Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Upgrade desktop in MAXIM 1500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Rotofel

Rotofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.03.2017
1. Cand se va face achizitia
Zilele acestea. Am lansat comanda.

2. La ce va fi folosit PC-ul
Cate putin din fiecare (office, www, multimedia, etc.). Sunt interesat de un PC cat de cat sprinten dar si prietenos cu factura la energie electrica. Gamingul e mai mult accidental decat ocazional, dar mi-am pastrat totusi o marja in care sa pot juca si aparitii recente daca imi starneste interesul vreuna.

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
Maxim 1500 lei. La PC Garage am in cont 17 lei.

4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
1920x1080

5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
SSD, HDD, memoriile, carcasa, placa de sunet Asus D1 (slot PCI, deci am nevoie de o placa de baza cu acest slot)

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata
PC Garage. Am niste banuti in cont iar cei 2% ii voi directiona spre colegul care imi va updata BIOS-ul (in caz ca este nevoie). Pe tastatura primita cadou a pus juniorul ochii.

Attached File  Clipboard01.jpg   163.89K   91 downloads

Memoriile actuale sunt acestea (4 x 4GB). Nu le pot vinde cat sa imi permita achizitionarea unui kit 2x8GB DDR4 cat de cat mai rasarit si am decis sa le pastrez.

Edited by Rotofel, 26 March 2017 - 06:50.


#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ai ales componentele destul de bine, dar placa video este cam scumpa pentru ce oferă. De asemenea, ai de gând sa faci upgrade la placa video pe viitor?

Nu ai nevoie de cooler aftermarket, cel stock își face treaba foarte bine.

Ce platforma ai acum? Poate poți face upgrade doar la procesor, placa video si sursa, ieși mai ieftin.

Acum am văzut ca ai lansat comanda. Nu o poți anula? Nu de alta dar topicul pe care l-ai deschis nu prea are sens, întrucât topicurile se deschid înainte de achiziție.

#3
Rotofel

Rotofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.03.2017

View Postjegmihai, on 26 martie 2017 - 07:25, said:

Ai ales componentele destul de bine, dar placa video este cam scumpa pentru ce oferă. De asemenea, ai de gând sa faci upgrade la placa video pe viitor?

Nu ai nevoie de cooler aftermarket, cel stock își face treaba foarte bine.

Ce platforma ai acum? Poate poți face upgrade doar la procesor, placa video si sursa, ieși mai ieftin.

Acum am văzut ca ai lansat comanda. Nu o poți anula? Nu de alta dar topicul pe care l-ai deschis nu prea are sens, întrucât topicurile se deschid înainte de achiziție.
Placa video are discount 102 lei si costa doar 579 lei. Cel mai ieftin 1050 costa ~560 lei, dar imi place racirea acestui model.

Nu am nevoie de cooler, insa cele stock sunt cam galagioase. Sa zicem ca am fost convins de comentarii favorabile.

Acum nu mai am nimic pentru ca am reusit sa scot un pret bun pe placa de baza, procesor si placa video. Ma folosesc de un htpc (in bucatarie) si de calculatorului juniorului. Patronul casei a ajuns la mila angajatilor. Posted Image

Am lansat-o de dragul acelei tastaturi si a discountului generos la placa video, dar am cateva zile in care o pot anula. Nu stiu insa daca acest termen curge din momentul preluarii sau din momentul in care starea comenzii se schimba din "In desfasurare" in "Pregatita".
Vreau sa o ridic personal pentru ca firmele curierat m-au bagat in sedinte de prea multe ori. Nu vorbesc de cei de la PC Garage, ci la modul general. La ultima comanda prin curier (o masina de spala cumparata de la Emag), am primit mesaj ca vin a doua zi, intre orele 12-20, si m-am trezit cu telefon de la ei la ora 9 ca in 10-15 minute ajung cu produsul. Nici sa ma imbrac nu am am avut timp, am iesti in papuci.

Edited by Rotofel, 26 March 2017 - 09:04.


#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostRotofel, on 26 martie 2017 - 09:03, said:

Placa video are discount 102 lei si costa doar 579 lei. Cel mai ieftin 1050 costa ~560 lei, dar imi place racirea acestui model.
Sorry, nu vazusem reducerea. In acest caz, pretul placii video e okay.

View PostRotofel, on 26 martie 2017 - 09:03, said:

Nu am nevoie de cooler, insa cele stock sunt cam galagioase. Sa zicem ca am fost convins de comentarii favorabile.
Legende din folclor (Cumva fostul PC era pe AM3+ ? :D ). Cooler-ul stock este chiar silentios, iar G4560 are un TDP mic, deci este usor de racit. Repet, nu ai nevoie de cooler aftermarket.

Ai uitat sa-mi raspunzi la o intrebare, si anume : planuiesti sa faci un upgrade la placa video dupa 2-3 ani cu 1050-ul? De asemenea, ce carcasa ai?

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
de ce tot ii dai cu upgrade la pl video ?
Omul a zis ca se joaca rar spre deloc...

Edited by sirgoofy, 26 March 2017 - 09:46.


#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Am pus o simpla intrebare, what's the problem?

#7
Rotofel

Rotofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.03.2017

View Postjegmihai, on 26 martie 2017 - 09:13, said:

Legende din folclor (Cumva fostul PC era pe AM3+ ? :D ). Cooler-ul stock este chiar silentios, iar G4560 are un TDP mic, deci este usor de racit. Repet, nu ai nevoie de cooler aftermarket.

Ai uitat sa-mi raspunzi la o intrebare, si anume : planuiesti sa faci un upgrade la placa video dupa 2-3 ani cu 1050-ul? De asemenea, ce carcasa ai?
No sa anulez comanda doar pentru acel cooler.

Carcasa e un Chieftec mai vechi, dar "fier de fier". Nu are nici macar o zgaraietura, singurele de reprosat fiind pozitionarea sus a sursei si lipsa USB 3.0 front. Problema USB-urilor am rezolvat-o cu doar 40 lei.
Din ce am citit pe net, placa video nu prea vad sa o schimb prea curand. Cert este faptul ca un eventual upgrade va fi de genul celui actual, in sensul sa ofere ceva performanta dar la un consum foarte mic.

#8
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View PostRotofel, on 26 martie 2017 - 06:46, said:

[....]

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata
PC Garage. Am niste banuti in cont iar cei 2% ii voi directiona spre colegul care imi va updata BIOS-ul (in caz ca este nevoie). Pe tastatura primita cadou a pus juniorul ochii.


De ce te chinui cu acea placa de baza + update de bios? Cand cu ceva banuti in plus iti iei placa de baza, seria B250 la care nu ai nevoie de update la BIOS. Iata si niste variante de la AsRock

http://www.pcgarage....rock/b250m-hdv/
http://www.pcgarage....rock/b250-pro4/
http://www.pcgarage....ock/b250m-pro4/

LE. Vad ca a dat deja comanda, dar se mai pot face modificari.......si nu are nevoie de coolerul ala aftermarket. Este suficient cel cu care vine procesorul....

Edited by feribalint, 26 March 2017 - 10:02.


#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostRotofel, on 26 martie 2017 - 09:50, said:

No sa anulez comanda doar pentru acel cooler.
Strict pentru promotia cu tastatura, este o idee buna. Nu stiu daca mai este si acum promotia.

View PostRotofel, on 26 martie 2017 - 09:50, said:

Cert este faptul ca un eventual upgrade va fi de genul celui actual, in sensul sa ofere ceva performanta dar la un consum foarte mic.
Tocmai la consum m-am gandit cand te-am intrebat. Atunci poti sa ramai linistit cu Seasonic-ul, cei 430W ajung fara probleme.


@feri, el are RAM DDR3.

Referitor la RAM, ce voltaje si frecvente au?

Edited by jegmihai, 26 March 2017 - 10:03.


#10
Rotofel

Rotofel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.03.2017
2133 MHz/ CL11/ 1.5V
Trebuie sa le gasesc setarile corecte in cei 1886 MHz suportati de placa de baza. Inteleg ca trebuie alimentate la maxim 1.35V.

Au fost memoriile din fostul sistem al juniorului. Cand l-a vandut,  doritorul vroia sa scad din pret, pe mine nu ma lasa inima si asa ne-am intalnit la mijlocul drumului: pretul cerut de el dar cu memoriile din al meu.

Cu athlonul meu nu am reusit sa ajung cu ele nici macar la 1866MHz.

View Postferibalint, on 26 martie 2017 - 10:00, said:

De ce te chinui cu acea placa de baza + update de bios?
Nu-i o problema acel update. Ma ajuta un coleg care are un Celeron din seria skylake.

Edited by Rotofel, 26 March 2017 - 10:18.


#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postjegmihai, on 26 martie 2017 - 10:03, said:

Strict pentru promotia cu tastatura, este o idee buna. Nu stiu daca mai este si acum promotia.

@feri, el are RAM DDR3.


Promotia este valabila pana la sfarsitul lui martie, in functie de stocul disponibil :)
Da, am observat acum ca are DDR3. In acel caz e ok placa aleasa.

View PostRotofel, on 26 martie 2017 - 10:18, said:

Nu-i o problema acel update. Ma ajuta un coleg care are un Celeron din seria skylake.
Aha, atunci este ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate