Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

intrebare protectie carduri contactless

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsorin147, on 26 martie 2017 - 16:36, said:

Cardul contactless este atasat unui cont care nu are multi bani. Cheltui, alimentez din contul principal si tot asa. Cand am vreo cheltuiala mai mare, folosesc celalalt card.
Norocosule... cand o sa primesti card contactless la contul de salariu ce o sa faci?.....

View Postdon_dannielo, on 26 martie 2017 - 21:27, said:

Din minunile tehnologice: poti transfera din contul curent in cel de economii de pe pc/mobil nu trebuie sa faci drum la banca.
De asta uitasem dar oricum  e o mica problema si aici.....conturile mele se matureaza la data de 7 ale lunii iar banii imi intra pe 23.....in perioada asta chipurile suma de pe card e vulnerabila(desi nu prea cred)...stiu ca dobanda e de rahat dar in timp daca nu curge picura si tot se strange ceva....

Edited by Clovis, 26 March 2017 - 21:38.


#38
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dai doua gauri sa-i intrerupi circuitul si aia e, se gasesc tutoriale pe net.
Plus ca nu te obliga nimeni sa umbli cu cardul peste tot, ai scos banii de pe el si il arunci in raft.

Edited by gumball3000, 26 March 2017 - 21:40.


#39
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Am incercat odata (si de lene, cred) sa platesc ceva folosind cardul asta dar fara sa-l mai scot din portofel si nu a mers. Alt card contactless din portofel e ala de RATB. Mai incerc?

#40
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postdon_dannielo, on 26 martie 2017 - 21:27, said:

Din minunile tehnologice: poti transfera din contul curent in cel de economii de pe pc/mobil nu trebuie sa faci drum la banca.
Teoretic poti, practic sa vezi ce nasol e cand nu-ti merge aplicatia si te trezesti si fara bani la tine.
Been there, done that.

#41
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu cred ca chestia asta cu furtul de date, de bani ...etc e folclor pur.....ceva ca in cazul pasapoartelor biometrice( parca asa se numesc)....

#42
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Poststrongsss, on 26 martie 2017 - 13:18, said:

el sustine ca era activ 3d secure, ceea ce ma pune pe ganduri. cred ca subiectul nu poate fi aprofundat pe SP
Ba subiectul poate fi aprofundat si este chiar foarte simplu: 3D Secure este la latitudinea comerciantului.

Unii comercianti prefera sa sara peste acest pas, pentru un proces de plata mai rapid pentru client, insa isi asuma riscurile suplimentare de frauda.

View Postsorin147, on 26 martie 2017 - 21:56, said:

Am incercat odata (si de lene, cred) sa platesc ceva folosind cardul asta dar fara sa-l mai scot din portofel si nu a mers.
Depinde de ce portofel ai :) Mie-mi functioneaza daca lipesc portofelul de cititorul de carduri (in Auchan).

#43
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Si mie imi merge daca lipesc portofelul de cititorul de carduri si cardul este chiar pe exteriorul portofelului. Pe partea cealalta am cardul RATB si fac la fel.

#44
Equity

Equity

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.03.2017
Cui ii e frică de tehnologie să nu o folosească. Banii legați cu elastic și ai terminat bâlciul.

#45
ninaemanoil

ninaemanoil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.06.2012
Eu pe un card care nu era contactless l-am uitat de vreo 3 ori in cititor la supermarket si cand imi aminteam (sau nu), doar mergeam sa intreb si mi-l dadeau in aceeasi stare...Pe unul contactless nu cred ca are rost sa-l mai cauti...

#46
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 31.07.2006
Si mai simplu: daca ai IB online sau pe mobil, activezi doar cand doresti (adica la efectuarea unor plati in viitorul apropiat) posibilitatea platilor online.
Eu am plafon 0 pentru plati online.
Ce-i drept, in Romania nu stiu daca exista posibilitatea sa faci chestia asta foarte rapid. La BT se dez/activeaza la cerere parca, dar trebuie sunat mereu.

Cat despre protectia contactless, aici in Cehia la Equa Bank, daca nu ai asigurarea lunara de 39 CZK si se intampla ca cineva sa foloseasca fraudulos cardul tau prin contactless, nu esti despagubit.

#47
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
atat ING cat si BT au sectiune pentru modificarea limitelor pt card sau blocarea lor.

#48
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006

View Postgumball3000, on 08 mai 2017 - 19:58, said:

atat ING cat si BT au sectiune pentru modificarea limitelor pt card sau blocarea lor.

Unde este aceasta sectiune la BT?

#49
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
in bt 24 sectiunea carduri

si libra internet bank are optiunea asta

Edited by gumball3000, 11 May 2017 - 16:50.


#50
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Atasez un print screen cu ceeace vad.
O fi cu Limita tranzactii POS ?

Attached Files

  • Attached File  card.jpg   174.27K   42 downloads


#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, de acolo se pot modifica limitele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate