, foarte umed.
Mentionez ca este ultima parcela si am optat pentru un aceasta, intrucat are undeva la 470 mp, celelalte fiind de 333 mp.
Attached File  IMG_9023.JPG.jpeg   678.97K   130 downloads

adancimea cea mai mare  toata latura 130cm ( Attached File  IMG_9026.JPG.jpeg   483.35K   105 downloads )
Restul fundatiei 90-100-110cm( Attached File  IMG_9027.JPG.jpeg   430.72K   98 downloads ) , iar talpile inca 30 cm ( Attached File  IMG_9015.JPG.jpeg   373.6K   91 downloads )
Latura bucatariei 70-80, iar spre exterior 60-70 cm  
cea mai mica adancime 50 cm ( Attached File  IMG_9031.JPG.jpeg   786.05K   84 downloads )

Latimea peste tot 60-62 cm

Casa o sa fie zidita cu caramida porotherm 25 Robust, stalpii si placa o sa fie turnati cu beton C16/20, iar fierul beton folosit la stalpi o sa fie :  stalpii mai mici 8 bare (4 bare de 14 si 4 de 12 -  , iar cei 2 mari din centru o sa aiba 8 bare de 14 .

Mentionez ca dupa ce se va turna fundatia, toata curtea va fi nivelata si in zona din spate se aduce pamant si se va incarca cu inca 60-70 cm.

Curiozitatea mea, fireasca pentru orice om care nu are studii in domeniu, este reprezentata de adancimea fundatiei.

Atasez si un video : [ https://player.vimeo.com/video/210114838 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc!

Edited by Snowaddicted, 26 March 2017 - 13:32.


#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Cel care ti-a facut planul de fundatii nu a tinut cont de faptul ca terenul este in panta. A considerat terenul perfect plat.

#3
Snowaddicted

Snowaddicted

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2017
da, asa este si a trebuit sa mutam casa cu inca 3,5 m fata de locul in care era amplasata initial si acum situatia este cea prezentata

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Toate fundatiile se sapa pana la "stratul de fundare", indiferent de panta. Adancimea asta ti-o da geologul. In mare - se sapa pana dai de pietris.

Am vazut si un gard in video. Daca esti mai aproape de 2m de el, trebuie sa ceri acordul vecinului pentru casa.

Sa nu te zgarcesti la izolatia termica. Pune 20cm de polistiren, si 30 de vata - daca ai mansarda.

Edited by luci_flash, 26 March 2017 - 13:33.


#5
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Conform planului, toata sapatura ar trebui sa fie la adancimea de 1m, ceea ce e ok, presupunand ca terenul este plan, nu in panta.
Nu am inteles de ce ai in poze adancimi diferite de sapatura ...

#6
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La casele construite in panta, mai trebuie tinut cont de centrul de greutate al casei. Se risca sa se faca grinda de elevatie mai inalta la vale decat la deal , iar asta implica mutarea centrului de greutate spre vale. Din cauza asta trebuie ca pamantul in panta trebuie nivelat la 0 si apoi sa se sape pentru fundatie, iar in spatele casei pamantul va fi terasat.

#7
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
@ Benderbut
Ai dreptate. Cam asa se face Posted Image

Attached Files



#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
teren in panta?? Unde?
uite aici teren in panta Posted Image
Si da...asa cum au spus si colegii mei mai sus...mai intai se niveleaza, apoi se sapa :)

Attached Files



#9
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
De ce trebuie nivelat, mai intai, si apoi sapat ? Pentru o diferenta de nivel  de 10-30cm. mai merge, dar daca ai 1-1,5m. ce faci ? Nu mai bine se face studiu geo sus si jos si apoi se da o solutie? Ca daca sapi total scoti cateva basculante bune de pamant cu care ce faci? Plus ca , cred ca este o solutie destul de costisitoare.

#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postxjl, on 27 martie 2017 - 15:58, said:

De ce trebuie nivelat, mai intai, si apoi sapat ? Pentru o diferenta de nivel  de 10-30cm. mai merge, dar daca ai 1-1,5m. ce faci ? Nu mai bine se face studiu geo sus si jos si apoi se da o solutie? Ca daca sapi total scoti cateva basculante bune de pamant cu care ce faci? Plus ca , cred ca este o solutie destul de costisitoare.

N-am prea inteles ... Adica tu crezi ca sapatura si zidul de taluzare costa mai mult decat o fundatie care, in anumite puncte, poate atinge peste 2m inaltime?

#11
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View PostDIY, on 27 martie 2017 - 19:32, said:

N-am prea inteles ... Adica tu crezi ca sapatura si zidul de taluzare costa mai mult decat o fundatie care, in anumite puncte, poate atinge peste 2m inaltime?
Nu la asta m-am referit, ci la faptul ca intr-un final tot la cota +-0.00m. trebuie sa ajungi si asta este data ,in general, de cota drumului de acces. Doar daca nu faci o sistematizare totala a curtii. Ma gandeam la o fundatie tip cuzineti cu grinzi de legatura. De aia am spus ca dupa un studiu geo pe diferite zone ale terenului se poate gandii un anumit tip de fundatie. Ca poate nu este necesara sapatura aceea de nivelare a terenului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate