Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

intrebare protectie carduri contactless

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013

View PostAdm, on 26 martie 2017 - 11:13, said:

Uite asa tin oamenii banii la ciorap, pana ii fura cineva si ajung cu ei in cont/card si ii fura hacherii.

Daca poti citi informatiile de pe un cip RFID, nu insemna automat ca le si poti folosi.

1. Ce poti fura?
- Nr card
- Nume
- Luna/An expirare

2. Ce poti face cu acest informatii? Pai... mai nimic, pt ca:
- pt cumparaturi fizice, ar trebui sa scrii aceste informatii pe un CIP (nu banda magnetica) si nu ai dispozitivele necesare si semnatura criptografica.
- pentru a cumpara de pe internet, ai nevoie de CVV2, iar in cazul romanilor mai e autentificarea 3D Secure, cere acum cu SMS pe numarul de telefon.

Ajungem la concluzia ca nu are ce face cu acele informatii!

Eu iubesc contactless si abia astept ca in deceniul asta (sper), sa primim si noi Apple/Android Pay!


Cu acele informatii poti clona un card si apoi sa folosesti clona in tranzactii, vezi minutul 2.50, dar probabil ai nevoie de echipamente sofisticate si nu isi bate nimeni capul pentru 100 lei ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/elBWoMXt3WY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by So_Hot, 26 March 2017 - 12:02.


#20
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Singurul risc este atunci cand nu-l mai ai in posesie (pierdut, furat) si nu-ti dai seama la timp.

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Datele respective poti fi clonate pe magnetic strip, care nu se mai foloseste.
Cand ai folosit ultima oara un card si a fost folosit cardul magnetic?

Acum se foloseste cip-ul, care contine niste date criptate mult peste tehnologia anilor 70 implementate in benzile magnetice.

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Poststlk, on 26 martie 2017 - 11:58, said:

...pune o  folie de aluminiu in portofel ca in acest video * sa vezi mai functioneaza ? (* cititi si articolul)
Incercam, dar nu am la indemana, nu folosesc nici in bucatarie si m-am lasat si de ciocolata Posted Image

View PostSo_Hot, on 26 martie 2017 - 12:00, said:

Cu acele informatii poti clona un card si apoi sa folosesti clona in tranzactii, vezi minutul 2.50, dar probabil ai nevoie de echipamente sofisticate si nu isi bate nimeni capul pentru 100 lei ...
Ai pus un filmulet de prin 2012, ceva de prin secolul asta nu ai gasit, ca ma gandesc ca pe vremea aia nici nu aveam carduri contactless in Romania?

Apoi am mai lasat cateva surse, nu poti clona cardul cu datele transmise de cardurile contactless, pentru ca nu furnizeaza toate datele.
Visa Electron furnizeaza numele
Mastercard Mondo nu furnizeaza numele

Niciunul nu afiseaza CVV-ul.

Edited by gumball3000, 26 March 2017 - 12:25.


#23
georgebb2016

georgebb2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 03.10.2016

View PostwolfydRg, on 26 martie 2017 - 11:56, said:

I-am facut colegului o tranzacție fara ccv2, de pe un site mai special sa asa zic. A ramas perplex si el.
Probabil avea setările din banca sa permita asta, cu tot cu 3D Secure al lui, care avea impresia ca e protejat.

avea cu POS online, nu ai nevoie de CCV dar trebuie sa ai datele corecte la nume (exact in odinea de pe card), data expirarii si evident serie.
pe darkweb sunt site-uri destule in care poti sa cumperi direct bitcoin, adica cripto moneda virtuala untraceable, ce credeai ca se intampla cu toate seriile de carduri hacuite din anunturile in care mii de serii sunt vandute cu $20?

Edited by georgebb2016, 26 March 2017 - 12:23.


#24
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Mie imi spui, stiu asta, dar cand aud ca 3D Secure te protejeaza ... Singura protectie reala pui limita pe ZERO cand nu ai ativitate, eventual SMS alert.

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cand n-ai ce face, cauti protectie pentru carduri contactless.
Desi iti recuperezi toti banii daca se intampla ceva. Nu mi s-a intamplat, in 2 ani.

Mai era unul pe topic care si-a razuit numele si numarul de pe card, din acelasi motiv. Banuiesc ca si la contactless, se poate face o gaura unde-i cipul.

Edited by don_dannielo, 26 March 2017 - 12:41.


#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,268
  • Înscris: 27.10.2007
cred ca poti fi tapit. a patit-o un amic, i-au clonat cardul si au facut tranzactii pe un site de pariuri.  de 3 ori cate 1000 de lei. desi el sustine ca avea 3d secure, tranzactiile s-au facut fara verificari.
norocul lui ca banca i-a dat bani inapoi, dupa 30 zile, fara alt tam tam.
el sustine ca era activ 3d secure, ceea ce ma pune pe ganduri. cred ca subiectul nu poate fi aprofundat pe SP, unde nu sunt incurajate explicatiile tehnice de tipul cum poti sparge/eluda securiatea unui card.

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si totusi nu vad ce legatura are mesajul tau cu topicul, undev vorbim despre contactless.

#28
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostAdm, on 26 martie 2017 - 12:03, said:

Datele respective poti fi clonate pe magnetic strip, care nu se mai foloseste.

Inca se foloseste prin America Centrala si de Sud. Probabil si in alte locuri de pe planeta.

Multi romani au fost arestati in Mexic pentru clonare e carduri.

Totusi, datele le citeau prin Vest, cu un skimmer pus pe gura bancomatului. Totusi, sa il citeasca din portofel e foarte greu. Am putea spune ca nu e "productiv". Posted Image

LE: Pentru cititul PIN-ului exisau vreo 3 solutii. Camera (minuscula) IP, microfon (dupa care, cu ajutorul unui soft, recunosteau sunetul tastelor apasate) si folie speciala pusa peste tastatura.

View Postgeorgebb2016, on 26 martie 2017 - 12:22, said:

anunturile in care mii de serii sunt vandute cu $20?
Alea sunt vrajeli ale unor copii care vor sa te arda de $20.

Edited by baliosss, 26 March 2017 - 14:25.


#29
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Repet, 3D Secure te securiza doar pe site-uri inrolate in 3D Secure, unde nu e inrolat tranzacțiile se efectuează fara probleme. Este doar o perdea de fum,scena si magie. Scuze de off-topic.

#30
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

View Postalexbowwow, on 26 martie 2017 - 10:21, said:

cum toate cardurile din ziua de astazi se fac contactless am si eu o intrebare: voi folositi un portofel din acela special(cu protectie RFID parca) ca sa

View Poststlk, on 26 martie 2017 - 11:04, said:

Folosesti contactless ? daca nu, dezactiveaza optiunea sau cere celor de la banca sa reduca tranzactia prin contactless la zero (depinde la ce banca ai facut cardul ). Eu am  optiunea contactless dezactivata !
Alpha Bank are carduri de credit fara contactless.

#31
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Cardul contactless este atasat unui cont care nu are multi bani. Cheltui, alimentez din contul principal si tot asa. Cand am vreo cheltuiala mai mare, folosesc celalalt card.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Si platesti comision administrare si pt celalalt cont cu card. Deci plata in plus.
Sau exista variante de cont + card gratis. Si fara comisioane de alimentare si retragere.

#33
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
N-am comisioane! Posted Image

#34
radian3

radian3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.04.2007
Daca ai 2 carduri contactless nu-ti mai trebuie portofel special, pune-le suprapuse si nu se pot citi, se bruiaza reciproc Posted Image

#35
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Poststlk, on 26 martie 2017 - 11:04, said:

Folosesti contactless ? daca nu, dezactiveaza optiunea sau cere celor de la banca sa reduca tranzactia prin contactless la zero (depinde la ce banca ai facut cardul ). Eu am  optiunea contactless dezactivata !
La ce banca? La BCR nu se poate dezactiva functia....am intrebat eu acum cateva zile......Singura solutie ramane bormasina.....pana la urma pot incerca ca nu am ce pierde.....

apropos a incercat cineva sa distruga cipul cu bormasina? Si bineinteles ca mai functioneze cardul....

View PostAdm, on 26 martie 2017 - 11:13, said:

Uite asa tin oamenii banii la ciorap, pana ii fura cineva si ajung cu ei in cont/card si ii fura hacherii.



Pai si ce ai vrea sa faca lumea cu banii? Sa-i toace pe prostii? Sunt cazuri cand nu poti trece lunar pe la banca sa-i bagi in cont de economii si se strang pe card....Doar nu o sa toc aiurea mii de lei/ luna doar ca sa nu-i am pe card....Trebuia sa se poata opri functia daca banca ti-o baga pe gat.....

#36
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostClovis, on 26 martie 2017 - 21:25, said:

Pai si ce ai vrea sa faca lumea cu banii? Sa-i toace pe prostii? Sunt cazuri cand nu poti trece lunar pe la banca sa-i bagi in cont de economii si se strang pe card....Doar nu o sa toc aiurea mii de lei/ luna doar ca sa nu-i am pe card....

Din minunile tehnologice: poti transfera din contul curent in cel de economii de pe pc/mobil nu trebuie sa faci drum la banca.

Edited by don_dannielo, 26 March 2017 - 21:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate