Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Schema placa dezvoltare pentru PIC18F

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
al-al

al-al

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.03.2017
Salut!

As avea nevoie de o schema cu un microcontroler din familia PIC18F la care sa conectez niste senzori si sa citesc semnale de la ei. De pe internet nu prea stiu ce sa aleg si ca sa o creez eu nu prea stiu cum. Multumesc!

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Cumpara mai bine un arduino nano si  ai mai multe solutii de rezolvare . Poti programa cu un mediu de dezvoltare Mind+ , miniBloq, Ardubloq , medii de programare fara sa cunosti programare .

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postal-al, on 26 martie 2017 - 13:10, said:

De pe internet nu prea stiu ce sa aleg si ca sa o creez eu nu prea stiu cum.
Tu vrei produsul functional pe hartie? Ce fel de senzori ai, cum se cheama?

#4
cat79

cat79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.07.2015
iti spune in datasheet ce-i trebuie si cat, daca e prea complicat ia un arduino (15 lei).

#5
al-al

al-al

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.03.2017
Senzori cu ultrasunete, de temperatura si de umiditate. As vrea sa folosesc un PIC pentru ca am un scurt timp la dispozitie si singurele microcontrolere cu care am mai lucrat sunt PIC-urile. Si nu vreau doar pe foaie, vreau si sa realizez practic.

#6
cat79

cat79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.07.2015
pai poti sa iei un breadboard,quart, soclu, condensatori, rezistente si un 7805 (iti da in datasheet valorile) si cam asta e. decuplare langa pinii de alimentare si montaju e gata.
programator ai?

#7
al-al

al-al

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.03.2017
da, am programator...am vazut in datasheet ce trebuie pus pentru oscilator, dar ma gandeam ca poate, nu stiu, pentru senzori mai trebuie ceva anume pus..niste rezistente ca sa fie alimentarea corespunzatoare, si...atat?

ceva de protectie pentru senzori ar trebui ma gandesc, nu? si ce as putea pune pentru protectie? diode, nu?

#8
cat79

cat79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.07.2015
pai ce fel de senzori ai? daca-s la peste 12v poti sa folosesti optocuploare, daca-s la mai putin de 5 v poti sa alimentezi toata treaba la 3 v.
ai putea pune diode zenner dar cred ca e overkill, depinde si ce mai ai tu prin sertare.
ce protocol au senzorii?

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Zici ca ai mai lucrat cu PIC-uri, dar la ce intrebari pui esti sigur de acest lucru ? Ce ai mai lucrat cu ele ?

Atat senzorii, cat si PICul au datasheeturi, le studiezi si afli "cum se leaga" si cum trebuie sa faci softul.

Ce limbaj de programare stii ? Pentru Arduino (care nu e decat un Atmega328 cu bootloader preinstalat) se gasesc deja librarii gata scrise pentru mai toate tipurile de senzori scrise in C si nu numai. E aproape mura in gura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate