Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

pc de 1200 lei , pt inceput.

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
@jegmihai Probabil ca bugetul initiatorului ! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 26 March 2017 - 15:11.


#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 jegmihai, on 26 martie 2017 - 14:58, said:

Care ar fi logica unei decizii de genul?
Din ce am inteles eu de aici

 redbotos, on 26 martie 2017 - 11:04, said:

Deci pt inceput îmi trebuie o carcasa ( că presupun că aia veche nu se mai potrivește ) cu sursa placa de baza cu sochet pentru un i 7 ( dacă prind ceva reduceri de vinerea neagra la toamnă) , o placa video acceptabilă , 4 gb de RAM ,  și un procesor decent.
Asta până am bani sa schimb câte o componenta cu alta mai buna.
Acizitia se va face luna viitoare .
PC ,ul va fii folosit pt jocuri .
Bugetul maxim e de 1200
.
@initiatorul doreste sa isi construiasca treptat un PC Gaming i7 socket 1151.
Dar el vrea sa cumpere un PC decent cu 1200 Lei peste o luna ! si apoi schimba piesele pe rand cand are bani pt. procesor i7, placa video dedicata, SSD etc.
Intrebarea e daca in 1200 Lei intra:
procesor celeron Skylake + 4GB ddr4 + placa de baza Z270 + carcasa + sursa ?!
Si nu intra ! tot depaseste bugetul 1200 Lei.

Asa ca eu i-am spus ca e logic sa stranga mai mult de 1200 Lei peste o luna sa poate cumpara un PC decent socket 1151.
Daca tu ai alte sugestii, esti invitatul meu Posted Image

#21
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Eu cred că nici măcar tu nu știi ce vrei. Chipset-urile variază Ă®n funcție de numărul de porturi sata sau numărul de conexiuni pciexpress disponibile,
Variază de altfel Ă®n funcție de tipul de memorie suportată, de posibilitatea de a face overclock. Dacă tu te uiți la orice placă h110, ai să vezi că suportă fix aceleași procesoare că și suratele mai mari, cu excepția faptului că doar z-urile pot face overclock și/sau suportă memorie cu frecvență mai mare. Ca un test blind, dacă iau una bucată procesor i7 6700 și Ă®l pun pe două plăci de bază, una h110 și alta z170, apoi pun aceeași placa video, ai să vezi că performanța este cât de poate de similară. Eu când mi-am luat z170, mi-am cumpărat-o pentru format atx, audio onboard de calitate , și pentru a putea pune memorie de 2,6 ghz, nu pentru a face overclock, nu mă pasionează.

Edited by stone_crash_wolf, 26 March 2017 - 20:38.


#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
D.p.d.v. al bugetului iti dau dreptate, poate cumpara o placa de baza cu chipset b150, b250, h170, h270 sau z170 !
Dar daca @initiatorul acestui topic doreste sa isi cumpere placa de baza pt. OC [chipset z270], cine suntem noi sa-i spunem "nu cumpara, bă, placa de baza pt. OC ! ce draqu faci cu ea ?!"

Problema e ca nici @initiatorul nu a specificat daca doreste neaparat sa faca OC la procesor, Ram etc. !
Asa ca sa traga aer in piept si sa decida daca vrea placa de baza cu chipset pt. OC mai scumpa, sau cu chipset non OC mai ieftina.
Doar asa poate cumpara un PC "decent" Kaby Lake cu putin peste 1200 Lei
[ https://s30.postimg.org/t3o9kkyhr/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://s10.postimg.org/go3cln4wn/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s7.postimg.org/lc6ums5i1/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s12.postimg.org/fu2hku2vv/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s30.postimg.org/59i1ixyvj/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ambele configuratii au placi de baza cu suport nativ Kaby Lake !


Poate ca la alte magazine ar intra toate astea pana in 1200 Lei, dar a specificat ca doar la eMag prefera !
Daca se orienteaza spre alt magazin cu preturi mai mici, poate reuseste sa cumpere ceva cu 1200 Lei;
dar procesorul tot Celeron sau dual core Skylake sau Kaby Lake va fi.
Iar daca va cumpara o placa de baza cu chipset sub B250 si sa apeleze la prieteni/vecini cu Skaylake sa-i faca update la BIOS pt. Kaby lake, poate cumpara o placa de baza sub 300 Lei !
Sau poate cumpara procesor Skylake si placa de baza sub 300 Lei dar tot la limita va fi cu bugetul de 1200 Lei.

Oricum, stie si el sa se orienteze/ce sa cumpere etc.   Posted Image

Edited by super8, 26 March 2017 - 21:44.


#23
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Nu-i spune nimeni sa nu-si ia Z170/Z270, prea putin ma afecteaza ce-si cumpara el, eu cred doar ca este o mare harababura in cunostiintele lui dar si-n ce crede el ca-si doreste. Nu ai nevoie de chipset Z sau de cea mai scumpa placa de baza pentru a incropi un pc de gaming. In ambient-ul gaming, chestiile care conteaza preponderent sunt placa video, procesorul si nu in ultimul rand - sursa.  Placa de baza are avantajele si dezavantajele ei, dar nu constituie neaparat o piesa extraordinar de importanta.
Placile low end h110 sunt placi perfect capabile sa duca sisteme de gaming ( aka placa video buna, ram suficient si procesor puternic), dar sufera pe partea numarului de sloturi, fie ca vorbim de sloturile PCI sau sloturile pentru ram, si mai sufera de altfel si in privinta numarului de porturi SATA + lipsa unui slot M2,  sau a faptului ca slotul PCIE este doar 2.0 si nu 3.0 ca la celelalte. Totusi, asta l-ar afecta DOAR atunci cand foloseste placi video high end, pentru celelalte ar fi o diferenta de performanta irelevanta.
Repet, din partea mea poate sa cumpere mama Z-ului, dar trebuie sa se gandeasca bine daca chiar are nevoie de asa ceva,sau un B150, H110 s-ar preta mai bine necesitatilor lui, iar banii recuperati astfel putand fi cheltuiti pe alte componente mai importante.
Si...ca tot este in asteptari cu achizitiile, eventual poate astepta o idee mai mult, si sa vada si ryzen 5 si 4 de la AMD, posibil sa iasa mai castigat in viitorul indelungat.

EDIT : Apropo, vezi ca placi de OC sunt si Z170, nu doar Z270. Te-ai fixat cam tare pe kabylake-ul asta.... .

Edited by stone_crash_wolf, 26 March 2017 - 23:13.


#24
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Vad ca lumea tot recomanda placi de baza foarte ieftine. Placa de baza este baza calculatorului si nu trebuie neglijat acest fapt. In linkul de mai jos aveti niste informatii utile pt alegerea unei placi de baza.
http://www.mygarage....tml#post3325579

#25
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Sunt de acord cu tine, dar depinde si ce pretentii ai de la pc. La un pc de pana la 1500 lei nu prea are rost o placa de baza scumpa.
In articol scrie "Plăcile alea ieftine au altă destinație, nu sistemele de gaming high-end" si - plăcile de bază entry-level cu chipset H110 se pretează exclusiv pentru sisteme office și general home-use, gaming ocazional
- plăcile de bază mid-level cu chipset B150 și H170 se pretează pentru sisteme gaming moderat și alte activități (producție, de exemplu)
- plăcile de bază high-end cu chipset Z170 se pretează pentru sisteme gaming extrem și enthusiast (overclocking).

#26
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Hai ca va fac eu alt exemplu. Eu am un  i3 6100 pus pe o placa de baza z170, cuplat cu 8 gb ddr4 la 2666 mhz, imperechiati mai departe cu un RX 470.
Un coleg de munca caruia i-am facut un pc dar care avea un buget de circa 700-800 €, are un b150, 8 gb ddr4 la 2133 mhz, un i5 6500 si mereu un rx470.
In termeni de gaming vorbind, singurul avantaj care il am eu fata de el este memoria mai rapida, care ma ajuta in anumite situatii cand procesorul nu mai poate, dar chiar si asa, el are o experienta mult mai fluida decat a mea, chiar daca folosesc o placa de baza de 3 ori mai scumpa ca a lui.  Procesorul dicteaza asta.
De aceea va repet, placa de baza este importanta, daca ai bani ar fi chiar pacat sa nu iti iei una mai de doamne ajuta, dar in termeni de FPS in jocuri, nu schimba cu absolut nimic, exceptie cazurile in care faci overclock (memoria mea lucreaza la propriu-zis in regim de OC comparativ cu a lui)  si/sau faci SLI/Crossfire.
Daca tot vrei sa iti faci un PC gandit pentru gaming, este inutil sa stai sa te complici cu un procesor tranzitoriu sau cu o placa video doar cat sa fie, strange din dinti, strange din fund, cumparati piese bune si cate una pe rand.
Gen, ai 400 si ceva de RON la moment, mai pune ceva si cumparati placa de baza pe care ti-o doresti. Urmatorul o sa fie procesorul, la minima decentei este i5 6400-le, care in momentul de fata il gasesti la circa 170 de euro, dar care nu isi are locul pe o placa de baza Z, oricare ar fi aceasta, fiind un procesor blocat care nu suporta overclock. Asadar pregateste-te sa scoti 220-250 de euro pentru un I5 6600K,alti 30 de euro pentru un cooler care sa-l sustina,  apoi cumparati RAM, poti sa mergi linistit pe 2133 mhz, In final, ramane sursa, nu te risca cu surse de 2 lei, exista mari sanse ca , 1 la mana - sa nu iti duca load-ul, care in cele mai fericite situatii pe o astfel de sursa se traduce ca restart, pc blocat, pc stins.  In cele mai nasoale situatii se poate traduce ca o carcasa plina de fum, cu multi bani arsi si irecuperabili.  Doi la mana,poate sa pocneasca in idle sau in load,fara un motiv intemeiat (altul decat calitatea proasta si pretul redus) avand din nou consecintele de mai sus. Eu am avut o placa de baza rupta in 2 de o sursa facuta pe vapor, conectorul cu 4 pini de la procesor fiind topit rau de tot. Ciudat ca procesorul n-a murit, dar probabil un soc electric care i-a scurtat viata tot l-a simtit.  Tot atunci mi-a murit si placa video, o nvidia 9600 GSO.
Daca stau sa fac un calcul la toate piesele necesare, ajung la cel putin 700 de euro, care sunt cu muuuuuult peste ce iti permiti tu (din ce spui) la ora actuala. Pai, in cat timp reusesti sa iti asamblezi pc-ul asta pentru gaming?

#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 MrNiceGuy, on 27 martie 2017 - 08:33, said:

Sunt de acord cu tine, dar depinde si ce pretentii ai de la pc. La un pc de pana la 1500 lei nu prea are rost o placa de baza scumpa.
In articol scrie "Plăcile alea ieftine au altă destinație, nu sistemele de gaming high-end" si - plăcile de bază entry-level cu chipset H110 se pretează exclusiv pentru sisteme office și general home-use, gaming ocazional
- plăcile de bază mid-level cu chipset B150 și H170 se pretează pentru sisteme gaming moderat și alte activități (producție, de exemplu)
- plăcile de bază high-end cu chipset Z170 se pretează pentru sisteme gaming extrem și enthusiast (overclocking).
Voi ati cititi ca @initiatorul doreste sa isi faca treptat un PC Gaming ?
Si momentan va avea 1200 Lei peste o luna; dar el vrea neaparat o platforma Gaming !
Vrea sa cumpere ceva de 1200 Lei si pe parcurs cumpara un procesor i7, un SSD, placa video dedicata, Ram mai rapid etc.

Deci voi ce placa de baza ii recomandati sa cumpere prima data ? ca apoi sa puna pe ea procesor i7.
Cu chipset H110 ? sau B150 ?!

In fine, fiecare cu parerea lui  Posted Image

#28
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
B150, h170, z170 dacă vrea overclock și memorie cu frecvență mai mare. Simplu.

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Chipset-ul z170 poate face OC ? ca eu stiam ca numai z270 poate.
Daca si cu z170 poate OC procesorul cu K in coada, atunci sa cumpere placa de baza cu chipset z170 ! ca e mai ieftina.
Poate asa ii ajunge de un "PC decent" socket 1151 cu 1200 Lei.

#30
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Da, se poate OC. Nu inteleg cum s-a ajuns sa se vorbească de MOBO-uri cu Z270 când inițiatorul buget de 1200 de lei, si nici pe aia nu-i are.

#31
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Exact ce spuneam și eu, dar lumea, inclusiv inițiatorul,îmi sare in cap când sugerez h110, cică nu-i de gaming. Eh, cai verzi pe pereți....

Edited by stone_crash_wolf, 27 March 2017 - 19:14.


#32
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Fiecare cu piticii lui.

#33
MARCO38

MARCO38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 27.07.2012
z170 este pt OC generatia 6  de procesoare , adica skylake , se poate face OC si la Kabylake dar doar cu update de BIOS !
z270 este pt OC generatia 7 adica Kabylake fara a mai fi nevoie de update de BIOS
H170 este un chipset mai bun decat B150 dar nu se poate face OC , doar ca are niste functii in plus fata de B150 !
Pt gaming sunt toate 3 dar cu mentiunea de mai sus , in ceea ce priveste OC-ul , a fi de gaming nu inseamna doar o placa care stie OC !

#34
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Dupa cum m-au sfatuit si pe mine colegii de pe forum (sa nu cad victima marketingului) am inteles ca,o placa de baza mai potenta (implicit mai scumpa) merita sa cumperi doar daca stii ca o vei folosi la potential maxim. Adica daca te gandesti sa folosesti sloturile pci cu 2 placi video, vei pune rami in toate cele 4 sloturi, vei cumpara ssd pe slot M2, te gandesti la OC (daca stii sa il faci corect), vrei mai multe porturi USB 3.0, sau o cumperi pentru ca e ATX si are placa de sunet mai buna (dupa cum spunea cineva mai sus).
Daca doar vrei sa pui o placa video si un procesor (si acelea constrans de buget) nu prea merita sa arunci cu banii. La fel de bine poti sa pui un I7 si un 1050 Ti pe o placa cu H110 sau pe una cu Z170, ca nu vor rula jocurile mai bine.

#35
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 jegmihai, on 27 martie 2017 - 18:48, said:

Nu inteleg cum s-a ajuns sa se vorbească de MOBO-uri cu Z270...
Eu am spus sa cumpere mobo cu chipset Z270 ! am crezut ca doar chipset-ul asta poate OC la procesor.
Dar daca voi spuneti ca si chipset-ul Z170 poate "face" OC, atunci il sfatuiesc pe initiator sa cumpere placa de baza Z170 ca-i mai ieftina si doar asa poate cumpara un PC "decent" cu 1200 Lei.

#36
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Ceva linkuri cu placi?

După ce am citit , am căutat și am găsit ceva de genul asta.         http://m.emag.ro/pla...g/pd/DYX8WMBBM/
Ce ziceți , merita?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate