Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cauze si solutii in stoparea terorismului islamic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
969 replies to this topic

#19
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Dacă tot căutați să identificați soluții, începeți cu cele ce vă sunt la îndemână.
Cum ar fi ignorarea în bloc a propagandiștilor din OM precum și a confraților lor din UE/România.

Ar fi un experiment interesant să-i observăm de pe margine cum discută singuri între ei.
Ceva de genul dezbaterilor pe care le purta Fanariotul cu clonele sale (avea mai mult de o duzină de clone).

#20
Raskolnikov25

Raskolnikov25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 20.08.2011

View Postbullterrorist, on 26 martie 2017 - 12:12, said:

Islamul exista de multa vreme, terorismul motivat religios-islamic e mult mai recent, ceva s-a schimbat la islam acasa:
-pierderea modului traditional de viata, razboaie, luarea resurselor naturale cu japca, indepartatrea unor reginuri neprietenoase cu interesele occidentale, lista e lunga.
-terorismul este expresia unui razboi in care una din parti nu are armata, dar si lupta omului cu un sistem pe care nu-l intelege si caruia nu se poate adapta.


Solutii: pacificarea zonelor de conflict si nu pe model irak!
-facut pachet refugiatii dupa ce razboiul este gata, nu vad nicium motiv pentru care ar mai fi permisa ramanerea lor in europa.
-impunerea unor regimuri luminate (ceva gen Ataturk, Reza ), relatii comerciale fair cu orientul.

- impunerea cu bocancul a laicismului si umanismului in spatiul european, cine nu accepta sa traiasca in mod civilizat e liber sa emigreze.
Suna frumos planul trasat de tine, din pacate e de nerealizat in viitorul apropiat. Problema e razboiul religios dintre cele doua mari ramuri ale islamului, siitii vs suniti. Asta e radacina tuturor conflictelor la ora actuala in zona Orientului Mijlociu si nu numai. O problema pe care doar timpul o poate rezolva.
Iar atentate in Europa nu o sa mai ai atunci cand nu o sa mai primesti milioane de oameni cu mentalitati tribaliste care subscriu unei doctrine agresive si care militeaza constant pentru superioritatea acestei doctrine. Simplu.
Cat despre pentru pacificarea celor intrati deja in cetate, nu trebuie decat sa renunti la PC si sa identifici factorul care ii indeamna pe acesti indivizi sa comita atrocitati impotriva gazdelor. Stii despre ce vorbesc, este vorba de islam . Odata identificata problema se pot cauta solutii pentru combaterea ei. Deocamdata insa se merge in cerc, se cauta tot felul de scuze acestor indivizi, boli mintate inchipuite, depresie, dicriminare etc. Asta a fost insa directia in care s-a mers pana acum din punct de vedere politic in Europa; de acum inainte simt ca lucrurile vor incepe sa se schimbe. Sa nu disperam zic.

#21
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
https://deveghepatri...ventie-moderna/
https://vremuritulbu...-gruparii-isis/

Dupa 9/11 s-au infiintat zeci de firme de securitate private care sunt platite din banul public cu zeci de miliarde anual . Atacurile teroriste fac un nr de victime infim pe langa alte cauze sociale .   In Europa s-a petrecut ceva asemanator dupa unele atentate . In majoritatea atentatelor lucru naucitor teroristii si-au lasat buletinul la ultimul bar unde au baut suc sau l-au pierdut pe trotuar in apropiere . Aproape nici un act terorist nu a putut fi prevenit in ciuda miliardelor incasate de firmele de securitate .

Sunt multe de spus . Terorismul e un razboi vesnic cu un inamic nevazut , adica un loc de munca asigurat continu . Ultima intrebare - Cine castiga la buzunar de cand exista terorism ?

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,874
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmihaela5, on 26 martie 2017 - 10:00, said:

De cativa ani incoace , cam de  cand Europa s-a umplut de musulmani , constatam  ca  batranul continent nu este scutit nici el de atentate teroriste comise de islamisti.

Cauzele atentatelor teroriste sunt aproape trecute sub tacere . Este cel putin interesant sa observi cum media in general nu gaseste aproape niciodata de cuviinta sa discute motivatia atentatorului .

Fenomenul terorismului islamic este si nu este discutat de mass media . Se observa clar tendinta de a ascunde  identitatea religioasa a infaptuitorilor atunci cand acestia sunt de religie islamica.
Cand spun este discutat de mass media ma refer la faptul ca este amintit si raportat . Cand spun nu este ma refer la faptul ca este rasucit in asa fel incat publicul sa nu creada cumva ca islamul are ceva de a face cu terorismul islamic !

Am deschis acest topic cu intentia de a incerca sa ne deslusim  cauzele terorismului islamic care au afectat si lumea neislamica, cat si cu intentia de a cauta eventuale solutii pt preintampinarea si stoparea terorismului islamic.

Tineti musulmanii sub 0.5%.

Odata depasit acest procent, terorismul islamic devine pleonasm :)

#23
Raskolnikov25

Raskolnikov25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 20.08.2011

View Postunucelalalt, on 26 martie 2017 - 13:43, said:

https://deveghepatri...ventie-moderna/
https://vremuritulbu...-gruparii-isis/

Dupa 9/11 s-au infiintat zeci de firme de securitate private care sunt platite din banul public cu zeci de miliarde anual . Atacurile teroriste fac un nr de victime infim pe langa alte cauze sociale .   In Europa s-a petrecut ceva asemanator dupa unele atentate . In majoritatea atentatelor lucru naucitor teroristii si-au lasat buletinul la ultimul bar unde au baut suc sau l-au pierdut pe trotuar in apropiere . Aproape nici un act terorist nu a putut fi prevenit in ciuda miliardelor incasate de firmele de securitate .

Sunt multe de spus . Terorismul e un razboi vesnic cu un inamic nevazut , adica un loc de munca asigurat continu . Ultima intrebare - Cine castiga la buzunar de cand exista terorism ?
Vorbesti in necunostinta de cauza, Uite aici :
http://www.bbc.co.uk/news/uk-39176110
Preferi sa apleci urechea la tot felul de teorii ale conspiratiei in loc sa vezi realitatea. Actele de identitate si le-au lasat ca au vrut. Oamenii astia comit faptele pe care le comit cu intentia de a fi facuti martiri si in concluzie cunoscuti. Nu avem de a face cu criminalul clasic care savarseste o crima si apoi se ascunde in speranta ca va scapa nepedepsit.

#24
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View PostRaskolnikov25, on 26 martie 2017 - 13:50, said:

Vorbesti in necunostinta de cauza, Uite aici :
http://www.bbc.co.uk/news/uk-39176110
Preferi sa apleci urechea la tot felul de teorii ale conspiratiei in loc sa vezi realitatea. Actele de identitate si le-au lasat ca au vrut. Oamenii astia comit faptele pe care le comit cu intentia de a fi facuti martiri si in concluzie cunoscuti. Nu avem de a face cu criminalul clasic care savarseste o crima si apoi se ascunde in speranta ca va scapa nepedepsit.
Nu vreau sa te contrazic . Dar de cine sunt instruiti acesti oameni ? Crestinismul nu are destule schelete sub pat ? Observ ca unii pun totul in spatele intregii lumi musulmane si nu mi se pare corect . Am trait 1 an in Orientul Mijlociu numai printre musulmani si toti mi-au spus ca au o totala dezaprobare fata de actele care se petrec iar pe ei la moschee nu-i invata nimeni asa ceva .   Eu aplec urechea la conspiratii . Ok . Ce putem spune de majoritatea care uita cui apartine media si ce ni se spune . Ne spune cineva adevarul in afara de nebuni si copii pe lumea asta sau ce se doreste ca noi sa stim si sa luam de bun ? Stii ca pot umple aici de exemple incepand cu Golful Tonkin sau vasul Liberty pana azi .

#25
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
Soluții nu prea sunt. Răul a fost produs deja. Trebuie sa ne obișnuim ca la fel pe lângă tot felul de riscuri, acum exista si riscul sa mori intr-un atentat. Nu este mare scofala.

Pedepse? Nu reprezintă o soluție. Muslimii si in general toti dezaxati nu prea stiu de pedeapsa. Apoi, daca ii ții in inchisoare câțiva ani, nu se întâmpla altceva in afara de radicalizarea acestuia si mai mult si au timp la dispoziție sa plănuiască. Cand se eliberează  sunt numai buni pentru reluat activitatea infracțională. Nici măcar pedeapsa cu moartea, in cazul in care ar exista, nu ar fi eficienta. Pentru un Muslim si in general pentru dezaxati moartea nu este ceva rau. Din contra. Murind pentru cauza Muslimii merg direct la armata de virgine.

Expulzarea? Poate ca este o soluție, dar nu poti expulza cetățenii proprii născuți sau naturalizați. Pot fi expulzați numai străinii si cei cărora cetățenia le-a fost retrasa. Nu poti retrage cetățenia celor născuți in Europa.

Expulzarea in schimb duce la o si mai mare radicalizare.

Singura soluție oarecum buna este eliminarea oricărei forme de ajutor si asistenta socială. Europa sa devină un mediu extrem de dificil pentru cei certați cu munca. Apoi închisoarea sa devină extrem de neatractivă. Adica viața din inchisore in special pentru infractorii violenti sa fie cumplita. Precum in urma cu sute de ani.


#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostEpdm, on 26 martie 2017 - 14:40, said:

Singura soluție oarecum buna este eliminarea oricărei forme de ajutor si asistenta socială. Europa sa devină un mediu extrem de dificil pentru cei certați cu munca.

Asa putem continua seria cu "nu este o solutie", cu intrebarea: ce te faci daca fanaticul vine, munceste si intr-o zi, plictisit de munca, sau poate i se pare ca nu-i ajung banii de tigari, se detoneaza in bufet?

View PostEpdm, on 26 martie 2017 - 14:40, said:

Apoi închisoarea sa devină extrem de neatractivă. Adica viața din inchisore in special pentru infractorii violenti sa fie cumplita. Precum in urma cu sute de ani.

Aici problema e legislatia UE. Ori se schimba, dar daca se schimba iar zic astia ca umblam la principiile fundamentale bla-bla-bla, ori facem un contract cu rusii, le trimitem lor detinutii islamisti, caci rusii, din intamplare, au si niste "tabere de reeducare prin munca".  Visul oricarui detinut, sa se reeduce prin munca, nu?
Ei, rusii sunt experti in reeducarea oilor ratacite.

Cu asta am scapat si de problema legislatiei, deoarece detinutii nu mai sunt incarcerati in UE.

Si iaca asa, si noi fericiti, si rusii fericiti ca au forta de munca la spart pietroci cu barosul in frumoasa si primitoarea taiga siberiana, si detinutii fericiti ca se vor reeduca. Posted Image

Iaca, putem observa si mai jos ca nici un detinut nu se plange, ba parca chipul lor radiaza ca si cum ar avea o noua viziune asupra vietii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5nUu7D9cHJc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 26 March 2017 - 15:08.


#27
Raskolnikov25

Raskolnikov25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 20.08.2011

View Postunucelalalt, on 26 martie 2017 - 14:35, said:

Nu vreau sa te contrazic . Dar de cine sunt instruiti acesti oameni ? Crestinismul nu are destule schelete sub pat ? Observ ca unii pun totul in spatele intregii lumi musulmane si nu mi se pare corect . Am trait 1 an in Orientul Mijlociu numai printre musulmani si toti mi-au spus ca au o totala dezaprobare fata de actele care se petrec iar pe ei la moschee nu-i invata nimeni asa ceva .   Eu aplec urechea la conspiratii . Ok . Ce putem spune de majoritatea care uita cui apartine media si ce ni se spune . Ne spune cineva adevarul in afara de nebuni si copii pe lumea asta sau ce se doreste ca noi sa stim si sa luam de bun ? Stii ca pot umple aici de exemple incepand cu Golful Tonkin sau vasul Liberty pana azi .
Imi cer scuze daca am fost cam agresiv in abordarea mea fata de pozitia si argumentele dvs.  Nu asta a fost intentia.
Doar ca m-am cam saturat sa se caute tapi ispasitori acolo unde un exista. Religia islamica poate ca nu este singurul factor care impinge anumiti indivizi sa savarseasca anumite atrocitati, dar e clar ca lumina zilei ca joaca un rol extrem de important. Acest lucru trebuie spus fie ca place sau nu.
Cat despre cine instruieste acesti oameni; Cat de instruit trebuie sa fii sa iei o masina si sa  stalcesti pietoni sub rotile ei prin oras ? Orice individ poate face acest lucru. Cat despre cei care au comis atentate cu arme de foc, gen Bataclan Franta, acei indivizi erau veniti din zone de conflict unde participasera la lupte de gherila.
Totusi intr-un fel aveti dreptate, aceste organizatii teroriste sunite au fost si sunt sustinute de state puternice din zona OM, principalii donatori fiind Arabia Saudita si Quatar.  Apoi luptatori vin din toata lumea, Magreb, foste republici sovietice din Asia Centrala, Africa Subsahariana chiar si Balcani.

#28
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017

View PostPhobos, on 26 martie 2017 - 14:57, said:



Asa putem continua seria cu "nu este o solutie", cu intrebarea: ce te faci daca fanaticul vine, munceste si intr-o zi, plictisit de munca, sau poate i se pare ca nu-i ajung banii de tigari, se detoneaza in bufet?



Aici problema e legislatia UE. Ori se schimba, dar daca se schimba iar zic astia ca umblam la principiile fundamentale bla-bla-bla, ori facem un contract cu rusii, le trimitem lor detinutii islamisti, caci rusii, din intamplare, au si niste "tabere de reeducare prin munca".  Visul oricarui detinut, sa se reeduce prin munca, nu?
Ei, rusii sunt experti in reeducarea oilor ratacite.

Si iaca asa, si noi fericiti, si rusii fericiti ca au forta de munca la spart pietroci cu barosul in frumoasa si primitoarea taiga siberiana, si detinutii fericiti ca se vor reeduca. Posted Image

Ghinion, ce sa spun.
Măcar sa nu le mai plătim ajutoare sociale. Măcar știm o treaba.



https://m.youtube.co...h?v=AyenRCJ_4Ww

Edited by Epdm, 26 March 2017 - 15:20.


#29
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016
cauza e nedreptatea, solutia este la sfarsitul vietii asteia.

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 15:27.


#30
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
Este pe dracu, sunt milioane de oameni care se simt nedreptățiți dar nu te calcă intenționat cu masina.

#31
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

View PostEpdm, on 26 martie 2017 - 15:15, said:

Este pe dracu, sunt milioane de oameni care se simt nedreptățiți dar nu te calcă intenționat cu masina.
nu inca... nu tasta pana nu se termina viata... da-l jos de pe "dracu".

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 15:19.


#32
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Totusi, nici solutia cu inchisoarea infernala nu este de fapt o solutie, sau nu este "solutia", pentru ca de fapt nu rezolvam problema.

Deci, "cauze si solutii". Asa e topicul, nu?

Am impresia ca de fapt nu stim cauzele, si doar orbecãim, presupunem cu totii.

Care sunt cauzele?

Sa sarim peste "religia". Eu nu cred. Nu cred ca religia e cauza, cred ca e mijlocul, un pretext, dar nu cred ca asta e cauza in realitate. Cred ca e alta, nu stiu insa care e.

Atentie, nu am spus ca religia nu are nici un rol si ca e doar o minciuna faza cu religia e de vina. Zic doar ca nu e cauza, nu ea genereaza atentatele, ci spun ca eu cred ca religia e doar terenul pe care cineva cultiva aceste atentate.

Da, e drept, nu poti cultiva asa ceva pe orice religie, insa daca dispare "cultivatorul", dispar si atentatele, chiar daca religia ramane.

Daca dispare religia, dar ramane cultivatorul, e posibil ca acesta sa gaseasca alt teren fertil.

Nu stiu insa cine e cultivatorul. Eu cred ca el exista.

Edited by Phobos, 26 March 2017 - 15:33.


#33
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
Bine-nțeles ca religia este cauza. Asa cum spuneam, soluții viabile nu sunt. Poate ca, daca atentatele ar fi ignorate complet, nemaiprovocand teroare, ar înceta.

#34
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

View PostPhobos, on 26 martie 2017 - 15:29, said:

Totusi, nici solutia cu inchisoarea infernala nu este de fapt o solutie, sau nu este "solutia", pentru ca de fapt nu rezolvam problema.

Deci, "cauze si solutii". Asa e topicul, nu?

Am impresia ca de fapt nu stim cauzele, si doar orbecãim, presupunem cu totii.

Care sunt cauzele?

Sa sarim peste "religia". Eu nu cred. Nu cred ca religia e cauza, cred ca e un mijloc, un pretext, dar nu cred ca asta e cauza in realitate. Cred ca e alta, nu stiu insa care e.
daca tot esti atat de scormonitor, cauta pe aria de spiritualitate si religie, exista si o carte mare, mare cat universul.

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 15:34.


#35
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postleul_nostru, on 26 martie 2017 - 15:32, said:

daca tot esti atat de scormonitor, cauta pe aria de spiritualitate si religie.

Ce sa caut? Cauzele?

Posteaza pe-acolo si agenti ai serviciilor secrete, dezvaluie informatii neaccesibile publicului, si nu stiam eu, sau ce? :)

Edited by Phobos, 26 March 2017 - 15:35.


#36
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

View PostPhobos, on 26 martie 2017 - 15:34, said:

Ce sa caut?
cautati adevarul in tot si toate.
agentii in slujba carui adevar sunt?

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 15:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate