Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Desfiintare priza

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Va salut. Am incercat (de nevoie) sa desfiintez o priza. Cand am desfacut-o am dat de 6 fire, 2 rosu cu negru, 2 gri si 2 negre. Am incercat sa le leg cate doua, culoare la culoare, cand am legat cele gri a puscat siguranta. Care ar fi soultia? O sa chem un electrician dar pe moment e duminica si nu  merge centrala :) .

#2
acshu_d

acshu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.01.2008
ar fi bun un creion de tensiune. daca ai cu ce fa o lampa de control. o dulie cu bec sa verifici ce si cum

#3
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 26.12.2006
izoleaza-le separat pe fiecare daca nu mai ai nevoie de acea priza

#4
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 08.01.2011
Daca le izolezi pe fiecare in parte nu e ok? Ai zis ca vrei sa o anulezi, deci la ce iti trebuie sa legi firele doua cate doua !!!

#5
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Cand am cumparat apartamentul era o legatura ciudata becul si priza de pe balcon, unde e centrala. Cand atingeam priza din greseala nu mai mergeau cele doua. AM zis ca o fesfiintez sa pun un capac peste ea. Daca le izolez toate separat ma gandesc ca se taie legatura cu balconul.

#6
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 26.12.2006
vezi ca exista electricieni pt.treaba asta

#7
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Sa fiu mai clar: priza si becul de pe balcon cred ca au fost trase din aceasta priza, stie saracia cum si pe unde. Daca o atingeam din greseala picau cele doua. De asta vreau sa o defiintez ca sa pun acel capac sa nu mai existe riscul sa o ating. A fost cineva la noi aseara, a atins-o si de atunci e gata.

#8
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

 bc74abs, on 26 martie 2017 - 09:47, said:

Daca le izolezi pe fiecare in parte nu e ok? Ai zis ca vrei sa o anulezi, deci la ce iti trebuie sa legi firele doua cate doua !!!


In acest caz va anula doua prize , nu una . Cei sase conductori inseamna ca din acea priza se mai alimenteaza inca una .

#9
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006

 giulio, on 26 martie 2017 - 09:52, said:

vezi ca exista electricieni pt.treaba asta
Stiu dar am zis mai sus ca e duminica si nu am centrala fara acele cabluri. Maine chem un electrician.

#10
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Culorile conductorilor electrici în circuitele casnice nu sunt întotdeauna edificatoare, uneori s-a pus ce a fost la îndemână.

#11
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu se vede în doză care fire pleacă spre balcon?

Și,cum au zis colegii,folosește un creion de tensiune,sau o lampă de control,pentru a determina care este faza,nulul și împământarea.

#12
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Verifica priza de pe balcon , e posibil sa ai scurt in ea . Daca nu legi impreuna conductorii gri ,priza de pe balcon e functionala ?


Conductorul ala rosu cu negru e suspect ; de obicei au acest marcaj conductorii pentru semnal audio , care in general sunt nepotriviti pentru alimentarea unei prize .

Edited by Niuu, 26 March 2017 - 10:04.


#13
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cred ca trebuie identificate firele (dupa culori) care se duc la centrala care la bec si care la priza de pe balcon. iar acea priza, ar putea fi transformata intr-o doza. Altfel dupa "ochiometru" nu faci nici o baranza.

Edited by GeorgeTrisina, 26 March 2017 - 10:08.


#14
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

alimenteaza centrala cu un prelungitor pina miine si cheama un electrician.

izoleaza firele separat pina atunci, bineinteles dupa ce intrerupi curentul.

din ce spui cred ca a fost alimentata si priza si becul din balcon de la aceasta priza  ceea ce nu prea este ok.
ar trebui sa desfaci intrerupatorul ca sa vezi ce fire vin acolo, dar e mai complicat daca nu te pricepi.

atentie! nu lucra sub tensiune!

Edited by gabimilo1, 26 March 2017 - 10:24.


#15
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
Nu am creion. Am pus prelungitor acum dar am o fetiță de nici doi ani și se tot uită oacheș la cablu. Mulțumesc tuturor.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Aoleu, nu te juca cu asta! Pentru copii, pune prize cu protectie. Sint unele de trebuie sa fii Schwarzenneger sa poti baga ceva in ele.

Ai de gand priza doar sa o dezactivezi sau sa o desfiintezi de tot (adica sa o umpli cu ceva si apoi sa zidesti peste) ? In general, prizele bine puse nu incurca, oamenii de obicei trag prize, nu desfiinteaza.

 gabimilo1, on 26 martie 2017 - 10:15, said:

atentie! nu lucra sub tensiune!

Cu creionul de tensiune doar sub tensiune se poate gasi faza.

Edited by Ion_de_la_Raion, 26 March 2017 - 10:31.


#17
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
O desființez, pun un capac de plastic peste doză. E sus, nu ajung copiii.

#18
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Vezi culorile firelor din priza si intrerupatorul din balcon . Pune o poza cu cele 6 .
Firele sunt litate(mai multe firicele de cupru pe fir) sau sunt din aluminiu sau cupru masiv(ca sarma). Zic asta pentru ca firul de pamantare ar trebui sa fie de cupru masiv .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate