Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

intrebare protectie carduri contactless

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
cum toate cardurile din ziua de astazi se fac contactless am si eu o intrebare: voi folositi un portofel din acela special(cu protectie RFID parca) ca sa nu poata fi citite cardurile contactless de alte dispozitive?
mai exista si alte metode de protectie?
eu tin portofelul in buzunarul din fata de la blugi si deobicei tin si mana peste buzunar.
tot mai e sansa sa fie scanat de vreun astfel de dispozitiv?
din cate am inteles poti sa ramai fara toti banii de pe card/carduri in felul asta...

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://home.bt.com/l...-11363994986984
https://www.amazon.c...r/dp/B0087HFOFY

Why you don't need an RFID-blocking wallet

Daca ai un telefon cu NFC poti testa oricand de la ce distanta poate fi scanat cardul si prin ce materiale.
Revin cu rezultatele testului.

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
De obicei suma ce se poate autoriza prin contactless e limitata la o valoare mica, in functie de banca, pana la maxim 100 lei.

#4
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
@danyel61 da la 100 lei e limitata tranzactia si hotii dupa ce iti fura datele pot efectua 20 de astfel de tranzactii sa zicem sau pana ramai fara bani...

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 danyel61, on 26 martie 2017 - 10:49, said:

De obicei suma ce se poate autoriza prin contactless e limitata la o valoare mica, in functie de banca, pana la maxim 100 lei.
Tinand cont de topicul deschis, se pare ca 100 este o suma enorma.
On-topic: poti oricand activa (la majoritatea bancilor) sa primesti mesaj pe telefon daca se face orice tranzactie pe card. Astfel ca poti bloca rapid cardul daca ti-a furat careva datele (foarte discutabila asta de altfel).

Edited by jm2010, 26 March 2017 - 11:00.


#6
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
@jm 2010 la BT e 10 lei/card/luna, deci in cazul meu 2 carduri=20 lei/luna, 240/an.
mai bine dau 50 lei pentru un portofel special cu protectie...

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 alexbowwow, on 26 martie 2017 - 10:21, said:

cum toate cardurile din ziua de astazi se fac contactless am si eu o intrebare: voi folositi un portofel din acela special(cu protectie RFID parca) ca sa nu poata fi citite cardurile contactless de alte dispozitive?
mai exista si alte metode de protectie?
eu tin portofelul in buzunarul din fata de la blugi si deobicei tin si mana peste buzunar.
tot mai e sansa sa fie scanat de vreun astfel de dispozitiv?
din cate am inteles poti sa ramai fara toti banii de pe card/carduri in felul asta...
Folosesti contactless ? daca nu, dezactiveaza optiunea sau cere celor de la banca sa reduca tranzactia prin contactless la zero (depinde la ce banca ai facut cardul ). Eu am  optiunea contactless dezactivata !

Edited by stlk, 26 March 2017 - 11:07.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 gumball3000, on 26 martie 2017 - 10:43, said:

Revin cu rezultatele testului.
Sunt si eu curios. Am instalat o aplicatie dar nu detecteaza nimic.
Mai incerc si altele (pe WP)

 alexbowwow, on 26 martie 2017 - 11:02, said:

@jm 2010 la BT e 10 lei/card/luna, deci in cazul meu 2 carduri=20 lei/luna, 240/an.
La BCR maxim 3 tranzactii/zi pana la 100 lei. Deci... e o problema totusi. Si pana la 100 lei nici nu primesti alerta prin SMS sau mail

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Uite asa tin oamenii banii la ciorap, pana ii fura cineva si ajung cu ei in cont/card si ii fura hacherii.

Daca poti citi informatiile de pe un cip RFID, nu insemna automat ca le si poti folosi.

1. Ce poti fura?
- Nr card
- Nume
- Luna/An expirare

2. Ce poti face cu acest informatii? Pai... mai nimic, pt ca:
- pt cumparaturi fizice, ar trebui sa scrii aceste informatii pe un CIP (nu banda magnetica) si nu ai dispozitivele necesare si semnatura criptografica.
- pentru a cumpara de pe internet, ai nevoie de CVV2, iar in cazul romanilor mai e autentificarea 3D Secure, cere acum cu SMS pe numarul de telefon.

Ajungem la concluzia ca nu are ce face cu acele informatii!

Eu iubesc contactless si abia astept ca in deceniul asta (sper), sa primim si noi Apple/Android Pay!

#10
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 Adm, on 26 martie 2017 - 11:13, said:

Eu iubesc contactless si abia astept ca in deceniul asta (sper), sa primim si noi Apple/Android Pay!
Urmeaza la vara Posted Image .Insider news.

Edited by Adm, 26 March 2017 - 11:17.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Si Apple Pay?

#12
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Nu stiu.Am vorbit cu reprezentantul unei bancii din RO si doar de asta au specificat.Apropo ING dezvolteaza aplicatia lor proprie pentru plati NFC.

Edited by ZIGZAG20, 26 March 2017 - 11:21.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ok, concluzia mea este urmatoarea, trebuie sa fii complet cretin sa vanezi carduri contactless pentru cateva sute de lei pe care s-ar putea sa nici nu ii aiba in contul atasat cardului.


Am facut test cu doua carduri:

Metodologie: M-am uitat cu o lanterna puternica sa vad exact in ce zona cardurile au puse circuitul NFC.
Am dat jos husa de pe telefon (S5)+ capacul de la baterie si m-am pus pe scanat.

1) Mastercard Mondo BT: circuitul acopera o suprafata mai mare din card fata de Visa Electron, la prima vedere am avut senzatia ca e mai pretentios la pozitia scannerului.
2) Visa Electron ING: circuitul este intins pe o suprafata mai mica, ceea ce inseamna ca poate fi citit mai usor.

Testele cu ambele carduri:
- Cu palma pusa peste card, nu l-a citit
- prin cartea de identitate l-a citit
- pus in portofel si buzunar (pus cat mai la suprafata), l-a citit, contact direct cu buzunarul.
- nu am reusit sa-l citesc de la o distanta mai mica de 1 cm fara niciun obstacol intre card si telefon


Poate doar daca hotul se apuca sa-ti traga o racheta de tenis cu cititor NFC/POS incorporat peste c*r/c**e/păsă, doar atunci sa aiba sanse de reusita.

Edited by gumball3000, 26 March 2017 - 11:35.


#14
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

 Adm, on 26 martie 2017 - 11:13, said:

- pentru a cumpara de pe internet, ai nevoie de CVV2, iar in cazul romanilor mai e autentificarea 3D Secure, cere acum cu SMS pe numarul de telefon.

Complet fals, e valabil doar la site-uri care sunt inrolate 3D Secure, daca nu,  merge fara sms si ccv2, tocmai a pierdut un coleg un pariu cu teroria de mai sus, asa credea si el. Oricand iti pot demonstra.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Ia mai citeste odata, cu atentie! Chiar dc se aplica sau nu 3d secure, tot ai nevoie de cvv2.
Aceste e scris fizic pe spatele cardului. Nu e scris nicaieri electronic!

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sa presupune ca a reusit sa citeasca acel card, mai departe nu prea il ajuta datele citite, pentru ca prin contactless, codul CVV nu se transmite.
+ asta:


Quote

While it's clearly remarkably easy for someone to get your bank details from inside your wallet, it's a lot harder to pull money itself out.
"We have not received any reports of this type of incident ever occurring in the UK,” a spokesman for The UK Cards Association told Mirror Money.
He pointed out that to receive any money from a contactless card payment, a retailer account must be set up with an acquiring bank. All acquirers carry out thorough security checks before setting up an account, and monitor new accounts for any suspicious activity.
Additionally, every card payment is fully traceable, right through to the recipient account, meaning if any fraud is reported the recipient is easily identifiable.
“Cardholders are fully protected against fraud and would receive a full refund from their bank," he added.
http://www.mirror.co...riminal-7402854

+ inca un articol foarte bun aici care demonteaza majoritatea miturilor.

Quote

There have never been any confirmed reports of money being ‘stolen’ from a contactless card still in a cardholder’s possession in the UK.
http://www.theukcard...ecurity2015.asp

Quote

2.) A fraudster could take money from my card just by bumping into me in the street or on public transport

Fact
It’s not possible to simply ‘steal’ cash from a contactless card as money has to go through the card system.
First of all, you must have a retail account to get any money from a card payment. There are thorough security checks before these can be set up and new accounts are continuously monitored for any suspicious activity.
Moreover, as every card payment is fully traceable, right through to the recipient account, if any fraudulent activity was reported the recipient could be easily identifiable and the money would be taken back.
Finally, a contactless card has to be used in a specific way to work. That means it can only be a few centimetres away from the card reader and not near any metal objects, like keys and mobile phones, or indeed any other contactless card. The fraudster would also need to know where your card is.
So waving a card reader about in the street or on a train couldn’t take a payment from passers-by and there’s never been any verified report of this ever happening in the UK.

Si inca unul care dmeonteaza aceleasi mituri:
http://www.paymentsc...le.com/21221-2/

Edited by gumball3000, 26 March 2017 - 11:43.


#17
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

 Adm, on 26 martie 2017 - 11:33, said:

Ia mai citeste odata, cu atentie! Chiar dc se aplica sau nu 3d secure, tot ai nevoie de cvv2.
Aceste e scris fizic pe spatele cardului. Nu e scris nicaieri electronic!

I-am facut colegului o tranzacție fara ccv2, de pe un site mai special sa asa zic. A ramas perplex si el.

Probabil avea setările din banca sa permita asta, cu tot cu 3D Secure al lui, care avea impresia ca e protejat.

Edited by wolfydRg, 26 March 2017 - 11:58.


#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 gumball3000, on 26 martie 2017 - 11:30, said:

Ok, concluzia mea este urmatoarea...
- pus in portofel si buzunar (pus cat mai la suprafata), l-a citit, contact direct cu buzunarul.
...pune o  folie de aluminiu in portofel ca in acest video * sa vezi mai functioneaza ? (* cititi si articolul)

Edited by stlk, 26 March 2017 - 11:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate